Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Andrzeju założyłeś sobie już drugi wątek o tym kotle, zbierz sobie najświatlejszych i tam podyskutuj o teorii

Normalnego człowieka dosłownie walą teorie ,,,,

 

 

Ciekawe, a przed chwilą przedstawiłeś nam tutaj "swoją teorie".

 

Widzę że już hieny temat podłapały.

Jeśli dom potrzebuje jakąś ilość energii to trzeba mu ją dostarczyć żeby utrzymać w nim temperaturę jaka nas zadowala.

Kolega QIM podał wskazówkę ale oczywiście filozofowie będą dalej toczyć dyskusje na kilkanaście stron.

Jeśli zasilamy dom jakąś temp. X i jest w nim zapewniony komfort cieplny to jaki ma wpływ temp. kotła ?

Czy ma on 48, 60 czy 80 stopni ?

Przecież temperatura zasilania jest X.

Jedyne straty będą na tym ile traci kocioł przez wypromieniowanie na izolacji.

Na czym chcecie ważyć ten zniszczony niepotrzebnie węgiel ? na wadze aptekarskiej czy złotniczej ?

Napiszę jeszcze raz jak chłop krowie na rowie.

Jeśli powiedzmy Artur zasila swój dom temp. 35 stopni żeby utrzymać w pomieszczeniach powiedzmy 23 stopnie to czy zużyje tej energii więcej powiedzmy z bufora o temp. 40 stopni czy np. 60 stopni ?

Zużyje jej dokładnie tyle samo.

Strata będzie tylko z tego ile traci bufor, u pawka kocioł

Jeśli Arturo zmieni temp. zasilania np. na 37 stopni wtedy zużyje więcej ale czy w buforze będzie 40 czy 60 stopni to i tak zużyje tyle samo.

Może pawko trochę nie precyzyjnie napisał na swoim przykładzie i zaraz trole podłapały temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

forum czytam od dawna, też myśleliśmy nad piecem na ekogroszek, m.in. rbr, ale mi to karoka odradził. cały czas jednak decyzja niepodjęta.

 

teraz czytam i zastanawiam się co jeśli w piecu rozpalimy do temperatury 70 stopni w lecie i nie bedzie odbioru ciepłej wody, nikogo przez tydzien lub dwa nie bedzie w domu. z teorii ze temperatura nie ma znaczenia wynika, ze w ogole nie zużyjemy węgla? czyli w takim wypadku nie wygaszać kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie różnica na piecu o 4C jest już wyczuwalna, mam ustawione auto-lato i grzane było tylko CWU i wystarczy popatrzeć na statystyki że w dni kiedy było cieplej temperatura na piecu była 42C było mniejsze dzienne spalanie niż w chłodniejsze dni kiedy przełączało się i oscylowało w około 46C

 

Powyższy fragment wypowiedzi jest przykładem,że są tacy którzy nie wiedzą co piszą.Mało tego,chcieliby spalać w chłodniejsze dni mniej,a niżeli w cieplejsze.:) Z mojej strony napiszę tylko tyle.Bravo! :)

Nie zazdroszczę Wiesławowi vel karoka65 ,pojedynek słowny z tobą zakrawa na absurdy rodem z Monty Pythona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forum czytam od dawna, też myśleliśmy nad piecem na ekogroszek, m.in. rbr, ale mi to karoka odradził. cały czas jednak decyzja niepodjęta.

 

teraz czytam i zastanawiam się co jeśli w piecu rozpalimy do temperatury 70 stopni w lecie i nie bedzie odbioru ciepłej wody, nikogo przez tydzien lub dwa nie bedzie w domu. z teorii ze temperatura nie ma znaczenia wynika, ze w ogole nie zużyjemy węgla? czyli w takim wypadku nie wygaszać kotła?

Nie, węgiel zużyjesz w takiej ilości ile będzie potrzeba na utrzymanie tych 70 stopni na kotle, starty kotła.

Nie o to chodziło w tych bojach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zazdroszczę Wiesławowi vel karoka65 ,pojedynek słowny z tobą zakrawa na absurdy rodem z Monty Pythona :)

Ja już zaczynam się uodparniać na co niektórych :)

Chcieli by przy większych stratach spalać mniej, żeby kocioł przy mocy nominalnej osiągał temp. spalin 50 do 80 stopni :)

Szkoda mojego czasu.

Aha, Andrzeju porozmawiał sobie o teoriach ze swoim mentorem, on ma odpowiednią wiedzę i zna dobrze teorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru tu się dalej wykłócać krzy, to widać dlaczego są te kłótnie, żeby zatrolować wątek na tym zależy filozofom.

 

Nie wiem czy się śmiać wypada ale niedawno pojawił się przypadek, który pozbierał garść zaczytanych informacji i rad. Złączył wszystko do kupy, odpalił i z kotłowni musiał się ewakuować. Sądzę że dużo osób może tak postępować nawet nie przyznając się do tego publicznie. A kłótnie w stylu kto wyżej wypłynie mogą jedynie to wzmóc. Kto przeczyta wątek od deski do deski? Prędzej wyczyta co mu pasuje i zastosuje u siebie. I oby miał więcej szczęścia niż ma rozumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Aha, Andrzeju porozmawiał sobie o teoriach ze swoim mentorem, on ma odpowiednią wiedzę i zna dobrze teorię.

