Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moc kotła gazowego?


Recommended Posts

Hmm possibly maybe? Jak na razie nie ma i pewnie przez czas jakis jeszcze nie bedzie takiego okapu. W miedzyczasie sprawdzilem jeszcze raz, jak to w tej chwili wyglada u mnie z podlaczeniem pieca. Wisi w kuchni, przewod spalinowy wpuszczony od gory bezposrednio do komina (wklad fi 130 z kwasowki wyprowadzony przez komin 0,7m ponad wysokosc komina). W poblizu rury "spalinowej" jest zwykla kratka wentylacyjna (w tej chwili jedyna w tym pomieszczeniu) wyprowadzona z INNEGO przewodu kominowego (przewodow kominowych w kuchni jest 4 albo 5). Czy taki uklad jest bledem i - jesli tak - jak to powinno prawidlowo wygladac przy piecu z otwarta komora?

gosciu 01: moc pieca pewnie bedzie oscylowac miedzy 26 a 30 kW, a zasobnik prawdopodobnie 150 l. Piszac o 2 rodzinach mialem na mysli w sumie ok. 5 osob (no moze 6 w przyszlosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

każdy 1 m3 gazu potrzebuje prawie 10m3 powietrza do prawidłowego spalania.

Tak "z grubsza" przy otwartej komorze spalania, chodzi o to aby jedną dziurą doprowadzić to powietrze do spalania a druga służy jako wentyl bezpieczeństwa "gdyby co ...". Oczywiście jeszcze jest potrzebny przewód spalinowy do kociołka.

najlepiej w takim przypadku aby ta dziura doprowadzająca powietrze była jak najbliżej pieca, wówczas będą mniejsze straty i wychładzanie pomieszczenia.

 

VPS zapytał o okap, gdyż kombinacji wentylacyjnych w domu może być spora ilość i może się zdarzyć, że cuś pójdzie nie tak i strach pomyśleć...

 

Przy podłączaniu pieca weź autoryzowany serwis, sprawdzi co i jak i własnym nazwiskiem podpisze się na gwarancji. A jeśli coś masz nie tak to Ci się nie podpisze.

 

Co do pieca dla 5 osób to bym nie przesadzał z mocą 30 kW.

Wszystko zależy ile tej wody lubicie wychlapać i czy robicie to jednocześnie ( bez podtekstów :wink: ), to znaczy w jednym czasie.

 

Sądzę, że najlepiej abyś wysunął własne wnioski na podstawie lektury naprawdę licznych wypowiedzi w innych wątkach forumowiczów.

 

ale oczywiście chętnie służę podpowiedzią, która niestety jest subiektywna.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam do wczesniejszego pytania:

1. Czy przy kotle gazowym 1-f o mniejszej mocy niz moc zasobnika cwu (wezownicy) - np. kociol mocy 24 kW, a wezownica w zasobniku mocy 29 kW - woda bedzie ogrzewana maksymalna moca kotla czy tez zasobnika? 2. Zakladam tez sytuacje odwrotna - kociol 28 kW a wezownica w zasobniku 22 kW. Czy wtedy cwu ogrzewana jest moca maks. kotla czy tez zasobnika?

3. Jak wypada porownanie komfortu uzytkowania cieplej wody przy zasobniku z mocna wezownica (29 kW) ale o pojemnosci "tylko" 60 czy 100l ze stali nierdz. (jak np. w kotle Avio Maior Immergas-a) z zasobnikiem ze slabsza wezownica (np 20-22 kW) ale o wiekszej pojemnosci, np. 150l? Wg danych technicznych przy delta t 35stC wydajnosc obydwu zasobnikow cwu jest zblizona. A jak wyglada to w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za niecierpliowsc :) ale dowiedzialem sie, ze moj znajomy instalator jest na wakacjach i w zwiazku z tym za wiele mi nie doradzi i jestem zdany (poza lektura forum, oczywiscie) na wasza pomoc, a planuje zakup kotla z zasobnikiem na dniach. Czy mozecie odpowiedziec na moje ostatnie pytania dot. mocy kotla i zasobnika?

dzieki

tomek_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiędzy zasobnikiem np. 150l, a piecem j.f. jest taka różnica, że z zasobnika możesz natychmiast uzyskać sporą ilośc ciepłej wody z kilku źródeł poboru jednocześnie. Piec j.f. posiada okresloną wydajność np. 10 l/min. Są też rozwiązania pośrednie np. piec j.f. z zasobnikiem 60 l.

i taki kocioł da Ci np. 15 l/min. przez pierwsze 10 minut a później 10 l/min.

