Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam zaś pytanie, czy można zamówić sobie odpopielacz do działającej już 17-stki? Jak nauczę się spawać (znaczy się jako tako na swoje potrzeby "smarkać") to myślę o zwiększeniu zasobnika. Przebywam głównie za granicą, więc im dłuższy czas między zasypami i wywalaniem popiołu tym lepiej. Łatwiej o załatwienie o kogokolwiek do obsługi kotła. Teraz sobie "pyrka" na grupowym, ale nie miałem nawet kiedy ustawić tego dobrze :(. Może podczas kolejnego pobytu uda się go ustawić jak trzeba.

 

Szkoda, że nie wiedziałem, iż 12kW obskoczy moją chatę. 17kW nie poci się nawet, a jak chata będzie wykończona (powierzchnia ponad 2 razy tyle co teraz + ocieplenie) to 12kW zadyszki też nie dostanie. Ciekawe ile za 2 latka będzie moja 17-stka warta, bo może wtedy zastanowiłbym się nad wymianą na 12-stkę.

 

----edit----

Jeśli chodzi o moje pytanko to kocioł jest z grudnia 2013 jeśli to ma znaczenie w przypadku odpopielacza.

Edytowane przez SiNi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna jaka jest obecnie w sprzedaży to ta na mojej stronie.

W ostatni weekend na targach we Wrocławiu był prezentowany zmodernizowany lekko RBR który trafi do sprzedaży prawdopodobnie w drugiej połowie roku.

 

Czyli na najnowszą trzeba poczekać. Wybierałem się do Wrocławia w sobotę, ale trochę za bardzo bolało i bałem się, że nie wysiądę z auta. Od syna do Hali Stulecia jest 10 minut spacerkiem, lecz młodzi wyjechali i nie było by gdzie odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka - czy na Twoim wykresie temperatura spalin w dzień to praca w podtrzymaniu?

Tak obecnie jak jest cieplej korzystam z programatora auto-lato.

Nad ranem włącza się grzanie, później tylko kociołek pilnuje CWU i chyba od 17-ej do 21-ej podgrzewanie chałupy.

Nie wszędzie mogłem zamontować głowice na grzejnikach, jak zostawię włączone grzanie non-stop to nawet te 3 grzejniki które są bez głowic robią saunę :)

Teraz przełączyłem na "zimę" bo strasznie zaczęło pi...gać na dworze :)

Chyba powieziemy jajca święcić na sankach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wiedziałem, iż 12kW obskoczy moją chatę. 17kW nie poci się nawet, a jak chata będzie wykończona (powierzchnia ponad 2 razy tyle co teraz + ocieplenie) to 12kW zadyszki też nie dostanie. Ciekawe ile za 2 latka będzie moja 17-stka warta, bo może wtedy zastanowiłbym się nad wymianą na 12-stkę.

.

 

Trochę za dużo kombinacji bo ja bym się wymienił na większy model, palniki te same komin mam systemowy więc skropliny kominowi nie zaszkodzą jakby nawet się pojawiły, a zawsze więcej odzyskam ciepła ze spalin przy dodatkowej półce wodnej. Z obserwacji widać że i tak większość ciepła odzyskuje się w komorze spalania przy paleniu na małych mocach, ale przy większych druga półka wodna by się przydała (widać po wykresach i spalaniu jak skokowo wzrasta spalanie przy pracy z większą mocą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym był w PL to z wymianą może byśmy coś wskórali, ale tak to nie miałby kto przypilnować by wszystko było na cacy zrobione. Pytanie też, z której zasobnik jest, bo u mnie po prawej stronie i zmienić tego się nie da. Instalację i tak muszę przerabiać (zaoszczędzę przez to sporo na opale) to przesunięcie kotła by odpopielacz dorzucić to żaden problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zamieńcie i będzie dwóch miało to co chce :)

 

Gdyby to było prostsze to czemu nie. Kiedyś pisałeś czemu wszystkie kotły nie mają 35kW i tylko palnikami się różnią i widzisz co konkurencja z Ogniwa wypuściła i myślę że to jest dobre rozwiązanie czyli kocioł 25kW z małym palnikiem dolnego spalania z płomiennikami (gdy ktoś boi się o komin może płomienniki wyjąć i w prosty sposób można regulować temperaturę spalin, prostsze i szybsze czyszczenie i dostęp do każdej komory pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym był w PL to z wymianą może byśmy coś wskórali, ale tak to nie miałby kto przypilnować by wszystko było na cacy zrobione. Pytanie też, z której zasobnik jest, bo u mnie po prawej stronie i zmienić tego się nie da. Instalację i tak muszę przerabiać (zaoszczędzę przez to sporo na opale) to przesunięcie kotła by odpopielacz dorzucić to żaden problem.

