Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Może masz zasobnik z RBR 23kW. Mój mam 170 litrów, wchodzi ok. 130 kg, i spala się on cały w ok. 375 minut.

 

To spora rozbieżność - mam standardowy zasobnik od 17, (choć zamówiłem większy ) wchodzi 8 wiaderek po 15 kg,czyli 120 kg dość dokładnie to ważyłem sprawdzałem na razie na dwóch zasypach i wynik jest ten sam- po 410 min pracy zostaje jeszcze co najmniej na 15 min pracy ( podczas uruchomienia i ostatnio przy zerwanej zawleczce sprawdzałem ile trwa przepchnięcie węgla przez podajnik- ok 17min, a po tych 410 min. jeszcze jest trochę w zbiorniku)

Edytowane przez cichy777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ustawiłem 350min dla zasobnika, zostaje jeszcze trochę węgla na dnie zasobnika, więc 360min byłoby tak na styk. Sipus31 ma ten sam ekogroszek i ma ustawione 360min. Najwidoczniej masz dużo lepszy opał, że aż 410min masz do dyspozycji :). Ustawienia niby podobne ale jednak trochę inne, Ty masz pompę ustawioną na włączoną i pewnie stąd te różnice między temp. zadaną a utrzymywaną a ja mam pompę CO wyłączoną, nie wiem która opcja lepsza. Ja już w ustawieniach nie grzebię bo nie mam możliwości szybkiej reakcji na to co dzieje się na palenisku. Ostatnio jak uznałem, że zmniejszę sobie temperaturę wewnętrzną z 19 na 16 stopni to następnego dnia ojciec musiał wybierać węgiel z popielnika :/. Nie ma mnie w kraju tak więc cieszę się na razie tym co mam.

Nie wiem jaki mam opał - to zwykły groszek, płaciłem 740 zł/tonę.

Przy podłogówce zatrzymywanie pompy chyba nie jest korzystne - kapitalne znaczenie ma jednak u mnie ustawienie zaworu czterodrożnego - już minimalne regulacje mają olbrzymi wpływ na spalanie - temperatura w domu ta sama, a spalanie i popiół - różne. Na razie doszedłem do tego że z trzech zainstalowanych pomp tak na prawdę potrzebna jest tylko jedna. Pompa CWU ustawiona jako CWU+mieszająca u mnie zwiększa spalanie, a teraz spokojnie wystarcza grawitacja( sterownik ją nigdy nie załącza), mimo że nie mam zaworu różnicowego przy pompie. Pompa do tych kilku kaloryferów też jest niewłączana bo ku mojemu zdziwieniu,( instalacja dla grzejników jest rozdzielaczowa, na pex16) również drabinki w dwóch łazienkach na parterze lekko grzeją na grawitacji , całkowicie wystarczająco do suszenia reczników- nie grzeją grzejniki w piwnicy( bo są niżej) i jedna drabinka na poddaszu(bo chyba za wysoko), ale to na razie mi nie potrzebne.

Jak już będziemy mieszkali( mam nadzieję że ty również wkrótce :-) to wtedy będzie można coś więcej powiedzieć, na razie jest chyba nieźle - zastanawiam się tylko czy u mnie też by się sprawdził mniejszy RBR-ek ;-)

Edytowane przez cichy777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spora rozbieżność - mam standardowy zasobnik od 17, (choć zamówiłem większy ) wchodzi 8 wiaderek po 15 kg,czyli 120 kg dość dokładnie to ważyłem sprawdzałem na razie na dwóch zasypach i wynik jest ten sam- po 410 min pracy zostaje jeszcze co najmniej na 15 min pracy ( podczas uruchomienia i ostatnio przy zerwanej zawleczce sprawdzałem ile trwa przepchnięcie węgla przez podajnik- ok 17min, a po tych 410 min. jeszcze jest trochę w zbiorniku)

 

A palnik masz ekoenergii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą drabinkę to sobie odpowietrz.

 

już to robiłem - to nie to.Są chyba jakieś granice dla grzania grawitacyjnego. Na tak cienkich rurkach i bez zaworu różnicowego, to dziwne że w ogóle grzeje bez pompki . Z załączoną pompą grzeje wszystko.

