Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Bo wszystko to kwestia ustawień i dobrze że w ecoalu można coś takiego zrobić, tylko nie o to chodzi aby sterownik nadrabiał częściowo wady konstrukcyjne pieca. Dzisiaj zmieniłem sobie ustawienia tak dla testów, poustawiałem tak aby odbiór ciepła w domu był mniej więcej równy (aby piec nie był zalewany zimną wodą), piec zaczął równo pracować, wykresy są idealne, tylko co z tego jak spalanie wzrosło o kilkanaście procent. Jakby piec był poprawnie zrobiony nie powinno być żadnej różnicy bo ciepło dostarczone do domu było takie same tylko równomiernie rozłożone i to próbuje ci właśnie wytłumaczyć, że najekonomiczniejsze prowadzenie pieca to praca z mocą nominalną i później utrzymywanie tego ciepła do następnego skoku do pracy nominalnej ( dokładnie tak działa piec gazowy, tak samo jeździ się najekonomiczniej samochodem itd.) co w przypadku RBR-a 12Kw jest niemożliwe bo przynosi duże straty przy pracy z mocą nominalną.

 

U mnie z pomiarów wyszło, że lepiej jest pracować ze stałą, niższą mocą stale niż z dużą mocą z częstymi stanami podtrzymania i dlatego dopasowuję moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło jak tylko się da [poniżej pewnego poziomu jest to już nieefektywne].

 

Dlaczego twierdzisz, że jest odwrotnie tzn. palenie pełną mocą cykliczne ma być bardziej ekonomiczne niż stałą niższą mocą - czy wg ciebie wchodzenie w podtrzymanie nie generuje strat ?

 

I czy straty kominowe są większe na większej mocy ?

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Maher z Ciebie to wojownik byłby dobry.....nie poddajesz się :)

 

 

Heh i na dodatek się poświęciłeś dla innych ?

 

Zaglądać tu będę na forum dopóki RBR-a nie doprowadzę do używalności/poprawnej pracy, ale widzę że prędzej gazownia dociągnie do mnie te brakujące kilka kilometrów gazociągu i kupie kocioł gazowy lub spadną ceny pomp ciepła i jakąś założę niż uda mi się RBR-a doprowadzić do możliwie prawidłowej ekonomicznej pracy i podobnie jak z resztą innych urządzeń które mnie otaczają, do puki nie zaczęły działać idealnie to nimi się interesowałem jak zaczęły działać prawidłowo o nich zapominam przestaje się nimi interesować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego dopasowuję moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło jak tylko się da

Chociaż jeden...ale prędzej do obciążenia cieplnego domu,tak poprawniej.

Bo większość na tym wątku ma kotły dobrane przez swoich sprzedawców(dwóch) o co najmniej 200%,mowa o nowych domach.

Bo najmniejszy RBR czyli 12kW nie powinien zaistnieć w nowym domu mniejszym niż 200m2 a tu widzę i trafiają się 17kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
.

Teraz pracuje ze średnią 1,7 kW spaliny szybują do zawrotnych 110 st. Jak pracował z mocą 4,9 kW i spaliny osiągały 140-150, to jak będzie pracował z mocą 12 kW to ile będzie wynosiła temperatura spalin ? No niech ma te 230-260 st. przecież to nie katastrofa.

 

 

Pewnie,że nie katastrofa.Ale uważasz,że to "norma"? Takie spaliny przy mocy nominalnej?

Powinieneś się cieszyć,że Twój kocioł nigdy na takiej mocy nie zapracuje,bo nie ma potrzeby :)

Przeczytaj uważnie co napisał zawijan....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm,A jakim to sposobem chcesz go doprowadzić do poprawnej pracy?Czyżbyś brał do ręki szlifierkę i spawarkę?

A może od początku źle kocioł prowadziłeś?No właśnie,a może za duży kocioł kupiłeś?

Zapewne po pewnych przemyśleniach prowadzisz go inaczej? Pochwal się jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,,Oczywiście jak się mylę to mnie popraw.

 

Minertu przepraszam, że się wtrącam( i tak od końca Twego posta zaczynam), ale się mylisz.

 

 

,,,, Nie musi ta półka być wodna aby spaliny oddały ciepło do wymiennika.

Podobne rozwiązanie stosuję w piecach żeliwnych. ,,,,

 

Bardzo jestem ciekaw, w jakich to kotłach żeliwnych (i nie tylko żeliwnych), wystające ożebrowanie wymiennika ciepła, potrafi odebrać ciepło z strugi spalin poprzez konwekcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jeden...ale prędzej do obciążenia cieplnego domu,tak poprawniej.

Bo większość na tym wątku ma kotły dobrane przez swoich sprzedawców(dwóch) o co najmniej 200%,mowa o nowych domach.

Bo najmniejszy RBR czyli 12kW nie powinien zaistnieć w nowym domu mniejszym niż 200m2 a tu widzę i trafiają się 17kW...

