Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Moim zdaniem taka klasa w wypadku kotłów z podajnikiem nie istnieje. Nie ma kotła, który możesz odpiąć z jakiejś instalacji na której robił bardzo dobrze, przewieźć do innej chaty o tym samym zapotrzebowaniu na ciepło, zapiąć do innej instalacji i dać gwarancję że będzie robił równie dobrze. Jest kilka bardzo dobrych kotłów - głównie ze względu na jakość użytych materiałów, staranność wykonania itp. Ja - ale to wyłącznie moja opinia, nie żadna prawda objawiona - zaliczyłbym do nich np. Grenia, Klimosza, może Lazara, jeszcze parę lat wstecz także i Zębca czy Defro. Jest sporo dobrych średniej klasy piecyków, tutaj widzę Skamy, RBRy, Tilgnery, Witkowskie itp. Jest masa chłamu, ale i on jak zadbany potrafi ogrzać chałupę i popracować ładnych parę lat. Wybór jest kwestią indywidualną. Kryteria dla każdego inne - kasa, bajery, design, trwałość i grubość blach. zaufanie do marki, wybór w palnikach, sterowaniach czy co tam jeszcze chcesz. Czasem też nazbyt hurraoptymistyczne opinie - i wtedy bywa źle.

 

Nie zgodzę sie Kobra z Tobą !! kotły z ecoalem/brulim zostały stworzone do pełnej automatyki kotła CO, łatwością ustawień i dostosowaniem do wszystkich instalacji ale instalacje każdy ma rózną, wiec od uzytkownika sterownik wymaga poznania tej instalacji i ustawien pod konkretny przypadek, jak mowiłem wczesniej sterowniki są w XXI !! a instalatorzy w XIX nie wiedza że kotły mogą sterować ogrzewaniem i CWU wiec montują dodatkowe zawory 3-4 drogowe i dodatkowe gadzety.Widać poprostu że tak zaawansowane stery co niektórych przerosły nie chcą/nie umieją ustawić stera,wstydzą/boją sie zapytać a pozniej płacza na forach ze sterownik jest beee, zawsze można kupić sobie najprostszy i najtańszy ster który będzie tylko pilnował temp wody w kotle, albo będzie modulował dmuchawą( a pozniej będzie płacz że sadza w kotle albo komin zaczyna się rozwalać z powodu niskiej temp spalin), które chodzą tylko na cyrkulacji ew na 1 pompce a pozniej dziwic się że kocioł pożera mase opału. Dlaczego u osób które mają poprawną instalację nie występują problemy? dlaczego u osób które ustawiły ster pod swoj dom wszystko działa? i nie pozera kocioł opału??

 

Ps sercem kazdego kotła jest właśnie ster...reszta to wypadkowa:)

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odbiegając od tematu na zakończenie. Może wywołam wilka(VLD) z lasu:D. Piec ( nie marki RBR) mam już 4 rok. Liczę, że pochodzi jeszcze z 4 lata. Później kupię sobie mniejszy;)... A później mam nadzieję, że już tylko pompa - jeśli ich ceny spadną a prąd będzie niedrogi. Odpadnie konieczność workowania opału, zasypów, czyszczenia. Urośnie mi brzuch ale co tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda inaczej jak ktoś już miał jakieś doświadczenie z paleniem w kotle z podajnikiem (u mnie np. tak właśnie było), a inaczej jak ktoś buduje pierwszy dom lub kupuje pierwszy kocioł. Skąd taki Kowalski może wiedzieć co mu bardziej pasuje ?

Od tego jest właśnie forum. Ja często zapodaje linka z Twoim poradnikiem, bo tam można to wszystko w jednym wątku wyczytać.

 

dlatego ja zawsze staram się tylko pokazać kierunek a raczej unikam polecania jednego konkretnego modelu właśnie dlatego aby użytkownik sam zdecydował a nie kierował się wyłącznie tym co jest dobre na danym forum.

tu króluje jedno a gdzie indziej o tym samym pisze się niewiele.

pisząc poradnik chciałem zwrócić uwagę na to by kazdy decydował zgodnie ze swoimi preferencjami a nie tylko na podstawie cudzych sądów

nie wiem na ile mi się to udalo i czy wogóle???

 

też jestem blokers który zamarzył o swoim i kupił chałupę a potem kocioł w markecie. za duży bo tak radzili.

potem dopiero zacząłem fora czytać i uczyć się oraz określiłem czego naprawdę od kotła oczekuję

wiem jaki kupię kolejny ale to mam nadzieję za kilka sezonów dopiero gdyż moja pomarańczowa bestia ma się dobrze i niech tak zostanie jak najdłużej.

dość już jednak bo to nie miejsce na takie rozważania. tu koledzy piszą o konkretnym kotle i niech tak zostanie.