Edytowane przez cichy777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spora rozbieżność - mam standardowy zasobnik od 17, (choć zamówiłem większy ) wchodzi 8 wiaderek po 15 kg,czyli 120 kg dość dokładnie to ważyłem sprawdzałem na razie na dwóch zasypach i wynik jest ten sam- po 410 min pracy zostaje jeszcze co najmniej na 15 min pracy ( podczas uruchomienia i ostatnio przy zerwanej zawleczce sprawdzałem ile trwa przepchnięcie węgla przez podajnik- ok 17min, a po tych 410 min. jeszcze jest trochę w zbiorniku)
Była taka opcja zamówienia większego zbiornika.Producent z niej zrezygnował na rzecz doboru wylotu spalin.Ogólnie kosze zasypowe wychodzą w standardzie i nie ma już opcji większy czy mniejszy.Wybór wylotu spalin pozostał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ruszam do Was po pomoc i poradę. Zakupiłem RBR 11KW i przekazałem deweloperowi do zamontowania ponieważ on zamierzał się wstawić mi Galmeta 24KW. Bardzo był niezadowolony jak powiedziałem mu, że piec jest za duży na ogrzewanie 100 metrów kwadratowych. W dniu dzisiejszym podjechałem do budowanego domku i zobaczyłem, że rozpoczął on już instalowanie kotła. Zrobiłem kilka fotek i mam prośbę aby ktoś znający się bardziej niż ja czyli znający się cokolwiek spojrzał na fotki i powiedział czy dobrze jest tam wszystko montowane. Z tego co porównywałem z fotkami z tego forum to jest chyba trochę inaczej. Zauważyłem, że jest tylko jedna pompa na CO i CWU i druga przy podłogówce z jakimś sterownikiem temperatury. Gdyby chciał sie ktoś zainteresować i pomóc, poradzić byłbym bardzo wdzięczny. Oto link do fotek https://picasaweb.google.com/116441476346084086055/KOTOWNIA?authkey=Gv1sRgCLSd8uOTg6TraQ#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby były potrzebne jakieś dodatkowe informacje natychmiast odpowiem, jeżeli będę potrafił. Dodam tylko, że w domu ogrzewanie jest zarówno podłogowe jak i tez zainstalowane są kaloryfery. I jeszcze jedno czy potrzebna jest pompa cyrkulacyjna do CWU skoro do punktów poboru ciepłej wody jest od 2 do 5 mertów od od zbiornika w kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby były potrzebne jakieś dodatkowe informacje natychmiast odpowiem, jeżeli będę potrafił. Dodam tylko, że w domu ogrzewanie jest zarówno podłogowe jak i tez zainstalowane są kaloryfery. I jeszcze jedno czy potrzebna jest pompa cyrkulacyjna do CWU skoro do punktów poboru ciepłej wody jest od 2 do 5 mertów od od zbiornika w kotłowni.

 

Moim zdaniem chris_ ma rację zaślepione jedno wyjście jedna pompka i naprzód widocznie taką mądrość opanowali fachmeni dewelopera i teraz jaki piec byś im nie dał to jadą według jednego wyuczonego wzorca, nie wiem dlaczego nie chcą korzystać z gotowych schematów które są w Dtr, lepiej teraz trochę nerwówów kasy i niech to zrobią tak jak powinno być niż później masz być niezadowolony a deweloper będzie ci udowadniał że piec zły wybrałeś, pozatym na czym stoi ten piec, na cegłówkach?- mogą być problemy, mam nadzieję że DTR-kę im udostępniłeś

 

A pytałeś o cyrkulację ja mam podobny metraż może trochę więcej bo mi się podczas budowy jakoś niechcący ściany na boki rozjechały :Dnie mam cyrkulacji i nie cierpię mocno z tego powodu ale jeżeli masz instalację przygotowaną do tego to trzeba zrobić a jak póżniej będziesz z tego korzystał to sam zdecydujesz

Edytowane przez keteimj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyczystki w kominie chyba też nie zabardzo masz możliwość skorzystać chyba że na zdjęciu źle to widać, ja też u siebie tego nie przewidziałem i mam zastawioną wyczystkę kotłem, ale mam dostęp do komina z drugiej strony od garażu i teraz bedę musiał przebijać się z drgiej strony i znów dodatkowa robota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyczystki w kominie chyba też nie zabardzo masz możliwość skorzystać chyba że na zdjęciu źle to widać, ja też u siebie tego nie przewidziałem i mam zastawioną wyczystkę kotłem, ale mam dostęp do komina z drugiej strony od garażu i teraz bedę musiał przebijać się z drgiej strony i znów dodatkowa robota.

 

Dostęp jest ale utrudniony. Przestrzeń pomiędzy ścianą a kotłem jest na szerokość drzwiczek wyczystki. Drzwiczki się swobodnie otwierają ale dotarcie do komina utrudnione - bo wąsko a ja raczej tęgi. Z tego co dzisiaj dzwoniłem to piec p[ostawiono na kostkach polbruku bo według nich piec był za niski i trzeba było go podnieść bo inaczej czopuch nie pasował im do komina. Nie chce mi się za bardzo wierzyć. Specjalistą nie jestem ale do szkoły chodziłem i przestrzennie potrafię spojrzeć i chyba załączony do pieca element da się ustawiać w zależności od potrzeb. Chyba że czopuch do komina ma być podłączony po prostej bez żadnych załamań kolanek itp. Nie wiem nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...