Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

djhiq

 

Piękna instalacja, taka jak lubię, za wzór stawiałem instalację Zyzolka, ale Twoja również jest niczego sobie :) zawsze powtarzałem że spalić można wszystko i ''jakoś'', ale sztuką jest taka dystrybucja ciepła żeby to ciepło, trafiało tam gdzie dokłanie chcemy..2 sprawa..znudzi Ci się kocioł na eko odpinasz i dajesz dowolne zródło ciepła bez większych przeróbek w instalacji, osobiście uważam instalację na jednej pompce za anachronizm i nie wykorzystanie możliwości dzisiejszych kotłów i sterowników.Ale takie jest moje zdanie...

 

Nie piszcie tutaj takich rzeczy!!! Novy oszaleje ze złości :) Co do kolegi Zyzolka to jego instalacji nigdy nie przyuważyłem ale widziałem jego chatę i wiem ze bardzo mi się podoba. Ale kasy to tam władował że hoho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
Nie piszcie tutaj takich rzeczy!!! Novy oszaleje ze złości :)

 

W ubiegłym sezonie stękałeś inaczej,jak przy 17deg wewnątrz,10deg na zewn.,spalałeś 20kg opału.Poczekamy,aż zagrzejesz wnętrza tą piękną instalacją ,tak do 22deg.

Ja wiem jedno.Taka instalacja do kotła CO,to nieporozumienie.Ale o tym przekonasz się niebawem.Tylko ja,tym razem nie wezmę udziału w pomocy ,obniżenia spalania.Może Piotrek42,on jest w tym dobry :)Szkoda,że wtedy nie pomógł ci,w ustawieniu tej,jakże cudnej instalacji.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie przegnił mi pojemnik na popiół, po 1 sezonie wyleciała dziura wielkości kilku cm miałem zamówić drugi u producenta ale widzę, że jeżeli nie wytrzymał dłużej niż sezon to będę musiał coś dorobić na własną rękę z lepszej stali. Wam też tak gniją?

 

Może był od początku jakiś wadliwy, RBR jest kotłem dolnego spalania i spaliny idą w dół poprzez popielnik do tylnej półki i w popielniku zawsze panuje wysoka temperatura i ciężko aby zgnił nawet jakbyś palił mokrym opałem. Na piec jest 5 lat gwarancji na blachy i powinieneś dostać nowy, nie dzwoniłeś do sprzedawcy/producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie przegnił mi pojemnik na popiół, po 1 sezonie wyleciała dziura wielkości kilku cm miałem zamówić drugi u producenta ale widzę, że jeżeli nie wytrzymał dłużej niż sezon to będę musiał coś dorobić na własną rękę z lepszej stali. Wam też tak gniją?

Najczęściej przyczyną takich awarii jest nie wilgoć, tylko żar. Nie zdarzało Ci się przypadkiem że palnik przerzucał żar do popielnika?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tobie i twoim przeliczeniom

 

Sam przecież liczyłeś ja Cię tylko zmusiłem. ;)

 

Pieca nie planuje zmieniać

 

I mądra decyzja chociaż czuje że wymuszona aspektem ekonomicznym. Miałem wcześniej pisać jeszcze o kominie. A dokładnie że tak jak ja masz wiedzę marketingową o nim że jest lepszy. Ceramika potrafi szybciej pęknąć niż metal a pęknięcie to kolejna droga dla kondensatu. Co później - nie wiem. Może się od Ciebie dowiem za jakiś czas - oby nie.

 

może nałożyć jakąś nakładkę na palnik aby zmniejszyła palenisko, może ekoenergia coś wymyśli aby nadążyć nad mniejszym zapotrzebowaniem na energie w nowych domach (w Kosterzewie kolega ma nakładki na palnik w zależności jakim paliwem pali). Odnośnie sterownika może wyjdzie jakieś nowsze oprogramowanie na wzór tego w ecoalu robionego dla Defro z automatycznym paleniem grupowym.

