Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moc kotła gazowego?


Recommended Posts

Moj dom to parterowka bez piwnicy i poddasza z nieogrzewanym garazem.

120m2 + 30m garaz. Rodzina 2+1 (w przyszlosci 2+2 :D ) z dosc duzym zapotrzebowaniem na wode :D Sciany poroton 24+12 welna zrobione solidnie!

Z moich obliczen wynika ze kociol 20kw bedzie dobry a nawet troche za mocny (zasobnik 160l) natomiast instalator zaproponowal 24kw... Humm, czytalem tu na forum, ze kociol przewymiarowany nie bedzie oszczedny i sie troche przerazilem. Jeszcze musze dodac, ze ten zaproponowany przez instalatora to Vaillant z modulowanym palnikiem - czy to wszystko wyjasnia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To może i mi pomożecie, bo mam rozbieżne opinie.

W projekcie mam kocioł 24 kW (jednofunkcyjny), zapotrzebowanie ciepła 18700W, wsp. jednostkowy strat ciepła 16 W/m3.

 

Powierzchnia do ogrzania 270m2+garaż nieogrzewany 40m2. Kubatura 1100m3. Dom parterowy z użytkowym poddaszem (152+116 m2) Pustak Max 29cm+styropian 12 cm.

Przewidziany zasobnik na około 150-160l i kominek z DGP.

Na powierzhcni około 70 m2 podłogówka (2xłazienka, kuchnia, wiatrołap, hol+korytarz, jadalnia)

Pierwszy instalator z miejsca powiedział że musi być 29 kW, drugi że 24 w zupełności wystarczy itd..

Mam też przy okazji pytanie, czy jeśli w grę wchodziłby 24 kW to zda egzamin wiszący (zamknięta komora) + zasobnik stojący, czy lepiej kondensacyjny i ewentualnie stojący.

Dzięki za wszelkie porady.

T/W

PS. Czytam, że niektórzy z Was sami wyliczają sobie zapotrzebowanie, jak to robicie, jakieś programy (skąd?) - pytanie laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwagę że masz DGP i dobrze ocieplony budynek i podłogówkę to proponuję Tobie zdecydowanie piec kondensacyjny: Vailant stojący z zasobnikiem 100 l i 21 KW lub wspomniany przeze mnie wyżej DeDietrich Domolight z kominem przez ścianę. Przy zasobniku 160 l. 18-21 KW spokojnie wystarczy do ogrzania Twojego domu. Liczę z doświadczenia u siebie i znajomych. Ja mam wiszący 24 KW Saunier Duval - kondensacyjny Ecosy. Bardzo fajny, ale nie potrafię zapanować nad jego sterowaniem. To co widziałem to najlepsze sterowanie pogodowo-pokojowe mają DeDietrichy i to w zestawie bez dopłat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice - jesli projekt jest solidny (a zapewne tak) to masz wyliczone max. zapotrzebowanie na cieplo na 18,7kW przy BRAKU KOMINKA. Poniewaz masz duzy zasobnik w zupelnosci wystarczylby kociol 19kW ale ze wzgledu na kominek moc ta mozna jeszcze obnizyc. Ja bym kupil kociol max 20kW a nie wiekszy, zwlaszcza ze przy grzaniu kominkiem zapotrzebowanie na moc bedzie na poziomie paru kW a to moze stanowic problem dla kotla.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam docelowo do ogrzania 220 m2 + zasobnik 120 litrów. Z wyliczeń wyszło, że muszę mieć moc 24 kv. Kupiłem vaillant vk int 24 kv i narazie sprawuje się dobrze. Musisz pamiętać, że do ogrzania mieszkania w zupełności wystarczy Ci 16-20 kv, ale do tego musisz dodać podgrzewanie wody. Wszystkie kotły mają tzw. priorytet c.w.u., wówczas pierwsze będzie grzanie wody, i jeżeli kupisz za mały piec, wówczas w zimę możesz mieć niedogrzane mieszkanie.

