Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Czytając te posty zastanawiam się czy mamy następnego nawiedzonego. Nie obrażając nikogo, każdy kowalem ..,

Już mamy instalacje jednopompowe, teraz bez solarów a co jeszcze możemy oczekiwać?

Dajmy ludziom decydować a nie podejmujmy za nich decyzji. Piszemy że to nieoplacalne i koniec. Są na to inne wątki (tematy),a nie w temacie o kotłach węglowych. Nie ma wątku to napisać nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
Czytając te posty zastanawiam się czy mamy następnego nawiedzonego. Nie obrażając nikogo, każdy kowalem ..,

 

He,he.

Jak pisałem,że jesteś fanatykiem RBR-a i ecoala to się obrażałeś ;) Smarujesz w wielu watkach,nawet o pompach ,a nie posiadasz.Ty możesz,tak?Tobie i innym z pod znaku fanatic,pasują jedynie same superlatywy na temat RBR-a i ecoala.Klakier z ciebie zwykły,tu Arturo,map itd mają rację.

Temat solarów został poruszony,nie ja to zrobiłem.Skomentowałem jedynie.I tyle.Czemu nie pisałeś,jak zanegował taki układ minertu,czy karoka?Co?

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zestaw solarny kosztuje 9,5k PLN to grzejąc prądem w drugiej taryfie i przy 434kWh/mc koszt miesiąca to ~122PLN , sezon letni (6mcy) ~740PLN , kiedy solary się zwrócą ? 12-13 lat ...

 

Z pompą do cwu jest lepiej na papierze po testach Suspensera , można sobie takową odpuścić.

 

Novy ma rację - zaizolować pomieszczenie z kotłem i zostanie jeszcze kasy na wakacje , albo grzać prądem latem i mieć wsio w d.

 

Zresztą kotłownia nawet jak jest na tym samym poziomie jak reszta domu to naprawdę trzeba się postarać żeby podnieść temp w domu przy grzaniu cwu - przecież kocioł i tak stoi w podtrzymaniu prawie cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He,he.

Jak pisałem,że jesteś fanatykiem RBR-a i ecoala to się obrażałeś ;) Smarujesz w wielu watkach,nawet o pompach ,a nie posiadasz.Ty możesz,tak?Tobie i innym z pod znaku fanatic,pasują jedynie same superlatywy na temat RBR-a i ecoala.Klakier z ciebie zwykły,tu Arturo,map itd mają rację.

Temat solarów został poruszony,nie ja to zrobiłem.Skomentowałem jedynie.I tyle.Czemu nie pisałeś,jak zanegował taki układ minertu,czy karoka?Co?

 

Jak napisałem to tak.dalej twierdzę, nic nie zmieniam. Jak byś poczytał to co piszę a nie zmyślał to byś przeczytał że mam solary ale ich nie polecam. Dla uściślenia abyś wiedział i się nie produkował to solary miałem zakładane ładnych parę lat przed kotłem ale wtedy grzałem się elektrycznie. Teraz jak poznałem co to warte to piszę że to jest nieopłacalne.

Jaki klakier ze mnie? Gdzie to pisze na wątkach? Przestań zmyślać.i daj ludziom wybór. Arturo namawia do pomp a ty do takiej instalacji jaką ty masz, to ona jest najlepsza i wszystkie inne są do du..y.

Nie bierz tego do siebie ale takie natarczywe udowadnianie o swojej słuszności przynosi odmienny skutek.

Ja pisząc o kotle piszę co zaobserwowałem ale nikomu nie wciskam na siłę że tojedynie słuszne rozwiązanie.

Mylisz się, nie jestem fanatykiem, nie twierdzę że to jedyny słuszny kocioł.

O negowaniu solarów przez minertu czy karokę nie miałem co pisać, ja też to robię a jak poszukasz to znajdziesz. Oni nie robią tego tak nachalnie jak ty, dla.ciebie to kto ma to idiota a tak nieztety nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Nie bierz tego do siebie ale takie natarczywe udowadnianie o swojej słuszności przynosi odmienny skutek.

Ja pisząc o kotle piszę co zaobserwowałem ale nikomu nie wciskam na siłę że tojedynie słuszne rozwiązanie.