 

kończąc aby było w temacie dodam iż moim zdaniem na opinię taka porządną RBR musi zapracować

jak napisał Kobra- za jakieś 5 sezonów będzie można go obiektywnie ocenić

i jak napisał sebsa- trzeba filtrować co się czyta aby za bardzo nie zachwycić sie pisanymi peanami lub nie zniechęcić niepochlebnymi opiniami niezadowolonych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale większość udzielających się użytkowników właśnie dzięki lekturze forum, dowiaduje się jak powinien przebiegać prawidłowy proces spalania, jaki opał kupić i jak eksploatować swój kocioł. Cała masa ludzi nie przykłada do tego jakieś większej uwagi, pali się, ciepło jest to jest ok. Dokładają węgiel i wyrzucają coś co popiół przypomina. Po prostu albo im nie zależy albo żyją w nieświadomości.

 

Błędne założenie. Zakładamy, że osoby nieudzielające się na forach nie mają wiedzy, umiejętności do prawidłowego palenia itd. Znam osobiście takich, którzy na starych"fajkach" spalają węgiel rzekomo słabej jakości na pyłek Oczywiście znam też osoby które z prawidłowym paleniem nie mają nic wspólnego. Z węglem też bywa różnie - bo przecież to co jest dostępne w jednej części kraju wcale nie musi być obecne gdzie indziej. Bywa też często jak u mnie, że właściciele i pracownicy składów z opałem nie chcą udzielać info w temacie pochodzenia towaru który oferują. Co mi w takim razie po takich informacjach skoro koszt dowozu rzekomo extra węgla przewyższy ewentualne korzyści. Wszystko należy brać indywidualnie - takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę sie Kobra z Tobą !! ......

 

Piter - 3 pytania.

Co zrobi koal/bruli - jeśli się okaże, że temperatura spalin jest bardo niska - bo piec jest np zbyt duży do potrzeb

Co zrobi koal/ bruli - jeśli użyszkodnik będzie prowadzić piec na temp 42-45deg i palić będzie dodatkowo mokrym opałem(Yeti)

Co zrobi koal bruli jeśli mimo wszystko występuje u niego w piecu sadza - bo tam np palnik 40kW zamontowany w piecu 17kW a aktualne zapotrzebowanie to np. 2-3kW.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne założenie. Zakładamy, że osoby nieudzielające się na forach nie mają wiedzy, umiejętności do prawidłowego palenia itd. Znam osobiście takich, którzy na starych"fajkach" spalają węgiel rzekomo słabej jakości na pyłek Oczywiście znam też osoby które z prawidłowym paleniem nie mają nic wspólnego. Z węglem też bywa różnie - bo przecież to co jest dostępne w jednej części kraju wcale nie musi być obecne gdzie indziej. Bywa też często jak u mnie, że właściciele i pracownicy składów z opałem nie chcą udzielać info w temacie pochodzenia towaru który oferują. Co mi w takim razie po takich informacjach skoro koszt dowozu rzekomo extra węgla przewyższy ewentualne korzyści. Wszystko należy brać indywidualnie - takie jest moje zdanie.

 

Nie miałem na myśli, że jak ktoś się nie udziela, to nie ma pojęcia o paleniu ;) Tylko że jest dużo osób nie przykładających do tego uwagi.

 

Temat węgla i większości składów to już całkiem inna historia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter - 3 pytania.

Co zrobi koal/bruli - jeśli się okaże, że temperatura spalin jest bardo niska - bo piec jest np zbyt duży do potrzeb

Co zrobi koal/ bruli - jeśli użyszkodnik będzie prowadzić piec na temp 42-45deg i palić będzie dodatkowo mokrym opałem

CO zrobi koal bruli jeśli mimo wszystko występuje u niego w piecu sadza - bo tam np palnik 40kW zamontowany w piecu 17kW a aktualne zapotrzebowanie to np. 2-3kW.

adn1 bruli jako taki sam nic:) ale Ty już mozesz zrobić to sam:) mozesz np ustawić Histerezę na np 4-5 st i wymusisz na kotle "MOCNY" start, i wymusisz podniesienie się temp spalin do takiej temp żeby komin Ci się nie rozleciał.

adn2 nic...spalisz tego eko więcej:) a w celu ochrony komina patrz pkt1

adn3 sadza... temat rzeka...generalnie nie do przeskoczenia:) ale naprzykład możesz zrobić to sam sypiąc sadpal

