Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Pewnie,że nie katastrofa.Ale uważasz,że to "norma"? Takie spaliny przy mocy nominalnej?

Powinieneś się cieszyć,że Twój kocioł nigdy na takiej mocy nie zapracuje,bo nie ma potrzeby :)

Przeczytaj uważnie co napisał zawijan....

 

Jak na razie nie zobaczyłem więcej niż 150-160 (przynajmniej nie pamiętam), a 24 stycznia o godz. 21 i 23 szedł z mocą 5,9 kW.

Przy tych temperaturach rura łącząca czopuch z kominem jest lekko ciepła/gorąca, a w starym kotle nie szło dotknąć czopucha, więc dla mnie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zawijan

To wytłumacz mi proszę dlaczego po wstawieniu suchej półki spada temp spalin?

Ja to widzę tak.

Bez suchej półki spaliny wala praktycznie bezpośrednio w komin czyli nie efektywnie oddaje ona ciepło.Po zamontowaniu suchej półki wzrasta jej prędkość więc efektywniej oddaje ciepło co skutkuje spadkiem temp spalin.

Odpowiedz czy warto ją tam montować czy nie? Moim zdaniem sucha półka spełnia swoją rolę.

 

Dla niezadowolonych chcę tylko poinformować,że (wg mojej wiedzy) 11 czy też obecnie 12 kW nie jest kotłem wykastrowanym o półkę wodną tylko tak zaprojektowany. Sucha półka była od początku w tych kotłach o mocy wcześniej 11 kW a obecnie 12 kW.

Słowo wykastrowany wzięło się pewnie z tego,że zmniejszono gabarytowo kocioł 17 kW a półkę wodną zastąpiono półką suchą.

 

Fajnie to dzisiaj wszystko przekręciliście i zmieniliście kontekst wypowiedzi. Czy pisałem kiedyś że sucha półka jest złą rzeczą?

Pisałem tylko że jest dużo gorszym rozwiązaniem niż zastosowanie półki wodnej i w porównaniu do RBR-17 niedopracowanym rozwiązaniem.

Pisałem też że idąc takim tokiem myślenia jeszcze mniejszy model RBR-a zostanie pozbawiony ostatniej półki wodnej.

Ktoś kto skonstruował RBR-12 poszedł na dużą łatwiznę, zlikwidował półkę wodną i zarazem dużą część wymiennika i licząc pojemność pewnie wyszło z tego 11-12KW. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie dwóch półek wodnych tylko mniejszych i oczywiście też zmniejszenie komory spalania, wymiana ciepła do wymiennika byłaby wtedy dużo większa. Także już na tej podstawie nie chcę mi się wierzyć że wszystkie RBR-y mają taką samą wysoką sprawność jak konstrukcyjnie są różne, ale wygląda że w Instalco wszystko co wyjdzie z pod ręki spawacza jest produktem najwyższej jakości i sprawności i pewnie przez to nikt nie widział ani certyfikatów, ani żadnych jego badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest podobnie z tą półką jak w innych kotłach z deflektorem? Zadałem wcześniej już takie pytanie ale jakoś nikt się do tego nie odniósł, zdejmiemy deflektor i spaliny przelecą przez komorę spalania mało co oddając a po wyciągnięciu półki mamy podobnie bo mało co zostanie na wymienniku.

Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma i to zadanie przejmuje konstrukcja dolnego spalania, następnie gdy spaliny trafią już do tylnej komory nie ma sensu nic odbijać tylko odebrać jak najwięcej ciepła ze spalin i zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]286755[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286756[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286757[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286758[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286759[/ATTACH]

 

Proszę o analizę tej instalacji i przedstawienie czy tylko konieczne jest zamontowanie pompki z zaworem 3D, czy coś jeszcze będzie trzeba zrobić

 

Coś mi się wydaje że to zawór 3D termostatyczny a więc do prawidłowej jego pracy potrzeba pompki za nim. Domyślam się że to układ podłogówki.

Napisz mi proszę sam się za to wziąłeś czy robił to instalator?

Widzę że przezornie twardymi lutami wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma i to zadanie przejmuje konstrukcja dolnego spalania, następnie gdy spaliny trafią już do tylnej komory nie ma sensu nic odbijać tylko odebrać jak najwięcej ciepła ze spalin i zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.

 

Ciekawa teoria ale niesłuszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma i to zadanie przejmuje konstrukcja dolnego spalania, następnie gdy spaliny trafią już do tylnej komory nie ma sensu nic odbijać tylko odebrać jak najwięcej ciepła ze spalin i zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.

Maher to deflektora też ci nie dali ?

Przestań już wypisywać te debilizmy bo inaczej tego nazwać nie mogę.

Z deflektora który ma RBR możnaby zrobić pewnie z 8 deflektorów do poprzedniego kotła pleszewskiego jaki miałem przed nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że to zawór 3D termostatyczny a więc do prawidłowej jego pracy potrzeba pompki za nim. Domyślam się że to układ podłogówki.

Napisz mi proszę sam się za to wziąłeś czy robił to instalator?

Widzę że przezornie twardymi lutami wszystko.

 

Tak, jest to zawór 3D z termostatem. Robiłem to razem z Wójkiem. Wójek na codzień robi instalacje chłodnicze z miedzi i powiedział, że sobie poradzi. Czy wystarczy dołożyć pompę za zaworem 3D i już będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]286755[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286756[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286757[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286758[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286759[/ATTACH]

 

Proszę o analizę tej instalacji i przedstawienie czy tylko konieczne jest zamontowanie pompki z zaworem 3D, czy coś jeszcze będzie trzeba zrobić

miuzziker o ile pamiętam rozmawialiśmy też o instalacji ?

