Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

lepszej wiadomości nie mogłem usłyszeć bo już myślałem że ten ups mi namieszał ze sterownikiem. Ale i tak coś namieszał jak będzie dostęp zerknijcie co się działo od 16,30 do 21,30 jakieś jaja

 

Tomek.Oglądałem Twój ster i nie wiem co się stało z wykresami.Zauważyłem,jednak,że masz nie skalibrowane czujniki.Temp.powrotu jest wyższa od temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem poniekąd zażegnany zobaczymy co będzie dalej zmian zasilania do ups-a z innej fazy nic nie dała dopiero założenie filtra przeciw zakłóceniowego na kabel od ups-a do pieca poprawiła sytuacje aczkolwiek i tak chyba trochę zaniża ale reaguje na zmianę temperatury spalin jutro jeszcze spróbuje zmienić ten filtr na większy bo założyłem taki mały co miałem przy kablu do aparatu

 

za wcześnie się ucieszyłem bo tylko się włączy wentylator ups-a to zaraz temperatura spalin spada prawie do zera :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat instalacji po raz 2

schmat_rbr2.jpg

W obecnej instalacji wyjście do zbiornika przelewowego jest na ostatnim rozdzielaczu od grzejników na piętrze. wg. 'nowego' schematu będzie za zaworem 4D, a zatem w przypadku jego zamknięcia woda nie popłynie.

Obecnie jest to rura pex'owa ( od rozdzielacza do naczynia ) 25mm

1. Czy zrobić coś takiego jak na rysunku linią przerywaną? ( myślałem pex 16 bezpośrednio do góry i podłączenie trójnikiem powyżej kaloryferów z rurą do naczynia )

2. Ewentualnie proste rozwiązanie zastępcze - coś tam słyszałem o zaworze ciśnieniowym ustawionym ręcznie na określone ciśnienie i wtedy wypuszcza nadmiar ( w sytuacji awaryjnej )

I Zaworem 4D prawdopodobnie będę ustawiał temperaturę wody na grzejniki - na kotle planuję mieć stałą ( czas pokaże jakie rozwiązanie będzie mi bardziej odpowiadało )

II Zawór 4D może się okazać, że będzie zamknięty w przypadku gdy np. w trybie lato ( grzanie tylko CWU ) ciepła woda będzie się pchała na CO ( obecnie instalacja na parterze może częściowo pracować grawitacyjnie )

II a) w takiej sytuacji włączenie tylko podłogówki nie będzie możliwe ze względu na blokadę powrotu ? ( takie podłączenie powrotu z podłogówki zaproponował Minertu ze względu na lepsze podmieszanie.)

II b ) jak będzie pracować podłogówka ( czy nie będzie 'blokować' ciepłej wody ) w przypadku, gdy zawór 4D będzie tylko minimalnie otwarty na CO ( letnia woda na grzejnikach może wystarczyć w okresie przejściowym - tylko na części grzejników są głowice ), kiedy nie będzie potrzeby ciepłych grzejników, ciepła podłoga mogła by być jednak miła.

 

Instalacja jest w okresie przejściowym ( tzn. jeszcze pewnie będzie trochę zmian ze względu na remontowanie domu ) kotłownia już raczej zostanie, pewnie będę dokładał jeszcze kilka głowic termo i wtedy zawór 4D raczej będzie rzadziej mniej zmieniał pozycję, może się też okazać, że w pewnych przypadkach lepiej będzie sterować temp. na kotle ( pogodówka, krzywa grzania.... ) okaże się w praniu.

 

Jak coś mi się przypomni, to jeszcze Was pomęczę, za wszelkie konkluzjo - propozycję dziękuję.