O negowaniu solarów przez minertu czy karokę nie miałem co pisać, ja też to robię a jak poszukasz to znajdziesz. Oni nie robią tego tak nachalnie jak ty, dla.ciebie to kto ma to idiota a tak nieztety nie jest.

Co by nie przedłużać i innym nie robić niesmaku.Napisałem ci kiedyś,że masz w temacie sterowania kotłem i układem CO,mierną wiedzę.I tego zdania nie zmieniam.Bez minertu i karoki,zimą w trampkach byś śmigał.Jak papuga powtarzasz,to co ci wyperswadowali.Różnica miedzy nami jest taka,że moja zdobyta w tym temacie wiedza (mniejsza i większa) pochodzi od kilku "łebskich" gości (którym zawsze dziękuję),ale jest poparta doświadczeniem,a nie smarowaniem klakierskich postów o tym co się od innych usłyszało.Skoro kilku userów zauważyło już,że lobbujesz w temacie RBR-a i ecoala,to chyba ty powinieneś się zastanowić nad swymi słowami:

Przestań zmyślać.i daj ludziom wybór. Arturo namawia do pomp a ty do takiej instalacji jaką ty masz, to ona jest najlepsza i wszystkie inne są do du..y.

Bez odbioru,nie jesteś dla mnie partnerem do pogaduszek.Prosiłem już,abyś mnie nie zaczepiał.

Nie pozdrawiam,bez odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co to za solary? W podpisie masz fotoogniwa, czyli masz panele fotowoltaiczne które produkują prąd, czy masz panele słoneczne które produkują ciepło?

 

poprawiłem.

Prosty zestaw: 4 panele plus wymieniki CWU 400L

Z tego zestawu mam narazie wymiennik.

Panele mają być w przyszłym miesiącu zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
poprawiłem.

Prosty zestaw: 4 panele plus wymieniki CWU 400L

Z tego zestawu mam narazie wymiennik.

Panele mają być w przyszłym miesiącu zamontowane.

 

Kolego,masz zatem jeszcze czas.Zrezygnuj.Szkoda twoich pieniędzy.Pomyśl,że dla 4 osobowej rodziny,3-4kg/doba ekogroszku to rozpusta.To koszt w przybliżeniu 2-3pln :)

Pozdrawiam :)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale solary są trendy i wszystkim sprzedawcy wciskają to "TANIE" ogrzewanie CWU. czas zwrotu inwestycji: +/- 15-20 lat, pod warunkiem, że to cudo tyle wytrzyma na dachu, w co osobiście wątpię ;). Czy ktoś liczył koszt eksploatacji solarów (glikol, energia, pompka etc...) ? Warto policzyć, i wtedy się oczy otwierają....

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,masz zatem jeszcze czas.Zrezygnuj.Szkoda twoich pieniędzy.Pomyśl,że dla 4 osobowej rodziny,3-4kg/doba ekogroszku to rozpusta.To koszt w przybliżeniu 2-3pln :)

Pozdrawiam :)

 

do całej instalacji muszę jeszcze "dołożyć" 4k na panele (zbiornik już mam rozliczony, a przewody na dachu).

Przewody kosztowały 1,5k pln brutto, z montażem.

zbiornik nie ten to inny bym musial mieć.

Zatem realny koszt który dokładam do Solarów to 5,5k (tylko dzięki dotacji która się w tym roku skończy)

 

Teraz jaki jest czas zwrotu przy tych 800pln /sezon tych 5,5k "dopłaty do solarów" np. z tego wspomnianego prądu?

 

Jak wpsomniałem powietrzna pompa ciepła to pomyłka, przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej. Jej sprawność nawet szczytowa, nie niweluje nakładu względem zwykłej grzałki.

 

Jedyne alternatywy jakie warto rozpatrzyć:

1) Gruntowa, głęboka pompa ciepła

2) GAZ + ekologiczne źródło

 

Gruntowa - uzależnia od cen energii elektrycznej :( i jest jeszcze za droga. Gdyby dali dotację 45% (jak do solarów) to bym się nie wachał(choć dziś już ciut za późno)

GAZu nie mam, a w zbiornik się nie pcham, może za kilka lat, będę miał taką możliwość, to zmienię. Kocioł kondensacyjny by był fajnym kierunkiem.

