Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprawdzę oczywiście jak będzie nie tak to wrócę po radę :yes:

 

Nie wiem jaki masz schemat instalacji CO, ale nie powinieneś mieć tak aby temperatura CO miała wpływ na temperaturę w kaloryferach (nie masz zawororu 3-4D?). Jeżeli jest tak źle zrobione to zawsze możesz obniżyć temperaturę na kaloryferach włączając cyklicznie pompę CO w ustawieniach (nie powinieneś mieć takiej niskiej temperatury na CO i na powrocie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz schemat instalacji CO, ale nie powinieneś mieć tak aby temperatura CO miała wpływ na temperaturę w kaloryferach (nie masz zawororu 3-4D?). Jeżeli jest tak źle zrobione to zawsze możesz obniżyć temperaturę na kaloryferach włączając cyklicznie pompę CO w ustawieniach (nie powinieneś mieć takiej niskiej temperatury na CO i na powrocie).

 

Instalacja CO chodzi na grawitacji wg mojej wiedzy do wlaczenie pompy w jakiejkolwiek konfiguracji podnienie temp w grzejnikach.Kociol jest podlaczony do starej instalacji CO, a brak zaworu xD to moja decyzja wiec bede sobie radzil bez ,a kilku forumowiczow mi w tym pomaga :yes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz schemat instalacji CO, ale nie powinieneś mieć tak aby temperatura CO miała wpływ na temperaturę w kaloryferach (nie masz zawororu 3-4D?). Jeżeli jest tak źle zrobione to zawsze możesz obniżyć temperaturę na kaloryferach włączając cyklicznie pompę CO w ustawieniach (nie powinieneś mieć takiej niskiej temperatury na CO i na powrocie).

 

Jeśli w instalacji jest zwykły zawór 4D, to na nim ustawiasz stopień zmieszania "na stałe" i wzrost temperatury CO spowoduje także wzrost temperatury za zaworem.

Chyba że na zaworze jest siłownik i to on pilnuje temperatury za zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam RBRa 12kw.

CWU 140l, rodzina 5 osob. W lecie na wode schodzilo mi ok 4kg wegla.

Temperatura dol 21st - podlogowka, gora lazienka 22st - podlogowka, reszta 20st - grzejniki

Powierzchnia 190m2, w tym 30m2 garaz i kotlownia (ogrzewane troche), dom nowy 15cm grafitowego styro, skosy 24cm do stropu, strop 28cm, ponad stropem 14cm.

Temperatura na podlogowke regulowana przez oventropa regumat grundfos.

Dol dwa regulatory do podlogowki, salon i kuchnia razem oraz lazienka. Gora regulator podlogowki w lazience.

Mobilny regulator temperatury wlaczajacy pompe w pokoju ktory najpozniej osiaga temperature. Na grzejnikach w pokojach progarmowane elektroniczne zawory.

 

Pale weglem 25.000 kJ - suchy, na moje rzetelny testowalem kilka rodzajow ten sie najladniej spala moze poza Kazimierze Juliuszem, ale to byl za ciezki i za drogi groch i juz chyba nie dostepny.

Popiol wyglada ladnie.

 

https://esterownik.pl/statystyki/8047

https://esterownik.pl/device/8047

 

Pytanie czy tu mozna jeszcze cos zejsc z iloscia spalanego wegla?

Edytowane przez Pulse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak bede tym wiatrem dokladal to powoli groch na dachu bede mial :lol2:

 

Jorg,

 

przepraszam, że się wchrzaniam w tą "jakże twórczą dyskusję" między tobą, a "fachowcami", ale najpierw spytaj szanownych panów skąd się bierze sadza i dlaczego powstaje w procesie cioolatego spalania. Masz rację. Jeszcze trochę i groszek wraz z sadzą będziesz zbierał na dachu przy takim podnoszeniu nadmuchu.

Jeszcze jeden i jeszcze raz.

 

Sadza w procesie spalania, to produkt gwałtownego schłodzenia spalin zawierających jeszcze produkty palne. AQ dlaczego zbyt szybko schlodzone? Bo za dużo, dużo za dużo zimnego powietrza.

 

Ale przepraszam: ja nic nie mówiłem. Panowie "wiedzą" lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko z tego co Maher pisze można wywnioskować, że jak wzrost temperatury CO powoduje wzrost temperatury za zaworem 4D to oznacza że w instalacji jest jakiś błąd, a tak może się dziać.

 

Pisałem że prawdopodobnie ma źle zrobioną instalacje lub zrobiona po-kosztach najtaniej, tylko czy na dłuższy okres będzie to taniej. Po pierwsze jak widziałeś temperatury CO (ok. 42C) i powrotu (ok. 30C) są poniżej bezpiecznego minimum, a piszę że się w domu gotuje (ok. 25C), a zejść niżej już nie jest w stanie i ciekawe jak długo piec z takim niskim powrotem pociągnie. Pewnie jak się w domu gotuje to musi otwierać okna aby zjechać temperaturą czyli oszczędności w spalaniu w RBR-ęże wypuści oknem. Sadza mu się wytwarza nie przez dmuchanie bo na palniku jest wysoka temperatura tylko przez niską temperaturę wymiennika.

Odnośnie zaworu 4D to jest po to aby właśnie wyeliminować wszystkie w/w niedogodności, to że producent RBR-a nie wymusza jego montażu jak inni producenci to nie znaczy że instalacja będzie działać prawidłowo przez cały rok i właśnie zawór 4D jest najlepszym rozwiązanie na okresy przejściowe aby zachować w kotle bezpieczną i wysoką temperaturę, a na instalacje puścić obniżoną aby nie gotować się w domu. Nie sterowany zawór 4D działa proporcjonalnie czyli jeżeli na piecu jest np.50C to można ustawić że za zaworem na instalacji będzie 30C i automatyczne zwiększanie temperatury CO spowoduje proporcjonalne zwiększanie temperatury na instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...