Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Czy moglby mi ktos pomoc jak powinna byc zrobiona instalacja. W tej chwili specjalisci mi tak zrobili ze aby grzac ciepla wode musze grzec caly dom. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wyglada to w tej chwili. w nastepnym tygodniu maja przyjsc zmienic ale nie chce aby znowu cos zrobili nie tak dlatego pytam expertow jak to powinno wygladac. 1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy moglby mi ktos pomoc jak powinna byc zrobiona instalacja. W tej chwili specjalisci mi tak zrobili ze aby grzac ciepla wode musze grzec caly dom. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wyglada to w tej chwili. w nastepnym tygodniu maja przyjsc zmienic ale nie chce aby znowu cos zrobili nie tak dlatego pytam expertow jak to powinno wygladac. [ATTACH=CONFIG]173748[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]173749[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]173750[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]173751[/ATTACH]

 

Dodam że te 2 pompki przy wymienniku są spiete razem z pompka co i wpiete razem do sterownika. Jak wpialem te 2 pompki osobno do sterownika w miejsce pompy mieszajacej to wogóle mi nie grzalo wody mimo ze na kotle bylo 70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy moglby mi ktos pomoc jak powinna byc zrobiona instalacja. W tej chwili specjalisci mi tak zrobili ze aby grzac ciepla wode musze grzec caly dom. Ponizej przedstawiam zdjecia jak wyglada to w tej chwili. w nastepnym tygodniu maja przyjsc zmienic ale nie chce aby znowu cos zrobili nie tak dlatego pytam expertow jak to powinno wygladac. [ATTACH=CONFIG]173748[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]173749[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]173750[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]173751[/ATTACH]

Firma robiąca kotłownie chyba miała wietrzenie magazynu, bo zastosowanie wymiennika płytowego jest ok ale duet ze sprzęgłem a właściwie trio bo i moduł dołożyli. Ja bym ich zapytał nieśmiało, jak teraz przerobią abyś grzał samo c.w.u? dołożą jeszcze jeden wymiennik płytowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma robiąca kotłownie chyba miała wietrzenie magazynu, bo zastosowanie wymiennika płytowego jest ok ale duet ze sprzęgłem a właściwie trio bo i moduł dołożyli. Ja bym ich zapytał nieśmiało, jak teraz przerobią abyś grzał samo c.w.u? dołożą jeszcze jeden wymiennik płytowy?

 

Powiedz mi zatem prosze co moge z tego wywalic. Dodam ze na gorze mam podlogowke + grzejniki. Góra i dół działa na jednej pompce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi zatem prosze co moge z tego wywalic. Dodam ze na gorze mam podlogowke + grzejniki. Góra i dół działa na jednej pompce.

Zrób jeszcze zdjęcia otwartych szafek rozdzielaczy, podejrzewam że podłogówkę regulujesz rtl-ami.

Wg. mnie sprzęgła tam nie powinno być wcale, tylko bezpośrednio z wyjścia wymiennika 1pompa na rozdzielacze nastawiając w kotle max temperaturę 55 st., albo za wymiennikiem zawór 3 drogowy, i brak ograniczeń maksymalnej temperatury na kotle.

Pompa C.W.U ma być wpięta w obieg w którym pracuje kocioł, czyli układ otwarty. Wtedy nie będzie potrzeby grzać w lecie całej kotłowni i uruchomieniu 4 pomp na raz po to żeby nagrzać wodę.

W tej konfiguracji co masz teraz koszty ciepłej wody w lecie są większe niż byś grzał zbiornik prądem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze zdjęcia otwartych szafek rozdzielaczy, podejrzewam że podłogówkę regulujesz rtl-ami.

Wg. mnie sprzęgła tam nie powinno być wcale, tylko bezpośrednio z wyjścia wymiennika 1pompa na rozdzielacze nastawiając w kotle max temperaturę 55 st., albo za wymiennikiem zawór 3 drogowy, i brak ograniczeń maksymalnej temperatury na kotle.

Pompa C.W.U ma być wpięta w obieg w którym pracuje kocioł, czyli układ otwarty. Wtedy nie będzie potrzeby grzać w lecie całej kotłowni i uruchomieniu 4 pomp na raz po to żeby nagrzać wodę.