 

Ale solary są trendy i wszystkim sprzedawcy wciskają to "TANIE" ogrzewanie CWU. czas zwrotu inwestycji: +/- 15-20 lat, pod warunkiem, że to cudo tyle wytrzyma na dachu, w co osobiście wątpię ;). Czy ktoś liczył koszt eksploatacji solarów (glikol, energia, pompka etc...) ? Warto policzyć, i wtedy się oczy otwierają....

Pozdrawiam,

 

AAA

No tak, po PC to glikolu nie ma, a sprężarki mają dożywotnią gwarancję... Soalry się montuje, bo dotacja sprawiła, ze ma to uzasadnienie ekonomiczne.

Z jakiegoś powodu lobby PC nie udało się wywalczyć takich przywilejów. może dlatego, że mimo wszystko COP Soalrów >20 a COP PC <3 ??

Ad dobra PC kosztuje tyle co pół zestawu solarów (lub cały po dotacji)

Edytowane przez micro-jr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
do całej instalacji muszę jeszcze "dołożyć" 4k na panele (zbiornik już mam rozliczony, a przewody na dachu).

Przewody kosztowały 1,5k pln brutto, z montażem.

zbiornik nie ten to inny bym musial mieć.

Zatem realny koszt który dokładam do Solarów to 5,5k (tylko dzięki dotacji która się w tym roku skończy)

 

Teraz jaki jest czas zwrotu przy tych 800pln /sezon tych 5,5k "dopłaty do solarów" np. z tego wspomnianego prądu?

 

Coś nie tak liczysz.

Ja ci napiszę tak.Dla rozbioru wody,dla 4 osobowej rodziny policzę nawet 5kg/doba (uwierz,to sporo).Daje nam to 150kg ekogroszku /miesiąc.Liczmy 5 miesięcy grzania samego CWU,daje nam 750kg opału.Liczmy tonę "opału letniego"-takiego jak Jaret za 550-600pln.Daje nam to 450pln.Do tego energia dla pompki CO (można grawitacyjnie,wtedy nie ma dodatkowych kosztów) jakieś 15pln/mies,czyli 75pln za 5 miechów.Razem niech będzie nawet 600pln.Celowo zawyżyłem,spalanie,cenę opału (można taniej) .

Przy cenie solarów 6k pln bez dotacji ,daje to 10lat palenia ekogroszkiem (10 ton).Słownie :dziesięć lat :)

Pomijam koszty,o których napisał mark3k i szpetnie wyglądającego dachu,na którego pokrycie, poszło pewnie mnóstwo kasy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem absolutnym zwolennikiem PPC, dla grzania CWU, może jedynie w przyszłości PPC do ogrzewania domu lub kociołek gazowy kondensacyjny.

U siebie w domu CWU grzeje gazem ziemnym, a w okresie grzewczym kocioł grzeje CWU.

 

Ps. A dopłatach do solarów najlepiej wychodzi pośrednik i bank, jak zawsze zresztą, a użytkownik ? A kogo obchodzi użytkownik (inwestor) ??? :D

I tym optymistycznym akcentem kończę wywód...

Pozdrawiam.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

AAA

No tak, po PC to glikolu nie ma, a sprężarki mają dożywotnią gwarancję... Soalry się montuje, bo dotacja sprawiła, ze ma to uzasadnienie ekonomiczne.

Z jakiegoś powodu lobby PC nie udało się wywalczyć takich przywilejów. może dlatego, że mimo wszystko COP Soalrów >20 a COP PC <3 ??

Ad dobra PC kosztuje tyle co pół zestawu solarów (lub cały po dotacji)

Przecież masz kocioł,po co ci pompy,solary itd...Wyliczyłem ci koszt grzania CWU samym kotłem, powyżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak liczysz.

