Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie tak jest ale to nie jest już problem dla mnie. Chodzi mi głównie o tę wysoką temp CO.

 

a co ma odebrać nadmiar ciepła z pieca, po zamknięciu pomp CO/podłogowej przez sterowniki?

 

ja mam np. zawór grawitacyjny i pojemnik 400L który "mam nadzieję" pozwala wodzie na swobodne przepłynięcie do zbiornika i ściąga tam CO.

 

jeśli kotłujesz w piecu, bo chodzą obie pompy, i nagle grzejniki i podłogówki a złapią temperaturę i wyłączysz pompy ot temp. w piecu gwałtownie wzrośnie, bo i palenisko i spaliny mają dużą temp. i nie ma co jej odebrać.

 

musiałbyś mieć jakiś odbiornik, który gdzieś to ciepło odprowadzi.

 

eCoal (ani żaden inny sterownik) nie potrafi przewidzieć docięcia i z odpowiednim wyprzedzeniem przestać grzać. Tak jak nie można zaprogramować wyprzedzenia - np 3 minuty przed załączeniem podłogówki i 3 minuty przed wyłączeniem na pracy z harmonogramu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam niewielką kotłownię do której pasuje wcisnąć mi ten kociołek. Pytanie jest czy kocioł będzie można obsługiwać jeżeli zamontuję go na ścianie o długości 140 cm ? Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość czopucha, bowiem u mnie wlot kominowy (z boku) wyjdzie na wysokości 105 cm (oś), choć jak już czytałem gdzieś to da się zrobić czopuch na tej wysokości. Z racji takiego rozmieszenia praktycznie odpadły mi oferty w postaci SKAM-P P oraz Ogniwo EP.

 

Ostatnio o tym kotle czytałem chyba z rok temu, teraz widzę (albo dopiero zauważyłem) też że jest on oferowany z palnikiem Batory. Rozumiem że to ten zwykły palnik I generacji?

 

Na stronie jednego ze sprzedawców widzę opcję montażu płyt ceramicznych w palenisku - warto? Inna sprawa że jeżeli jest to taka świetna opcja jak ja opisują to czemu nie jest ona standardem tylko trzeba dopłacać?

 

Nie widzę natomiast opcji zakupu palnika II generacji - źle szukam czy trzeba się to dopytywać? Jaki koszt na dziś mniej więcej?

 

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam niewielką kotłownię do której pasuje wcisnąć mi ten kociołek. Pytanie jest czy kocioł będzie można obsługiwać jeżeli zamontuję go na ścianie o długości 140 cm ? Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość czopucha, bowiem u mnie wlot kominowy (z boku) wyjdzie na wysokości 105 cm (oś), choć jak już czytałem gdzieś to da się zrobić czopuch na tej wysokości. Z racji takiego rozmieszenia praktycznie odpadły mi oferty w postaci SKAM-P P oraz Ogniwo EP.

 

Ostatnio o tym kotle czytałem chyba z rok temu, teraz widzę (albo dopiero zauważyłem) też że jest on oferowany z palnikiem Batory. Rozumiem że to ten zwykły palnik I generacji?

 

Na stronie jednego ze sprzedawców widzę opcję montażu płyt ceramicznych w palenisku - warto? Inna sprawa że jeżeli jest to taka świetna opcja jak ja opisują to czemu nie jest ona standardem tylko trzeba dopłacać?

 

Nie widzę natomiast opcji zakupu palnika II generacji - źle szukam czy trzeba się to dopytywać? Jaki koszt na dziś mniej więcej?

 

Dziękuję za odpowiedź.

Trochę za mało miejsca te 140cm, jesli chodzi o obsługę wystarczy ale gdybyś chciał w przyszłości wymienić ślimak czy coś to będzie problem, chyba że od strony zasobnika na tej ścianie jeśli to ścina np. od garażu możesz zrobić otwór i dać kratkę.

Palnik Batory to też palnik II-ej generacji.

Dlaczego jest dopłata do ceramiki trzeba pytać producenta :) za darmo też ją nie dostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ewentualną wymianę ślimaka chodzi. Ściana z boku to ściana zewnętrzna niestety więc kucie odpada :( Chyba że w tym miejscu zrobię akurat kratkę na wlot powietrza do kotłowni to moze i by się udało, bo aż się prosi upchać tam kocioł.