Tak,bo węgiel to nie prąd czy gaz gdzie płynie o stałej wartości.Opały masz różne od 19 do 29 MJ a nawet wyżej i muszą one sobie radzić z każdą wartością opałową.Kocioł na paliwo stałe to nie gniazdko czy kurek z gazem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minertu przepraszam, że się wtrącam( i tak od końca Twego posta zaczynam), ale się mylisz.

 

 

 

 

Bardzo jestem ciekaw, w jakich to kotłach żeliwnych (i nie tylko żeliwnych), wystające ożebrowanie wymiennika ciepła, potrafi odebrać ciepło z strugi spalin poprzez konwekcje.

Zadzwoń do KLIMOSZA to ci powie po co robią suche półki szamotowe ,tzw ( w ich myśleniu) deflektory. Montują je pod samą górą wymiennika.To samo zrobi półka z blachy ,która kosztuje 10 zł a nie 250 zł z szamotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pomiarów wyszło, że lepiej jest pracować ze stałą, niższą mocą stale niż z dużą mocą z częstymi stanami podtrzymania i dlatego dopasowuję moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło jak tylko się da [poniżej pewnego poziomu jest to już nieefektywne].

 

Dlaczego twierdzisz, że jest odwrotnie tzn. palenie pełną mocą cykliczne ma być bardziej ekonomiczne niż stałą niższą mocą - czy wg ciebie wchodzenie w podtrzymanie nie generuje strat ?

 

I czy straty kominowe są większe na większej mocy ?

 

Może też kiedyś zamontuje sobie ciepłomierz, ale statystyki w ecoalu wyglądają na wiarygodne i zgadzają się z ilością spalonego węgla.

Już samo rozdzielenie tak jak pisałem wyżej CO i CWU daje około 20% oszczędności (piec przy równoczesnym grzaniu CO i CWU przekracza 50% swojej nominalnej mocy i widocznie w przypadku RBR-12Kw strata kominowa jest taka duża że lepiej jest to rozdzielić). Całodzienna praca w podtrzymaniu to około 1,4kg węgla lub inaczej 1,20zł energii czyli niedużo w porównaniu z pracą jednostajną w granicach 30% mocy kotła. W przypadku RBR-a 12Kw trzeba rozdzielić dwie rzeczy, czyli palenie powyżej 50% mocy nominalnej jest nieekonomiczne (duże straty kominowe) i tak samo palenie jednostajne z mocą 10-50% też jest nieekonomiczne tylko że mniej. Robiłem różne testy palenia i palenie jednostajne do mocy 50% jest mniej ekonomiczniejsze niż chwilowe zwiększenie mocy do tych 50% dostarczenie potrzebnej energii i utrzymanie podtrzymania do następnego skoku mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro wieczorem zamieszczę dodatkowe zdjęcia. Z tego co mi napisaliście to najprościej jest dołożyć małą pompę ze zaworem 3D i już powinno być dobrze? Jakiej mocy powinna być to pompa?

 

Wystarczy najsłabsza pompka 25-40, ale wcześniej może spróbuj dołożyć zawór zwrotny pod 3D (bo i tak musisz go dołożyć aby to z dodatkową pompką działało prawidłowo), zdław przepływy na kaloryferach i ręcznikowcach i może pompa wtłoczy wodę do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm,A jakim to sposobem chcesz go doprowadzić do poprawnej pracy?Czyżbyś brał do ręki szlifierkę i spawarkę?

A może od początku źle kocioł prowadziłeś?No właśnie,a może za duży kocioł kupiłeś?

Zapewne po pewnych przemyśleniach prowadzisz go inaczej? Pochwal się jak?

 

Chcę uzyskać jak najbardziej ekonomiczniejsze spalanie i takie ustawienia abym nie musiał przy zmianie temperatury na zewnątrz dostosowywać pracę kotła bo przekracza magiczną moc chwilową powyżej 50% i spaliny zaczynają szaleć i trzeba np. włączyć cykliczne dogrzewanie podłogi aby jej za bardzo nie wychłodzić i nie dopuścić do przekroczenia tej mocy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,bo węgiel to nie prąd czy gaz gdzie płynie o stałej wartości.Opały masz różne od 19 do 29 MJ a nawet wyżej i muszą one sobie radzić z każdą wartością opałową.Kocioł na paliwo stałe to nie gniazdko czy kurek z gazem!!!

 

Zmieniając węgiel wystarczy tylko ustawić poprawne jego parametry spalania i reszta to takie same zasady jak innych paliw, dostarczam tyle energii jakie jest zapotrzebowanie na nie w domu, a nie kombinowanie że praca z wyższą mocą pociąga za sobą dużo większe straty kominowe i trzeba zapotrzebowanie na ciepło dostarczyć z mniejszą mocą w dłuższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...