Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W zasobnikach pionowych jest wyższy słup wody ogrzanej (chyba lepszy) i stąd górny pomiar temp. jest dość stabilny.

Ja mam zasobnik poziomy i czujnik temp. umieściłem w połowie wysokości zbiornika.

Może to jest powód, że mi wody nie brakuje, bo ok 50% pojemności zasobnika ma temp. min taką jaką ustawiłem w sterowniku.

 

Też myślę, że pionowy jest lepszy.

Wcześniejszy zestaw dwóch zasobników sprawdzał się dobrze, ale inna sprawa, że w pierwszym była pojedyncza wężownica i on się naprawdę długo grzał.

Teraz z płaszczem myślę, że nie będzie takich problemów.

 

Ps. jeszcze trochę 'bulgocze' znaczy powietrze w zasobniku, co zmienia pewnie szybkość grzania, ale orientacyjnie ile czasu zajmuje ogrzanie u Was o powiedzmy 10 stopni? i czy ni jest tak, że fi22 to za mało ?

Edytowane przez 5iatka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagą czytam Twoje wypowiedzi widać, że masz pojęcie ale niestety w tym temacie się mylisz, legionella z powodzeniem będzie namnażała się na dnie zbiornika nawet w domu z właszcza gdy przez lata nie podgrzewa odkaża się termicznie a tylko do 45-50 stopni bo wtedy na dnie zbiornika jest 35-40 to idealne wręcz środowisko dla legionelli i będzie się namnażać im większy ktoś ma zbiornik tym większe ryzyko.

 

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_odbioru/zapobieganie_rozwojowi_legionelli

 

Zerknij na dwa ostatnie zdania.

 

Można podgrzewać wodę w zasobniku do 70 stopni, ale kto puszcza tyle przez wszystkie rury, baterie i krany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w84u
No właśnie przeczytałem dwa ostatnie zdania i jest w nich odpowiedź na Twoje pytanie c.c.w.u czyli pompa cyrkulacyjna załatwia sprawę.
W artykule mowa jest o DUŻYCH zbiornikach, , nie 140, 200 czy nawet trzysta. Cyrkulacja niczego nie rozwiązuje, bo ta ma powrót w ciepłej strefie zbiornika, najczęściej w połowie (vide pierwszy lepszy przekrój zbiornika). W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [7], w § 120 zapisano m.in.:

 

* „W budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych”.Na dnie zb. CWU i tak zalega muł ;) W normalnym domu, z nieprzewymiarowanym zbiornikiem jest na tyle intensywny przepływ, że zjawisko nie występuje. Możliwe, że w instalacjach solarnych latem, gdzie wężownica jest wysoko i jest gruba warstwa niedogrzanej wody. Sławku, nie zgadzać się masz nawet obowiązek :) , ale nie dajmy się zwariować.:yes: Szacuje się, że w Polsce w blokach mieszkalnych skażenie wody Legionellą może dochodzić nawet do 65 proc. W Wielkiej Brytanii sięga ono 15 proc., a np. w Finlandii zaledwie 8 proc. , ale przed blokami masowych grobów się nie kopie ;) Rzuć okiem jeszcze na ten artykuł, a szczególnie cytat:

"Jako pierwsze należy rozważyć czynniki sprzyjające namnażaniu się tej bakterii, które wynikają z rodzaju materiałów stosowanych do budowy instalacji wodociągowych. Jak wynika z cytowanej literatury [5], bakterie te namnażają się intensywnie na materiałach, z których wykonuje się uszczelki, membrany i powłoki (lateksy, gumy chlorokauczukowe, masy bitumiczne, zmiękczony PVC, poliamidy, żywice poliestrowe), natomiast zagrożenia takiego nie stwarzają rury wykonane z tworzyw sztucznych (PVC, cPVC, PE,PP,PB), a przede wszystkim z miedzi, której ponadto przypisuje się własności biostatyczne [5]. We wszystkich przypadkach zwraca się uwagę, że istotny wpływ na rozwój bakterii ma tworzący się wewnątrz rur biofilm. Z tego względu najmniejsze zagrożenie stanowią instalacje stosunkowo nowe (do 5 lat). Wynika stąd też celowość czyszczenia instalacji starszych. Cytowane badania wykazały, że najwyższe zagrożenie stanowiły skorodowane instalacje ze stali ocynkowanej [5]." :yes: http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5171%3Alegionella-jak-uniknac-zakazen-sposoby-na-mikroby&lang=pl

Edytowane przez w84u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego od fluteboxa też bym zwolnił, ocynk na CO !