 

Coś w tym jest. Jednak wymiana dyszy średnio mi się widzi. Za dużo babraniny. Silikon w otworach zbyt łatwo się wykrusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie potrzebuje takich dokładnych wyliczeń, zakładałem że RBR ma najwyższą sprawność przy mocy nominalnej i im mniejsza moc tym sprawność jest gorsza, a tu po kilku porównaniach wychodzi że mniej spala na niższej mocy i przez to aby ograniczyć chwilowy duży pobór energii przez dom muszę włączać cyklicznie pompy.

 

dobrze zakładałeś i tak jest

tak jest z każdym kotłem na paliwo stałe

zapomniałeś jednak o bardzo ważnym czynniku

zapotrzebowanie na to ciepło

żeby to co kocioł wyprodukuje odzyskać to musisz mieć straty na poziomie tej ilosci ciepła wytworzonego

jak są one mniejsze to kocioł się odstawia sprawność leci na łeb a ciepło ucieka wszystkimi możliwymi drogami

jednym słowem generowane są straty

tym większe im większa jest różnica pomiędzy potrzebami a produkcją. dlatego ludzie zakładają bufory aby tą nadprodukcję zakumulować na potem

ty ją zwyczajnie puszczasz z dymem

dlatego powinieneś inaczej sterować instalacją i kociołkeim tak aby instalacja dawała na dom tylko tyle ciepła ile potrzeba i produkować go również tyle ile trzeba.

powinieneś dać na podłogę niższą temperaturę a nie bawić się w pompy cykliczne co sprawia że kocioł zalewasz zimną wodą i powinieneś przejść na pracę dwustanową a nie bawić się w grupowe bo nawet na mocy 8KW masz za dużo ciepła do potrzeb.

u mnie tak na oko to obecnie kociołek potrzebuje poniżej 3KW by zagrzać dom a nie jest to termos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym sezonie stękałeś inaczej,jak przy 17deg wewnątrz,10deg na zewn.,spalałeś 20kg opału.Poczekamy,aż zagrzejesz wnętrza tą piękną instalacją ,tak do 22deg.

Ja wiem jedno.Taka instalacja do kotła CO,to nieporozumienie.Ale o tym przekonasz się niebawem.Tylko ja,tym razem nie wezmę udziału w pomocy ,obniżenia spalania.Może Piotrek42,on jest w tym dobry :)Szkoda,że wtedy nie pomógł ci,w ustawieniu tej,jakże cudnej instalacji.

 

Pozdrawiam.

 

Novy nie przesadzaj z tą pomocą co. Pomagałeś bo miałeś takie widzi mi się - ja cię o pomoc nie prosiłem. Co do tej twojej pomocy to kwetstia tego ze nic nie wiedziałem jeszcze wtedy o paleniu itd. Teraz już nieco wiem i to co wyedy zrobiłeś to tak naprawdę pokazałeś jedynie że jak pracuje piec z większą mocą to jego sprawność rośnie - nic więcej. Ogólnie co do ogrzewania mojego domu to się nie martw. Myślisz że jedna pompka spowoduje u mnie mniejsze spalanie. Ciekaw jestem jak byś ty chciał to zasterować i jakiej pompy użyć. Nie wiem czy zapominałeś ale u mnie jest ok 1,3 km rury w podłodze. Tak jak jest jest dobrze i rozumiem jak ma działać ten układ. Zamieszkam się przekonam ale robiłęm testy jak temperatura spadała i bez problemu się wszystko łądnie nagrzewa. Pamiętaj że u mnie jest nowa buda w której siedzie jeszcze dużo wiolgoci. Docieplenie mam jeszcze w fazie powstawania. Pozyjemy zobaczymy. Nie liczę na spalanie 10kg węgla w mrozy -10*C bo to w takim dużym domu było by niedorzeczne. Sterownik mam udostępniony więc jak przyjdzie zima a ja zacznę normalnie palić to sobie może luknąć co i jak i ile tego schodzi. Tyle w temacie i myślę że możesz skończyć kwestie negowania mojej instalacji bo ci takiego prawa nie udzieliłem. Jak widać co niektórzy co się znają widzą że jest ona zrobiona dobrze i dobrze przemyślana. Wszędzie mam tak ciepło jak chcę - nie przegrzewa mi nic itd. Pozdrawiam

 

