Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Większości wystarczy że jest ciepło, pewnie po zakupie śmieciucha też byłbyś zadowolony.

Znam też takiego co jeździ do dzisiaj polonezem i nie zamieniłby się na żaden nowszy model, sam go naprawia, a spalanie na poziomie 15L PB jakąś przemilczy. Ja pamiętam jak sam kiedyś uważałem że Windows98 jest najlepszym możliwym systemem i nie chcę nic nowszego, ale widać że jak ktoś nie idzie do przodu do dwukrotnie się cofa.

To dlaczego prądu nie wybrałeś?

Grzał by ci ekonomicznie i wtedy kiedy musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie poniosło tylko zapytałem normalnie. Jeden kanał dla spalin a drugi dla wentylacji. Jak myślicie co one sobie na wzajem robią?

Ja prawde mowiac nie mam jeszcze nawet wentylacji wykutej ale mam otwarte drzwi do garażu(jeszcze nie używanego) gdzie jest spory otwór pod bramą + niewielki otworek w drzwiach z kotłowni na dwór, więc powietrza nie powinno brakować, co nie znaczy ze wentylacje musze wykuć co by sie miał gdzie szybko czadzik uwolnić :)

 

Od dzisiaj zaczynam mieszczać węgle zobaczymy jaki to da skutek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego prądu nie wybrałeś?

Grzał by ci ekonomicznie i wtedy kiedy musi.

 

Bo potrafię sobie przeliczyć i porównać różne źródła energii i węgiel wychodził mi najkorzystniej z dostępnych energii tylko liczyłem na sprawność RBR-a powyżej 80%, a tu się bardzo rozczarowałem i rzeczywiście niektóre okresy grzewcze wychodzą drożej niż jakbym grzał prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre okresy grzewcze wychodzą drożej niż jakbym grzał prądem.

 

Nie masz adekwatnego porównania podejrzewam że równie dobrze mógłbyś o każdym źródle ciepła tak pisać. Jaką masz wersje tego pieca? I jakie dolegliwości? Ja pokusiłem się na Ogniwo Eko, które oryginału nie przypomina już prawie wcale. Może coś pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo potrafię sobie przeliczyć i porównać różne źródła energii i węgiel wychodził mi najkorzystniej z dostępnych energii tylko liczyłem na sprawność RBR-a powyżej 80%, a tu się bardzo rozczarowałem i rzeczywiście niektóre okresy grzewcze wychodzą drożej niż jakbym grzał prądem.

Jakby arturek wziął za Ciebie kalkulator to RBR-a byś nie kupił.A z prądu jeszcze by ci w kieszeni zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz adekwatnego porównania podejrzewam że równie dobrze mógłbyś o każdym źródle ciepła tak pisać. Jaką masz wersje tego pieca? I jakie dolegliwości? Ja pokusiłem się na Ogniwo Eko, które oryginału nie przypomina już prawie wcale. Może coś pomogę.

 

Mam porównanie do np. grzania CWU w okresie letnim, w starym domu grzałem prądem i spokojnie wystarczało grzanie 2x 1godzinie x grzałka 2Kw czyli 4Kw po .65zł czyli 2,6zł dziennie, przy węglu wychodziłem od 1.5zł do 4zł.

Mam RBR-a 11KW i 100% podłogówki, grzejąc podłogówkę równomiernie z ładnymi wykresami i kreskami zauważyłem że jest to mniej ekonomiczne niż grzanie na tzw. "żądanie" spadek temperatury powoduje szybkie dogrzanie pomieszczeń do zadanej i przejście w podczymanie, tylko gdy równocześnie włączą się do grzania oba poziomy (z CWU sobie poradziłem bo ustawiłem priorytet CWU) piec przekracza 50% swojej mocy nominalnej i tak rosną straty kominowe że robi się to mniej opłacalne niż jakbym grzał z równomiernym odbiorem ciepła, a mając podłogówkę mogę dowolnie magazynować ciepło w podłodze czy grzejąc z dużą mocą z 2 godziny dziennie czy z małą np. przez 12 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby arturek wziął za Ciebie kalkulator to RBR-a byś nie kupił.A z prądu jeszcze by ci w kieszeni zostało.

 

Arturek przesadza trochę z liczeniem, bo jakby wsiąść się tak za liczenie to nie musiałbym mieć łóżka 2x2m bo na 1x2 też bym się wyspał i mógłbym mieć przez to mniejszy pokój i mniej powierzchni do ogrzania.

Ja raczej wychodzę z założenia że wolę wcześnie zainwestować większe pieniądze w inwestycje oczywiście w granicach rozsądku i później mniej płacić niż rozłożyć to na równe ale większe części, bo nigdy nie mam pewności że te pieniądze za jakiś czas będę nadal miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ładnymi wykresami i kreskami zauważyłem że jest to mniej ekonomiczne

 

Zaśmiał bym się pisząc że Amerykę odkryłeś ale to jest fakt. Piec na paliwo stałe rządzi się swoimi prawami. Możesz się przeciwstawiać albo podążać bo pewnych rzeczy nie przeskoczysz. A zyskać na sprawnej obsłudze możesz wiele. Dla porównania popatrz na kotły zagazowujące drewno - tam bez bufora ani rusz. Tylko dlatego ze raz rozpoczęte zgazowywanie musi trwać. Nie możesz szaleć z odbiorem musisz wsiąść wszystko co drzewo da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pojmujesz pewnych spraw.

Kalkulator bierze się w łapę przed budową a nie po.