W tej konfiguracji co masz teraz koszty ciepłej wody w lecie są większe niż byś grzał zbiornik prądem

 

Nie podlogówkę reguluję poprzez glowice termostatyczne DSC01252.jpg ale powiem szczerze że jest to mało precyzyjne sterowanie bo jak nastawie po 30 stopni to np w lazience mam ciepla podloge a w kuchni zimna :(. Jak to mozna zmienic ?

Czyli rozumiem ze wywalamy sprzeglo i jedna pompke. Zostanie nam 1 pompka do wymiennika, wymiennik, 1 pompa do rozdzczielaczy CO i jedna do CWU który musi byc wpieta przed wymiennikiem. Ale moze wychodzic z tego samego miejsca co CO ? czy musi wychodzic z drugiej strony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podlogówkę reguluję poprzez glowice termostatyczne [ATTACH=CONFIG]173972[/ATTACH] ale powiem szczerze że jest to mało precyzyjne sterowanie bo jak nastawie po 30 stopni to np w lazience mam ciepla podloge a w kuchni zimna :(. Jak to mozna zmienic ?

Czyli rozumiem ze wywalamy sprzeglo i jedna pompke. Zostanie nam 1 pompka do wymiennika, wymiennik, 1 pompa do rozdzczielaczy CO i jedna do CWU który musi byc wpieta przed wymiennikiem. Ale moze wychodzic z tego samego miejsca co CO ? czy musi wychodzic z drugiej strony ?

Taki urok termostatów rtl, niech zgadnę ten z lewej strony jest do kuchni.

Wywalić sprzęgło z pompą, zzostawić wymiennik pompę przed nim spiąć z pompą c.o i do sterownika w wyjście c.o.

Pompa c.w.u MUSI być przed wymiennikiem, bo nie bedzie działać funkcja autolato, lato, w sterowniku i będzie ogólnie do bani. Po przeróbce pompa bojlera ma być podłączona w wejście c.w.u w sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie po lewej stronie jest od kuchni.

Więc powiedz swoim fachurom aby tego rtl-a oddalili kilka cm od belki zasilacza (kawałek pexa, lub przedłużka 1/2") bo niestety nagrzewa się jego korpus gdy pracują grzejniki i dokładniejsza regulacja jest niemożliwa.To samo od razu mogą zrobić z drugim rtl-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powiedz swoim fachurom aby tego rtl-a oddalili kilka cm od belki zasilacza (kawałek pexa, lub przedłużka 1/2") bo niestety nagrzewa się jego korpus gdy pracują grzejniki i dokładniejsza regulacja jest niemożliwa.To samo od razu mogą zrobić z drugim rtl-em.
A co z przepływem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdego z obiegów w zależności od ich długości.

Przy tego typu rozdzielaczach jakie ma Patyk nie dowiemy się jaki będzie przepływ - brak rotametrów. Jednak przy tej ilości obwodów przepływ będzie wystarczający, problemem jest montaż termostatu rtl który przekłamuje pomiar czynnika wypływającego z pętli bo korpus zaworu jest zbyt blisko belki powrotu który się nagrzewa od powrotów grzejników. Dlatego od razu pytałem czy problematyczna głowica jest z lewej (cieplejszej) strony rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób na tych rozdzielaczach wyregulować przepływy ? Nie ma ani rotametru ani zaworka ręcznego/automatu ...

 

W takim przypadku zawór montuje się za rozdzielaczem ? Czy jest inna metoda ?

 

Kol. patyk05 pisał że w łazience ma ciepło (pewnie rozstaw co 10) a w kuchni zimo (pewnie co 15 minus strefa na szafki).

 

Czy są jakieś zawory termostatyczne z czujką zewnętrzną którą można przyłożyć np do połogi i sterować przepływem przez pętle temp. podłogi ?

 

Pytam bo u znajomego podobna sytuacja - "iższtalatorzy" dali popalić...

 

Przy niewielkich pomieszczeniach i tylko do np 2 pomieszczeń, można zastosować moduły kasetowe coś takiego jak to;

http://www.instsani.webd.pl/unibox.htm

z tym że decydując się na takie rozwiązanie należy zabezpieczyć instalacje aby woda nie przekraczała 55 stopni.

 

 

Jednak jeśli w domu jest więcej podłogówek rozwiązuje się to zupełnie na innych rozdzielaczach, mieszaczach -generalnie temat nie na ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...