 

Ok, już trochę znalazłem o tym palniku ale kiedyś był za dopłatą chyba Bruner-S, jest nadal?

 

Aha, widzę że Batory jest w trzech mocach, rozumiem że w kotle o mocy 11 kW jest zamontowany ten najmniejszy palnik? Ktoś ma takie info?

Edytowane przez mico1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burner-S nie jest juz dostępny w tym kotle.Obecnie moc kotła to 12kW,11kW już nie ma.W 12kW jeszcze jest ten średni montowany,jeszcze bo być może będzie ten najmniejszy.

Do napowietrzania lepiej wykonać zetke ,ale jak ci pasuje to na przeciw ślimaka możesz zrobic kratke.Mój znajomy ma praktycznie tak zrobione jak miało by to wyjść u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam niewielką kotłownię do której pasuje wcisnąć mi ten kociołek. Pytanie jest czy kocioł będzie można obsługiwać jeżeli zamontuję go na ścianie o długości 140 cm ? Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość czopucha, bowiem u mnie wlot kominowy (z boku) wyjdzie na wysokości 105 cm (oś), choć jak już czytałem gdzieś to da się zrobić czopuch na tej wysokości. Z racji takiego rozmieszenia praktycznie odpadły mi oferty w postaci SKAM-P P oraz Ogniwo EP.

 

Ostatnio o tym kotle czytałem chyba z rok temu, teraz widzę (albo dopiero zauważyłem) też że jest on oferowany z palnikiem Batory. Rozumiem że to ten zwykły palnik I generacji?

 

Na stronie jednego ze sprzedawców widzę opcję montażu płyt ceramicznych w palenisku - warto? Inna sprawa że jeżeli jest to taka świetna opcja jak ja opisują to czemu nie jest ona standardem tylko trzeba dopłacać?

 

Nie widzę natomiast opcji zakupu palnika II generacji - źle szukam czy trzeba się to dopytywać? Jaki koszt na dziś mniej więcej?

 

Dziękuję za odpowiedź.

To są palniki II generacji.

Jedyny problem będzie z czyszczakiem w RBR a dokładnie z jego wajhą,która jest za zbiornikiem a co jakis czas trzeba nia poruszać aby wymiennik pionowy wyczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem jako, że ten temat już przerobiłem ;)

Poniżej dwie fotki obrazujące wymiary miejsca, w którym stoi kocioł oraz sam kocioł już po montażu (jedyne co się zmieniło to głębokość podestu dla kotła 15cm).

 

lzdnhfvu.jpg WP_20160122_21_02_27_Pro.jpg

 

Łatwo się domyślić, że po tynkach i płytkach szerokość dostępnego miejsca zmniejszyła się o jakieś 5-6cm ale jak widać nie stanowiło to przeszkody.

Jeśli chodzi o możliwość wyjęcia ślimaka po zerwaniu zawleczki to w Batorym to nie problem bo jej (zawleczki) po prostu nie ma :)

Tzn. jest ale elektryczna. Ja jednak i tak zrobię w ścianie (akurat zewnętrznej) otwór (duży, nie pamiętam już dokładnie ale chyba 25x30cm) przez który wyjmę

ślimaka rzem z motoreduktorem. Od zewnątrz będą na elewacji jakieś w miarę ładne drzwiczki, a powietrze poleci tak zwaną "zetką".

Teraz słynna wajcha - no jest to mały kłopot. Ja żeby nią pomajtać włażę na kocioł i sięgam ręką - mało praktyczne i wygodne ale da się. Poza tym nie robię tego przecież codziennie. Ogólnie do przełknięcia choć akurat mi trafił się chyba większy jakiś zasobnik (ponoć od 17-stki) więc dość głęboko muszę sięgać.

I jeszcze co do samego zasobnika - przy palniku Batory jest większy niż ten, który był montowany Ekoenergią :)

Edytowane przez Pigmey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pigmey

zawleczkę tradycyjną też masz, oprócz niej masz elektroniczną działającą wcześniej na mniejszym oporze od zerwania śruby 8.8

okienko rób, bo jak coś Ci wleci do ślimaka i cofnięcie nic nie zmieni, to będziesz musiał wyjąć ślimak!!

