Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

A czy to istotne? :)

Mam instalatora i te pytania i tak zadałbym mu przy rozruchu.

Uznałem jednak, że o ile są pewnie banalne to chyba jednak dobrze będzie zadać je na forum aby odpowiedzi pozostały dla potomnych.

O ile nie zostaną zakopane w kolejnej bezsensownej dyskusji (tfu-tfu).

Nie,nie jest to istotne.

Przy rozruchu to już za późno moim zdaniem bo poprawki są uciążliwe :) A pytania jak najbardziej zadawaj bo odpowiedzi na nie przydadzą się wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Pigmey...zadam jedno pytanie: czy masz zrobione tak, jak na zdjęciu #382 w dropboxie? Jeśli tak, to od razu daję odpowiedż: zapytaj instalatora, dlaczego daje odpowietrzniki automatyczne na ssaniu pompy i niech się dobrze przyjrzy pompom i powrotom c.o. oraz podłogówki oraz zastanowi, czy to ma prawo dobrze działać? Czy te pompy mają na pewno zintegrowane zawory zwrotne? Jest jeszcze kilka innych "kwiatków", ale na ten temat niech się również inni wypowiedzą....

Powroty zdecydowanie spiąć w jeden. Czujnik podłogówki do wyboru, albo sterujesz nią wg temperatury pomieszczenia, albo podłogi. Masz zawór 3D, potrzebny do niego siłownik, żeby to zautomatyzować.Pompa podłogowa powinna chodzić non stop. Pompę cyrkulacyjną bez problemu podepniesz i zaprogramujesz jak chcesz.

Akurat układ w kotłowni jeszcze wygląda tak jak na zdjęciach w galerii - w przyszłym tygodniu idzie część do małej poprawki (dzisiaj kosultowałem całość z niezależnym hydraulikiem). Mniejsza o to - nie tego dotyczyły moje pytania aczkolwiek dzięki za trafne spostrzeżenia :)

Za pozostałe uwagi dzięki ;)

 

Nie,nie jest to istotne.

Przy rozruchu to już za późno moim zdaniem bo poprawki są uciążliwe :) A pytania jak najbardziej zadawaj bo odpowiedzi na nie przydadzą się wszystkim.

W zasadzie to akurat teraz jeszcze mogę stosunkowo łatwo przerzucić czujniki w każde, dowolne miejsce w domu. Ale fakt - to mogłem przemyśleć dużo wcześniej. Jakoś tak wydawało mi się to ok. Do wczoraj :p

Właśnie studiuję instrukcję i wszystko zaczyna się jako tako klarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może chce utrzymywać stałą komfortową temperaturę podłogi?

A Ty co chcesz też zabetonować się w podłogę żeby mieć tam ten komfort ? :)

Ja gdzieś wolę usiąść w fotelu przed telewizorem i chyba jednak odczuwać ciepło z otoczenia ( powietrza ), kapujesz ? :)

Czujnik też ma swoje ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A Ty co chcesz też zabetonować się w podłogę żeby mieć tam ten komfort ? :)

Ja gdzieś wolę usiąść w fotelu przed telewizorem i chyba jednak odczuwać ciepło z otoczenia ( powietrza ), kapujesz ? :)

Czujnik też ma swoje ograniczenia.

A co ma jedno do drugiego bo nie widzę związku ?

Przy określonej temp.podłogi masz pewny i calkowity komfort przed TV i będziesz odczuwał pełny komfort z otaczającego powietrza.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A ja widzę. Bo wolę mierzyć temperaturę powietrza bo to odczuwam a nie betonu. Ty co ? masz czujniki w betonie ?

Żebyś znał trochę sterownik to też byś nie plótł bzdur typu zatapianie czujnika temperatury w betonie.

Gdybyś nie wiedział to komfortowa temp.powietrza przy podlogowce zależy od temp.podłogi :)

Mi to wisi bo mam tylko podlogowke i raz wyregulowana może opierać się na sterowniku pokojowym.

