Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC z doświadczenia - opinie posiadaczy


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
Czy glikolowy GWC ( tam dochodzi wymiennik ciecz-powietrze) jest słabszy, droższy od rurowego ?

 

GWC rurowy jak jest dobrze zrobiony to jest trochę wydajniejszy (dochodzi do 100% sprawności)

glikolowy GWC można sklecić tymi ręcami za ok 3 tys. ale jest troszeczkę mniej sprawny bo wymiennik ciecz-powietrze nigdy nie uzyska tak dużej sprawności jak rurowy, a poza tym pompka też coś tam skubnie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadacie się tak, jakbyście mieli po województwie na własność!

Jakby wybór lokalizacji domu był Waszym kaprysem.

O rodzaju GWC decydują warunki lokalne/geologiczne/wodne a nie Wy!

 

Rozważacie wyższość jednych świąt nad drugimi...

 

Adam M.

 

Glikolu się nie wymienia - bo po co?

A.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadacie się tak, jakbyście mieli po województwie na własność!

Jakby wybór lokalizacji domu był Waszym kaprysem.

O rodzaju GWC decydują warunki lokalne/geologiczne/wodne a nie Wy!

 

Rozważacie wyższość jednych świąt nad drugimi...

 

Adam M.

 

Glikolu się nie wymienia - bo po co?

A.N.

 

Wiem, że gleba na mojej działce ma kategorię IV. Czy to dobre warunki dla GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GWC rurowy - 40 metrowy.

Nie ma zadnych zapachow ani grzybow (ale ich nie widac)

MAm wglad na teperature powietrza na zewnatrz i ta wpadajaco do domu w lecie. Roznica jest znaczna szczegolnie w upaly ale niestety przy zbyt duzych temperaturach i zbyt dlugim uzytkowaniu "ziemia" sie przegrzewa (wazne aby lekko przewymiarowac niz niedowymiarowac jak u mnie)

ale na efekt klimatyzacji nie licz. GWC ci domu nie schlodzi.

W zimie - zyskuje sie sporo energii ogrzewajac z -20 do czasami 0 w GWC. Niestety efekt podobny jesli sie za dlugo uzywa GWC i sa siarczyste mrozy to mozna przemrozic "ziemie".

Filtry sa bardzo wazne - wymian 2-3 razy do roku

Wazna sprawa - przy wlocie do GWC MUSI byc mal studzienka - powietrze sie bedzie skraplac i jest szansa ze woda zacznie sie zbierac w gwc.

Jesli mial bym budowac dom jeszcze raz - zrobil bym rekuperator z GWC napewno jeszcze raz. Warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GWC rurowy - 40 metrowy.

Nie ma zadnych zapachow ani grzybow (ale ich nie widac)

MAm wglad na teperature powietrza na zewnatrz i ta wpadajaco do domu w lecie. Roznica jest znaczna szczegolnie w upaly ale niestety przy zbyt duzych temperaturach i zbyt dlugim uzytkowaniu "ziemia" sie przegrzewa (wazne aby lekko przewymiarowac niz niedowymiarowac jak u mnie)

ale na efekt klimatyzacji nie licz. GWC ci domu nie schlodzi.

W zimie - zyskuje sie sporo energii ogrzewajac z -20 do czasami 0 w GWC. Niestety efekt podobny jesli sie za dlugo uzywa GWC i sa siarczyste mrozy to mozna przemrozic "ziemie".

Filtry sa bardzo wazne - wymian 2-3 razy do roku

Wazna sprawa - przy wlocie do GWC MUSI byc mal studzienka - powietrze sie bedzie skraplac i jest szansa ze woda zacznie sie zbierac w gwc.

Jesli mial bym budowac dom jeszcze raz - zrobil bym rekuperator z GWC napewno jeszcze raz. Warto.

 

W upalne dni również nie czujesz, że GWC chociaż lekko schładza dom ? Czy nie czujesz, że przez zamkniętych oknach włączonej rekuperacji latem i zimą jest duszno ?

JA w tej chwili najbardziej rozważam GWC glikolowy, przede wszystkim, że jest sterylny. Na dom ok 120m trzeb rozłożyć ok 150m węża z glikolem najlepiej na jak rozległej przestrzeni. Mówią, że wydajność zależy od gleby oraz odległości od poszczególnych rur od siebie. Szczerze mówiąc liczyłbym na klimatyzację chociaż słabo wydajną ale, która powiedzmy w upały ponad 30 C schłodzi dom do ok 23-24 C a zimą wraz z rekuperacją pozwoli zaoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GWC rurowy - 40 metrowy.

Nie ma zadnych zapachow ani grzybow (ale ich nie widac)

MAm wglad na teperature powietrza na zewnatrz i ta wpadajaco do domu w lecie. Roznica jest znaczna szczegolnie w upaly ale niestety przy zbyt duzych temperaturach i zbyt dlugim uzytkowaniu "ziemia" sie przegrzewa (wazne aby lekko przewymiarowac niz niedowymiarowac jak u mnie)

ale na efekt klimatyzacji nie licz. GWC ci domu nie schlodzi.

W zimie - zyskuje sie sporo energii ogrzewajac z -20 do czasami 0 w GWC. Niestety efekt podobny jesli sie za dlugo uzywa GWC i sa siarczyste mrozy to mozna przemrozic "ziemie".

Filtry sa bardzo wazne - wymian 2-3 razy do roku

Wazna sprawa - przy wlocie do GWC MUSI byc mal studzienka - powietrze sie bedzie skraplac i jest szansa ze woda zacznie sie zbierac w gwc.

Jesli mial bym budowac dom jeszcze raz - zrobil bym rekuperator z GWC napewno jeszcze raz. Warto.

 

witam, dokładnie tak jak jest napisane, lekko przewymiarowany nic nie zmienia więc nie ma sensu robić dużo większego.

tych dni "krytycznych" w roku jest zbyt mało żeby był sens robić dużo wydajniejszy układ.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dom ok 120m trzeb rozłożyć ok 150m węża z glikolem najlepiej na jak rozległej przestrzeni

 

Nawet licząc 20 W na metr bieżący to musiał byś dać nagrzewnicę liczona dla 400 m3/h aby wykorzystać taki kolektor .

Zbyt duży zapas !

Taki kolektor robi się dla domu 150-160 m2 . 2 nitki po ok. 70 mb .

U Ciebie wystarczyła by jedna nitka 100 mb albo 2 po 50 mb ( mniejsze opory) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet licząc 20 W na metr bieżący to musiał byś dać nagrzewnicę liczona dla 400 m3/h aby wykorzystać taki kolektor .

Zbyt duży zapas !

Taki kolektor robi się dla domu 150-160 m2 . 2 nitki po ok. 70 mb .

U Ciebie wystarczyła by jedna nitka 100 mb albo 2 po 50 mb ( mniejsze opory) .

 

I mówisz, że 100mb węża zdoła schłodzić dom do 24 C w upały powyżej 30 C oraz dać dodatnią temp w mrozy po -15 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...