[ATTACH=CONFIG]208185[/ATTACH]

 

 

natomiast zagrożenia takiego nie stwarzają rury wykonane z tworzyw sztucznych (PVC, cPVC, PE,PP,PB), a przede wszystkim z miedzi, której ponadto przypisuje się własności biostatyczne [5]. We wszystkich przypadkach zwraca się uwagę, że istotny wpływ na rozwój bakterii ma tworzący się wewnątrz rur biofilm. Z tego względu najmniejsze zagrożenie stanowią instalacje stosunkowo nowe (do 5 lat). Wynika stąd też celowość czyszczenia instalacji starszych. Cytowane badania wykazały, że najwyższe zagrożenie stanowiły skorodowane instalacje ze stali ocynkowanej [5]."

 

Panie w84u ja mam wszystko w miedzi, czym się Pan zasugerował stwierdzając, ze mam ocynk ? Miedź pod gąbkami. Całość kotłowni w miedzi.

Dlatego tyle kasy na nią wydałem :(

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w84u
Panie w84u ja mam wszystko w miedzi, czym się Pan zasugerował stwierdzając, ze mam ocynk ? Miedź pod gąbkami. Całość kotłowni w miedzi.

Dlatego tyle kasy na nią wydałem :(

Nie gniewaj się, ale tamta wypowiedź dotyczyła CO, nie CWU ;) I jedna, dwie kształtki też nie tragedia.. ...ale wbrew regułom :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mark3k
Tylko po co, cztery sezony temu po 20 latach wymieniałem kocioł, kształtki które były zastosowane w czasie pierwszej instalacji były ocynkowane. Nic z nimi się nie stało, niektóre z powrotem trafiły do instalacji.

 

Bo nic się nie dzieje wbrew wielkim wywodom doktorów i innych teoretycznych speców w tej zacnej dziedzinie wiedzy technicznej. W/g tych panów dawno tych kształtek nie powinno być, a są do dzisiaj i mają się dobrze, a wręcz bardzo dobrze. To tylko rzeczywistość i życie, czasem szare ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasobnik pionowy elektromet 150l. I czujnik cwu jest tak umiejscowiony (troszkę wyżej od zasilania zbiornika zimną wodą z sieci), że nawet po jednym dłuższym prysznicu temperatura leci ostro w dół. A na termometrze tarczowym który jest u góry, temperatura prawie się nie zmienia.

 

U mnie jest podobnie w Galmecie.

 

Sprawdziłem kiedyś ten tarczowy bo mnie to intrygowało i ... ten termometr jest do d..py, więc może go wyjmij i sprawdź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość w84u
Po pierwsze doradzlem zawor 3d glowie po to aby kolega nie martwil sie, ze za maly baniak kupi, bo jak napisalem zawsze w tym mniejszym kiedy potrzeba mozna wode troche bardziej podgrzac i dac za zbiornikiem zawor 3d.

.

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi, nigdzie się do tego nie odnoszę. :no: Co do reszty, kontekst dyskusji dotyczy domów jednorodzinnych i o tych wielkościach mówimy: kotłów, zbiorników, instalacji itp. W przeciętnym domu jednorodzinnym pojemność instalacji ciepłej wody nie przekracza 3 litrów. Nie mów, że zużywasz mniej ;) Do takich domów kupuje się zbiorniki od 140 do 200 . Zużywa się ich zawartość bez problemu.:yes:Co do cmentarzy przed blokami to naturalnie żart, dziwię się, że muszę się tłumaczyć. Kpiłem tylko lekko, że pomimo powszechności skażeń instalacji tragedii nie ma, a mieszkańcy d. jednorodzinnych są w innej sytuacji i patrzeć na temat legionelli chłodnym okiem. Prędzej legionella rozwinie się w jakuzzi w przewodach napowietrzających (nawet z UV ) aniżeli w baniaku CWU EOT ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...