Ale jak ktoś na własne życzenie chcę drożej i komplikacje przy mieszanej instalacji to kombinuje jak koń pod górę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, Ty masz wszystko idealnie i wszędzie.

Wiesz jest teraz taki fajny system zarządzania ciepłem w domu, chętnie bym opomiarował Twój dom i jeszcze kilku pompek, tam niema że boli, niema szwindli na kalibracji czy innych machlojek. Wszystko widać jak na dłoni, nawet wiedziałbym kiedy żonkę "stukniesz" :) Przydałby się taki bacik.

Tak to wygląda:

Bero.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie wiedział to komfortowa temp.powietrza przy podlogowce zależy od temp.podłogi :)

Kurde, znowu błysnąłeś, nikt na to by chyba nie wpadł a ja to już na pewno nie.

Miałem tak z ciekawości zapytać ? gdzie się wszystkie pompki podziały jak mróz przycisnął ?

Wiem, obowiązki, trzeba było drewno targać do lokomotyw w salonie :)

Rąb Artek nową partię bo od czwartku znowu zimę wróżą żeby Ci licznika pompka nie wyrwała ze ściany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jasne, Ty masz wszystko idealnie i wszędzie.

Wiesz jest teraz taki fajny system zarządzania ciepłem w domu, chętnie bym opomiarował Twój dom i jeszcze kilku pompek, tam niema że boli, niema szwindli na kalibracji czy innych machlojek. Wszystko widać jak na dłoni, nawet wiedziałbym kiedy żonkę "stukniesz" :) Przydałby się taki bacik.

Tak to wygląda:

karoka,od co najmniej roku nie patrzę i nie podniecam się licznikiem zużycia energii.

Priorytet ma być ciepło w domu i tyle :)

Nie potrzebuje systemu zarządzania czy mi się coś wygasi czy nie.Mam ustawione od 2 lat min.22.5st.C w domu i tak jest zawsze,bez jakiekolwiek ingerencji.

Chcesz zużycie to wal,zapodam zaraz ale u mnie jest z reguły wyższe niż to podają inni u siebie ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty co chcesz też zabetonować się w podłogę żeby mieć tam ten komfort ? :)

Ja gdzieś wolę usiąść w fotelu przed telewizorem i chyba jednak odczuwać ciepło z otoczenia ( powietrza ), kapujesz ? :)

Czujnik też ma swoje ograniczenia.

 

przyznam, że nie rozumiem. niektórzy np. w łazience mają matę grzejną sterowaną TYLKO temperaturą podłogi, bo temperatura podłogi ma ogromny wpływ na uczucie komfortu w domu. wystarczy dobrze zrobiona podłogówka, dobrze zaizolowany dom i mamy podłogę w odczuciu nie zimną ani nie ciepłą - komfortową. polecam także przy węglu. tyle tylko że wtedy spada jeszcze zapotrzebowanie na moc domu, bo nie trzeba grzać domowników jak w piekarniku żeby nie było odczucia chłodu jak przy kaloryferach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuje systemu zarządzania czy mi się coś wygasi czy nie.Mam ustawione od 2 lat min.22.5st.C w domu

No właśnie taki system szybko by zweryfikował to co piszesz z rzeczywistością :)

To jak ? te 22,5 ma beton czy to jednak temperatura powietrza ?

Do Imrahila żeby nie produkować zbędnych postów:

tak wiem wszyscy grzejący "czystym prądem" co by tu nie pisać jednak z węgla są zazwyczaj zimnolubni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taki system szybko by zweryfikował to co piszesz z rzeczywistością :)

To jak ? te 22,5 ma beton czy to jednak temperatura powietrza ?