 

prysznic to ok. 6-8 l. min., kran w kuchni połowa tego, wanna x2.

Sam policz ile potrzebujesz ciepłej wody i czy dane rozwiązanie zapewni Ci to czego oczekujesz.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak, co by podsumowac:

a) kociol 29 kW, zasobnik 22 kW - zasobnik grzany moca 22 kW (czyli maks. moca swojej wezownicy, niezaleznie od wieszej mocy kotla - ktora nie jest wpelni wykorzystana do cwu)

b) kociol 22 kW, zasobnik 29 kW - zasobnik takze grzany moca 22 kW (czyli maks. moca kotla, niezaleznie od tego, ze zasobnik ma mocniejsza wezownice)

Czy tak, czy tez zbytnio to uproscilem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli moc kotla dla cwu lepiej dobrac zblizona do mocy zasobnika, zeby zoptymalizowac grzanie cieplej wody. Nic nam nie da mocniejszy kociol, jesli zasobnik ma mniejsza moc. W moim przypadku wiec - jesli piec mialby 26-29 kW (z uwagi na cwu, dla CO zapotrzebowanie byloby sporo mniejsze), zasobnik tez powinien miec zblizona moc wezownicy czy plaszcza, zeby wykorzystac moc kotla.

 

A - wracajac do pyt. nr 3 - jak wypada porownanie komfortu uzytkowania cieplej wody przy zasobniku z mocna wezownica (29 kW) ale o pojemnosci "tylko" 60 czy 100l ze stali nierdz. (jak np. w kotle Avio Maior Immergas-a) z zasobnikiem ze slabsza wezownica (np 20-22 kW) ale o wiekszej pojemnosci, np. 150l? Wg danych technicznych przy delta t 35stC wydajnosc obydwu zasobnikow cwu jest zblizona. A jak wyglada to w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lepiej, by kocioł nie miał większej mocy niż może odebrać wężownica.

Co do zasobników to ja raczej jestem za dużymi zasobnikami. Głównie z tego względu, że kocioł z takim zbiornikiem włącza się rzadziej i pracuje dłużej. Natomiast, gdy podgrzewamy mały zasobnik to kocioł włącza się częściej i pracuje krócej.

Poza tym, gdy stosujemy cyrkulację ciepłej wody to mały zasobnik szybko ulega wychłodzeniu, co również powoduje częstsze załączanie się kotła.

Większy zasobnik to minimalnie większe straty ciepła, ale bardziej płynna praca kotła. Mniejszy zasobnik to mniejsze straty, ale częstsze włączenia kotła. Co do komfortu to wszystko zależy od szczegółowej konfiguracji mocy urządzeń. W szczególnym wypadku komfort może być bardzo podobny w jednym i drugim wariancie.

Taka jest moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja tez po lekturze postow sklaniam sie ku wiekszemu zasobnikowi, chociaz instalator namawia mnie na mniejszy ale mocniejszy z INOXa (moze akurat taki towar ma w sklepie:). A czy dostane w miare tani (do 1,2-1,5 k zl) zasobnik 150-160l (bo chyba jednak na taka pojemnosc sie zdecyduje) ale z mocna wezownica mocy 24-28 kW? Mysle coraz bardziej o taniej konfiguracji, jak kociol Termet UniCO 29 z oddzielnym zasobnikiem, tyle, ze mocniejszym niz oferowane przez Termet (w termetowskich zasbnikach moc wezownicy tylko 15kW) ew. o alternatywnym rozwiazaniu do Termeta (ten ma dosc wysoka moc min. - 10 kW) rzedu 6k zl za kociol z zasobnikiem, regulatorem i osprzetem. A moze jakies propozycje od uzytkownikow zestawow o podobnych parametrach

