Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poddaje pod dyskusję temat wybierania popiołu :)

Dzisiaj wybrałem po 407 min pracy podajnika http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gifhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gifhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif

Wczoraj był zasyp (320min pracy podajnika) a dopiero dzisiaj wybieranie i czyszczenie przy stanie pracy podajnika 87min.

Cały zasobnik schodzi u mnie przy tej granulacji co mam w 350min

I niech ktoś mi teraz powie że może mi się zatkać kanał :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje sobie głowę odciąć że jeszcze jeden dzień by wytrzymał :yes:

 

Zgadzam się z Tobą .

Nie pisałem o tym , ale u mnie kilka razy miałem popiół równo z koroną .

Zdarzyło się nawet tak że podczas pobytu w szpitalu dostałem powiadomienie na telefon "pusty zasobnik" zadzwoniłem do syna żeby uzupełnił piec, po powrocie ze szpitala okazało się że popiołu nikt nie wyniósł jak otworzyłem środkową furtkę to popiół się wysypywał ,syn wyczyścił kanały , ale o popiole zapomniał .temperatura spalin była bez zmian.:)

Edytowane przez henry-x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henry a po co nawiercałeś koronę ?

 

Kiedyś ktoś miał problemy nie pamiętam dokładnie co to było i bodajże minertu pisał o nawiercaniu korony.

U mnie niedopałków nie zauważyłem ,ale podczas czyszczenia zobaczyłem pionowe jakby przedmuchy spod korony świadczące o nieszczelności wobec tego zerwałem koronę i przy okazji profilaktycznie nawierciłem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaje pod dyskusję temat wybierania popiołu :)

Dzisiaj wybrałem po 407 min pracy podajnika http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gifhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gifhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif

Wczoraj był zasyp (320min pracy podajnika) a dopiero dzisiaj wybieranie i czyszczenie przy stanie pracy podajnika 87min.

Cały zasobnik schodzi u mnie przy tej granulacji co mam w 350min

I niech ktoś mi teraz powie że może mi się zatkać kanał :lol2:

 

Tak szybko pełny popielnik i pusty zasobnik ?? jaki opał - ekogroszek?? U wujka na OE24kW wychodzi co 4 dni przy temp. ok -7 do -12st.C a przy obecnych temperaturach wystarcza mu na 5 dni (temp.ok 0 do -3). Popielnik ma bez szuflady - wybiera łopatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szybko pełny popielnik i pusty zasobnik ?? jaki opał - ekogroszek?? U wujka na OE24kW wychodzi co 4 dni przy temp. ok -7 do -12st.C a przy obecnych temperaturach wystarcza mu na 5 dni (temp.ok 0 do -3). Popielnik ma bez szuflady - wybiera łopatką.

 

Kolego rafalcon, Zbigma opisal to w minutach pracy podajnika, u mnie teraz takie 350 min to jakies 6-7 dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do zaawansowanych instalatorów bądź doświadczonych w bojach :D o konsultacje "projektu". Skleciłem z pamięci mogą być nieścisłości ale sedno sprawy jest widoczne. Tematem przeróbki instalacji jest spięcie powrotów zimnej wody CO i CWU oraz dołożenie zaworu 4-drogowego (Na schemacie jest narysowany jako kwadrat bo coś program nie chciał mi wkleić bloczka). Efekt jaki chcę uzyskać to:

1. Dogrzanie powrotu i tu pytanie czy tak wpięty zawór będzie dogrzewał powrót przy wyłączonej pompie CO - grawitacyjnie ?

2. Regulacja temperatury na zasilaniu CO.

Generalnie wszystko hula OK tylko małe ale:

1. Dwa powroty a czujnik temperatur powrotu jeden więc wiadomo w czym problem więc na pewno powroty należy połączyć.

2. Teraz najdokładniej trzyma temperaturę w pomieszczenia na pokojowym z pompą CO w trybie wyłączona, ale przy dłuższym postoju i ponownym załączeniu pompy zbyt dużo wody zimnej spływa i wychładza kocioł. Wiem że RBR zimnego powrotu się nie boi ale mimo wszystko wolałbym dmuchać na zimne ( a może na ciepłe :D)

 

Obecnie mam ustawioną pompę CO na cykliczną i jest w miarę OK tylko że przy tym układzie przekracza mi zadaną temperaturę w pomieszczeniach. Można by tylko spiąć powroty i użyć do podgrzewania powrotu pompy CWU jako mieszającej ale wtedy tracę kontrolę nad temperaturą CWU. Poz tym niepotrzebnie gonić pompę CWU - zawsze to jakieś Wh :D.

Chyba że macie jakieś inne prostsze sugestie, ewentualnie zawór 3D ale w 4D mam regulację temperatury zasilania.

obecna instalacja

instalacja CO obecna.jpg

po proponowanych zmianach

instalacja CO po zmianach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć pewnie podgrzany powrót to zastosuj zawór 3d i pompę mieszającą, tym bardziej że Twój sterownik ma wszystko aby ten temat ogarnąć.