Do Imrahila żeby nie produkować zbędnych postów:

tak wiem wszyscy grzejący "czystym prądem" co by tu nie pisać jednak z węgla są zazwyczaj zimnolubni :)

 

tak. zapłaciłem w tym sezonie za pracę mojej grzałki 250 zł. gdyby żona kazała podwyższyć temperaturę albo dziecku było zimno, to zawsze można to zrobić, 1 czy 2*C w tę czy w drugą stronę nie robią na moim portfelu wrażenia. ale po co, skoro jest bardziej komfortowo niż w domu sąsiada z kaloryferami, węglem i 2*C wyższą temperaturą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój RBR11 + podłogówka, Zbiornik CWU 400l + grzejniki

1) podłogówkę mam wszędzie poza trzema sypialniami (tam mam grzejniki, bo mi się żona z hydraulikiem zmówili), gażem i kotłownią

2) kaloryfery garaż, łązienki (drabinki) i 3 sypialnie

mam 3 obiegi CO (osobne wyjscia z pieca):

1) na CWU + mieszający

2) na grzejniki

3) na podłogówkę z zaworem 3D do mieszania, dzięki temu na podłogówkę idzie około 40 stopni.

 

Uwagi: powrót trzeba połączyć przed piecem! i lepiej chociaż 20cm przed piecem.

czujniki:

zbiornik CWU + podłogówki w miejscu nie nad podłogą, tylko nieco obok, wewnętrzny w jakimś pokoju, na zewnątrz (przydatny!) w cienistym miejscu, w miare odsunięty od sciany , elewacja pólnocna) na poworcie, na podajniku, na wylocie na komin

 

sterowanie:

1) jesli temepratrua na "podłogówce" spada poniżej zadanej przechodzę z harmonogramu na pompowanie w podłogówkę

2) piec sam pilnuje temp. CO

 

pokoje mają oddzielne sterowniki Autotron 2030 i elektrozawory na obiegach.

 

ponieważ z podłogówki wraca zimna woda <30C trzeba ją dogrzewać i tu rola zbiornika CWU plus pompy na CWU. kiedy powrotu spada do 40 stopni zalacza sie pompa CWU i przez zbiornik dogrzewam powrót (funkcja mieszania)

 

pompa CO chodzi caly czas, regulacja odbywa się na termostatach grzejników (jeszcze nie rozwiązałem problemu odcięcia wszystkich termostatów, planuje dołożenie na końcu zaworu redukcji ciśnienia.

 

i to z grubsza tyle.

jak chcesz coś wiedzieć w szczegółach daj na PRV.

 

P.S.

nie jestem instlatorem, ani hydraulikiem, po prostu taką instalację sobie wymyśliłem i taką mam...

3t groszku w zeszłym roku (styczeń - styczeń) na dom 220m2 :) w domu miałem średnio 22 w sezonie grzewczym :) teraz trzymam min. 21.5 bo i tak chodzę po domu w T-Shircie.

Edytowane przez micro-jr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć jaka była przyczyna zachowania nocnego wygaszenia mojego pieca?

 

Wieczorem dosypywałem węgiel a o 12:00 zaczął wariować, żonie teraz kazałem rozpalić i nie wiem czy da rade :)

 

https://esterownik.pl/device/3579

 

EDIT:

Dobra pewnie się rura do komina tym gówn** znów zakleiła :D

Edytowane przez prz3kus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

 

zaczął się rok 2016. Ani się nie obejrzymy, a na plecach będzie nam siedział rok 2020.

I się zacznie. Już Panowie Dystrybutorzy nie będą mogli zwalić na producenta, to co i tak od dawna na nich ciąży (nie mylić ze stanem błogosławionym).

O czym piszę?

A o tzw. etykiecie efektywności energetycznej. Takiej jak na lodówkach i innych cudach. Wszystkich peletowych i arturowych to już w 2018 dorwie. A węglowe i węglopodobne od 2020. No i się zacznie. :wiggle:

 

Pozdrawiam serdecznie

 

p.s. aby nie było, że do rbra piję. Wszyscy, to wszyscy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...