ŁB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze zakładałeś i tak jest

tak jest z każdym kotłem na paliwo stałe

zapomniałeś jednak o bardzo ważnym czynniku

zapotrzebowanie na to ciepło

żeby to co kocioł wyprodukuje odzyskać to musisz mieć straty na poziomie tej ilosci ciepła wytworzonego

jak są one mniejsze to kocioł się odstawia sprawność leci na łeb a ciepło ucieka wszystkimi możliwymi drogami

jednym słowem generowane są straty

tym większe im większa jest różnica pomiędzy potrzebami a produkcją. dlatego ludzie zakładają bufory aby tą nadprodukcję zakumulować na potem

ty ją zwyczajnie puszczasz z dymem

dlatego powinieneś inaczej sterować instalacją i kociołkeim tak aby instalacja dawała na dom tylko tyle ciepła ile potrzeba i produkować go również tyle ile trzeba.

powinieneś dać na podłogę niższą temperaturę a nie bawić się w pompy cykliczne co sprawia że kocioł zalewasz zimną wodą i powinieneś przejść na pracę dwustanową a nie bawić się w grupowe bo nawet na mocy 8KW masz za dużo ciepła do potrzeb.

u mnie tak na oko to obecnie kociołek potrzebuje poniżej 3KW by zagrzać dom a nie jest to termos

 

Teraz mam włączone pompy cyklicznie i przy takich temperaturach zewnętrznych piec już nie wchodzi w podtrzymanie i energia się nie marnuje, tak samo piec nie jest zalewany zimną wodą bo przy cyklicznej pracy powrót z instalacji jest już ciepły, dodatkowo mam 4D który też częściowo to wspomaga. U mnie średnia moc kotła waha się w granicach 1,1kW (odczyt z wczoraj) czyli potrzebuje na CWU + CO około 26,4kWh dziennie energii (5,2kg/24h koszt 4,5zł ) czyli kilowat dostarczonej energii do domu to 0,17zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam włączone pompy cyklicznie i przy takich temperaturach zewnętrznych piec już nie wchodzi w podtrzymanie i energia się nie marnuje, tak samo piec nie jest zalewany zimną wodą bo przy cyklicznej pracy powrót z instalacji jest już ciepły, dodatkowo mam 4D który też częściowo to wspomaga. U mnie średnia moc kotła waha się w granicach 1,1kW (odczyt z wczoraj) czyli potrzebuje na CWU + CO około 26,4kWh dziennie energii (5,2kg/24h koszt 4,5zł ) czyli kilowat dostarczonej energii do domu to 0,17zł.

 

No jak nie jak tak ? ostatniej doby 12 razy był w podtrzymaniu.

To że nie odpala podtrzymania, nie oznacza że nie przechodzi w podtrzymanie.

maher.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Kilka słów na koniec.

Novy nie przesadzaj z tą pomocą co. Pomagałeś bo miałeś takie widzi mi się - ja cię o pomoc nie prosiłem. Co do tej twojej pomocy to kwetstia tego ze nic nie wiedziałem jeszcze wtedy o paleniu itd.

Było nieco inaczej.Dlatego,nie pomagam już na forach.Najpierw prośba o pomoc,potem jak na załączonym obrazku.

 

 

Teraz już nieco wiem i to co wyedy zrobiłeś to tak naprawdę pokazałeś jedynie że jak pracuje piec z większą mocą to jego sprawność rośnie - nic więcej.

Pokazałem ,przede wszystkim,że taka jak w Twoim wypadku,częsta destabilizacja układu CO (zimnym powrotem,zał/wył pomp itd.),wymaga trochę "innego" myślenia,jeśli chodzi o prowadzenie kotła na paliwo stałe.On sam nie moduluje swą mocą....a Twój ster,tez tego nie potrafi.Pogadamy,przy -20deg na zewnątrz.

 

Myślisz że jedna pompka spowoduje u mnie mniejsze spalanie. Ciekaw jestem jak byś ty chciał to zasterować i jakiej pompy użyć. Nie wiem czy zapominałeś ale u mnie jest ok 1,3 km rury w podłodze..

Układy niskotemperaturowe np.z PC,korzystają z jednej pompy.Podłogówka kilometrami się tam ciągnie.A tam, walka,toczy się o każdy stopień ciepła :)Pomyśl zatem.