 

z tej elektronicznej przy silniku producent palnika zrezygnował, niestety po czasie zaczyna działać wcześniej i "podnosi ciśnienie", problem z nią też taki,że jako zabudowana w silniku w przypadku awarii powoduje unieruchomienie podajnika.

 

Zatem przy batorym elektronicznej zawleczki w silniku nie ma.

 

Jest natomiast takowa zrobiona przez Włodka_pid (prace trochę trwały ale akurat finalnie zazębiły się z wycofaniem tego w samym palniku) i można ją łączyć z różnymi silnikami i sterownikami wpinając między silnik a wyjście sterownika, w razie awarii przepinamy tradycyjnie i wszystko chodzi. Ta jest z własnym procesorem i softem Można zatem spiąć ze starszymi miśkami, ekoenergiami itd..

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jakie macie średnie spalanie? U mnie za 2 tygodnie wyszło ok. 20 kg/dobę. Ogrzewam dom o pow. użytkowej 160 m2. Czy to dużo czy mało?

Bardzo dużo. To jest ok.100kWh na dobę a to kosmos bo Twój dom potrzebuje jakieś 30kWh na dobę czyli 30% z tego.

Dlatego klimat nam się ociepla bo grzejesz powietrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo. To jest ok.100kWh na dobę a to kosmos bo Twój dom potrzebuje jakieś 30kWh na dobę czyli 30% z tego.

Dlatego klimat nam się ociepla bo grzejesz powietrze ;)

 

Skąd wiesz jakie zapotrzebowanie na ciepło ma mój dom. Widziałeś Świadectwo charakterystki energetycznej albo z Ciebie jest jasnowidz? Lepiej zmykaj z tego forum bo widze że masz problem emocjonalny. Nie wiem Tata za mocno bił cie za młodu czy co :)

Edytowane przez raf1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Skąd wiesz jakie zapotrzebowanie na ciepło ma mój dom. Widziałeś Świadectwo charakterystki energetycznej albo z Ciebie jest jasnowidz? Lepiej zmykaj z tego forum bo widze że masz problem emocjonalny. Nie wiem Tata za mocno bił cie za młodu czy co :)

Masz nowy dom to o czymś świadczy.

O czym to już wyżej napisałem,że dom potrzebuje przy takiej pogodzie ok.30kWh na dobę no z cwu powiedzmy 40kWh max.

To zwykła fizyka i matematyka. rustina się zapytaj to poda Ci wzory jak to obliczyć bo mi się nie chce już 10 raz podawać :)

Wyliczysz sobie każdą dobę z osobna ile dom będzie potrzebował energii przy danej temperaturze w domu i na zewnątrz.

100kWh na dobę to chyba stary dom ze 300m2.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie średnie spalanie? U mnie za 2 tygodnie wyszło ok. 20 kg/dobę. Ogrzewam dom o pow. użytkowej 160 m2. Czy to dużo czy mało?

 

Mazowsze okolice GóryKalwarii:

za ostatnie 30 dni:

17.8kg/d groszku za 750 pln co daje 13,4 pln na dobę (z CWU na 4 osoby)

średnio 3,5 kW czyli 84kWh/d (z węgla 5,5kW z 1kg) to mi wychodzi około 94kWh

 

dla porównania:

prąd: 84kWh po 0,6pln za kwh = 50 pln

Pompa Ciepła: przy COP 4 (np. pompa ciepła): 12,5 pln (jak znajdziesz pompę co w takich warunkach ma (RZECZYWISTE) COP 4

 

:)

co do spalania jadę na automacie, piec 12kW, ekogorszek średniej jakosci polski, do ogrzania jakieś 170 m2 (21,5st) domu plus 50m2 (16st) technicznych

 

mniej więcej pokrywa mi się to z:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/af0

 

P.S.

 

odnośnie argumentu "trucia powietrza"

używając pompy ciepła w Polsce użył byś mniejwięcej tyle samo węgla co ja z prostej przycyzny :) sprawność sieci energetycznej wynosi około 30%, a większość prądu 85% produkowana jest z węgla:

http://www.pse.pl/index.php?modul=8&id_rap=212

 

co przy COP 4 daje nam mniej więcej tyle samo spalonego węgla. i efektu cieplarnianego...

