Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrobilem zdjecie bez pokretła.Do tej pory ustawiony był w okolicach 3 w gornej czesci,teraz przestawilem na okolice 3 w dolnej czesci.Czujnik Cwu przeniosłem na zasilanie za 4D http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/82de509c99448ee6.html

Mierz to co wypuszczasz za 4D a sam dojdziesz do tego jak ustawić.Na grzejniki z termostatami puść min 50deg.

Na zaworze masz oznaczenie L i R to chyba wszystko wyjaśnia co?

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdybyś miał okazję zobaczyć różnice i popalić z tymi "izolatorami" więcej byś nie pytał i szybko zmieniłaby Ci się orientacja

Karoka65 na jakie różnice zwracać uwagę przy obserwacji spalania w kotle wyłożonym szamotem i bez niego? Czy efekty są szybko zauważalne, czy bardziej długofalowe? Pytam Ciebie bo doświadczyłeś palenia w kotle z szamotem i bez. Na temat sprawności wymiennika coś tam już wiem, a za 3 dni będę wiedział więcej, oczywiście na podstawie Skama. Konstrukcje całkiem różne więc porównanie może mało trafione, ale ciekawość zwyciężyła.

Z mojej strony zero złośliwości, i oby tak zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku ja sam zauważyłeś to całkiem inne konstrukcje i nigdy ze Skama nie zrobisz RBRa i odwrotnie.

Palę chyba od października na nowym kotle co idzie zauważyć że jeszcze mniej roboty niż przy starym.

Komora nigdy nie była czyszczona i raczej nie będzie. Za ten okres czasu dwa razy odkurzaczem do kominków odessany pył a górnych półek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz skumałem chyba od 9 w gore to do gorącej domieszany jest powrot a od 9 w goł to do powrotu domieszana jest gorąca.Widac kiedy pompa podłogowa sie załacza to jakby kradnie goracą wode p.CO.Da sie tego uniknąc?

 

Popatrzyłem na Twoje zdjęcia i zasadniczo zawór 4D powinien działać wyłącznie w zakresie godz "10" i "14" , skoro już przy oznaczeniach zegarowych jesteśmy. Innymi słowy: w zakresie dwóch górnych śrub imbusowych. Zakładając, ze przegroda w zaworze jest ustawiona tak jak pokrętło, czyli na godz "12", powinno być podmieszanie 50% z zasilania / 50% z powrotu. Obrót w prawo do maksimum ("14") to cała para w gwizdek, czyli 100 % wody o temp. kotłowej na instalację (bez podmieszania, tak jakby tego zaworu w ogóle nie było). Obrót w lewo zaś to coraz więcej wody z powrotu a mniej z zasilania. Położenie krańcowe na lewo to zasysanie przez pompę c.o. do instalacji wody wyłącznie z powrotu. Oznaczenia potraktuj orientacyjnie, bo nie wiesz, czy pierścień z oznaczeniami załozony jest poprawnie ani jak ustawiona jest przegroda wewnątrz. Jeśli zaś pierścień i przegroda są poprawnie, to zawór założony jest żle i powinien zostać obrócony w lewo o 90 stopni. Wszystko wyjaśni się, kiedy podłączysz termometr jak radził kol. minertu

PS: Dodam tylko, że oznaczenie L i R dotyczy różnego podłączenia zasilania z kotła, z lewej lub prawej strony.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku ja sam zauważyłeś to całkiem inne konstrukcje i nigdy ze Skama nie zrobisz RBRa i odwrotnie.

Palę chyba od października na nowym kotle co idzie zauważyć że jeszcze mniej roboty niż przy starym.

Komora nigdy nie była czyszczona i raczej nie będzie. Za ten okres czasu dwa razy odkurzaczem do kominków odessany pył a górnych półek.