 

Ostatnio po którymś z pytań forumowicza co się stanie jak nie wyjmie się popiołu zanim uzbiera się pełna szuflada postanowiłem sprawdzić i zasypałem cały podajnik 125kg i otworzyłem piec po jego wypaleniu i piec nie wygasł tylko popiół był wyżej niż palnik,a przez grudki w popiele spaliny wydostawały się do komina, czyli spokojnie można zostawić piec w moim przypadku na zużycie całego podajnika jedynie minusem jest że po wyciągnięciu pełnej szuflady popiołu druga część popiołu spadnie na dno i trzeba ją ręcznie zebrać, a tak to co kilka dni wyciąga się szufladę opróżnia i wstawia pustą ( z minutę można zaoszczędzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś ten mały palnik ?

Nie za wiele zdziałasz z temp.wyciągając zawirowywacze z płomieniówek.

Maher może sobie kup, popal ze dwa lata i wysłucham Cię wtedy bardzo chętnie.

To dlaczego Ci producenci robią te małe kotły ?

35 tylko ?

A dlaczego od razu nie równo na 50kW i każdemu po równo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio po którymś z pytań forumowicza co się stanie jak nie wyjmie się popiołu zanim uzbiera się pełna szuflada postanowiłem sprawdzić i zasypałem cały podajnik 125kg i otworzyłem piec po jego wypaleniu i piec nie wygasł tylko popiół był wyżej niż palnik,a przez grudki w popiele spaliny wydostawały się do komina, czyli spokojnie można zostawić piec w moim przypadku na zużycie całego podajnika jedynie minusem jest że po wyciągnięciu pełnej szuflady popiołu druga część popiołu spadnie na dno i trzeba ją ręcznie zebrać, a tak to co kilka dni wyciąga się szufladę opróżnia i wstawia pustą ( z minutę można zaoszczędzić).

A pamiętasz jak ja to pisałem i minertu ? co niektórzy jakie tu teorie snuli ?

Później zibi wypróbował, następny chyba Krzysiek i nikomu nic się nie dymiło a kocioł dalej pracował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maher

Ja mam 17kW z zasobnikiem od 23/25kW i popiół zawsze wywalany przy zasypie. Nigdy nie miałem problemu by popiół uniemożliwił poprawne spalanie nawet przy groszku, gdzie popiołu była masa. Raz mi się zdarzyło nawet dorzucić do zasobnika z jeden worek (25-32kg) bez wyciągania popiołu i też nie było problemu. Przy powiększonym popielniku pewnie 1.5 zasobnika bez problemu się zmieści o ile nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś ten mały palnik ?

Nie za wiele zdziałasz z temp.wyciągając zawirowywacze z płomieniówek.

Maher może sobie kup, popal ze dwa lata i wysłucham Cię wtedy bardzo chętnie.

To dlaczego Ci producenci robią te małe kotły ?

35 tylko ?

A dlaczego od razu nie równo na 50kW i każdemu po równo :)

 

Czytałem że palnikiem z ogniwa ciężko zejść do palenia na małych mocach, ale po obserwacji mojego RBR-a widzę że przy paleniu na małych mocach z 90% ciepła odzyskuje się w komorze spalania, czyli przez większość okresu grzewczego i cały okres letni. Czyli w większości czasu nie ma znaczenia czy mam 11kW/12kW czy 17kW, różnica robi się dopiero jak spadają temperatury na zewnątrz i palnik pracuje na wyższej mocy i w przypadku Ogniwa mam większe pole do popisu czy to wyjmując zawirowywacze czy je modyfikując. Czyszczenie też jest szybsze, prostsze bo odpada czyszczenie półek i użytkownik ma wpływ na jakość wyczyszczenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz balon :)... Jak można zaoszczędzić brudzenia się to czemu z tego nie korzystać. Ja to chętnie bym zasobnik zrobił takich rozmiarów by całą tonę (no dobra... niech będzie pół) wrzucić, a do odpopielacza podpiąć jakiś sensowny wózek by co miesiąc w okresie zimowym wyjeżdżać z tym na zewnątrz.

Co do sporej ilości groszku to przesadziłem. Nie trafiłem na razie na taki co by dawał tego bardzo dużo, ale zdarzył się taki, że mało wcale nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, taka różnica między nami że tylko czytasz.

Nie byłem jeszcze przy żadnej M-ce to prawda, ale prędzej czy później będę.

Tych wiesz których już trochę odwiedziłem.

Co chcesz uzyskać wyciągając zawirowywacze, więcej sadzy na dachu ?

Jak chcesz je zmodernizować ?

Jak Ci pisałem, wyciągnięciem za wiele nie zdziałasz, prędzej zatkać jedną parę kanałów kolego.

Nie pisz proszę o tym co Ci się tylko wydaje.

Co do czyszczenia myślę że po jednym razie zapłakałbyś za tym co masz teraz, chyba że lubisz się smarować i sprzątać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...