Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

I znów chyba dużo czarnej farby w piecu... Bo to chyba sadza nie może być...

Cóż, niektórzy się kiedyś chwalili, jak to swoje piece czyszczą w białych podkoszulkach - a jak jest u Ciebie? Czy koszulka nadal biała... na plecach?

Naucz się odróżniać sadzę od pyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytam, bo ustawiłem Auto Lato T.zew - fajna sprawa, ale od 2 w nocy grzał, a o bodajże 6 wyłączyłem ręcznie, gdzie temp na zewnątrz podniosła się powyżej założonej około 8 ( za długo ) stąd pewnie ręcznie ustawie na krótkie dogrzanie.

 

Z krzywej grzania nie korzystałem jeszcze ( przecież ciepło i nie było kiedy posprawdzać ), jednak z tego co widzę zadana na kotle ( w moim przypadku 50st ) bierze w łeb, gdy pojawiają się dostępne opcje temp. obniżonej czy np. temp zadanej w okolicach 42 ustawionej wg. krzywej - i tutaj pytanie, czy takie temperatury będą "bezpieczne" i można się w poruszać w tych ustawieniach ( czyli np. Programator CO dzienna 50, obniżona 42 ) ?

 

Ps. nie ruszamy parametrów spalania ?

Na razie nic nie ruszamy choć możemy dla 8kW zmniejszyć na razie o 1% nadmuch.

Resztę dopasujesz w czasie sezony grzewczego co będzie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mark3k
I znów chyba dużo czarnej farby w piecu... Bo to chyba sadza nie może być...

Cóż, niektórzy się kiedyś chwalili, jak to swoje piece czyszczą w białych podkoszulkach - a jak jest u Ciebie? Czy koszulka nadal biała... na plecach?

 

Tobie się pogorszyło teraz, czy tak masz od urodzenia.

Spadaj bu.......u i nie spamuj.

Mów, jesli masz coś do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mark3k w opisie widzę, że masz 120L CWU na ile osób, wystarcza ?

Wcześniej miałem 120 ( czy 140 ) + 100 ( czy 120 ) połączone jeden za drugim, ale instalator mnie przekonał do założenia jednego -nowszego, emaliowanego, płaszczowego czyli na oko to 120, albo 140l i widzę, że temp. po 2 prysznicach potrafi mooocno polecieć na dół, a zimą zasilanie z wodociągów będzie jeszcze niższą temp.

 

Ps. chyba jaret się skończył w podajniku, a komorany woooolno podnoszą temp.

( chyba, że to zmiana na grupowe spalanie )

Edytowane przez 5iatka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mark3k

U mnie tylko 3 osoby i w zasadzie wystarcza ciepłej wody.

Mam zbiornik dwu-płaszczowy i nagrzewanie ubytku ciepłej wody jest dość szybkie.

W kabinie ma zawór termostatczny i on dość precyzyjnie stabilizuje wodę pod prysznicem.

W lecie wodę grzeję gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mark3k w opisie widzę, że masz 120L CWU na ile osób, wystarcza ?

Wcześniej miałem 120 ( czy 140 ) + 100 ( czy 120 ) połączone jeden za drugim, ale instalator mnie przekonał do założenia jednego -nowszego, emaliowanego, płaszczowego czyli na oko to 120, albo 140l i widzę, że temp. po 2 prysznicach potrafi mooocno polecieć na dół, a zimą zasilanie z wodociągów będzie jeszcze niższą temp.

 

Ps. chyba jaret się skończył w podajniku, a komorany woooolno podnoszą temp.

( chyba, że to zmiana na grupowe spalanie )

Ustaw moc max na 12kW z nadmuchem 39%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5iatka jakim przekrojem masz podłączony zasobnik CWU.

Nie podejrzewam żeby do bojlera trzeba było max w grupowym podnosić do 12kW, chyba że już chatkę podgrzewasz.

U mnie od chyba lutego nawet przy pracy CO i CWU było 8/8

miedź fi22 ( ale głowy teraz nie dam, na pewno nie mniejsze )

wczoraj, trochę w nocy na dom szło.

