Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC z doświadczenia - opinie posiadaczy


Recommended Posts

U mnie dom 110 m2, w ziemi jest niecałe 90 mb i przy i -24 C miałem nawiew 0 C i to po długotrwałych mrozach na wysokiej wydajności.

W upały po 3 tygodniach stałej pracy GWC ( całodobowo wtedy chodziło) utrzymałem w domu 26 C, spadku efektywności ani w upały ani w mrozy nie zauważyłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U mnie dom 110 m2, w ziemi jest niecałe 90 mb i przy i -24 C miałem nawiew 0 C i to po długotrwałych mrozach na wysokiej wydajności.

W upały po 3 tygodniach stałej pracy GWC ( całodobowo wtedy chodziło) utrzymałem w domu 26 C, spadku efektywności ani w upały ani w mrozy nie zauważyłem .

 

Dzięki za konkretną odpowiedź

ps. dla potwierdzenia rozumiem, że masz GWC glikolowy ?

Czy odczułeś, że przy ciągłej pracy spada wydajność i gleba musi odpocząć ? Oraz jakiego rodzaju masz grunt ?

Czy GWC glikolowy dla Ciebie spełnia funkcję klimatyzacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GWC rurowy - 40 metrowy.

Nie ma zadnych zapachow ani grzybow (ale ich nie widac)

MAm wglad na teperature powietrza na zewnatrz i ta wpadajaco do domu w lecie. Roznica jest znaczna szczegolnie w upaly ale niestety przy zbyt duzych temperaturach i zbyt dlugim uzytkowaniu "ziemia" sie przegrzewa (wazne aby lekko przewymiarowac niz niedowymiarowac jak u mnie)

ale na efekt klimatyzacji nie licz. GWC ci domu nie schlodzi.

W zimie - zyskuje sie sporo energii ogrzewajac z -20 do czasami 0 w GWC. Niestety efekt podobny jesli sie za dlugo uzywa GWC i sa siarczyste mrozy to mozna przemrozic "ziemie".

Filtry sa bardzo wazne - wymian 2-3 razy do roku

Wazna sprawa - przy wlocie do GWC MUSI byc mal studzienka - powietrze sie bedzie skraplac i jest szansa ze woda zacznie sie zbierac w gwc.

Jesli mial bym budowac dom jeszcze raz - zrobil bym rekuperator z GWC napewno jeszcze raz. Warto.

 

Masz GWC rurowy 40 mb ale nie podałeś średnicy rury i głębokości zakopania oraz prędkości przepływu p[powietrza lub wielkości przepływu powietrza w metrach sześciennych na godzinę?

Ja położyłem 2 x D=160mm z PVC oddalone od siebie 300mm oraz 2x 45mb na głębokości od 2,5m do 1,5 czerpnia wentylator zaplanowałem 600m sześciennych /h na końcu w domu studnia rozprężna 1200mmx 6000m walec.na głębokości 2,5 pod powierzchnią w domu. będę wentylował za rok lub półtora.Czy ktoś zrobił podobny???

Kazjan :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W upalne dni również nie czujesz, że GWC chociaż lekko schładza dom ? Czy nie czujesz, że przez zamkniętych oknach włączonej rekuperacji latem i zimą jest duszno ?

JA w tej chwili najbardziej rozważam GWC glikolowy, przede wszystkim, że jest sterylny. Na dom ok 120m trzeb rozłożyć ok 150m węża z glikolem najlepiej na jak rozległej przestrzeni. Mówią, że wydajność zależy od gleby oraz odległości od poszczególnych rur od siebie. Szczerze mówiąc liczyłbym na klimatyzację chociaż słabo wydajną ale, która powiedzmy w upały ponad 30 C schłodzi dom do ok 23-24 C a zimą wraz z rekuperacją pozwoli zaoszczędzić.

Duchoty nie bedziesz czuc o to sie nie martw (ja nigdy nie czulem) a jak zaprosisz gosci i jeszcze palacych to po prostu podkrec wentylatory.

Napewno w lecie efekt jakis jest ale nigdy nie probowalem go "zmierzyc" jedynie co widze to temp przed GWC i wpadajaca do domu, tu jest wymierna.

Glebe mam gliniasta i wiecznie mokra, przeklenstwo dla piwnicy ale dla PC i GWC to nieskonczone (prawie) zrodlo energii, warto zwrocic na to uwage.

Co do glikolowych nie moge doradzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. dla potwierdzenia rozumiem, że masz GWC glikolowy ?

Czy odczułeś, że przy ciągłej pracy spada wydajność i gleba musi odpocząć ? Oraz jakiego rodzaju masz grunt ?

