Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

To że w automacie dojdzie szybciej to na pewno, jednak podając więcej grochu podnosi wiatry i automatycznie więcej ciepła spierdziela ze spalinami. Przy grupowym podaje dawkami ze stałą prędkością i stałym wiatrem a spaliny masz ustabilizowane na jednej temp. Popatrz ile °C miały przy grupowym (120°C?) a ile przy automacie (200°C), czy jesteś w stanie policzyć ile ciepła poleciało w komin?

Testowałem w zimie na jednym i drugim, spalanie miałem mniejsze na grupowym około 4 kg /24 h przy temp na zewnątrz -15 do -17°C.

Ustawione miałem tak że na grupowym obniżona moc i cały czas nie mógł dojść do zadanej , brakowało mu tak 4 do 7°C, była to praca ciągła na grupowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To że w automacie dojdzie szybciej to na pewno, jednak podając więcej grochu podnosi wiatry i automatycznie więcej ciepła spierdziela ze spalinami. Przy grupowym podaje dawkami ze stałą prędkością i stałym wiatrem a spaliny masz ustabilizowane na jednej temp. Popatrz ile °C miały przy grupowym (120°C?) a ile przy automacie (200°C), czy jesteś w stanie policzyć ile ciepła poleciało w komin?

Testowałem w zimie na jednym i drugim, spalanie miałem mniejsze na grupowym około 4 kg /24 h przy temp na zewnątrz -15 do -17°C.

Ustawione miałem tak że na grupowym obniżona moc i cały czas nie mógł dojść do zadanej , brakowało mu tak 4 do 7°C, była to praca ciągła na grupowym.

 

Ok dzięki za dokładne przybliżenie problemu:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze,

 

używam od 5 lat Ekouniwersal 32KW do ogrzewania dwóch domów ( teoretycznie, bo drugi się buduje :). Do tej pory paliłem ekogroszkiem, ale w tym roku obecny dostawca zirytował mnie. Niby opał ten sam, ale widzę, że inaczej się pali, dużo spieków a do tego trzy razy stanął ślimak.

Spróbowałem ostatnio pellet. Pierwszy tydzień - super. Czysto, piękny płomień, nie śmierdzi. Niestety później zasypałem mokry pellet. No i porażka. Pellet zaczął się palić w koszu.

Czy macie jakieś doświadczenie z paleniem w tym piecu takim paliwem?

Jakieś zmiany ustawień sterownika?

Ja tylko zwiększyłem długość pracy podajnika z 6s na 12s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze,

 

używam od 5 lat Ekouniwersal 32KW do ogrzewania dwóch domów ( teoretycznie, bo drugi się buduje :). Do tej pory paliłem ekogroszkiem, ale w tym roku obecny dostawca zirytował mnie. Niby opał ten sam, ale widzę, że inaczej się pali, dużo spieków a do tego trzy razy stanął ślimak.

Spróbowałem ostatnio pellet. Pierwszy tydzień - super. Czysto, piękny płomień, nie śmierdzi. Niestety później zasypałem mokry pellet. No i porażka. Pellet zaczął się palić w koszu.

Czy macie jakieś doświadczenie z paleniem w tym piecu takim paliwem?

Jakieś zmiany ustawień sterownika?

Ja tylko zwiększyłem długość pracy podajnika z 6s na 12s.

Daj sobie spokój ja próbowałem. Cofanie żaru i 100 deg. na podajniku prawie pewne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze,

 

używam od 5 lat Ekouniwersal 32KW do ogrzewania dwóch domów ( teoretycznie, bo drugi się buduje :). Do tej pory paliłem ekogroszkiem, ale w tym roku obecny dostawca zirytował mnie. Niby opał ten sam, ale widzę, że inaczej się pali, dużo spieków a do tego trzy razy stanął ślimak.

Spróbowałem ostatnio pellet. Pierwszy tydzień - super. Czysto, piękny płomień, nie śmierdzi. Niestety później zasypałem mokry pellet. No i porażka. Pellet zaczął się palić w koszu.

Czy macie jakieś doświadczenie z paleniem w tym piecu takim paliwem?

Jakieś zmiany ustawień sterownika?

Ja tylko zwiększyłem długość pracy podajnika z 6s na 12s.

