Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Jeśli tryb lato ma pracować tylko na pompie CWU, to czy przełączanie tych trybów w moim przypadku ma sens, jeśli do pieca mam wpiętą tylko pompę CO?

Może jest coś jeszcze odnośnie zmian tych trybów, o czym nie wiem...

Chcesz grzać CWU latem kotłem ?

Można to inaczej zrobić ale trzeba wiedzieć co tam masz zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chcesz grzać CWU latem kotłem ?

Można to inaczej zrobić ale trzeba wiedzieć co tam masz zrobione.

 

Latem raczej nie. Jeszcze do tego chyba nie dojrzałem ;)

Ale chce pogrzać jeszcze trochę dopóki są chłodniejsze dni, żeby w razie czego jeszcze dogrzać dom.

Do pieca mam wpiętą pompę pod CO, ona idzie na 2 kaloryfery na poddaszu i na bojler 120L. Natomiast dalej mam do podłogówki (na parterze) drugą pompę, która jest wpięta do prądu, a aktualnie wyłączona całkiem.

Czy jest sens w moim przypadku przełączać tryb zima/lato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To on zarobić nie chciał? :o

Opcje są wg mnie dwie.

Jak masz zawór odcinający grzejniki to na lato go zamknij.Pompe podłogową wepnij w gniazdo CO a pompę CO w gniazdo CWU.

Lub samą pompę CO w gniazdo CWU.

Dlaczego tak? Ano dlatego aby w razie przegrzania można było rozładować temp z kotła. Przy opcji drugiej pozostanie tylko bojler no chyba,że będzie delikatny przepływ na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To on zarobić nie chciał? :o

Opcje są wg mnie dwie.

Jak masz zawór odcinający grzejniki to na lato go zamknij.Pompe podłogową wepnij w gniazdo CO a pompę CO w gniazdo CWU.

Lub samą pompę CO w gniazdo CWU.

Dlaczego tak? Ano dlatego aby w razie przegrzania można było rozładować temp z kotła. Przy opcji drugiej pozostanie tylko bojler no chyba,że będzie delikatny przepływ na grzejniki.

 

Więc rozumiem, że przy opcji drugiej grzeję tylko CWU i wtedy powinienem przełączyć na tryb "lato". Tak?

Grzejniki latem nie są potrzebne, zawory mogę przy samych grzejnikach zamknąć przecież. Nie pamiętam czy w kotłowni mam dodatkowy zawór.

 

A dopóki mam teraz tak, jak mam, to na "lato" przełączać nie muszę chyba co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sterownik chyba szwankuje. Mógł by ktoś luknąć okiem na moje ustawienia. Dwa dni temu przeszedłem na tryb ręczny a dzisiaj przeszedłem na auto bo chciałem troche podłogę podgrzać i mam problem z pompą cwu. Działa tylko do momentu gdy temperatura na kotle jest wyższa od temp. cwu. Pompy co i podlogowa działają prawidłowo i jak by ktoś chciał zapytać to są za buforem. Bede wdzięczny za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link mam podpięty ale pisze z telefonu i go teraz nie widać. Używam trybu ręcznego latem aby móc sterować pompami bez palenia w kotle. Do buforu mam podłączone solary i w razie zbyt wysokiej temperatury wody w buforze w każdej chwili mogę włączyć którąkolwiek z pomp aby ostudzić bufor a przez to również solary. A tak w ogóle to już chyba wszystko w porządku. Wcześniej miałem zamontowany w innym miejscu czujnik temp. cwu i o 10 stopni zaniżał temp. A teraz gdy cwu zrówna się z temperaturą na kotle pompa się wyłącza. Edytowane przez wojtas77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc rozumiem, że przy opcji drugiej grzeję tylko CWU i wtedy powinienem przełączyć na tryb "lato". Tak?

Grzejniki latem nie są potrzebne, zawory mogę przy samych grzejnikach zamknąć przecież. Nie pamiętam czy w kotłowni mam dodatkowy zawór.

 

A dopóki mam teraz tak, jak mam, to na "lato" przełączać nie muszę chyba co?

Przepnij przewód z CO do wyjścia CWU i w parametrach użytkownika ustaw tryb lato i ciesz się ogrzewaniem tylko bojlera.Warto korzystać wtedy z programatora i należy pamiętać o zakreceniu grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Rbr mocno przeciąga temp. CO od zadanej nawet do 15 C?

 

Jak dogrzewał CWU to się trochę rozbujał a potem już nie było zapotrzebowania na ciepło i dlatego tak przebuja.

A jak w podtrzymaniu jeszcze poda trochę grochu i podgrzeje to i podbija.

U mnie przy ceramice potrafi i o 20 st. podbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice sterują pompkami CO i podłogówki za pomocą pokojówek ?

Ująłbym z podawania w podtrzymaniu bo ładnie węgiel trzyma i jak Leszek pisał co podtrzymanie podbija Ci lekko temp.

Co złego widzisz w tym podbiciu ?

Teraz widzę że dogrzewa CWU i praktycznie kocioł chyba nawet nie pyknie bo z tego zapasu zbuforowanego w kotle dogrzeje Ci wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice sterują pompkami CO i podłogówki za pomocą pokojówek ?

Ująłbym z podawania w podtrzymaniu bo ładnie węgiel trzyma i jak Leszek pisał co podtrzymanie podbija Ci lekko temp.

Co złego widzisz w tym podbiciu ?

Teraz widzę że dogrzewa CWU i praktycznie kocioł chyba nawet nie pyknie bo z tego zapasu zbuforowanego w kotle dogrzeje Ci wodę.

Jest u nich termostat. W podbiciu CO widze "takie zło" ano czemu mam jechać 160 km/h jak mogę 90 km/h i też dojade a ile paliwa zaoszczędze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pozostaje przebicie temp o 5 deg powyżej zadanej.Jeżeli kręci już w histerezie to tak się działo będzie natomiast reszta to ustawienia parametrów podtrzymania.Gdzieś ta energia musi iść.Co nie znaczy,że ona się gubi bo przy następnym dogrzewaniu CWU może kocioł sie nie uruchomić a CWU dogrzejesz z zapasu.

Pamiętaj jeszcze o tym,ze każda dawka musi zostać dopalona czy to w auto czy w grupowym.Stąd może przegrzewać.

A co do kotła Twojej mamy to pytanie na ile sprawnie on odbiera temp ze spalin w porównaniu z RBR-em?

Tego nie wiesz bo nie widzisz u nich temp spalin no chyba,że widzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kotła Twojej mamy to pytanie na ile sprawnie on odbiera temp ze spalin w porównaniu z RBR-em?

Tego nie wiesz bo nie widzisz u nich temp spalin no chyba,że widzisz?

A niby jak można to porównać skoro RBR 17Kw nie ma stosownych badań np. przeprowadzanych przez instytut w Zabrzu. Czopuch jest letni mozna go dotknąć gołą ręką wiec raczej sprawność jest wysoka

Edytowane przez raf1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...