Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki, ta pompa mieszająca działa tylko w celu dogrzania powrotu ? Bo do mieszania wody na 3d dla zasilania CO chyba nie jest konieczna chyba że źle kumam. Bo jeżeli tak jest to może zamiast dokładać dodatkową pompkę mieszającą może ustawić pompkę CWU jako CWU + mieszająca, sterownik daje taką możliwość i będzie się załączała poniżej ustawionej temp granicznej na powrocie.

Tak, ta dodatkowa pompa tylko podgrzewa powrót, owszem możesz teraz ustawić funkcje c.w.u + mieszająca ale wcześniej wspominałeś że nie chcesz przegrzewać wody w c.w.u .Ja bym się pozbył jeszcze tego zaworu róznicowego na pompie c.w.u bo Ci po nagrzaniu bojlera dalej go grzać grawitacyjnie.

A jak dalej myślisz o zaworze 4 dr. to tak to powinno wyglądać u Ciebie;

instalacja CO 4d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompek to nie mam pojęcia która co robi :p

fenix

Tak jak Ci pisałem wczoraj z tymi pompkami u Ciebie która jest do czego (wg.Twoich fotek)

Fakt, masz teraz zrobione dwa niezależne obiegi, ale lepiej żeby tymi obiegami sterował sterownik kotła bo ma taką możliwość, a nawet lepszą bo po dojściu do temperatury zadanej możesz kombinować z ustawieniami obniżenia, lub cyklicznych prac pomp. A tak to kocioł grzeje, auratony po swojemu wyłanczają pompy, czujnik temperatury powrotu pokazuje głupoty, więc i cały sterownik głupieje.

Edytowane przez 0degree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZemu czujnik powrotu pokazuje głupoty ?:) P.S po eksperymentach z wczoraj (obniżenie mocy dmuchawy ,zmniejszeniu mocy kotła) dziś pełno niedopalonego węgla w popielniku , więc wracam do starych ustawień... Odegree a Ty skąd jesteś - znasz jakiegoś kumatego instalatora z małopolski ?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZemu czujnik powrotu pokazuje głupoty ?:) P.S po eksperymentach z wczoraj (obniżenie mocy dmuchawy ,zmniejszeniu mocy kotła) dziś pełno niedopalonego węgla w popielniku , więc wracam do starych ustawień... Odegree a Ty skąd jesteś - znasz jakiegoś kumatego instalatora z małopolski ?:)

Ja mieszkam w podkarpackim i niestety nie znam nikogo z małopolski, poczekaj jeszcze trochę dzisiaj jest niedziela i nie każdy ma czas na forum. Na pewno ktoś się znajdzie z Twoich okolic i Ci pomoże. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne przyjąłeś ,że jestem z krakowa ale niestety nie. Mieszkam w miejscowości Lubień , to jest jakieś 50km za Krakowem w strone Zakopanego (do Zakopca ode mnie tez jest 50km) a Ty się też zawodowo zajmujesz instalacjami sanitarnymi ? Edytowane przez FeniX1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta dodatkowa pompa tylko podgrzewa powrót, owszem możesz teraz ustawić funkcje c.w.u + mieszająca ale wcześniej wspominałeś że nie chcesz przegrzewać wody w c.w.u .Ja bym się pozbył jeszcze tego zaworu róznicowego na pompie c.w.u bo Ci po nagrzaniu bojlera dalej go grzać grawitacyjnie.

A jak dalej myślisz o zaworze 4 dr. to tak to powinno wyglądać u Ciebie;

 

Dzięki, muszę to jeszcze przemyśleć, mam czas do wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grawitację to musi być cała instalacja zrobiona odpowiednio a nie sam obieg kotłowy.Taniej wyjdzie UPS.

 

Moim celem nie jest zrobienie instalacji na grawitacji, tylko wybór między 3d a 4d, cel dogrzać powrót i mieć możliwość regulacji temp zasilającej CO i te funkcje spełnia 4D ale Odegree wyczulił mnie na konieczność dołożenia starań oraz odpowiedniego doboru średnic dla obwodu kotłowego żeby mógł chodzić na grawitacji. Chyba że masz na ten temat inne doświadczenia oraz rozwiązania to chętnie poznam twoją opinię, a wiem że masz w tej działce spore doświadczenie :).

Co do zaworu różnicowego na obejściu pompy CWU to faktycznie nie jest on konieczny ale jakoś specjalnie temperatury na zasobniku nie przebija, przy przeróbkach pewnie wyleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do czego ma służyć grawitacja obwodu kotłowego poprzez 4D skoro reszta instalacji będzie miała obieg wymuszony?

Do prawidłowego podgrzania powrotu właśnie.

Kiedy ta grawitacja nie działa, to wtedy zawór 4dr działa jak 3dr z funkcją mieszania

zaw 4 drog..jpg

Edytowane przez 0degree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowego podgrzania powrotu właśnie.

Kiedy ta grawitacja nie działa, to wtedy zawór 4dr działa jak 3dr z funkcją mieszania

 

Dokładnie. Tak powinno być wykonane. Szkoda że producent RBR-a robi 1 calowe wyjścia z kotła. Uważam że powinno to być 5/4 wtedy można zastosowac 35 cu na obieg kotłowy. A tak mamy przewężenie na wyjściu z i wejściu do kotła. Przeciez łatwiej zredukować z 5/4 na cal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyjść w rbr to chorym pomysłem jest zrobienie dwóch powrotów calowych do kotła,

jak ten jeden czujnik powrotu ma faktycznie zmierzyć prawdziwą temperaturę powrotu wody do kotła jeśli ktoś wykorzysta oba wejścia?

Owszem. Ale ludzie mają czasem wyjątkowe pomysły na wykorzystanie kotłów jak również zastosowanych rozwiazań. Znam pana który wymyślił sobie aby nad wanną zamontować grzejnik i c.w.u. przepuścić przez obieg tegoż grzejnika i dalej do kranu. Gość tłumaczy że woda zanim wpłynie do wanny to dogrzeje mu łazienkę ! :lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Ale ludzie mają czasem wyjątkowe pomysły na wykorzystanie kotłów jak również zastosowanych rozwiazań. Znam pana który wymyślił sobie aby nad wanną zamontować grzejnik i c.w.u. przepuścić przez obieg tegoż grzejnika i dalej do kranu. Gość tłumaczy że woda zanim wpłynie do wanny to dogrzeje mu łazienkę ! :lol2::lol2::lol2:

Dobre,

A ja znam instalatora, który robił centralne 30 lat i zawsze przed montażem zaworu różnicowego na bypasie pompy, wyjmował z niego kulkę tłumacząc tym że łatwiej będzie wode spuścić z układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...