 

Nie daj sobie spokój, bo pelletem można palić kwestia ustawień i warunków, ja pierwszy sezon grzewczy 2011/2012 paliłem samym pelletem 3T poszły później różnego rodzaju mieszankami z pelletem, na początku też były różnego rodzaju problemy ale później po dobraniu odpowiednich ustawień zero problemów i na przyszły sezon chyba też polecę pelletem bo już tych ekogroszków i tych krajowych i ze wschodu mam powoli dość. Jeżeli chodzi o ustawienia to konkretnie nie pamiętam jakie były ale każdy je musi dobrać do własnych warunków,

W Ustawieniach-zawansowanych - typ podajnika - retortowy ecoal, a w spalaniu - typ kotła -pellet następnie dobrać odpowiednio długość podawania i częstość powtórzeń tak żeby żar nie schodził za nisko i nie nagrzewał ślimaka i to jest równie ważne w pracy jak i w podtrzymaniu, generalnie z tego co pamętam to przy pellecie lepiej częściej po mniej, oczywiście dawka odpowiednia aby się kopczyk nie zapadał no i dobór wiatru nie za mocno bo jeszcze nie do końca spalone pellety będzie wydmuchiwać :), no i sprawa zasadnicza to regulator ciągu, czyli tzw klapka przy dmuchawie ( coś podobnego do tego https://www.domer.pl/regulator-ciagu-przepustnica-70-x-45-x-70-mm-tr-6a.html) co by lewego powietrza nie zaciągało przez dmuchawę na postoju i nie powodowało wypalania dziury na palenisku i zapadanie żaru,

Nie wiem co kolega miał na myśli pisząc że zasypał mokry pellet ale skutek może być taki że mokry pellet w ślimaku pęcznieje blokuje ślimak, zrywa zawleczkę, brak podawania żar schodzi na ślimak i nagrzewa go i.t.d. i.t.d.

Czy na grupowym można pelletem pewnie tak kwestia ustawień i wprawy w tym co się robi, pamiętajmy że bez tlenu to i słomy nie spali a skoro żar idzie do podajnika to musi dostawać gdzieś lewe powietrze.

Przy tej mocy i zapotrzebowaniu polecałbym pellet 8mm oczywiście na lato pellet nie specjalnie bo czas podtrzymania radykalnie spada ale to każdy musi wybrać wg własnych upodoban i możliwości.

Edytowane przez keteimj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc. W takim układzie, skoro jesień wrócę do eksperymentów z pelletem.

Co do mokrego pelletu, to przestrzegam wszystkich. W moim przypadku, opał nie wydawał się jakoś specjalnie mokry, ot lekko wilgotny. Po dobie z zasobnika zwyczajnie lała się woda. Podajnik, jak i spód zasobnika były bardzo gorące. Po kolejnej dobie, elementy zasobnika, pomalowane w środku, straciły farbę. Musiała być tam spora temperatura. Dotyczy to również klapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc. W takim układzie, skoro jesień wrócę do eksperymentów z pelletem.

Co do mokrego pelletu, to przestrzegam wszystkich. W moim przypadku, opał nie wydawał się jakoś specjalnie mokry, ot lekko wilgotny. Po dobie z zasobnika zwyczajnie lała się woda. Podajnik, jak i spód zasobnika były bardzo gorące. Po kolejnej dobie, elementy zasobnika, pomalowane w środku, straciły farbę. Musiała być tam spora temperatura. Dotyczy to również klapy.

 

Jeżeli lała się woda to nie był lekko wilgotny i jeżeli byłby taki mokry to cięzko by było aby żar poszedł po slimaku :no:, opcja druga może masz strażaka zamontowanego i to on nasiusiał bo temperatura podajnika poszła do góry. No i dziwne ze ta farba tak zlazła skąd ten pellet może jakiś zanieczyszczony bliżej nie określoną chemią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU zawsze jest wyższa niż CO, tak samo z siebie. Jak ustawisz ochronę powrotu na 45°C - 47°C to mieszająca (tylko trzeba ją uruchomić) ci to zrobi przeciągając spalanie aż osiągnie temp wymaganą dla CWU

Troche nie kapuje (sorry). Jak ustawiłem na mieszającą to znikła pompa podłogowa na wykresie. Teraz widze że CWU mam ustawione na 45 ale CO 44 stopnie więc chyba cały czas będzie chodzić pompa CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...