Zawór 4 drożny jest mniej doskonałym rozwiązaniem jako że podmieszanie wody zwykle działa ok, to wielokrotnie ludzie mają problem z tym aby obieg grawitacyjny działał w 100% poprawnie, tutaj bardzo duże znaczenie mają same średnice zaworu, rur, odległości zaworu od kotła, w miarę możliwości unikanie kolan na obiegu wtórnym.

Na 2 rysunku z zaworem 4d narysowałeś pompę z bypasem, to błąd. Prawidłowo za zaworem powinno się montować zawór-filtr-pompa-zawór zwrotny, a zaworem róznicowym omijasz cały zawór 4dr. z pompą. Dla bardziej wtajemniczonych takie połączenie różnicowego może rzadko ale jednak czasami powodować dopuszczanie gorącej wody za zawór w momencie skrajnego położenia przepustnicy 4 drogowca (w pozycji cała woda z kotła z powrotem do kotła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szybko pełny popielnik i pusty zasobnik ?? jaki opał - ekogroszek?? U wujka na OE24kW wychodzi co 4 dni przy temp. ok -7 do -12st.C a przy obecnych temperaturach wystarcza mu na 5 dni (temp.ok 0 do -3). Popielnik ma bez szuflady - wybiera łopatką.
Jak szybko u mnie popielnik się zapełnia wystarczy zobaczyć na wykresach ile spada na dobę jak też ile wsypuję i w historii alarmów kiedy był zasyp. Nie grzeję mieszkania tylko duży dom opisany poniżej :yes:

https://esterownik.pl/sterownik/1062

 

 

...

A ja mam pytanie nietypowe. Czy aż tak prostą instalację musisz wykonać? Sterownik pozwala sterować dwoma obiegami niezależnie od siebie plus CWU. Przemyśl czy nie lepsze by było sterowanie każdym rozdzielaczem osobno. Możliwość ustawienie różnych temp. i nie ma na raz spływu całej zimnej wody do kotła. Oddzielne pompy i oddzielna ich praca.

Jeżeli chodzi o zawory 3D czy 4D to ja ich nie mam a wody w układzie u mnie dostatek, z jedną różnicą. Wszystko u mnie spływa do bufora, dlatego z zimnymi powrotami ja nie walczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szybko u mnie popielnik się zapełnia wystarczy zobaczyć na wykresach ile spada na dobę jak też ile wsypuję i w historii alarmów kiedy był zasyp. Nie grzeję mieszkania tylko duży dom opisany poniżej :yes:

https://esterownik.pl/sterownik/1062

 

 

 

A ja mam pytanie nietypowe. Czy aż tak prostą instalację musisz wykonać? Sterownik pozwala sterować dwoma obiegami niezależnie od siebie plus CWU. Przemyśl czy nie lepsze by było sterowanie każdym rozdzielaczem osobno. Możliwość ustawienie różnych temp. i nie ma na raz spływu całej zimnej wody do kotła. Oddzielne pompy i oddzielna ich praca.

Jeżeli chodzi o zawory 3D czy 4D to ja ich nie mam a wody w układzie u mnie dostatek, z jedną różnicą. Wszystko u mnie spływa do bufora, dlatego z zimnymi powrotami ja nie walczę :)

Dobrze prawisz podzielić na dwa rozdzielacze bez zaworu 3-4d jeden pod CO drugi pod podłogówkę ochronę powrotu CWU i będzie śmigać jak złoto na 1 biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja mam pytanie nietypowe. Czy aż tak prostą instalację musisz wykonać? Sterownik pozwala sterować dwoma obiegami niezależnie od siebie plus CWU. Przemyśl czy nie lepsze by było sterowanie każdym rozdzielaczem osobno. Możliwość ustawienie różnych temp. i nie ma na raz spływu całej zimnej wody do kotła. Oddzielne pompy i oddzielna ich praca.

Jeżeli chodzi o zawory 3D czy 4D to ja ich nie mam a wody w układzie u mnie dostatek, z jedną różnicą. Wszystko u mnie spływa do bufora, dlatego z zimnymi powrotami ja nie walczę :)

 

Ta instalacja ze schematu pierwszego już niestety jest i pracuje całkiem nieźle przy pompie CO na 1 biegu poza zimnym powrotem w trybie pompy wyłączonej. Kiedy robił mi to instalator nie bardzo ogarniałem temat, a on wyznaje zasadę że im prościej tym lepiej ale chyba za bardzo uprościł. Teraz zrobiłbym inaczej.

Te dwa rozdzielacze to parter i poddasze, w każdym po 5 grzejników z zaworami termostatycznymi i po 2 niewielkie podłogówki z zaworami RLT na powrocie. Odegree jakie optymalne rozwiązanie było by w moim przypadku coby dogrzać powrót i w drugiej kolejności ewentualnie mieć wpływ na temp zasilania CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...