Lord Vader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie, tak cenne uwagi. Przynajmniej wiem jak rozmawiać z instalatorami (jakie argumenty przemawiają za nieco niższą mocą kotła). Przy podawanej przez Was mocy zastanawia mnie też, czy pakowac się w kocioł kondensacyjny. Ponoć lepiej sprawują się przy mieszanym ogrzewaniu (grzejniki+podłogówka). Czy może wystarczy wiszący z zamkniętą komorą w oddzielnnej kotłowni + stojący zasobnik. I jak ewentualnie rozwiązać kwestię kondensatu (przy kondensacyjnym), bo piec będzie na p-b, a wtakim wypadku nie można mieć żadnych kratek ściekowych w posadzce.Czy są na to jakieś zbiorniki? Ile takiego kondensatu się wydziela dziennie?

Pzdr

T/W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !

 

Z góry napiszę że zawodowo zajmuję się sprawami ogrzewania od ponad 10 lat i chcę się tu wpisać dlatego żeby wyjaśnić pewną drobną szczególę.

Każdy z was powinien mieć w projekcie domu podane zapotrzebowanie

cieplne waszego domku i w nowwo budowanych tak jak piszecie jest ono bardzo male rzędu właśnie 13-15 kW.

Teraz ważna rzecz może tego nie wiecie - przy takim zapotrzebowaniu cieplnym w wariancie kotła z ciepłą wodą pomija się tę wartość w zupełności ponieważ najmniejsza moc potrzebną na ogrzanie ciepłej wody w zasobniku powiedzmy 100 litrów jest około 17 kW.

Dlatego kotły o mocy 18 lub 24 kW nie są przewymiarowane bo po prostu przy ich priorytecie na ciepłą wodę przyjete jest praca z pełną mocą aby w czasie do 20 minut ogrzać baniak do 45 stopni.

Im mniejsza moc tym dłuższy czas grzania dla lubiących sporty ekstremalne 2 kW mocy ogrzewają 50 litrów wody o 50 stopni w czasie około 135 minut - myślę że to trochę wam wyjaśni tę rzecz.

 

Dla domu 270 metrów - ocieplonego 24 kW śmiało wystarczy.

Kondensaty mogą chodzić też w starszych instalacjach.

 

Jeżeli chodzi o jakieś dorady kotłów to mogę pomóc na privie w miarę możliwości.

 

Pozdrawiam Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do alice

 

Gdybyś przy wyborze kotła brała pod uwagę kocioł kondensacyjny Vaillanta i jako źródło gaz płynny to uwaga:

Musi być TYLKO czysty propan.

 

Zgadam się z postem wyżej.

Nie zapominajmy, że w wiekszości kotłów wiszących i niektórych stojacych jest rozgraniczenie mocy na CO i CWU.

Dlatego np. do domu 270m2 - na potrzeby ogrzania zasobnika będzie wykorzystana moc nominalna, natomiast na CO gdy potzeba np 18kW to ustawia to na zespole gazowym (ciśnienie gazu) dokonującu pierwszego uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do alice

 

Gdybyś przy wyborze kotła brała pod uwagę kocioł kondensacyjny Vaillanta i jako źródło gaz płynny to uwaga:

Musi być TYLKO czysty propan.

 

 

Sorry, oczywiście pomyłka w moim poprzednim poście - będzie czysty propan.

A tak propo. Zainteresował mnie kocioł VU Plus 242-5 PB z VIH CR150. Czy sprawdziłby się w naszych warunkach? Jaki do tego potrzebny jest osprzęt (co jest w standardzie)?

Pzdr

T/W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do alice

 

W pakiecie masz kocioł, zasobnik i zestaw połączeniowy z czujnikiem do zasobnika.

Potrzebna jeszcze:

Grupa bezpieczeństwa zasobnika (obowiązkowo)

Naczynie przeponowe do cwu

Pompa cyrkulacyjna cwu (dobrze jak będzie z jakimś termostatem)

Sterowanie pokojowe lub pokojowo-pogodowe.

 

Dalsza sprawa to jaka będzie instalacja. Tylko grzejniki czy układ mieszany. Ale to inny temat na dobór regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...