Czy GWC glikolowy dla Ciebie spełnia funkcję klimatyzacji ?

 

Tak, mam glikolowy .

U mnie gunt jest bardzo mokry, ił i glina dlatego rurka jest zawsze w wodzie i wydajność jest bardzo dobra .

Co do klimatyzacji to jak chcesz ją mieć to idź do sklepu i kup, potem zapłać za energię jaką pobierze .

Moje GWC obniża mi temp. nawiewu o 10 C w upały dzięki czemu mogę wentylować STALE bez otwierania okien a temp. wewnątrz jest komfortowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GWC rurowy - 40 metrowy.

Nie ma zadnych zapachow ani grzybow (ale ich nie widac)

MAm wglad na teperature powietrza na zewnatrz i ta wpadajaco do domu w lecie. Roznica jest znaczna szczegolnie w upaly ale niestety przy zbyt duzych temperaturach i zbyt dlugim uzytkowaniu "ziemia" sie przegrzewa (wazne aby lekko przewymiarowac niz niedowymiarowac jak u mnie)

ale na efekt klimatyzacji nie licz. GWC ci domu nie schlodzi.

W zimie - zyskuje sie sporo energii ogrzewajac z -20 do czasami 0 w GWC. Niestety efekt podobny jesli sie za dlugo uzywa GWC i sa siarczyste mrozy to mozna przemrozic "ziemie".

Filtry sa bardzo wazne - wymian 2-3 razy do roku

Wazna sprawa - przy wlocie do GWC MUSI byc mal studzienka - powietrze sie bedzie skraplac i jest szansa ze woda zacznie sie zbierac w gwc.

Jesli mial bym budowac dom jeszcze raz - zrobil bym rekuperator z GWC napewno jeszcze raz. Warto.

 

Jakiej średnicy rury do GWC posiadasz?

Zastanawiam się nad położeniem 2x160 drenazowej bez otworów na odległość 50m.

Koszt 1 takiej rury ok 600pln

Czy opłacalnym jest założenie 2 takich rur ( cena ok 1200pln ) w stosunku do uzyskanych korzyści ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że podobnego nikt jeszcze nie wykonał :).

 

Przepraszam za pomyłkę: na końcu GWC 2x 160mm o długości 2x 45mertów długości jest studnia betonowa o średnicy 1,20 i 0,6m wysokości, umieszczona 2,6 pod powierzchnia gruntu w obrębie domu, nie wiem czy tutaj rozprężyć powietrze czy zastosować tylko rewizję i pociągnąć dalej do pionu rozprowadzającego. Ale to co mnie najbardziej interesuje do podłączenie powietrznego kolektora słonecznego?!

Kazjan :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzycie jeszcze jeden identyczny wątek jak ten, co już jest...

Padają identyczne pytania i odpowiedzi...

PO CO?

Czytać się Wam tamtych wielu stron nie chce?

 

Adam M.

Co dwa watki to nie jeden . Jak ludzie beda mieli wiecej miejsc do czytania to latwiej/szybciej beda mogli znalezc to czego szukaja.

Poza tym ten poprzedni watek urosl do romiarow monstrualnych juz i ciezko sie go czyta.

 

Jakiej średnicy rury do GWC posiadasz?

Zastanawiam się nad położeniem 2x160 drenazowej bez otworów na odległość 50m.

Koszt 1 takiej rury ok 600pln

Czy opłacalnym jest założenie 2 takich rur ( cena ok 1200pln ) w stosunku do uzyskanych korzyści ?

Mam jedna rure ... chyba 230 ... czy cos w ten desen, 40 m. Na moj domek w zupelnosci wystarcza.

Co do studni jako zrudla chlodzenia/ogrzewania - ja nie znam nikogo ale teoretycznie nie widze problemow aby wykozystac to jako zrudlo. Moze tylko byc problem w zimie. Co bedzie jak przechlodzisz to zrudlo. do wiosny jej nie rozmrozisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Jakie temp. uzyskujesz w jakich warunkach i przy jakiej wymianie

 

proszę pamiętać, że każda instalacja GWC jest trochę inna [ inny grunt, inny dom, inne ustawienia wentylacji].

 

Jak już pisałem w innych wątkach:

poprawnie zrobione GWC glikolowe [ 200 mb rury 40 mm średnicy] jest w stanie podgrzewać 250 m3/h powietrza do temperatury lekko powyżej 0 C

nawet przy kilkunastostopniowych mrozach.

 

Już niedługo zamieścimy na stronie www naszej firmy wyniki pomiarów aktualizowane on line

z instalacji GWC AQUACOM .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...