 

Domyślam się, kogo Ty uważasz za mego mentora.

 

Niestety z nim, na razie mogę tylko porozmawiać o aktualnej pogodzie. Przykro mi to pisać, ale tak jest brutalna prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem o okresie wakacyjnym bez rozbioru CWU bo jeszcze nie mieszkam (kocioł cały czas pracuje). Czy miałem na kotle ustawione 48℃ czy 60℃ to dokładnie tyle samo węgla spalilem. Oczywiście jednorazowo więcej spali żeby dobić do tych 60℃, ale później już pyka oscylując wokół zadanej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O chamstwie pawko zapomniałeś ?

Jego też trójkątnuj...

Chyba nie ma gorszego chama od pawko

 

No chyba,że jesteś jedynie...podp..

Jeśli bana zobaczę u pawko również to spoko.

Toż to cham nad chamy i nie zgodnie z regulaminem.

Nie krępuj się..pakuj trójkata...

Chyba,że on z Waszych,reklamodawców RBR...

 

 

No i chyba wykrzyknik zadziałał :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy, wlasnie zaczynam swoj pierwszy sezon grzewczy RBR 17 kW narazie bez podlaczenia do sieci,dom nowy ok. 200m2i mam kilka pytan :

dopowiem , że kociolek w tej chwili pracuje na grupowym 8/8 dmuchawa na 42 % wegiel z bartexu w miarę suchy

 

1) w związku z tym, że narazie trochę ciepło, to po rozbujaniu kociołka w domu zrobiło się za ciepło bo ok 24,5 stopnia C i pytanie jak dłąwicie swoj układ podłogówki czy przez skręcenie zaworu 3D, czy wydluzenie na max czas pompy podło. w podtrz. a moze wylaczenie jej wogóle ale to moze wychlozic ukla.za bardzo ( narazie mam 5 min, pracy/60 min postoju )

 

2) jaki czas postoju w podtrzymaniu ustawilem 80 minut i mi wygasło i jaki czas pracy tzn iele cyklow,

z gory ddziekuje za pomoc bardziej doswiadczonych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz termometr na lub przed rozdzielaczem to zmniejsz temp. aby w podłogę nie szło więcej jak 24-26*C, jeszcze jest na tyle ciepło że więcej nie potrzeba a skoro dom nowy to i ciepły. Czujnik na pewno masz zamontowany skoro chodzi podłogówka i on odłączy pompę po osiągnięciu zadanej a podłoga się tak mocno nie nagrzeje i nie będziesz miał upałów. Pompa podłogowa pracuje na zasadzie takiej że praca jej jest ciągła do osiągnięcia zadanej a potem przechodzi w pracę cykliczną którą sobie ustawiasz w zakładkach programatory. Jak się oziębi to pompa przejdzie do pracy ciągłej i wtedy jak nie osiągnie temp w pomieszczeniu mimo pracy ciągłej to wtedy podniesiesz temp kręcąc zaworem. Jeżeli chodzi o pracę cykliczną to im częściej się załącza tym mniej woda stygnie i nie zalewa taką zimną kotła. Czas pracy pompy w cyklach musisz wyczuć. za krótka praca pompy to nie przelejesz ciepłą wodą całej długości rur w podłodze, za częsta, podniesie się temp. w pomieszczeniach jak będzie za gorąca wpływała do podłogi. Wszystko zależy jak sobie to ustawisz. Histerezę ustaw najmniejszą aby jak najszybciej włączała się pompa bo rozgrzanie całego betonu trochę trwa.

Co do węgla i podtrzymania musisz testować, skoro wygasło to co miałeś na palniku? Może za mało podajesz , za ostro dmuchasz i wypala. Może masz węgiel z małą ilością popiołu to za długo nie postoi.

Jaki węgiel kupiłeś?

Koledzy podpowiedzą bo nie jeden tam kupował lub pali podobnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki w taki razie narazie skręce na zaworze 3D i zobacze czy pomoglo

co do podtrzymania to nie pamietam jak bylo ustawione fabrycznie, zmianilem na 80 minut bylo za duzo teraz wrocilem do 65 i bede podnosil o jeden az wygasnie wtedy cofne sie o jeden

, wegiel to ten z aukcji ponizej :

http://allegro.pl/wesola-ekogroszek-gold-eko-groszek-workowany-i4561673758.html

wesola gold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy fragment wypowiedzi jest przykładem,że są tacy którzy nie wiedzą co piszą.Mało tego,chcieliby spalać w chłodniejsze dni mniej,a niżeli w cieplejsze.:) Z mojej strony napiszę tylko tyle.Bravo! :)

Nie zazdroszczę Wiesławowi vel karoka65 ,pojedynek słowny z tobą zakrawa na absurdy rodem z Monty Pythona :)

 

Przeczytaj sobie mój post jeszcze raz ale ze zrozumieniem (chociaż ty po dziesięciu przeczytaniach i tak nie zrozumiesz), a zwłaszcza pierwszą jego część gdzie piszę że grzeje tylko CWU i funkcja w ecoalu Auto-lato służy tylko do zmiany temperatury CO na piecu i ze statystyk można sprawdzić że w dni kiedy temperatura na CO była wyższa spalanie było większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...