Naprawdę przy tak rozbudowanym sterze "wszystko można'' ale tak jak napisałem wczesnie,j wymaga to troszkę czasu, chęci i wytrwałości,generalnie sam pooustawiasz wszystko tak jak chcesz... wez np Suspensera dlaczego jego kocioł pali 2,5-3T eko na sezon (zresztą moj podobnie) a mamy kotły przewymiarowane o 200-300%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Naprawdę przy tak rozbudowanym sterze "wszystko można'' ale tak jak napisałem wczesnie,j wymaga to troszkę czasu, chęci i wytrwałości,generalnie sam pooustawiasz wszystko tak jak chcesz... wez np Suspensera dlaczego jego kocioł pali 2,5-3T eko na sezon (zresztą moj podobnie) a mamy kotły przewymiarowane o 200-300%

Moim zdaniem ilość spalanego eko u Was wynika zarówno z Waszych umiejętności jak i małego zapotrzebowania na ciepło budynków, co jest związane z dobrym projektem i wykonaniem domu. O ile pamiętam większość czasu swoje Enki i tak prowadzicie 2-stanowo. Siłą rzeczy podobny wynik osiągniecie na innych sterach- choćby Techa. Ostatnio Kobra pozytywnie się wypowiadał chyba o Boleckim. Jest więc tego trochę.

Samo przewymiarowanie to nie wszystko. Zobacz np Rajmunda i jego palnik 50kW:)

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ilość spalanego eko u Was wynika zarówno z Waszych umiejętności jak i małego zapotrzebowania na ciepło, dobrze zaprojektowanego(wykonanego) domu. O ile pamiętam większość czasu swoje Enki i tak prowadzicie 2-stanowo. Siłą rzeczy podobny wynik osiągniecie na innych sterach- choćby Techa. Ostatnio Kobra pozytywnie się wypowiadał o Boleckim.

 

sebsa zgadza się prowadzimy 2stanowo, ale sam proces spalnia nie robi nam oszczędności... wiesz jeden producent ( na forum) ma zamiar wrzucać sterowniki boleckiego do swoich kociołków ,nie znam sterownika więc nie będe sie wypowiadał- nie jest wykluczone że za jakiś czas kupie sobie (jest to ster nisko budzetowy) czy wypożyczę od kogoś i zobaczę co on potrafi :) sprawdziłem techa przez miesiac miałem róznicę ok 80kg (do tyłu) w stosunku do bruliego ale na starym techu, nowego nie testowałem. co daje 80kg x8m-cy.... policz sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebsa .... sprawdziłem techa przez miesiac miałem róznicę ok 80kg (do tyłu) w stosunku do bruliego ale na starym techu, nowego nie testowałem. co daje 80kg x8m-cy.... policz sobie :)

Wydaje mi się, że takie porównanie jest g...o warte(czyt. niewiele:)) Nie ma przecież 2 identycznych miesięcy z tymi samymi temperaturami, zachowaniami użytkowników itd. Generalnie jednak nie podważam wyników - bo na pewno znasz swój dom i wiesz co piszesz. Pewnie w dłuższym okresie użytkowania innego sterownika byłbyś w stanie zmniejszyć tę różnicę lisie:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że takie porównanie jest g...o warte(czyt. niewiele:)) Nie ma przecież 2 identycznych miesięcy z tymi samymi temperaturami, zachowaniami użytkowników itd. Generalnie jednak nie podważam wyników - bo na pewno znasz swój dom i wiesz co piszesz. Pewnie w dłuższym okresie użytkowania innego sterownika byłbyś w stanie zmniejszyć tę różnicę lisie:P

 

Pewnie tak:P (ale miałem ster pożyczony tylko na miesiąc) mam ster podłaczony do neta od początku, sprawdziłem sobie porównawczo temperatury zewnętrzne:)

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tu się przyczepić w takim razie. Cobry nie ma, Zawijan pochwały prawi, sprawność jak kotle kondensacyjnym bez mała. Bierzesz;)

Mnie tylko ciągle ten kolor odpycha:P

 

eee zima dopiero sie rozpoczyna:) teraz to byle co i byle jak się spali ;) a swoją droga samo przystosowanie sterownika do mojej instalacji zajmuje mi ok tygodnia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niema o czym pisać to każdy temat jest dobry :)

Co do kotła i sterownika najbardziej doceniają go ci którzy już mieli okazję używać innych kotłów z podajnikiem, ja mam szczęście zaliczać się do tej grupy.

Czy ja gdzieś napisałem kiedyś że wszyscy muszą być z niego zadowoleni ?

Napisałem i to nie dawno że na pewno się tacy znajdą.

Jeśli się znalazł to chciałem skrócić jego męki bo po co ma się mordować.

