Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Pole manewru ustawień masz minimalne, bo niby jak chcesz ustawić poziom odbioru ciepła, skoro na kotle ustawiasz zadaną 1 (jedną) lub w porywach 2 moce kotła i kocioł pracuje na tych aż dwóch nastawach. Dlatego pisze, że czasami uda sie ustawić lub raczej wstrzelić z mocą kotła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Modulacja mocy palnika to jest to czego w e-coalu najbardziej brakuje. Cała reszta dodatków już w sterowniku jest.

Natomiast sterowanie z udziałem TRK dopasowuje moc palnika (kotła) do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. A to już inna zabawa. Raz ustawisz i praktycznie nie dotykasz. Ja pracuje na nieco zmodyfikowanym TRK - napisanym w/g własnego pomysłu, ale motywem głównym programu jest projekt opracowany przez kolegę Stan plus dołączył się kolega uzi18 i wniósł sporo do programu.

 

Nie do końca masz rację. Bo z poziomu grupowego w tym momencie możesz dokonywać zmian w krotności podań. Masz wybór dla każdego poziomów między 3 a 6 podaniami. To zwiększa pole manewru.

PS Tak na moich 300m2 chodzi algorytm ustawiony dla 3 podań mocy 8/12

canvas.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie do końca masz rację. Bo z poziomu grupowego w tym momencie możesz dokonywać zmian w krotności podań. Masz wybór dla każdego poziomów między 3 a 6 podaniami. To zwiększa pole manewru.

PS Tak na moich 300m2 chodzi algorytm ustawiony dla 3 podań mocy 8/12

 

Też na tym myślałem, ale minimalnie co można ustawić to 3 podania to trochę za dużo czasu aby reagować na większy/mniejszy odbiór ciepła przez instalacje. Tym bardziej w moim przypadku to się nie sprawdzi bo u mnie pompy od CO/CWU stoją cały czas i włączają się jak spadnie temperatura w pomieszczeniach i u mnie wykresy od temperatury spalin/CO nie wyglądają za ładnie, ale najważniejsze że temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 0,5C przez cały okres grzewczy.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tuner TVSat na Linuxie

Ma na sobie pythona 2.7

Wrzucilem pliki na tuner i teraz pytanie?

Ktory plik odpala skrypt

Jeszcze jedno?

 

Czy tu trzeba wpisac IP, login i haslo do Ecoala??

 

Tak, tu trzeba wrzucić dane logowania do ecoal-a po lan z poziomu admina nie usera.

Skrypt odpala plik: TRK.py.

Pliki muszą mieć prawa: 755, inaczej nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację. Bo z poziomu grupowego w tym momencie możesz dokonywać zmian w krotności podań. Masz wybór dla każdego poziomów między 3 a 6 podaniami. To zwiększa pole manewru.

PS Tak na moich 300m2 chodzi algorytm ustawiony dla 3 podań mocy 8/12

 

Jest prawie tak jak napisałeś. Tylko, że na TRK ustawisz sobie nawet kilka poziomów mocy palnika a nie tylko 2 do wyboru. Przy sporym zapotrzebowaniu na ciepło układ grzewczy sobie radzi w danej temp zewn. ale już skok temp na zewnątrz np. o 7oC lub mocniej zaświeci słońce i wzrośnie temp z domu, termostay sie poprzymykaja i już masz zaburzenie rytmu ciągłej pracy kotła. Musisz wprowadzać kolejne korekty w podawaniu paliwa i kolejna obserwacja palnika.

im bardziej kaloryczny wegiel tym rozregulowanie większe i czeste odstawienia + brak powietrza + kopcenie z palnika.

Pniemal cały poprzedni sezon paliłem na grupowym i wiem co piszę.

Nikogo nie namawiam na TRK, każdy robi u siebie co mu się podoba.