 

Czujniki już lekko przekalibrowałem, w związku z powrotem, bo różnice były. W kotle jest czujnik tarczowy.radialny czy jak to tam zwą i wskazania są blisko siebie ( ale nie dokładne )

 

Zawór 3d za baniakiem na wyjściu CWU ?

Raczej da radę przy tym zasobniku, zawsze można podnieść zadaną, ale nawet jeśli będzie taka potrzeba, to może max kilka razy w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nawet wskazane, co jakiś czas tak czy inaczej musisz zagrzać do tych 70 stopni a to już zwłaszcza jak się ma małe dzieci dosyc gorąco zawór 3d pełni rolę zabezpieczajacą, a zarazem więcej możesz "wyciagnąć" z mniejszego zbiornika dzięki zaworowi pobierzesz mniejszą ilość ciepłej wody ze zbiornika bo zawór 3d pociągnie resztę z zimnego przyłącza.

 

http://www.afriso.pl/361-dn20-1-gz-zakres-temperatury-20divide43degc-kvs-16-p-3559.html?cPath=1_554_556

 

To tylko przykład z opisem.

 

identyczny zawór mam u siebie piękna sprawa zwłaszcza jak ma się małe dzieci ustawiasz raz temperaturę wody i masz spokój, a tak przy okazji co ile dogrzewacie wodę do temperatury 70C raz w miesiącu wystarczy czy trzeba częściej żeby zabić bakterie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mark3k

Tu jest podobny zawór ale sporo taszy tańszy: Termostatyczny zawór mieszający do instalacji c.w.u. TM50-1/2E

http://www.sklep.etermo.pl/index.php?products=product&prod_id=470

I jeszcze jeden: Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA 322 1cal 35-60st.C

http://www.sanitek.pl/index.php?main_page=product_piece_info&products_id=2282

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w84u
identyczny zawór mam u siebie piękna sprawa zwłaszcza jak ma się małe dzieci ustawiasz raz temperaturę wody i masz spokój, a tak przy okazji co ile dogrzewacie wodę do temperatury 70C raz w miesiącu wystarczy czy trzeba częściej żeby zabić bakterie?

W ogóle nie trzeba, dom jednorodzinny to nie hotel, gdzie tygodniami są nieeksploatowane odcinki sieci lub zbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą. Legionella rozwija się w wodach stojących, a po za tym ginie już w temperaturze 50 stopni, tylko nie w dwie sekundy jak przy 70 stopniach.

 

Tak właśnie jest - nie podgrzewałem wody powyżej 60*C [zwykle maks 50] i od 5 lat nie pojawiły się żadne bakterie Legionelli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i widzę, że temp. po 2 prysznicach potrafi mooocno polecieć na dół, a zimą zasilanie z wodociągów będzie jeszcze niższą temp.

 

 

Ja mam zasobnik pionowy elektromet 150l. I czujnik cwu jest tak umiejscowiony (troszkę wyżej od zasilania zbiornika zimną wodą z sieci), że nawet po jednym dłuższym prysznicu temperatura leci ostro w dół. A na termometrze tarczowym który jest u góry, temperatura prawie się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mark3k
Ja mam zasobnik pionowy elektromet 150l. I czujnik cwu jest tak umiejscowiony (troszkę wyżej od zasilania zbiornika zimną wodą z sieci), że nawet po jednym dłuższym prysznicu temperatura leci ostro w dół. A na termometrze tarczowym który jest u góry, temperatura prawie się nie zmienia.

 

W zasobnikach pionowych jest wyższy słup wody ogrzanej (chyba lepszy) i stąd górny pomiar temp. jest dość stabilny.

Ja mam zasobnik poziomy i czujnik temp. umieściłem w połowie wysokości zbiornika.

Może to jest powód, że mi wody nie brakuje, bo ok 50% pojemności zasobnika ma temp. min taką jaką ustawiłem w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...