Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1000l to za dużo, nie zmieszczę w kotłowni. dodatkowo zbiornik musi być ze stali nierdzewki, bo będzie stał za kotłem i ewentualna wymiana wiązałaby się z demontażem kotła.

co do solarów, to raczej tylko w zamysłach na razie, jak znam życie to nigdy ich nie założę :)

Co do zbiornika to 500l w tym zanurzony 150l cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bufor jest dobry wszędzie tam, gdzie mamy do dyspozycji przez jakiś czas dużą moc kotła/solarów a czasami jej niedobór. Bufor wskazany jest jak najbardziej przy kotle elektrycznym, żeby w pełni skorzystać z taryfy G12. Przy peletowym oraz zasypowym również, ale dla kotła na ekogroszek, gdzie jest mozliwość modulacji mocy to już sprawa dyskusyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, tylko, ze im mniejsza moc tym mniejsza sprawność, poza tym, nawet jak nie dasz bufora, to modulacją nie masz az takiej szybkości działania. Ze dwa grzejniki sie "otworzą" i kocioł zalany zimna wodą i zaczyna pracować na full. Przy buforze tego nie ma, ładuje bufor i odpoczywa, ładuje i odpoczywa. Przy piecu zasypowym, nie masz takiej możliwości, albo pracuje na full, albo zgaśnie. Bufor, tak naprawdę pozwala Ci wykorzystać wszystkie walory kotła z podajnikiem.

Tak mi sie wydaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak jak pisał karoka bufor pozostał po grzaniu prądem. Grzałem wtedy około 180m2 domu bo jeszcze nie był wykończony. Wtedy też założyłem solary bo o ogniwach FV dopiero się pisało a jeszcze były q...wnie drogie.

Też mi bufor nie wchodził bo drzwi wąskie ale przeszedł przez okno 80x80 :p

Aby go postawić w piwnicy musiałem go wkopać na około 60 cm bo nie zmieniłbym anody.

Ja sobię chwalę taki układ z buforem. Mając w domu kupę ludzi do CWU nie martwię się jej brakiem :)

Co do podłogi to już zapomniałem o tym tym bardziej że mnie to nic nie kosztowało bo koszty w całości pokryte przez ubezpieczyciela a sprzątanie było po stronie córki bo to po jej stronie bydynku była awaria :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bufor jest dobry wszędzie tam, gdzie mamy do dyspozycji przez jakiś czas dużą moc kotła/solarów a czasami jej niedobór. Bufor wskazany jest jak najbardziej przy kotle elektrycznym, żeby w pełni skorzystać z taryfy G12. Przy peletowym oraz zasypowym również, ale dla kotła na ekogroszek, gdzie jest mozliwość modulacji mocy to już sprawa dyskusyjna.

Mam dokładnie takie samo zdanie w tym temacie.

Jeśli jak Zbyszek ktoś już ma to przecież go nie wyrzuci ale wywalać 5 koła papieru przy groszku to trochę rozrzutność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej ma sens przy zasypowcu, rozpalasz i grzejesz "ostro" bufor powiedzmy 3 czy 4 godzinki, później kocioł gaśnie i "doisz" bufor dobę czy nawet dwie, no i apiat od nowa.
ale ja nie napisałem, ze to nie ma sensu :) wręcz przeciwnie.

natomiast przy podajnikowym bufor 1000l to bez sensu, ale jakiś do 500 z czego 1/3 to zbiornik cwu już ma sens, celem "zmiękczenia" pracy pieca. Oczywiście to są moje przemyślenia, nie poparte żadnymi dowodami. Taka czysta teoria, bo nigdy nie miałem żadnego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest sprawa dużej pojemności wodnej instalacji.

Przy takiej instalacji z buforem nie ma takiego zalewania zimną wodą kotła bo zanim do niego trafi to zmiesza się z tą w buforze szczególnie ta powracająca z podłogówki. Zbędne są zawory 3 czy 4D dla ochrony powrotu, oczywiście jak jest instalacja zrobiona z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie napisałem, ze to nie ma sensu :) wręcz przeciwnie.

natomiast przy podajnikowym bufor 1000l to bez sensu, ale jakiś do 500 z czego 1/3 to zbiornik cwu już ma sens, celem "zmiękczenia" pracy pieca. Oczywiście to są moje przemyślenia, nie poparte żadnymi dowodami. Taka czysta teoria, bo nigdy nie miałem żadnego pieca.

 

Żeby "zmiękczyć" pracę kotła jest wiele innych, prostszych sposobów i z pewnością tańszych niż bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. sprzęgło hydrauliczne, pompa obiegu kotłowego, dogrzewanie powrotu pompą cwu lub układ jednopompowy, wspomniane juz wczesniej zawory 3D i 4D i najprostszy: bypass z zaworem. To tylko kilka z możliwych sposobów, a który z nich zastosować, to już zależy od rodzaju instalacji.

 

Zresztą...wróć dwie-trzy strony wcześniej. Tam masz już sporo na ten temat napisane :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...