Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ojojoj rozrysowć ciężka sprawa.wcześniej było tak,że śmieciuch , jedna pompa do wszystkiego CO,CWU,PODŁOGÓWKA.Teraz wygląda to tak:jedna pompa to CWU,druga po przerobieniach to PODŁOGÓWKA na 3D i kolektorku,trzecia to CO po staremu(11 grzejników bez żadnych terostatów). No i cały problem w tym ,że jak ustawie temperature na kotle 50 , co bedzie dobre dla niego i CWU,podłogówke jestem w stanie ustawić poprzez 3D(na mniejszą), to będzie problem z CO , bo jak będzie pompa śmigać cały czas to będzie za gorąco(i to baaaaardzo).Ustawinia pompy w cyrkulacji obawiam sie ,że będzie to nie ekonomiczne(woda w CO będzie wyziębiona,itp. itd., dlatego wolałbym by śmigała cały czas).No i właśnie rozmyślam nad 3D albo zawory na grzejnikach.Bo z doświadczenia śmieciuch wiem ,że jak wszystko śmigało na jednej pompie (CO,CWU,PODŁOGOWKA)to był problem tego typu, że zimą przy temperaturze na kotle 45 deg,w domciu było np. 23 stopnie , w łazience(podłogówka 26),no i mały problem z ciepłą wodą dla trzech osób.Rozumiecie panowie?

 

Czyli problemem jest głownie bojler, jaki masz?

U mnie jest 140L pionowy i wodę mam ustawioną na 40C i spokojnie wystarcza (pompa chodzi nawet na 1 biegu i jest zdławiona).

W opcjach sterownika jest funkcja jeżeli CWU ustawisz wyżej niż CO w tracie dogrzewania wody podniesiesie temperaturę CO dogrzeje wodę i obniży ją z powrotem do ustawionej - może to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wóz albo przewóz.

Odzywam się tylko dlatego bo zapewne nie doczytałeś lub nie zrozumiałeś lub nie chcesz pomóc:

Bo z doświadczenia śmieciuch wiem ,że jak wszystko śmigało na jednej pompie (CO,CWU,PODŁOGOWKA)to był problem tego typu, że zimą przy temperaturze na kotle 45 deg,w domciu było np. 23 stopnie , w łazience(podłogówka 26),no i mały problem z ciepłą wodą dla trzech osób.Rozumiecie panowie?

Jak widać,dla c.o temperatura zasilania 45st.C jest jak najbardziej odpowiednia czyli komfort cieplny w całym domu jest w pełni utrzymany dla tej temperatury zasilania a problem jest tylko w zbyt szybko wychładzającej się cwu wg rozbioru.

Czyli ? Czyli trzeba zgromadzić tyle cwu o takiej temperaturze(45st.C),żeby starczyło na 3 osoby.

Czyli ? Czyli musiałby być większy zasobnik cwu,żeby grzanie c.o+cwu do 45st.C wystarczyło dla 3 osób,bez zbędnych i naciąganych termozaworów i dodatkowych pomp obiegowych i mieszaczy.

Czemu zatem proponujecie inwestorowi większe koszta i polecacie mu większą temperaturę zasilania zamiast optymalizacji kosztów przy niższej temp.zasilania ?

U mnie 300l grzane 2x na dobę do 46st.C starcza z powodzeniem dla 3 osób przy korzystaniu tylko z wanny.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania są takie: Najlepiej - dać zawory z głowicami termostatycznymi. Jednak kilkanaście grzejników - to nawet na niedrogich szpejach z robocizną ze dwa klocki wyjdzie. Można dać zawór 3D przed pompę CO - zawór + ze 6 sztuk kształtek i kawałek rury z robocizną wyjdzie z 5 - 6 stówek. Można dokupić drugi bojler tak ze 100 litrów i dać na tym samym zasilaniu co ten stary - na jednej pompie i za tą pompą zasilania na 2 baniaki trojakiem rozdzielić, powroty w jeden trojakiem zebrać. Z robocizną wyjdzie max tysiaka. Można też tak jak Arturo radzi wywalić stary baniak, w jego miejsce walnąć baniak 300 litrów - z robocizną wyjdzie z połowę drożej jak najdroższa opcja ( ta z głowicami ). I dalej nie będzie możliwości różnicowania temperatury w pomieszczeniach, którą zyskasz montując głowice. No ale Arturo kalkulator posiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
No tak

Czyli wydać o wiele więcej niż na same ggłowice , gratuluję.

Nic nie trzeba wydawać.W komplecie z Living Eco są trzy adaptery. Musi zadzwonić na infolinię Danfossa i sprawdzić czy mu któryś spasuje.

Nie neguj,jak nie wiesz.Wiem,że jeszcze niedawno byłeś fanem 4D,ale termostat na grzejniku to podstawa.Nawet jak propozycja pada ode mnie :)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mam obecnie Dunfosy na tzw "klik" nie na gwint to czy te Eco beda pasowac?

Bo na filmiku na Youtube widac jak gosc zakreca te glowice na zawor a u mnie sie wciska.

Zawory "klik" to zawory typu RA-N i głowica Living Eco na nie pasuje bez problemu dzięki dołączonemu do niej adapterowi. Informacja 100%..

