Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Wracam do tematu głównego i proszę o odpowiedź fachowców z doświadczeniem a nie ignorantów jakich w poprzednich postach czytać musiałem (przepraszam, że nie przebrnąłem całego tematu - nie miałem tyle czasu). Kupiłem kocioł RBR 11Kw - zresztą od Minertu, który nota bene nawet późną porą służył mi fachową pomocą telefoniczną - i mam pytanie odnośnie węgla. Mam dostęp do tzw.retopalu w cenie 720 zł/t - spalał się ok. ale zostawiał dużo spieków, takich żużlowych. Brat polecał mi miał z Piasta 23 za 410 zł/t i kupiłem na próbę. Pali się dobrze, bo kupiłem suchy. Radźcie, czy na tym miale w tym kociołku dobrze przepalę zimę? A może doradzicie inny węgiel? Nadmienię tylko, że najbliżej mam kopalnię Piasta i Brzeszcze.

 

P.S. :) na początku nie podobało mi się wykonanie RBRa ale od kiedy zacząłem palić a i sąsiedzi zaczęli do mnie zaglądać i zachwalać, zmieniłem zdanie. Kociołek ekstra.

 

Ja tego lata paliłem miałem 23MJ z Piasta (cały czas palę bo na jeszcze jeden zasyp mi starczy), ogólnie opał spoko, dużo grubszego ziarna, ale sporo popiołu.

Zależy jakie masz zapotrzebowanie, ale za taką kasę bym brał bez zastanowienia, zawsze możesz kupić trochę czegoś mocniejszego na siarczyste mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego do mnie nie zadzwonisz :confused:

 

Wybacz Minertu, szukałem informacji na temat węgla, właściwie miału z Piasta, bo u mnie jest na każdym składzie, i nie wiedziałem, że to też twoja specjalność :)

 

Wiesz coś na temat tego miału?

 

Twoje rady na temat podłączenia kotła i instalacji kotłowni wykorzystałem i jestem zadowolony. A robiłem wszystko od a do z sam. Nurtuje mnie jednak jeszcze jedno pytanie. Obecnie kocioł RBR 11 kW to 12 kW. Skąd taka zmiana? I dlaczego jak zauważyłem, część osób posiadających ową 11 lub 12 mają w niej dwa wyjścia główne na górze kotła i dwa powroty z tyłu. Ja mam w swoim trzy wyjścia na górze i trzy powroty z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Minertu, szukałem informacji na temat węgla, właściwie miału z Piasta, bo u mnie jest na każdym składzie, i nie wiedziałem, że to też twoja specjalność :)

 

Wiesz coś na temat tego miału?

 

Twoje rady na temat podłączenia kotła i instalacji kotłowni wykorzystałem i jestem zadowolony. A robiłem wszystko od a do z sam. Nurtuje mnie jednak jeszcze jedno pytanie. Obecnie kocioł RBR 11 kW to 12 kW. Skąd taka zmiana? I dlaczego jak zauważyłem, część osób posiadających ową 11 lub 12 mają w niej dwa wyjścia główne na górze kotła i dwa powroty z tyłu. Ja mam w swoim trzy wyjścia na górze i trzy powroty z tyłu.

A czy nie taki kocioł zamawialiśmy aby były po 3 króćce zasilania i powrotu?

Muszę zmykać , jak coś to dzwoń po 21:00 lub do 10:45. Teraz zmykam od kompa bo muszę pojeździć za pewnymi sprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlaczego jak zauważyłem, część osób posiadających ową 11 lub 12 mają w niej dwa wyjścia główne na górze kotła i dwa powroty z tyłu. Ja mam w swoim trzy wyjścia na górze i trzy powroty z tyłu.

 

Pozwolę sobie odpowiedzieć, ja też mam po trzy króćce, bo taki zamawiałem, ułatwia to trochę podłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jednak jeszcze jedno pytanie. Obecnie kocioł RBR 11 kW to 12 kW. Skąd taka zmiana? I dlaczego jak zauważyłem, część osób posiadających ową 11 lub 12 mają w niej dwa wyjścia główne na górze kotła i dwa powroty z tyłu. Ja mam w swoim trzy wyjścia na górze i trzy powroty z tyłu.

 

To ciekawe pytanie. odpowiedź prosta: kocioł o rzekomej mocy 11kW i wirtualnych badaniach "potwierdzających " taką moc okazały sie szemrane. Były wymysłem pod publikę.

Obecnie po rzekomych badaniach kotłów w przedziale od 12 do 100 lub 1000 kW, które są wielka i scisłą tajemnica pod groźbą utraty......... kasy, okazało sie, ze nagle kocioł ma większa moc i to za darmochę. DTR do kotła także jest wielką tajemnica .