Chciałbym żeby kolega Marek się określił jaka jest jego decyzja, myślę że najlepiej na priva żeby tu nie smiecić ale w sumie mi to nie przeszkadza, nie mam nic do ukrycia.

Cztero czy pięciodniowy kocioł nie problem czy wymiana sterownika, Do maja przyszłego roku czekał nie będę.

Aż tak dobrze niema, Instalco nie produkuje po 20 tyś kotłów rocznie a ja nie jestem Fuego.pl, myślę że nawet tam nie składają takich propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem ot tak sobie w kilka udostępnionych sterowników. Widzę rozjazdy temperatur po 5 - 15 stopni i nieraz i po kilka dziennie wprowadzanych zmian. No to w moim starym wielkim klocu Defro ze sterem dwustanowym ST 37 rzadko bywały wahania większe niż 5 stopni. 2 histerezy, ze 2 jeszcze spadał po załączeniu do grzania i tak 1, max 2 przebijał zadaną po odstawieniu. Dymu, sadzy i niedopału brak. Nie zaglądałem do niego po 3 - 4 dni, raz ustawiony potrafił cały sezon równo sobie chodzić.

No to popatrz może na mój, mam normalny seryjny kocioł.

Został omyłkowo wysłany do klienta z odwrotnym zasobnikiem jak potrzebował a później przerzuciłem go do siebie.

Gdzie widzisz te kilka razy dziennie wprowadzane zmiany ?

Co do przeregulowań to chętnie podpiąłbym Bruli ( monitorowanie ) pod Twój kocioł żeby latem przy grzaniu tylko CWU zobaczyć te 5-cio stopniowe przeregulowania.

Właśnie to jest najgorsze jak po odpaleniu nie bierze się instrukcji, bądź nie pyta i zaczyna się wszystkim kręcić, nie wiedząc czym się kręci i w jakim celu.

Tak samo jak z nowym telewizorem, najpierw pilot do ręki a jak nic nie działa to albo zepsuty albo książki się szuka co tam napisali :)

Taka nasza Polska mentalność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to popatrz może na mój, mam normalny seryjny kocioł.

Został omyłkowo wysłany do klienta z odwrotnym zasobnikiem jak potrzebował a później przerzuciłem go do siebie.

Gdzie widzisz te kilka razy dziennie wprowadzane zmiany ?

Co do przeregulowań to chętnie podpiąłbym Bruli ( monitorowanie ) pod Twój kocioł żeby latem przy grzaniu tylko CWU zobaczyć te 5-cio stopniowe przeregulowania.

Właśnie to jest najgorsze jak po odpaleniu nie bierze się instrukcji, bądź nie pyta i zaczyna się wszystkim kręcić, nie wiedząc czym się kręci i w jakim celu.

Tak samo jak z nowym telewizorem, najpierw pilot do ręki a jak nic nie działa to albo zepsuty albo książki się szuka co tam napisali :)

Taka nasza Polska mentalność :)

 

jak wszystkie środki zawiodą to wtedy zaglądamy do instrukcji często tak mam w pracy (panie nie da się tego załączyć mówię weź pan DTR-ke panie a kto może wiedzieć gdzie ona jest przecież to tylko rozłącznik żadna filozofia ) i mów do mnie jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mark3k

Czytam część wypowiedzi i po trochę pijecie do mnie. Akurat wiedzę techniczną z zakresu elektroniki, automatyki, elektryki, mechaniki mam dość obszerną - po części z racji wykonywanej pracy. DTR-ki to mój chleb powszedni przy kilkuset urządzeniach funkcjonujących w firmie. Uruchamiałem przy rozruchu firmy palniki i nadal nadzoruję ich eksploatację, co prawda gazowe, ale o mocach od 150 kW do 4300kW (tak 4,3MW), więc ta zabawka w kotłowni to taki mały karzełek grzewczy. Wszystkie sterowniki w firmie pracują w systemie PID ze sterowaniem z poziomu komputera. Sugestie, że instalator itp są z poprzedniego wieku są niestosowne i nie na miejscu. Skoro uruchomiłem i odpowiednio zestroiłem palniki o słusznych mocach, to chyba z takim karzełkiem też sobie powinienem porazić, a może mój umysł nie ogarnia tak wspaniałego z 25 wieku sterownika ecoal.

Jeśli urządzenie pracuje poprawnie i zgodnie z oczekiwaniami, to zawsze napiszę że jest dobre, a nawet bardzo dobre. Jeśli miałbym dostęp do kodu źródłowego, wtedy wprowadziłbym zmiany dla siebie istotne I tyle w temacie.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...