Mnie pasuje TRK i na dzisiaj TRK steruje kociołkiem, a czy jutro bedzie coś innego? Czas pokaze.

mimo wielu zalet, jest to nadal tylko proteza. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prawie tak jak napisałeś. Tylko, że na TRK ustawisz sobie nawet kilka poziomów mocy palnika a nie tylko 2 do wyboru. Przy sporym zapotrzebowaniu na ciepło układ grzewczy sobie radzi w danej temp zewn. ale już skok temp na zewnątrz np. o 7oC lub mocniej zaświeci słońce i wzrośnie temp z domu, termostay sie poprzymykaja i już masz zaburzenie rytmu ciągłej pracy kotła. Musisz wprowadzać kolejne korekty w podawaniu paliwa i kolejna obserwacja palnika.

im bardziej kaloryczny wegiel tym rozregulowanie większe i czeste odstawienia + brak powietrza + kopcenie z palnika.

Pniemal cały poprzedni sezon paliłem na grupowym i wiem co piszę.

Nikogo nie namawiam na TRK, każdy robi u siebie co mu się podoba.

Mnie pasuje TRK i na dzisiaj TRK steruje kociołkiem, a czy jutro bedzie coś innego? Czas pokaze.

mimo wielu zalet, jest to nadal tylko proteza. :)

 

Ja nie piszę, że grupowe jest super - bo nie jest. Ale jeśli mam teraz bawić się w poprawne ustawienie parametrów dla każdego z bloków TRK to dziękuję. Ile tam jest aktualnie nastaw do konfiguracji? Mnie po 5 latach palenia już się nie chce w to bawić. Aktualnie widzę, że przy 3 podaniach 8/8 i 8/12 jestem w stanie obskoczyć swój metraż właściwie w zakresie do -10deg. Nie muszę dokonywać zmian itd. Że spalę 1-2 kg na dzień więcej mam to w nosie. Za cienki jestem w zabawy z protezami typu Rpi.:no:

Co do pracy stałej to podejrzewam, że takie samo zaburzenie przy wzroście temp na zewnątrz zajdzie na Waszym algorytmie, ponieważ opieracie się jedynie na wskazaniach temp CO. Nie możecie tak bez końca modulować mocą palnika. Poniżej poziomu 2-3kW jest to już nieefektywne więc lepiej kocioł odstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie piszę, że grupowe jest super - bo nie jest. Ale jeśli mam teraz bawić się w poprawne ustawienie parametrów dla każdego z bloków TRK to dziękuję. Ile tam jest aktualnie nastaw do konfiguracji? Mnie po 5 latach palenia już się nie chce w to bawić. Aktualnie widzę, że przy 3 podaniach 8/8 i 8/12 jestem w stanie obskoczyć swój metraż właściwie w zakresie do -10deg. Nie muszę dokonywać zmian itd. Że spalę 1-2 kg na dzień więcej mam to w nosie. Za cienki jestem w zabawy z protezami typu Rpi.:no:

Co do pracy stałej to podejrzewam, że takie samo zaburzenie przy wzroście temp na zewnątrz zajdzie na Waszym algorytmie, ponieważ opieracie się jedynie na wskazaniach temp CO. Nie możecie tak bez końca modulować mocą palnika. Poniżej poziomu 2-3kW jest to już nieefektywne więc lepiej kocioł odstawić.

 

Cały widz polega na tym, że ja nie muszę korygować ustawień wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Ustawiłem te parametry i dopracowałem ustawienia, a teraz po prostu się pali. I takie było założenie projektu. W TRK nie mam zadnych limitów i ustawienia sa od ) do MAX. Oczywiście "palacz" musi posiadać trochę wiedzy "kotlarskiej". ;), aby nie robił głupot w ustawieniach.

Przy aktualnie posiadanym "węglu" "wesoła - chyba wesoła" przy grupowym 8kW i 3 x 5s kopci przy spalaniu grochu i aby nie kopcił nadmuch muszę wrzucić na 42%. Poniżej tej wartości dym z komina czyli spalanie kiepskie, jak w kopciuchu.