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baranie czy ustawisz na kotle 40 czy 60oC spali Ci dokładnie tyle samo węgla, ale co Ty debilu o wielu nickach możesz wiedzieć. ,,,,

 

Nieprawda

 

,,,,W początkowej fazie spali nieco więcej żeby dobić przykładowo do 60oC, ale potem będzie kocioł oscylował wokół tej temperatury zużywając dokładnie tyle samo węgla, co przy 40oC.

 

Skoro tak twierdzisz, to proponuje podnieś temperaturę wody w kotle do 90*C.

Producenci kotłów zapewne przytakną, o sprzedawcach opału nie ma co nawet wspominać.

 

ps.

Kultura wypowiedzi przednia.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować. Po prostu piec tak samo pyka i oscyluje wokół temp. zadanej. Kultura jest odpowiednia przeznaczona tylko dla jednego osobnika.

90oC ? Po co ?

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować.

Cóż,jeśli uważasz,że określona ilość wody nagrzanej do 60st.C posiada taką samą ilość energii cieplnej jak woda nagrzana do 48st.C to nie będę polemizował...

 

Ale jeśli tak się zdarzy,że woda o temp.48st.C jednak nie posiada tyle samo energii cieplnej co woda o temp.60st.C a przy tym spala tyle samo paliwa co przy wyższej temp to o czym to świadczy ?

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować. ,,,,

 

Ja ten Twój przypadek zinterpretował bym inaczej.

 

,,,, 90oC ? Po co ?

 

Po to, by mógłbyś dowieść "swojej teorii", że wnikanie ciepła do wody poprzez wymiennik jest takie same dla różnych temperatur wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Prawda i tak twierdzę. Nie ważne czy miałem ustawione na kotle 60oC czy 48oC. Dokładnie jest taka sama ilość spalonego węgla, a widzę to ponieważ nie mam rozbioru CWU i jest to łatwiej zaobserwować. Po prostu piec tak samo pyka i oscyluje wokół temp. zadanej. Kultura jest odpowiednia przeznaczona tylko dla jednego osobnika.

90oC ? Po co ?

 

Spoko Panowie.

Temperatura w układzie CO z kotłem na ekogroszek,właściwa....jest nie znana.Można gdybać,i na to są dowody userów,że wyższa temp w zakresie 48-50deg sprzyja:

1.Lepszej pracy głowic temostatycznych na kalafiorach.

2.Lepszej kondycji kotła CO.

3.Lepszym "reakcjom" kotła na niskie temp.powrotu.(wody powracającej do kotła)

4.Lepszej pracy palnika na niskich mocach-choć to dyskusyjne....

5.A na pewno nie,towarzyszy zwiększonemu spalaniu......

Pozdrawiam :)

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica na piecu o 4C jest już wyczuwalna, mam ustawione auto-lato i grzane było tylko CWU i wystarczy popatrzeć na statystyki że w dni kiedy było cieplej temperatura na piecu była 42C było mniejsze dzienne spalanie niż w chłodniejsze dni kiedy przełączało się i oscylowało w około 46C, a to jak ktoś miał ustawiony piec i nie umie wyciągnąć poprawnych wniosków to nie będę komentował. Nie raz obserwowałem prace i algorytm ecoala i nieraz zwiększenie pojedynczej dawki węgla (niby nieekonomicznie) powoduje że piec szybciej osiągnie skok temperatury przewidzianej w algorytmie i nie poda kolejnej dawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie różnica na piecu o 4C jest już wyczuwalna, mam ustawione auto-lato i grzane było tylko CWU i wystarczy popatrzeć na statystyki że w dni kiedy było cieplej temperatura na piecu była 42C było mniejsze dzienne spalanie niż w chłodniejsze dni kiedy przełączało się i oscylowało w około 46C, a to jak ktoś miał ustawiony piec i nie umie wyciągnąć poprawnych wniosków to nie będę komentował. Nie raz obserwowałem prace i algorytm ecoala i nieraz zwiększenie pojedynczej dawki węgla (niby nieekonomicznie) powoduje że piec szybciej osiągnie skok temperatury przewidzianej w algorytmie i nie poda kolejnej dawki.

 

Maher,jesteś lepszy niż Arturo.

"There must be some way out of here," said the joker to the thief,

"There's too much confusion, I can't get no relief.

Businessmen, they drink my wine, plowmen dig my earth,

None of them along the line know what any of it is worth."

 

Proszę z uwagą na :

"None of them along the line know what any of it is worth."

 

Mówi to wszytko o tym co robicie.

Hejka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maher,jesteś lepszy niż Arturo.

"There must be some way out of here," said the joker to the thief,

"There's too much confusion, I can't get no relief.

Businessmen, they drink my wine, plowmen dig my earth,

None of them along the line know what any of it is worth."

 

Proszę z uwagą na :

"None of them along the line know what any of it is worth."

 

Mówi to wszytko o tym co robicie.

Hejka :)

Jeśli się odniosłeś do mnie to racz przetłumaczyć bo ja tępak jestem i nie wiem o co biega w języku imigrantów ;)

 

Dom to jest czajnik,który do ogrzania np.do 23st.C potrzebuje dokładnie określonej ilości energii.Jeśli potrzebuje tej energii w wodzie o temp.48st.C i ta energia wystarcza,to znaczy,że w wodzie o temp.60st.C będzie jej za dużo i nadmiar musi wydalić poza lub ta energia będzie zgromadzona na później czyli w buforze.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...