Edytowane przez micro-jr
dla Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mazowsze okolice GóryKalwarii:

za ostatnie 30 dni:

17.8kg/d groszku za 750 pln co daje 13,4 pln na dobę (z CWU na 4 osoby)

średnio 3,5 kW czyli 84kWh/d (z węgla 5,5kW z 1kg) to mi wychodzi około 94kWh

 

dla porównania:

prąd: 84kWh po 0,6pln za kwh = 50 pln

Pompa Ciepła: przy COP 4 (np. pompa ciepła): 12,5 pln (jak znajdziesz pompę co w takich warunkach ma (RZECZYWISTE) COP 4

 

:)

co do spalania jadę na automacie, piec 12kW, ekogorszek średniej jakosci polski, do ogrzania jakieś 170 m2 (21,5st) domu plus 50m2 (16st) technicznych

 

mniej więcej pokrywa mi się to z:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/af0

Nie galopuj tak szybko bo nie wziąłeś pod uwagę po pierwsze sprawnosci która masz także tragiczna i tak samo grzejesz w większości powietrze i ocieplasz klimat a po drugie bierzesz do wyliczeń taryfę G11 gdzie tylko ktoś kto nie potrafi liczyć ją ma.

Zerknij na swoich kolegów z węglem z taryfa G12W. Jak myślisz czy to samobójcy i grzeją węglem w nocy ?

Twój dom jest cieplejszy i na dobę potrzebuje Max.30kWh z cwu czyli klimat nam się ociepla zdecydowanie :D

I teraz licz :D

 

A co do cieplawłaściwego,rustinowi wyszo zużycie tam 16000kWh a po obliczeniach i to bez uwzględnienia zysków bytowych 9000kWh. Także patrzajcie tam jako ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie galopuj tak szybko bo nie wziąłeś pod uwagę po pierwsze sprawnosci która masz także tragiczna i tak samo grzejesz w większości powietrze i ocieplasz klimat a po drugie bierzesz do wyliczeń taryfę G11 gdzie tylko ktoś kto nie potrafi liczyć ją ma.

Zerknij na swoich kolegów z węglem z taryfa G12W. Jak myślisz czy to samobójcy i grzeją węglem w nocy ?

Twój dom jest cieplejszy i na dobę potrzebuje Max.30kWh z cwu czyli klimat nam się ociepla zdecydowanie :D

I teraz licz :D

 

Arturo na czopuchu pieca mam około 80 stopni. dalej rura i komin aż do ujścia są wewnątrz budynku.

realna strata zaczyna się na czopuchu komina (tam temperatury nie mierzę, ale śmiało mogę założyć, ze jest znacznie niższa.)

innych strat nie ma bo cały układ jest wewnątrz domu, więc cała energia jakkolwiek podróżuje czy to przez blachę pieca, czy ścianę komina, czy rurami do grzejników, trafia do domu.

 

co do taryfy G12 czy G11

http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1

 

przejście z G11 na G12 to "oszczędnosć" 0,255 - 0,191 pln czyli de facto 0,064 gr na kWh :)

od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00

 

bo tylko wtedy Twoja pompa może pracować, zauważymy szybko, ze są to godziny ze znacznie niższą temp dobową czyli COP naszej pomy będzie znacznie niższe zamiast 4 możemy mieć 2 bo w nocy mamy zwykle -5 a nie +5 a dla PC jest to drastyczna różnica.

 

idąc dalej moje 0,6 pln obejmuje tez opłatę przesyłową i za przydział, przy zmianie taryfy i grzaniu tylko nocą miałbym 0,54 pln ale dostał bym łomot na COP (2 razy!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo na czopuchu pieca mam około 80 stopni. dalej rura i komin aż do ujścia są wewnątrz budynku.

realna strata zaczyna się na czopuchu komina (tam temperatury nie mierzę, ale śmiało mogę założyć, ze jest znacznie niższa.)

innych strat nie ma bo cały układ jest wewnątrz domu, więc cała energia jakkolwiek podróżuje czy to przez blachę pieca, czy ścianę komina, czy rurami do grzejników, trafia do domu.