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja tez po lekturze postow sklaniam sie ku wiekszemu zasobnikowi, chociaz instalator namawia mnie na mniejszy ale mocniejszy z INOXa (moze akurat taki towar ma w sklepie:). A czy dostane w miare tani (do 1,2-1,5 k zl) zasobnik 150-160l (bo chyba jednak na taka pojemnosc sie zdecyduje) ale z mocna wezownica mocy 24-28 kW? Mysle coraz bardziej o taniej konfiguracji, jak kociol Termet UniCO 29 z oddzielnym zasobnikiem, tyle, ze mocniejszym niz oferowane przez Termet (w termetowskich zasbnikach moc wezownicy tylko 15kW) ew. o alternatywnym rozwiazaniu do Termeta (ten ma dosc wysoka moc min. - 10 kW) rzedu 6k zl za kociol z zasobnikiem, regulatorem i osprzetem. A moze jakies propozycje od uzytkownikow zestawow o podobnych parametrach

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajac na jakies propozycje z waszej strony zapytac jeszcze chcialem, jak prawidlowo odczytac moc zasobnika z wezownica do wspolpracy z kotlem gazowym? W danych tech. Galmetu czy Elektrometu podawane sa 3 rozne wartosci mocy dla kazdego wymiennika: 80/10/45, 70/10/45 oraz 60/10/45. Czy mnie interesuje ta 2-ga czy ta ostatnia wartosc?

I nastepna sprawa - instalator podal mi przyblizony czas nagrzewania typowych zasobnikow cwu od 60 do 150 l do temp. 60 st. , w przedziale odpowiednio od 5-10 do 20-30 minut. Czytajac dane tech. zasobnikow w/w firm zauwazylem natomiast, ze podaja czas nagrzewania do temp. 40 st. - 2,8 h (czyli az 170 minut). I jak tu nie zwariowac? Jak sie w tym polapac? Czy to znaczy, ze instalator mial na mysli zasobniki innego typu, ktore grzeja znacznie szybciej, czy tez chodzi o inna roznice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

pierwszy parametr to temperatura zasilania zasobnika, drugi parametr to temperatura wody w instalacji wodociągowej zasilającej zasobnik, a trzeci to temperatura wody ogrzanej w zasobniku.

jeżeli chodzi o zasobnik to polecałbym Ci ACV trochę drogie ale z nierdzewki. płaszczowy i konstrukcyjnie tak rozwiązany że w życiu się nie zakamieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odzew. W przypadku kotla gazowego z otwarta komora spalania temperatura zasilania zasobnika bedzie taka, jak temp. wody w ukladzie CO czy tez moze byc wyzsza? W instalacji CO prawdopodobnie bede mial 70/55- jak ma sie to do temperatury zasilania zasobnika?

Druga sprawa - ACV ma faktycznie ciekawe zasobniki, ale boje sie, ze troche przydrogie jak dla mnie. Szukam zasobnika z mocna wezownica, 150l, do 1,5-1,7 tys pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam, przyłączam się. Mam zapotrzebowanie energetyczne domu 15,4 kW (180 m2 pu/750 m3) i zaproponowany kocioł 20kW + zasobnik 160 l.

Wygląda na to, że powinno wystarczyć... :lol:

Zastanawiam się nad kotłem Junkersa - Ceranorm -ale on ma tylko 18 kW- czy to nie mało?

A jakie zasobnik - dobry i niedrogi kupić? Firmowe są baardzo drogie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przyłączam się. Mam zapotrzebowanie energetyczne domu 15,4 kW (180 m2 pu/750 m3) i zaproponowany kocioł 20kW + zasobnik 160 l.

Wygląda na to, że powinno wystarczyć... :lol:

Zastanawiam się nad kotłem Junkersa - Ceranorm -ale on ma tylko 18 kW- czy to nie mało?

A jakie zasobnik - dobry i niedrogi kupić? Firmowe są baardzo drogie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...