A na stronie Instalko nadal slogan:

RBR EKOUNIWERSAL - stalowy kocioł wodny centralnego ogrzewania produkowany przez naszą firmę wyposażony jest w najlepsze na rynku rozwiązania służące efektywnemu spalaniu paliw stałych. Świadczy o tym certyfikat na“znak bezpieczeństwa ekologicznego” w najwyższej klasie “A” wydany przez niezależną jednostkę certyfikującą (Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu). Oznacza to, że należy on do grupy urządzeń o najniższej emisji szkodliwych dla środowiska związków, a także charakteryzuję się wysoką sprawnością.

Wynika: Że wszystkie kotły z nazwą RBR zostały przebadane przez Instytut, co oczywiście jest jednym wielkim kłamstwem.........

Pozdrawiam,

Jeśli skłamałem w jaklimś punkcie to proszę mnie poprawić i poprzeć dowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi te trzy króćce idealnie spasowały pod instalację, dlatego jestem zadowolony.

 

Co do mocy to szczerze mówiąc z ciekawości zapytałem i czy ten RBR na papierku będzie miał 11 czy 12 to dal mnie bez różnicy. Ważne bym nim w miarę tanio i sprawnie ogrzewał swój domek. A jak na razie zanosi się na to, że tak będzie. Mam tylko problem z wyborem węgla. Wiem, że powinienem kupić dobry groszek ale nadchodzącą zimę chcę po prostu przetrwać na plusowej temperaturze, bo w domu jeszcze nie mieszkam. Dlatego szukam taniego opału i ten miał z Piasta mnie bardzo kusi :D jeśli nie ten miał to doradźcie czym palicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko problem z wyborem węgla. Wiem, że powinienem kupić dobry groszek ale nadchodzącą zimę chcę po prostu przetrwać na plusowej temperaturze, bo w domu jeszcze nie mieszkam. Dlatego szukam taniego opału i ten miał z Piasta mnie bardzo kusi :D jeśli nie ten miał to doradźcie czym palicie.

 

Za te 410zł/tonę ciężko będzie znaleźć coś lepszego, ja płaciłem 660 za workowany z transportem i też jestem zadowolony.

W tym miale trafiają się nawet takie kawałki po 40mm ale Ekoenergia to wciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre osoby z tego wątku mają niezłe stany paranoidalne. Jedni chcą ustrzec świat przed zagładą bo kosmici wpuścili do wody pitnej superbakterie, a nasi forumowi trolle chcą chronić konsumentów przez kupowaniem kotła bez jakiegoś certyfikatu. Nie szkoda Wam życia? Idźcie na spacer, znajdźcie sobie jakieś hobby. Szkoda czasu i nerwów na wyczekiwanie, "a nóż ktoś nawiażę do mocy i papierów RBRa, wtedy ja ruszę z odsieczą!". Czy od tego papierka zależy jakaś dotacja czy zniżka na ekogroszek? Nic mi o tym nie wiadomo. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę.To stalowe pudło na spalać węgiel i tyle. Jeśli jest rzesza zadowolonych ludzi palących w tych kotłach to w d*** mam papiery. Nie wiem czy dostałem certyfikat, nie wiem czy dostałem jakieś magiczne poświadczenie przeprowadzonych badań. Mam 11kW. Grzeje mi dupsko i wodę którą mogę sobie umyć przedchwilą wspomnianą część ciała. Spalanie mam na bardzo przyzwoitym poziomie i czego chcieć więcej. Chwała temu forum za minertu. Chłopak poznał moje potrzeby, pomógł mi zaprojektować moją własnoręcznie wykonaną instalację, sprzedał rbr i jestem szcześliwy. Do tego służy pomocą o każdej porze.

Jeśli komuś nie pasuje coś w kwestii dokonanej transakcji to niech dochodzi swoich praw na drodze sądowej. Potem z zaciekawieniem będziemy wyczekiwać wyroku i przedłożonych dowodów obydwu stron.

A może istnieje jakaś subkultura kotlarska o której nie miałem pojęcia? A brak tego papierka na kocioł to policzek w twarz dla braci kotlarskiej?

 

PS. Cholera, chyba dałem się sprowokować i nakarmiłem trolla :( Ale żeby nie było offtopa to przed paroma dniami postanowiłem przejść na spalanie grupowe w ramach testu. Tak równo i fajnie piecyk jeszcze mi nie chodził.

Edytowane przez Mozej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam takie wysokie temp. spalin u Ciebie

 

Pozdrawiam

Tomasz

 

P.S.

