Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Histogram naprowadza nas jak regulować dmuchawą.

Może najprościej.Głównie chodzi o powtarzalność czasu dopalania podanej dawki paliwa.

Im większa powtarzalność tym większy słupek nam rośnie.Jednak nigdy nie jest idealnie

z racji nawet samego ułożenia paliwa i wspomnianego przez ciebie ciągu kominowego.

histogram miner.jpg

Jeżeli patrząc na histogram krótkich słupków mamy więcej po lewej wtedy mamy nadmiar powietrza jeżeli po prawej to mamy za mało.

Co do mocy min i max to to musimy zdefiniować dwie moce , mogą one być te same ale nie jest to tak,że ustawiając moc min 8kW i max 25kW sterownik będzie nam pracował pomiędzy nimi lecz tylko w zależności od temp CO albo na min albo na max.W tym przypadku moce 12kW 16kW i 20kW nie biorą udziału w spalaniu.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Histogram naprowadza nas jak regulować dmuchawą.

Może najprościej.Głównie chodzi o powtarzalność czasu dopalania podanej dawki paliwa.

Im większa powtarzalność tym większy słupek nam rośnie.Jednak nigdy nie jest idealnie

z racji nawet samego ułożenia paliwa i wspomnianego przez ciebie ciągu kominowego.

[ATTACH=CONFIG]156189[/ATTACH]

Jeżeli patrząc na histogram krótkich słupków mamy więcej po lewej wtedy mamy nadmiar powietrza jeżeli po prawej to mamy za mało.

Co do mocy min i max to to musimy zdefiniować dwie moce , mogą one być te same ale nie jest to tak,że ustawiając moc min 8kW i max 25kW sterownik będzie nam pracował pomiędzy nimi lecz tylko w zależności od temp CO albo na min albo na max.W tym przypadku moce 12kW 16kW i 20kW nie biorą udziału w spalaniu.

 

To że im częściej występuje określony czas dopalania tym wyższy prążek to sprawa chyba jasna dla wszystkich tylko jak by był opis prążka dla określonego czasu i ilość powtórzeń było by to o wiele czytelniejsze a jeszcze jak by było te ileś tam cykli określone wz jakiego przedziału czasowego są wyświetlane to już w ogóle mistrzostwo świata :rolleyes: ja wiem że pewnie nie tak prosto to zrobić programowo chociaż nie wypowiadam się bo się na tym nie znam, ale jaki jest sens operowania dmuchawą skoro te warunki co jakiś nieprzewidywalny czas się zmieniają z moich obserwacji wynika że w ogóle nie zmieniając nastaw dmuchawy histogram zmienia się bardzo różnie raz jest bliski ideału a raz wygląda to na tragedię niemniej jednak jak zajrzę do pieca jest ok.

Chyba żeby sterownik sam podążał za histogramem ale to już chyba by było coś koło ecoala.

Odnośnie mocy to mi wyjaśniłeś bo jakoś wcześniej myślałem że w zależności od potrzeb będzie skakał po tych 5-ciu nastawach, ale zgodzisz się że jak masz ustawione min 8KW - 60% a max 25 kW - 80% to nieoznacza to że kocioł fizycznie daje raz 8kW a raz 25kW

Edytowane przez keteimj
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to teraz po zastanowieniu mam pytanie po co jest 5 poziomów nastaw mocy (dmuchawy) skoro sterownik i tak przeskakuje pomiędzy dwoma min i max?, chyba, że znowu coś źle zrozumiałem.
Po to że moce różnią się czasem podawania

Wygląda to następująco

Czas podawania:

8kW - 5s

12kW - 7s

16kW - 9s

20kW - 11s

25kW - 12s

 

Czas krótkiego postoju:

8kW..25kW - 20s

 

Ilość powtórzeń:

8kW - 5x

12kW - 5x

16kW - 5x

20kW - 5x

25kW - 8x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej mówiąc masz więcej możliwości doboru do pór roku ( zapotrzebowania ). W okresach przejściowych możesz sobie dobrać np. 8/12 czy nawet 8/8 jak tyle wystarcza. Zrobi się chłodniej 12/16 albo 12 czy 16/20 w zależności od mocy kotła.