 

Ja swojego czyszczę tak raz na dwa tygodnie. Wczoraj wyczyściłem i widać to na wykresie spalin. Jak czyszczę to przy okazji komorę i wajhą. Podejrzewam że ma tu duże znaczenie czym się pali a Ty z pewnością palisz lepszym grochem niż mój Retopal. Ale trzeba przyznać że jasno szaro w komorze spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek u mnie możesz to zobaczyć na dacie 28 stycznia.

Z rana moje "harpagany" :) olali SMSa o pustym zasobniku, kocioł wygasł.

Po południu zasypali i jak pisałem po raz drugi jak zacząłem palić został odessany pył w górnych półek.

Pytałem teraz czy ruszali wajchą, mam kijowy trochę dostęp i się im nie chce :) ale zapewniają że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek u mnie możesz to zobaczyć na dacie 28 stycznia.

Z rana moje "harpagany" :) olali SMSa o pustym zasobniku, kocioł wygasł.

Po południu zasypali i jak pisałem po raz drugi jak zacząłem palić został odessany pył w górnych półek.

Pytałem teraz czy ruszali wajchą, mam kijowy trochę dostęp i się im nie chce :) ale zapewniają że tak.

 

Ja się teraz zastanawiam czy dobrze zrobiłem bo spaliny teraz niskie a komin ze zwykłej cegły. Jutro może mi się uda wyjąć i włożyć czuknik spalin to zobaczymy jakie wtedy będą spaliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego czyszczę tak raz na dwa tygodnie. Wczoraj wyczyściłem i widać to na wykresie spalin. Jak czyszczę to przy okazji komorę i wajhą. Podejrzewam że ma tu duże znaczenie czym się pali a Ty z pewnością palisz lepszym grochem niż mój Retopal. Ale trzeba przyznać że jasno szaro w komorze spalania.

 

Ja swojego RBR-a czyszczę raz na tydzień i widzę po spalinach i po pyle na półkach że to trochę nawet za mało, po czyszczeniu spaliny spadają przynajmniej z 20C w dół i po tygodniu palenia mam przynajmniej z 0.5cm pyłu na półkach. Palę wesołą i nadmuch mam w miarę OK bo ten pył po wrzuceniu na palnik nie kopci czyli to nie sadza i komora spalania jest bardziej szara niż czarna. Paliłem wcześniej brunatnym i jeszcze bardziej brudził.

Ciekawe czy jakbym zmienił opał na inny to miałbym mniej i rzadziej do czyszczenia?

Co prawda czyszczenie nie zajmuje więcej niż 10min, ale zastanawiam się czy jakbym miał mniej brudzący opał to może wpłynęło by to na większą sprawność?

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, widzę że teraz na tych "izolatorach" :) dużo mniej gromadzi się pyłu na półkach.

Tak palę jak na razie tylko bardzo dobrym ekogroszkiem.

Maher na pewno jeśli masz czyściejszy wymiennik następuje lepsza wymiana ale poczytaj trochę co pisał Zawijan w tym temacie, nie są to jakieś straty przy różnicy 20 stopni.

Nie zaglądałem dawno na Twój sterownik ale podejrzewam że temp. i tak masz bardzo niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 odbierz pw

 

Odebrane...odpisane. Co to za odejście przed zaworem 4D na rurze z kotła? Do pompy podłogówki? Jest za nią ZZ?

PS: Czy to zawór 4D m-ki Honeywell 1 " ?

 

Juz wszystko wiemy: pokretło nie pokrywa się z przegrodą. Zawór zamontowany poprawnie, przy ustawieniu pokretła na "3" masz 100 % z kotła na instalację, czyli przegroda ustawiona w osi "1"-"7" . Zaś przy pokrętle na "12" , przegroda jest w osi "11" - "5" i masz wtedy zasysaną wodę z powrotu. Położenie pośrednie, czyli na godz "1" (na wprost sruby imbusowej) daje podmieszanie 50%. Dla Ciebie zakres obrotu pokrętła jest od jedynki do dziewiatki w zakresie "12" i "3" - tylko 90 stopni. Sprawdż to i daj znać o efektach.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, widzę że teraz na tych "izolatorach" :) dużo mniej gromadzi się pyłu na półkach.