Pożyjemy zobaczymy. Sterownik mam udostępniony więc jak przyjdzie zima a ja zacznę normalnie palić to sobie może luknąć co i ...

Szkoda czasu.Widziałem jak to wyglądało u Ciebie.

Jak widać co niektórzy co się znają widzą że jest ona zrobiona dobrze i dobrze przemyślana.

Hmm,tylko dlaczego oni nie mają 6 pomp?

A,i nie oni zapłacą za Twój opał :)

 

Wszędzie mam tak ciepło jak chcę - nie przegrzewa mi nic itd.

Ja też.Ale nie potrzeba armaty,by zabić komara.W moim wypadku wystarczą zwykłe zawory i głowice termostatyczne.

 

Bez odbioru.

Edytowane przez TwojPan
add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam włączone pompy cyklicznie i przy takich temperaturach zewnętrznych piec już nie wchodzi w podtrzymanie i energia się nie marnuje, tak samo piec nie jest zalewany zimną wodą bo przy cyklicznej pracy powrót z instalacji jest już ciepły, dodatkowo mam 4D który też częściowo to wspomaga. U mnie średnia moc kotła waha się w granicach 1,1kW (odczyt z wczoraj) czyli potrzebuje na CWU + CO około 26,4kWh dziennie energii (5,2kg/24h koszt 4,5zł ) czyli kilowat dostarczonej energii do domu to 0,17zł.

 

widzisz mój drogi Twój wykres mówi zupełnie coś innego

skoro dodatkowo masz zawór to ustaw go tak aby w domu było tyle stopni ciepła ile chcesz przy pracy ciągłej pompy od podłogówki a nie przy cyklicznej. obniż temperaturę wody w podłogach do powiedzmy 25stC i poczekaj co się wydarzy. jak zacznie Ci temperatura w domu spadać to podnoś po 1st i obserwuj. pompa niech chodzi ciągle. zobaczysz czy wtedy będzie lepiej

masz zajebiste wahania temperatury powrotu przy takim cykaniu tą pompą

ja mam u siebie obecnie na kotle w okolicy 42stC a powrót minimalny miałem 37,2stC i mój kocioł będzie stabilnie pracował, a u Ciebie to jakieś 15 stopniowe wahanie i chcesz żeby kocioł pracował płynnie?.

to jakby dociskać gaz w aucie do podłogi i wrzucać na luz ani to nie będzie przyjemna jazda ani ekonomiczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz mój drogi Twój wykres mówi zupełnie coś innego

skoro dodatkowo masz zawór to ustaw go tak aby w domu było tyle stopni ciepła ile chcesz przy pracy ciągłej pompy od podłogówki a nie przy cyklicznej. obniż temperaturę wody w podłogach do powiedzmy 25stC i poczekaj co się wydarzy. jak zacznie Ci temperatura w domu spadać to podnoś po 1st i obserwuj. pompa niech chodzi ciągle. zobaczysz czy wtedy będzie lepiej

 

Pisałem mu to 2-3 dni temu. Ale brak odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy niskotemperaturowe np.z PC,korzystają z jednej pompy.Podłogówka kilometrami się tam ciągnie.A tam, walka,toczy się o każdy stopień ciepła :)Pomyśl zatem.

Potwierdzam,mam 0,9km rur w podłodze i to wszystko na jednej pompce,która chodzi na 4 biegu z 7 możliwych i

nic mi nie przegrzewa ani nie dogrzewa.

A mam mały dom,przy większym domu będzie tam odpowiednio więcej metrów rur i tez na jednej pompce obiegowej.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak nie jak tak ? ostatniej doby 12 razy był w podtrzymaniu.

To że nie odpala podtrzymania, nie oznacza że nie przechodzi w podtrzymanie.

 

To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.