Po co ma gazować na pełnej mocy jak w sterowniku dwustanowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Dzisiaj podczas uszczelniania korony nagrałem filmik z tym buczeniem...Niestety słaba jakość ale lepszym sprzętem nie dysponuję.

http://w640.wrzuta.pl/film/3tPkcRNwLAF/img_0950

 

Nie wiem jak z tą jakością jest ale z tego co słyszę to nie jest tak źle. Myślę że mój chodzi podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Dzisiaj podczas uszczelniania korony nagrałem filmik z tym buczeniem...Niestety słaba jakość ale lepszym sprzętem nie dysponuję.

http://w640.wrzuta.pl/film/3tPkcRNwLAF/img_0950

 

o kurcze buczy... buuuuczy jak cholera:)

u mnie słychac tylko lekko dmuchawę i jak mieli eko a tu faktycznie nieprzyjemne buczenie

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Cichy777! Udało mi się z wykresami i wcześniej źle skopiowałem:(

wczesniej miałem tak częściowo grupowe częściowo ecoal

[ATTACH=CONFIG]156185[/ATTACH]

 

Dziś od rana wygląda to tak:

[ATTACH=CONFIG]156188[/ATTACH]

wiem,że potrzeba czasu aby się dostroił ale może coś poradzicie?

Od 16 podniosłem mu dmuchawę na obu poziomach i jutro zobacze co nabroiłem w popielniku.Porady mile widziane dzięki jeszcze raz Cichy777 i nowy soft współparacuje z wykresami więc możesz smiało aktualizować :)

Dzięki za info,a co do twoich wykresów, to nie używałem jeszcze trybu grupowego, ale po temp. spalin już widać że powinien sporo mniej konsumować. Tak jak piszesz poczekaj , a potem zobaczysz co tam widać w popielniku. Ja cały czas jadę na automacie - nigdy nie zmieniałem ustawień(ustawienia fabryczne), i po wyłączeniu pompy co (teraz chodzi na grawitacji) i przykręceniu zaworu czterodrożnego spalanie poprawiło się diametralnie- brak spieków, zasobnik starcza na 10 dni - prawie pusty popielnik,wysoka temp powrotu - rewelacja. A temperatura w domu prawie ta sama jak wtedy gdy spalał dwa razy tyle :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki minertu i karoka za wyjaśnienia i teraz jasna sprawa pewnie gdzieś to było napisane ale jak zwykle lenistwo zwyciężyło, ale pewnie przyda się to nie tylko dla mnie.

No to teraz już i inaczej patrzę na te histogramy, a mój biedny kociołek z tego wynika że zaszaleje max na 12kW:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to że moce różnią się czasem podawania

Wygląda to następująco

Czas podawania:

8kW - 5s

12kW - 7s

16kW - 9s

20kW - 11s

25kW - 12s

 

Czas krótkiego postoju:

8kW..25kW - 20s

 

Ilość powtórzeń:

8kW - 5x

12kW - 5x

16kW - 5x

20kW - 5x

25kW - 8x

Dzięki za to info.wreszcie troszkę konkretów!

Szukałem konkret info a tu mi na tacy podano,dzieki Minertu

 

Cichy777 dzięki jeszcze raz za porady zobaczymy jutro co tam się urodziło:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczudło

 

jakim węglem palisz (MJ) i ile Ci zjada na dobę ?

 

Ekogroszek z kopalni piast, trudno powiedzieć ile na dobę, zależy jaka temperatura na zewnątrz. Ostatni zasobnik starczył na tydzień, wyszło jakieś 18.76kg/dobę według statystyk esterownika. Teraz zapowiada się trochę gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz napisać jakie masz ocieplenie , okna i jakie grzejniki/podłogówka,wentylację ?