Edytowane przez 5iatka
brak łobrozka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał przed 4D trojak i z niego pionowo całkiem osobną 25 mm rurę do naczynia. Chlasnąłbym to, co jest zaraz nad odejściem na grzejniki, od strony grzejników zakorkował, od góry spiął to co zostania z tą nową pionową rurą z trojaka i gotowe. Rura wznośna nie powinna spełniać żadnych innych funkcji, powinna tylko łączyć piec z naczyniem. Tak jak masz tą przerywaną linią to wyjdą Ci na rurze wznośnej 4 zakręty 90 stopni. Powinno być możliwie prosto w górę i bez kątów. Co do II a - masz rację, przy zamkniętym 4D powrót z połogi również będzie zablokowany. dokładnie to wodę z podłogówki będzie próbowało przepchnąć przez grzejniki. Ja bym powrót z podłogi może spiął z powrotem z CWU, pompę CWU ustawił na mieszającą ( albo jeżeli rura do CWU jest min. 22 mm a baniak chociaż z pół metra nad piecem sprawdziłbym, czy CWU nie pójdzie grawitacyjnie ) i w zasadzie byłby rozwiązany problem zimnego powrotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec teraz pracuje jak przejdzie w potrzymanie to jeszcze to sprawdzę

 

sprawdziłem połączenie i jest dobrze dokręcone. Teraz jak podłączyłem to wygląda tak jest podłączony do sieci wentylator nie pracuje jest ok włącza się wentylator wentylator spaliny lecą na łeb wyciągam wtyczkę z gniazdka pracuje na akumulatorze spaliny idą do góry, już zdurniałem poddaje się chyba sprzedam ups-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał przed 4D trojak i z niego pionowo całkiem osobną 25 mm rurę do naczynia. Chlasnąłbym to, co jest zaraz nad odejściem na grzejniki, od strony grzejników zakorkował, od góry spiął to co zostania z tą nową pionową rurą z trojaka i gotowe. Rura wznośna nie powinna spełniać żadnych innych funkcji, powinna tylko łączyć piec z naczyniem.

Tutaj nie bardzo bym się zgodził.

Jeśli tak zrobi to będzie tylko naczynie wyrównawcze które będzie uzupełniało odparowaną ciecz z układu.

Naczynie ma być zabezpieczeniem w instalacji typu otwartego.

W prawidłowo wykonanym rurka powinna iść bezpośrednio z kotła do naczynia, druga równoległa rurka z naczynia do kotła.

W przypadku zagotowania wody, powinna ona krążyć między naczyniem a kotłem a nie być wyrzucona fajką jak w przypadku jednej rurki.

Fajką powinna tylko uchodzić para.

Tak to powinno być zrobione prawidłowo.

Z oszczędności robi się to jedną rurką ale niema to wtedy nic wspólnego z zabezpieczeniem, jest to tylko naczynie wyrównawcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU z założenia ma pracować tylko jako pompa CWU ( czas pokaże, ale ta opcja jest preferowana )

Baniak jest blisko kotła, ale są dwa wpięte jeden za drugim i drugi by grzał musi pracować pompa. ( pewnie rzadko będą grzały dwa, ale ani go nie sprzedam, już jest zamontowany,.. najrozsądniej będzie go podłączyć - w przypadku dużego zapotrzebowania na CWU będą grzały obydwa, ( są zamontowane 'jeden za drugim'- ciepła woda z II wchodzi do I; dotychczas się taki układ kilka razy przydał )

 

Rysunek jest nieprecyzyjny - pokazuje ideę jeśli chodzi o 'kolejność' podłączeń, a nie rozmieszczenie 'urządzeń'

Nie ma opcji puszczenia rury w pionie, pex z pieca szedłby ( aż strach pomyśleć ) ale 3 załamania pod kątem 90st w poziomie w lewo od pieca, kilka metrów w pionie i potem 'w miarę pionowo' ( lekki skos ) do naczynia. Innej opcji nie ma, bez 'rozwalenia' połowy domu.

 

Zamiast zamykać zawór 4D mogę przelecieć po chacie i pozakręcać grzejniki, ale to jest rozwiązanie ostateczne, jeśli się da pogodzić to wszystko inaczej.

 

Zobaczymy co instalator na te moje wymysły, ale nazwijmy to: chcę być przygotowany ;)

 

Czekam na dalsze pomysły i wady podanego przez mnie założenia.