Wtedy się liczy systemy grzewcze.

Czegoś Ty nie pojmujesz!

Jak dziadek budował dom , w którym obecnie mieszkam nie było go stać na kalkulator a mnie i Ciebie jeszcze pewnie na świecie nie było.Za komuny budowało się z tego co komu udało się dostać albo robiło się samemu bloczki żużlowe ( chyba wiesz co mam na myśli) i co wg Ciebie mam zrobić? Zburzyć dom i wybudować nowy z kalkulatorem? Takich domów albo i gorszych jest mnóstwo.Ogrzejesz je prądem taniej niż węglem?

Już gaz co niektórym pokazał jak się tanio ogrzewa.Z olejem było to samo,teraz czas na prąd.

Jak chcesz pouczać jak budować to pomyliłeś wątki bo te domy już stoją od dawna tylko na ogrzewanie za rozsądne pieniądze czekają a prąd , gaz i olej nie wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaśmiał bym się pisząc że Amerykę odkryłeś ale to jest fakt. Piec na paliwo stałe rządzi się swoimi prawami. Możesz się przeciwstawiać albo podążać bo pewnych rzeczy nie przeskoczysz. A zyskać na sprawnej obsłudze możesz wiele. Dla porównania popatrz na kotły zagazowujące drewno - tam bez bufora ani rusz. Tylko dlatego ze raz rozpoczęte zgazowywanie musi trwać. Nie możesz szaleć z odbiorem musisz wsiąść wszystko co drzewo da.

 

U mnie buforem jest podłogówka także najekonomiczniej jest grzanie z mocą nominalną do uzyskania temperatury zadanej, tylko w RBR-11/12 wymiennik powyżej około 50% mocy nominalnej już tak nie odbiera ciepła jak powinien (duże straty kominowe) i trzeba mu tą moc ograniczać, dobrym rozwiązaniem byłoby w ecoalu jakaś możliwość ustawienia priorytetu np. pompy podłogowej nad pompą CO lub np. przejścia przy paleniu grupowym z mocy dużą na mniejszą po przekroczeniu np.140C temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie buforem jest podłogówka także najekonomiczniej jest grzanie z mocą nominalną do uzyskania temperatury zadanej, tylko w RBR-11/12 wymiennik powyżej około 50% mocy nominalnej już tak nie odbiera ciepła jak powinien (duże straty kominowe) i trzeba mu tą moc ograniczać, dobrym rozwiązaniem byłoby w ecoalu jakaś możliwość ustawienia priorytetu np. pompy podłogowej nad pompą CO lub np. przejścia przy paleniu grupowym z mocy dużą na mniejszą po przekroczeniu np.140C temperatury spalin.

 

Podłogówka akumulacje ma, owszem. Ale buforem bym tego nie nazwał.

A z temperaturą spalin to staram się na odwrót - by osiągnęła chociaż 140°C. Jak chcesz niżej to radzę bawić się w dodatkowy wymiennik kondensacyjny. Do podłogi w sam raz a jak ze spalinami zjedziesz poniżej 60°C to i PCV na komin się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka akumulacje ma, owszem. Ale buforem bym tego nie nazwał.

A z temperaturą spalin to staram się na odwrót - by osiągnęła chociaż 140°C. Jak chcesz niżej to radzę bawić się w dodatkowy wymiennik kondensacyjny. Do podłogi w sam raz a jak ze spalinami zjedziesz poniżej 60°C to i PCV na komin się nada.

 

Komin mam systemowy i po roku palenia nic tam się nie dzieje. U mnie wymiennik w piecu najlepiej właśnie odbiera ciepło w granicach 90-140C gdy są wyższe temperatury to po za większą ilością węgla nie widać jakiś lepszych efektów odbioru ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty nie możesz podać wyników tych badań w Łodzi?

Chyba, że Instalco utajniło je przed Tobą...

 

Jak rzeczywiście takie badania istnieją to może powodem tego że są nie ujawnione jest to że strasznie słabo wyszły i klient kupuje kocioł i dopiero wtedy jak je dostanie okazuje się że lepsze wyniki sprawności ma najtańszy hipermarketowy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większości wystarczy że jest ciepło, pewnie po zakupie śmieciucha też byłbyś zadowolony.

Znam też takiego co jeździ do dzisiaj polonezem i nie zamieniłby się na żaden nowszy model, sam go naprawia, a spalanie na poziomie 15L PB jakąś przemilczy. Ja pamiętam jak sam kiedyś uważałem że Windows98 jest najlepszym możliwym systemem i nie chcę nic nowszego, ale widać że jak ktoś nie idzie do przodu do dwukrotnie się cofa.

 

Dziękuję za przejmujący wywód. Ja mimo to jestem w dalszym ciągu zadowolony z zakupu tego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przejmujący wywód. Ja mimo to jestem w dalszym ciągu zadowolony z zakupu tego pieca.

 

Czasami jak niewiele potrzeba do szczęścia, ja przynajmniej należę do osób które zastanawiają się czy nie może być jeszcze lepiej.

Kiedyś też że śmieciucha byłem zadowolony (raz na 24h przegrzebałem ruszta i dołożyłem węgla, oryginalnie był piecem miałowym i nie byłem z tego zadowolony że paliło się 48h i wygasało przez kolejne 12h i w domu robiło się zimno i trzeba było go rozpalać od nowa i po tych przeróbkach już było lepiej) ale po to jest forum aby pokazać że są inne alternatywy i można mieć trochę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...