 

Jak na razie kociołek pracuje z mocą ~3.5-4.5kW zakładając 25MJ i 70-80% sprawności

 

Powierzchnię masz większą i chciałbym zobaczyć co mnie czeka :) Już nie mogę się doczekać odpalenia kociołka :)

 

Tutaj masz wywód na temat mojego budynku, dodam że kaloryfery w sypialniach są firmy kermi, reszta to perfekt. Wentylacji jako tako specjalnej nie posiadam, zwykła kratka w kominie wentylacyjnym i tyle w tym temacie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=5511958#post5511958

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Dzisiaj podczas uszczelniania korony nagrałem filmik z tym buczeniem...Niestety słaba jakość ale lepszym sprzętem nie dysponuję.

http://w640.wrzuta.pl/film/3tPkcRNwLAF/img_0950

 

Hmm porownujac to z glosnoscia dmuchawy na tym filnikiu nie wydaje mi sie ze jest za glosno,wkoncu to silnik i bezszelestny nie bedzie ,mysle ze odglos mam bardzo podobny inie uwazam ze mam za glosno.Coraz bardziej mam wrazenie ze problem jest wyolbrzymiony, nikogo bron Boze nie bronie dlatego juz glosu nie zabiore w tym temacie.Tu chyba faktycznie trzeba by miec na zywo porownanie dwoch kociolkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm porownujac to z glosnoscia dmuchawy na tym filnikiu nie wydaje mi sie ze jest za glosno,wkoncu to silnik i bezszelestny nie bedzie ,mysle ze odglos mam bardzo podobny inie uwazam ze mam za glosno.Coraz bardziej mam wrazenie ze problem jest wyolbrzymiony, nikogo bron Boze nie bronie dlatego juz glosu nie zabiore w tym temacie.Tu chyba faktycznie trzeba by miec na zywo porownanie dwoch kociolkow.

Dmuchawa pewnie w trybie ręcznym była z mocą 100% i robiła więcej rabanu niż silnik motoreduktora. Oczywiście ten filmik i odgłosy mogą mylić.

Mówiłem to już któremuś koledze z forum który do mnie dzwonił że teraz wszyscy którzy zaglądają na muratora będą mieli buczące silniki.

Nie mówię że problemu nie ma, rozmawiałem tez z klientem z Jantara i jego wersja wydawała się wiarygodna.

Trzeba by to słyszeć na żywo żeby stwierdzić fakt.

W większości przypadków to wasze pierwsze takie kotły i w większości przypadków nie wiecie jak to wygląda czy jest dobrze czy źle czy tak po prostu to pracuje.

Podkreślam, w większości, nie we wszystkich.

Tak jak pisałem sprawa jest na tapecie co dnia, i ja i minertu codziennie kontaktujemy się z producentem a on popycha sprawę dalej, rozmowy trwają o wynikach bedzie podana informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdania są więc podzielone. Tak jak mówiłem słaba jakość dzwięku jak ja słyszę to buuu które przechodzi przez 5 ścian to chyba nie jest idelanie,(do domu idzie pexa więc po instalacji mi się raczej nie roznosi) ale chciałem zapoczątkować dalszy rozwój .Może Piotrek, Beata&Slawek i Szczudło i inni maja możliwość nagrania czegoś podobnego i bedziemy porównywać przynajmniej tak by się w święta nie nudzić i nie zjeść za dużo :)

 

P.S. Beata&Slawek tam mam 1cm twardej gumy pod piecem i pod podajnikiem. zastanawim się czy nie dać jakiejść miękkiej podkładki aby lepiej amortyzowało te ewentualne drgania .

 

P.S.2. A co do głośnośći to rozumiem ze może i to nie jest istotna wada dla producenta bo to Kociołek a nie grzejnik który ma być cichy(wodny) ale wszyscy płacimy takie same ciężko zarobione pieniądze a jedni mają ciszej a drudzy głośniej...i to w przewadze takiej że tym co wsio ryba bo mają daleko piece od domu to mają cicho a Ci co mają blisko to mają te głośniejsze( to taki zarcik)

 

P.S.3. U mniej najlepiej słychać jak mam głoś w lapku na ponad 90% i w odtwarzaczu też ponad 90%

Edytowane przez Krzysiek23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek23 masz rację i nie ma co tutaj dyskutować wcześniej o tym pisalismy i tak jak Pan Wiesiek pisze poczekajmy cierpliwie na efekty.

Postaram się nagrać mojego małego "pupila" dzisiaj :)

Wydaje mi się,że podobnie chodzi do Twojego czyli NOK ;)

Spalanie i temperatura mi spadły i jakby jeszcze chciał sam na to paliwo zarabiać byłby idealny he he he...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...