Mnie także nie chce sie biegać do kotłowni co chwilę i tego nie robię. Luknę na palnik rano, gdy jadę do pracy i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie także nie chce sie biegać do kotłowni co chwilę i tego nie robię. Luknę na palnik rano, gdy jadę do pracy i to wszystko.

 

Dla mnie bieganie codziennie to prawie jak co chwila :) Chodze raz na 4 dni sype cos tam czyszcze i wychodze, pale na recznym i reguluje od czasu do czasu na tablecie podawanie w zależności od pogody (a jak zapomne to jest cieplej w domu, a jak by sie zimniej zrobilo to mam przypominacza zwanego żona)

Dla mnie grupowe jest strasznie mało ekonomiczne dlatego tej zimy piec go nie widzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały widz polega na tym, że ja nie muszę korygować ustawień wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Ustawiłem te parametry i dopracowałem ustawienia, a teraz po prostu się pali. I takie było założenie projektu. W TRK nie mam zadnych limitów i ustawienia sa od ) do MAX. Oczywiście "palacz" musi posiadać trochę wiedzy "kotlarskiej". ;), aby nie robił głupot w ustawieniach.

Przy aktualnie posiadanym "węglu" "wesoła - chyba wesoła" przy grupowym 8kW i 3 x 5s kopci przy spalaniu grochu i aby nie kopcił nadmuch muszę wrzucić na 42%. Poniżej tej wartości dym z komina czyli spalanie kiepskie, jak w kopciuchu.

Mnie także nie chce sie biegać do kotłowni co chwilę i tego nie robię. Luknę na palnik rano, gdy jadę do pracy i to wszystko.

 

Ja też nie muszę.Ale raczej jestem w tej "dobrej" sytuacji, ze mam co grzać. Powyżej 1kg/h to już w miarę wszystkie stery i algorytmy zaczynają działać. TRK nie uczy się węgła - bo nie ma z czego. Tak więc przy zmianie węgla, jego kaloryczności, liczby Rogi itd, znowu kolejna korekta dla każdego z bloków. Dla mnie to trochę wyważanie otwartych drzwi. Pewnie gdyby przeanalizować niejeden starszy ster oparty na PID znaleźlibyśmy właśnie tego typu schemat.

Ale oczywiście powodzenia w dalszej pracy życzę i chylę czoła nad ogromem wysiłku i czasu poświęconego na stworzeniem TRK:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie muszę.Ale raczej jestem w tej "dobrej" sytuacji, ze mam co grzać. Powyżej 1kg/h to już w miarę wszystkie stery i algorytmy zaczynają działać. TRK nie uczy się węgła - bo nie ma z czego. Tak więc przy zmianie węgla, jego kaloryczności, liczby Rogi itd, znowu kolejna korekta dla każdego z bloków. Dla mnie to trochę wyważanie otwartych drzwi. Pewnie gdyby przeanalizować niejeden starszy ster oparty na PID znaleźlibyśmy właśnie tego typu schemat.

Ale oczywiście powodzenia w dalszej pracy życzę i chylę czoła nad ogromem wysiłku i czasu poświęconego na stworzeniem TRK:).

 

W TRK jest korekta grupowa dla wszystkich parametrów, więc nie jest to żadnym problemem. Dodajesz 1s i obowiązuje dla wszystkich mocy.

Ja wolę mieć 5,6 czy 7 biegów w aucie (kociołku), niż jeden ewentualnie 2 w grupowym. Na tym pojedzie i na tym pojedzie.

Każdy wybiera to co lubi. Nie neguję Twojego systemu spalania, każdy robi to co lubi.

Mnie na teraz, taki system spalania odpowiada. Co będzie jutro, za miesiąc, rok... .

Niemniej, gdybym był zadowolony z e-coala (jego algorytmu spalania) pewnie niczego bym nie dotykał. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...