Widzę że jak wczoraj napisałem padłeś ofiarą tego forum i teorii drugiego kolegi wyznającego teorię jednej pompki :)

Już kiedyś próbowałem mu to wytłumaczyć ale upiera się przy swoim.

Tak, co się sprawdza u jednego wcale nie musi u drugiego bo co dom to inna instalacja i inne potrzeby domu i użytkownika, tyle że niektórzy nie potrafią tego pojąć bo u nich tak jest to gdzie indziej nie może być inaczej, jednak widac że musi być inaczej do ciężko jest przekonać wodę żeby płynęła tam gdzie ma większy opór hydrauliczny.

Może kolega Twój Pan ma jakiś pomysł ?

Ja bynajmniej nie mam problemu jak nad tym zapanować, tak z ciekawości pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to zawór 3D z termostatem. Robiłem to razem z Wójkiem. Wójek na codzień robi instalacje chłodnicze z miedzi i powiedział, że sobie poradzi. Czy wystarczy dołożyć pompę za zaworem 3D i już będzie działać?

 

Tam idzie odejście na górę. Wytłumacz mi co tam masz.

Pompka powinna być za zaworem ale czy druga to zależy od reszty instalacji.

To ze względu na wujka chłodnika twarde luty. Nie jest źle. Robota wymaga większych temperatur. Na zwykłej cynie może nawet łatwiej. Ja do twardych brałem się tam gdzie nie chciałbym już nic zmieniać - wężownice w buforze.

 

Ps Napisz jaki masz zakres regulacji na tym zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Można kocioł zmniejszać do wielkości czterech paczek papierosów (przesada) ale co do niego wstawisz? Jaki palnik jak nie ma mniejszych? Pomniejszając komorę spalania zmniejszysz ją do wielkości palnika bo mniejszej nie zrobisz a co z popiołem? Którędy będzie spadał?

Wracając do półki to bez niej chcesz uzyskać co? większe spaliny to na pewno, mniejszą wymianę na wymienniku to też, większe spalanie to też pewne. No i to o czym piszesz

...

zlikwidowanie półki wodnej i wstawienie tam blachy jest dużo gorszym rozwiązaniem bo tracimy dużą część wymiennika.

Stracimy też ten wymiennik bo spaliny pójdą prostą drogą w komin nic nie oddając. Identycznie jak w innych kotłach z zawieszonym deflektorem nad palnikiem po jego zdjęciu.

Deflektor w kotle służy do odbicia i skierowania ciepła spalin na wymiennik i lepszego dopalenia paliwa na palniku, w RBR-eże tego nie ma ...
Pierwsza część wypowiedzi się zgadza a już końcówka nie jeżeli chodzi o kocioł 17kW i chyba się nie mylę 12kW bez ceramiki też ma ale to może ktoś jeszcze poprawić.

Jeszcze dla twojej wiedzy 17kW rysunek. Niestety takiego rysunku dla 12kW nie posiadam bo nie mam takiego kotła.

Kocioł.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego co zauważyłem , to na fotce nr. 1 , za pompką jest trójnik no i w dół chyba idzie do kolektorka a w góre?Domyślić sie można że albo gdzieś dalej na CO albo CWU.Moim zdniem jedna pompa to nie to.Napewno bym zamontował jedną za 3D plus jakiś termometr no i drugą za trójnikiem w góre(tylko nie wiem dokładnie do czego to idzie), a njlepiej bym skorzystał z innego zasilania które posiada kocioł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miuzziker najszybciej byłoby zamontować drugą pompkę, masz zaślepione jedno zasilanie i jeden powrót korkami także podłoga spokojnie może na tym komplecie pracować i nie wiele z tym roboty.

Co jeszcze widzę to układ zamknięty a nie widzę zamontowanego zaworu zabezpieczającego, przy okazji przeróbki radzę go zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jak na razie nie zobaczyłem więcej niż 150-160 (przynajmniej nie pamiętam), a 24 stycznia o godz. 21 i 23 szedł z mocą 5,9 kW.

Przy tych temperaturach rura łącząca czopuch z kominem jest lekko ciepła/gorąca, a w starym kotle nie szło dotknąć czopucha, więc dla mnie jest ok.

 

Jesteś inteligentny gość.Zrozumiałeś co ci napisałem.Masz przewymiarowany kocioł,gdyby szedł na 9-12kW stale (zimową porą) pomyślałbyś o temp.spalin.A tak.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miuzziker o ile pamiętam rozmawialiśmy też o instalacji ?

Widzę że jak wczoraj napisałem padłeś ofiarą tego forum i teorii drugiego kolegi wyznającego teorię jednej pompki :)

Już kiedyś próbowałem mu to wytłumaczyć ale upiera się przy swoim.

Tak, co się sprawdza u jednego wcale nie musi u drugiego bo co dom to inna instalacja i inne potrzeby domu i użytkownika, tyle że niektórzy nie potrafią tego pojąć bo u nich tak jest to gdzie indziej nie może być inaczej, jednak widac że musi być inaczej do ciężko jest przekonać wodę żeby płynęła tam gdzie ma większy opór hydrauliczny.

Może kolega Twój Pan ma jakiś pomysł ?

Ja bynajmniej nie mam problemu jak nad tym zapanować, tak z ciekawości pytam :)

 

Tak z ciekawości , ile instalacji wykonałeś od A do Z co ? 0.5 czy 0,9 ?

Śmiem twierdzić ,że instalacja z jedną pompą obsłuży większość domów bez podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...