 

widzisz mój drogi Twój wykres mówi zupełnie coś innego

skoro dodatkowo masz zawór to ustaw go tak aby w domu było tyle stopni ciepła ile chcesz przy pracy ciągłej pompy od podłogówki a nie przy cyklicznej. obniż temperaturę wody w podłogach do powiedzmy 25stC i poczekaj co się wydarzy. jak zacznie Ci temperatura w domu spadać to podnoś po 1st i obserwuj. pompa niech chodzi ciągle. zobaczysz czy wtedy będzie lepiej

masz zajebiste wahania temperatury powrotu przy takim cykaniu tą pompą

ja mam u siebie obecnie na kotle w okolicy 42stC a powrót minimalny miałem 37,2stC i mój kocioł będzie stabilnie pracował, a u Ciebie to jakieś 15 stopniowe wahanie i chcesz żeby kocioł pracował płynnie?.

to jakby dociskać gaz w aucie do podłogi i wrzucać na luz ani to nie będzie przyjemna jazda ani ekonomiczna

 

To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?). Tak samo jak pompy CO musiałbym puścić też 24h pompę od CWU, czy czasem oszczędności w spalaniu nie zrównają się z zapłaconą energią za 3szt. pracy 24h pomp.

 

Odnoście ekonomiki jazdy samochodem to się akurat mylisz, najekonomiczniej się tak jeździ że przyspieszasz maksymalnie i puszczasz pedał gazu i tak non-stop, oczywiście nie piszę o większym zużyciu się układu napędowego, ale paliwa spali mniej.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.

 

I po każdym tym spadku odrobił stratę i się odstawił (wszedł w podtrzymanie).

Tak musiałbyś prowadzić kocioł bez odstawiania.

 

 

Z tym samochodem, masz na to jakieś dowody, czy teoretyzujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co dla ciebie jest podtrzymaniem (te 12 razy to był spadek temperatury CO który wymusił załączenie pieca)? Aby według ciebie nie było podtrzymania musiałbym przejść na palenie dwustanowe.

 

 

 

To jak w takim razie mam regulować temperaturę w pomieszczeniach ( będę musiał kręcić zaworami 3D codziennie ?). Tak samo jak pompy CO musiałbym puścić też 24h pompę od CWU, czy czasem oszczędności w spalaniu nie zrównają się z zapłaconą energią za 3szt. pracy 24h pomp.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288341&d=1415619982

a co według Ciebie oznacza spadek poziomu temperatury spalin - to jest zakończenie grzania i przejście w podtrzymanie. kocioł osiągnął zadaną, zakończył grupę podań i się odstawił. potem temperatura spadała i jak przekroczyła histerezę znów zaczął grzać o czym świadczy wzrost poziomu temperatury spalin

 

jak masz regulować temperaturą w domu? ja bym się zapytał tego co tą instalację projektował i wykonał. czekaj czekaj to przecież Ty ją popełniłeś jeśli się nie mylę

więc miej do siebie pretensje o takie babole a nie do producenta kotła bo on niczemu nie jest winien

to Ty zwyczajnie nie masz pojęcia żadnego o tym co tam się u Ciebie w kotłowni i w instalacji dzieje.

 

nawet nie wiesz co się z czym je a krzyczysz na wszystkich.

więcej pokory mój drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288341&d=1415619982

a co według Ciebie oznacza spadek poziomu temperatury spalin - to jest zakończenie grzania i przejście w podtrzymanie. kocioł osiągnął zadaną, zakończył grupę podań i się odstawił. potem temperatura spadała i jak przekroczyła histerezę znów zaczął grzać o czym świadczy wzrost poziomu temperatury spalin

 

jak masz regulować temperaturą w domu? ja bym się zapytał tego co tą instalację projektował i wykonał. czekaj czekaj to przecież Ty ją popełniłeś jeśli się nie mylę

więc miej do siebie pretensje o takie babole a nie do producenta kotła bo on niczemu nie jest winien

to Ty zwyczajnie nie masz pojęcia żadnego o tym co tam się u Ciebie w kotłowni i w instalacji dzieje.

 

nawet nie wiesz co się z czym je a krzyczysz na wszystkich.

więcej pokory mój drogi

 

A myślisz ile przyoszczędzę na tym twoim pomyśle na prowadzeniu pieca, teraz przynajmniej wahania temperatury w pomieszczeniach nie są większe niż 0,3C, a na tym mi najbardziej zależało, a nie na ładnych wykresach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...