Aaa . .świetna riposta

 

Przy automacie miałem dużo niższe temp. spalin. Teraz przy grupowym zacząłem od 37% dmuchawy i pojedynczej pionowej kreski z prawej strony histogramu. Systematycznie dodaje po jednym ,dwóch % i widzę, że temp po trochu spada, ale do uzyskania niskich temp jak w automacie chyba daleka droga. Poprawił się za to histogram i popiół. Gdy przebrnę przez temat histogramu to przyjrze się temp. spalin i poproszę moje niezawodnego przyjaciela minertu o pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy automacie miałem dużo niższe temp. spalin. Teraz przy grupowym zacząłem od 37% dmuchawy i pojedynczej pionowej kreski z prawej strony histogramu. Systematycznie dodaje po jednym ,dwóch % i widzę, że temp po trochu spada, ale do uzyskania niskich temp jak w automacie chyba daleka droga. Poprawił się za to histogram i popiół. Gdy przebrnę przez temat histogramu to przyjrze się temp. spalin i poproszę moje niezawodnego przyjaciela minertu o pomoc :D

No to w czym ci pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialiśmy na temat instalacji przed zakupem stąd 3 króćce zasilające.Mam to zapisane :)

 

No tośmy się doskonale zgadali :D Mój znajomy kiedy zobaczył trzy króćce zasilające i trzy powrotne zdębiał. Kupił marketowy piec z promocji i ma jedno zasilanie i jeden powrót, a wolałby mieć więcej, bo by mu lepiej spasowało do starej kotłowni. W dodatku powiedział, że ładnie wykonany ten RBR. To akurat mnie zdziwiło, bo szczególnym estetą nie jestem, ale dizajn RBRa nie jest szczególny. Są inne piece. Ładne, super odmalowane, ze spawami kładzionymi przez super extra wypasione roboty, równiutko, bez skazy, z ładnymi kolorowymi naklejkami....

 

Ciekawi mnie jednak waga tego RBRa. O ile pamiętam waży 410 kg przy 11 kW. Mój brat kupił inny piec chyba 20kW lub 25 kW i waga to 320 kg. Czy ktoś ważył tego RBRa? Czy faktycznie ma tyle stali i żeliwa w sobie? Jednym słowem czy faktycznie jest tak dopakowany?

 

Pytam z ciekawości, nie żebym żałował zakupu, bo nie żałuję. Najbardziej zaskoczony jestem tym, że przy pierwszym uruchomieniu pieca dałem pełny automat i takk ładnie spalał retopal, że aż milo było patrzeć.... na popiół. Nie musiałem godzinami, czy dniami ślęczeć nad ustawieniami tylko włączyłem i działa. ECoal jest naprawdę dobry dla laików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre osoby z tego wątku mają niezłe stany paranoidalne. Jedni chcą ustrzec świat przed zagładą bo kosmici wpuścili do wody pitnej superbakterie, a nasi forumowi trolle chcą chronić konsumentów przez kupowaniem kotła bez jakiegoś certyfikatu. Nie szkoda Wam życia? Idźcie na spacer, znajdźcie sobie jakieś hobby. Szkoda czasu i nerwów na wyczekiwanie, "a nóż ktoś nawiażę do mocy i papierów RBRa, wtedy ja ruszę z odsieczą!". Czy od tego papierka zależy jakaś dotacja czy zniżka na ekogroszek? Nic mi o tym nie wiadomo. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę.To stalowe pudło na spalać węgiel i tyle. Jeśli jest rzesza zadowolonych ludzi palących w tych kotłach to w d*** mam papiery. Nie wiem czy dostałem certyfikat, nie wiem czy dostałem jakieś magiczne poświadczenie przeprowadzonych badań. Mam 11kW. Grzeje mi dupsko i wodę którą mogę sobie umyć przedchwilą wspomnianą część ciała. Spalanie mam na bardzo przyzwoitym poziomie i czego chcieć więcej. Chwała temu forum za minertu. Chłopak poznał moje potrzeby, pomógł mi zaprojektować moją własnoręcznie wykonaną instalację, sprzedał rbr i jestem szcześliwy. Do tego służy pomocą o każdej porze.

Jeśli komuś nie pasuje coś w kwestii dokonanej transakcji to niech dochodzi swoich praw na drodze sądowej. Potem z zaciekawieniem będziemy wyczekiwać wyroku i przedłożonych dowodów obydwu stron.

A może istnieje jakaś subkultura kotlarska o której nie miałem pojęcia? A brak tego papierka na kocioł to policzek w twarz dla braci kotlarskiej?

 

PS. Cholera, chyba dałem się sprowokować i nakarmiłem trolla :( Ale żeby nie było offtopa to przed paroma dniami postanowiłem przejść na spalanie grupowe w ramach testu. Tak równo i fajnie piecyk jeszcze mi nie chodził.

Z ust moich wyjęte.Obudzą się trolle,oj obudzą.To mój drugi rok z tym kociołkiem i gdybym miał znowu wybierać to wybrał bym ten sam.Mieszkam w małej wiosce,a już doszły dwie 17-stki.Koledzy też nie żałują wyboru.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...