Ja ci napiszę tak.Dla rozbioru wody,dla 4 osobowej rodziny policzę nawet 5kg/doba (uwierz,to sporo).Daje nam to 150kg ekogroszku /miesiąc.Liczmy 5 miesięcy grzania samego CWU,daje nam 750kg opału.Liczmy tonę "opału letniego"-takiego jak Jaret za 550-600pln.Daje nam to 450pln.Do tego energia dla pompki CO (można grawitacyjnie,wtedy nie ma dodatkowych kosztów) jakieś 15pln/mies,czyli 75pln za 5 miechów.Razem niech będzie nawet 600pln.Celowo zawyżyłem,spalanie,cenę opału (można taniej) .

Przy cenie solarów 6k pln bez dotacji ,daje to 10lat palenia ekogroszkiem (10 ton).Słownie :dziesięć lat :)

Pomijam koszty,o których napisał mark3k i szpetnie wyglądającego dachu,na którego pokrycie, poszło pewnie mnóstwo kasy.

Pozdrawiam.

 

dla 6k z dotacją bo ją dostałem (pompki chodzą i tu i tu) <10 lat. i w takiej perspektywie to było myślane.

nic nie stoi na przeszkodzie żeby układ ruszył też w marcu w słoneczny dzień i odciążył piecyk/ dogrzał CWU, a u mnie przezto, że CWU jest jako mieszające, pójdzie dalej...

 

Zakładamy oczywiście dzisiejsze ceny ekogorszku i energii elektrycznej, co też nie jest bez znaczenia. W radiu powiedzieli dziś, ze zamykają kopalnię z której mam aktualnie ekogorszek :(

 

Czy eksploatacja kotła na groszek przez okrągły rok wpłynie w jakiś sposób na jego żywotność w stosunku do eksploatacji tylko w sezonie grzewczym?

 

technicznie jedziesz na podtrzymaniu, i małej mocy, czego żaden piec nie lubi. Dalatego, np. nie opłaca się przewymiarować pieca.

Edytowane przez micro-jr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Zakładamy oczywiście dzisiejsze ceny ekogorszku i energii elektrycznej, co też nie jest bez znaczenia. W radiu powiedzieli dziś, ze zamykają kopalnię z której mam aktualnie ekogorszek :(

.

 

Ok,widzę że ja o niebie ,a ty o chlebie :) Nie dogadamy się.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,widzę że ja o niebie ,a ty o chlebie :) Nie dogadamy się.

Powodzenia.

 

Odnieś się do części merytorycznej:

dla 6k z dotacją bo ją dostałem (pompki chodzą i tu i tu) <10 lat. i w takiej perspektywie to było myślane.

nic nie stoi na przeszkodzie żeby układ ruszył też w marcu w słoneczny dzień i odciążył piecyk/ dogrzał CWU, a u mnie przez to, że CWU jest jako mieszające, pójdzie dalej...

 

:) ja chcę się dogadać.

Jak napisałem ile "dokładam do solarów", rzeczywistej ceny oraz przyjąłem Wasze obliczneia kosztów utrzymania CWU na eko, i wyszło, ze zwrot kosztu mam poniżej 10 lat, to stwierdzasz, ze się nie dogadamy :( Z jakiegoś powodu nie Pasuje to do koncepcji nieekonomicznej instalcji solarów.

 

Pomijąc fakt, że planując inwestycję nie zakładałem, ze będę miał ekonomiczny piec na eko, tylko "jakiś około 18 kW" i on się nie nada na lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Odnieś się do części merytorycznej:

 

 

:) ja chcę się dogadać.

.

 

Ale co tu się odnosić.Nie ma tam merytoryki.

Zwrot inwestycji po 10 latach :) Inwestycji,która przez 10 lat pochłonie kilka tys.pln ,no przesadziłem kilka.(serwisy,glikol itd) ,pomijam fakt,że mogą już najzwyczajniej nie działać...do tego czasu.Zapytam raz jeszcze.Po co ci solary do kotła na ekogroszek,skoro dzienny koszt podgrzania wody kotłem na ekogroszek,to dla ciebie max 2pln.?Fanaberia,chyba tylko :)

 

.... piec na eko, tylko "jakiś około 18 kW" i on się nie nada na lato.

 

Bzdura.Grzałem CWU kotłem 25kW.Znam takich co grzeją CWU kotłami 35kW

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...