 

co do taryfy G12 czy G11

http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1

 

przejście z G11 na G12 to "oszczędnosć" 0,255 - 0,191 pln czyli de facto 0,064 gr na kWh :)

od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00

 

bo tylko wtedy Twoja pompa może pracować, zauważymy szybko, ze są to godziny ze znacznie niższą temp dobową czyli COP naszej pomy będzie znacznie niższe zamiast 4 możemy mieć 2 bo w nocy mamy zwykle -5 a nie +5 a dla PC jest to drastyczna różnica.

 

idąc dalej moje 0,6 pln obejmuje tez opłatę przesyłową i za przydział, przy zmianie taryfy i grzaniu tylko nocą miałbym 0,54 pln ale dostał bym łomot na COP (2 razy!!!)

Nie będę Cię już prostowal ale jesteś w wielkim błędzie co strat energii i co do taryf i co do copow :D

Żyj w nieświadomości tylko proszę,nie opowiadaj bzdur ;)

 

Ja mam przy 12 dodatkowo jeszcze literke W co znaczy że w każdy weekend od piątku do poniedziałku do 6.00 calutki czas jest tani prąd czyli we dnie i w nocy ;)

A w pierwszym roku miałem taryfę G11 także tylko w twojej głowie copy były większe bo w mojej głowie mam od dwóch sezonów G12W gdzie najniżej było -18st.C i jakoś wrażenia na pompie to nie robiło żadnego chyba że wtedy grzalem wg Ciebie z copem minusowym -2 :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem jako, że ten temat już przerobiłem ;)

Poniżej dwie fotki obrazujące wymiary miejsca, w którym stoi kocioł oraz sam kocioł już po montażu (jedyne co się zmieniło to głębokość podestu dla kotła 15cm).

 

[ATTACH=CONFIG]348593[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]348594[/ATTACH]

 

Łatwo się domyślić, że po tynkach i płytkach szerokość dostępnego miejsca zmniejszyła się o jakieś 5-6cm ale jak widać nie stanowiło to przeszkody.

Jeśli chodzi o możliwość wyjęcia ślimaka po zerwaniu zawleczki to w Batorym to nie problem bo jej (zawleczki) po prostu nie ma :)

Tzn. jest ale elektryczna. Ja jednak i tak zrobię w ścianie (akurat zewnętrznej) otwór (duży, nie pamiętam już dokładnie ale chyba 25x30cm) przez który wyjmę

ślimaka rzem z motoreduktorem. Od zewnątrz będą na elewacji jakieś w miarę ładne drzwiczki, a powietrze poleci tak zwaną "zetką".

Teraz słynna wajcha - no jest to mały kłopot. Ja żeby nią pomajtać włażę na kocioł i sięgam ręką - mało praktyczne i wygodne ale da się. Poza tym nie robię tego przecież codziennie. Ogólnie do przełknięcia choć akurat mi trafił się chyba większy jakiś zasobnik (ponoć od 17-stki) więc dość głęboko muszę sięgać.

I jeszcze co do samego zasobnika - przy palniku Batory jest większy niż ten, który był montowany Ekoenergią :)

 

Bardzo podobny układ kotłowni do mojej, ja moze mam z 5 cm szerzej, ale cieszę się że ktoś już to przerabiał. Dziękuję CI bardzo za odpowiedź.

 

Niepokoi mnie jednak ten palnik w RBR, czy nie uważacie że jest on zbyt mocny? Piec znając życie będzie chodził często na niskich mocach stąd moje obawy, jakie jest wasze zdanie?

 

Jako że jest kolega Jarecki79 tutaj od razu zapytam choć to nie ten temat (wybaczcie) czy widzi on możliwość montażu pieca SKAM-P Premium w tym miejscu? Ja go skreśliłem z uwagi na brak miejsca ale moze coś źle policzyłem. Przypomnę że oś wlotu kominowego jest na wysokości ok 105 cm, natomiast pieca za bardzo odsunąć od ściany się nie da (mam jeszcze drzwi zew. po prawej) - podobnie jak u kolegi Pigmey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...