Tak palę jak na razie tylko bardzo dobrym ekogroszkiem.

Maher na pewno jeśli masz czyściejszy wymiennik następuje lepsza wymiana ale poczytaj trochę co pisał Zawijan w tym temacie, nie są to jakieś straty przy różnicy 20 stopni.

Nie zaglądałem dawno na Twój sterownik ale podejrzewam że temp. i tak masz bardzo niskie.

 

Średnie temperatury spalin mam w granicach 130C, pod koniec tygodnia podnoszą się do 150C. Zastanawiam się tylko czy np. nie za mało dmucham i przez to na półkach po tygodniu mam te 0,5 cm pyłu, ale za to czujnik temperatury spalin i wylot do komina jest czysty, jakbym może więcej dmuchał ten pył może wyleciałby kominem lub spadłby na dno komina, ale za to piec byłby czystszy i pracowałby przez cały tydzień w wyższą sprawnością?

Ostatnio przyglądałem się pracy kotłowi 75kW i ustawieniu przez firmę instalującą go i dmuchawa była ustawiona na 100% i na palnik w czasie pracy nie dało się patrzeć bo był tak jasny płomień i ekogroszek po prostu topił się na palniku i wystrzeliwał iskrami na wszystkie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka firma takie palenie Macher :)

Powiem Ci że gdyby instalatorzy mieli znać wszystkie sterowniki musieliby nosić komputery na karku.

Oni znają się na montażu choć jak widać po lekturze forum to też różnie z tym bywa, sterownik i sam proces spalania dla większości to bardziej ciemna magia niż dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj pierwszy raz od zamontowania pieca palę tak poważnie ecoalem i powiem wam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Podanie na 3 s i spalanie nie wzrosło mi w stosunku do ręcznego na którym paliłem ostatnie czasy. Odstawia się teraz bardzo rzadko bo trochę zima wróciła. Spaliny ok 90*C (podobnie jak na ręcznym). Całą zaleta taka ze sam reaguje na zmiany zapotrzebowania więc na chwilę obecną nie za bardzo rozumiem czemu ten tryb jest tak nielubiany na forum :). Dla mnie narazie bomba i zostaję przy nim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj pierwszy raz od zamontowania pieca palę tak poważnie ecoalem i powiem wam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Podanie na 3 s i spalanie nie wzrosło mi w stosunku do ręcznego na którym paliłem ostatnie czasy. Odstawia się teraz bardzo rzadko bo trochę zima wróciła. Spaliny ok 90*C (podobnie jak na ręcznym). Całą zaleta taka ze sam reaguje na zmiany zapotrzebowania więc na chwilę obecną nie za bardzo rozumiem czemu ten tryb jest tak nielubiany na forum :). Dla mnie narazie bomba i zostaję przy nim

 

Jak nie dochodzi do zadanej to czym sie takie palenie różni od dwustanu? Też ustawie tak podawanie że nie dojdzie do zadanej i mam to samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku ja sam zauważyłeś to całkiem inne konstrukcje i nigdy ze Skama nie zrobisz RBRa i odwrotnie.

Palę chyba od października na nowym kotle co idzie zauważyć że jeszcze mniej roboty niż przy starym.

Komora nigdy nie była czyszczona i raczej nie będzie. Za ten okres czasu dwa razy odkurzaczem do kominków odessany pył a górnych półek.

Ponieważ to inne konstrukcje to moje porównanie o niczym nie świadczy, ale gdyby ktoś chciał przeanalizować pracę Skama z szamotem i bez (stawiam na Andrzeja M ), to w pierwszym teście był rosyjski 23-24 MJ a w drugim Wesoła z 2013 roku. Chyba nie jest tak źle jakby się mogło wydawać.

SDC19478.jpg SDC19502.jpg

 

Powyższe ustawienia nie były optymalne, bo minęła doba pracy na innej zmodyfikowanej dmuchawie i sprawność wzrosła do 23 MJ/kg.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...