 

Ps. pewnie w 'groszkowcu' będzie 'trudniej' zagotować wodę, ale np. przypadku trybu lato ryzyko nieco wzrasta i warto by mieć jakiś rodzaj zabezpieczenia/wspomagania ( rozsądnym rozkładem cena/nakład pracy )

Edytowane przez 5iatka
takie tam pomysły
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik tak wygląda zaraz po zakończeniu palenia i przejściu w podtrzymanie?

Wygląda jakby za mocno dmuchane i nisko się spalało, dlatego nie może wytrzymać w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie bardzo bym się zgodził.

Jeśli tak zrobi to będzie tylko naczynie wyrównawcze które będzie uzupełniało odparowaną ciecz z układu.

Naczynie ma być zabezpieczeniem w instalacji typu otwartego.

W prawidłowo wykonanym rurka powinna iść bezpośrednio z kotła do naczynia, druga równoległa rurka z naczynia do kotła.

W przypadku zagotowania wody, powinna ona krążyć między naczyniem a kotłem a nie być wyrzucona fajką jak w przypadku jednej rurki.

Fajką powinna tylko uchodzić para.

Tak to powinno być zrobione prawidłowo.

Z oszczędności robi się to jedną rurką ale niema to wtedy nic wspólnego z zabezpieczeniem, jest to tylko naczynie wyrównawcze

Zgoda, ale mnie chodziło tylko o zasilanie naczynia. Rurę bezpieczeństwa też należałoby poprowadzić i też jako osobną rurę wprost do powrotu kotła. A i przelew swoją drogą. Fajką tylko powietrze i ewentualnie ( oby nigdy ) para, jak się zagotuje. 5iatka, jak jeszcze nie masz 4D to rozważ wymiennik, to Ci znacznie uprości sprawę. Zrobisz kocioł w układzie otwartym a instalację w zamkniętym i będzie dobrze. Naczynie przeniesiesz do kotłowni i powiesisz pod stropem nad piecem.

Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Poczekajmy co zaproponuje instalator, tak to będziesz mu musiał udowadniać swoje racje a to niedobrze :)

Zawsze to jak on coś zaproponuje i pyta czy tak zrobić to wtedy możesz się z tym godzić lub nie. Jak jest kumaty to zobaczysz że niektóre twoje rozwiązanie może zrobić troszkę inaczej ale funkcjonalniej. Takie doradzanie na odległość jak nie widzi się budynku i tego co jest są trudne, inaczej to wygląda jak instalację robi się od początku. Chyba że nie za bardzo mu ufasz i boisz się aby ci czegoś nie namodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D leży w pudełku gotowy do montowania.

 

Instalator ogólnie chwalony i raczej nie powinno być babola, trochę podpytuję też dla siebie przy okazji pomysłu nad sterowaniem całością pojawił się problem montażu i stąd gdybanie.

Wolę wiedzieć co i jak, generalnie zawsze coś za coś, albo jedno - albo drugie.

Czyli z rurą 'przelewową' będą jaja - inna prosta, rozsądna opcja ? ( dvb już wiem, że jest )

Ewentualnie, czy pchać się przez zakamarki z tym pexem z piwnicy, do zbiornika, by w razie "Wielkiego W" coś tam rozładowało sytuację?

 

No i dalej kwestia podłączeń powrotów CWU, podłogówka przed / za 4D ? - to mnie nurtuje

 

Ps. Instalator i tak będzie decydował, ale chciałbym wiedzieć / znać konsekwencje, możliwości i ograniczenia poszczególnych rozwiązań. Ma być dobrze, a potem i tak ja się będę tym całym 'tałatajstwem' zajmował, bądź męczył hehe

 

Ps2.

Procentowo więcej wody jest w grzejnikach, podłogówka to obecnie 2 pętle ( raczej nie więcej niż 50-80metrów rury łącznie ) Docelowo ma urosnąć o kolejne 2 pętle pewnie w okolicach 100metrów trzecia i 60-80 czwarta.

Edytowane przez 5iatka
Instalator guru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...