Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No w statystykach widnieje na razie 5,52kg/dobę jak na razie.

Kocioł spali stosownie do strat jakie generuje Twój budynek.

Nie wszyscy mają nowe domy i instalacje, nie wielką ilość wody w niej, nie mają ocieplenia jak w nowo budowanych domach także i spalania takiego nie będą mieć :)

Mój też nie jest taki i spalam tyle ile muszę spalić żeby mieć ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
No w statystykach widnieje na razie 5,52kg/dobę jak na razie.

Kocioł spali stosownie do strat jakie generuje Twój budynek.

Nie wszyscy mają nowe domy i instalacje, nie wielką ilość wody w niej, nie mają ocieplenia jak w nowo budowanych domach także i spalania takiego nie będą mieć :)

Mój też nie jest taki i spalam tyle ile muszę spalić żeby mieć ciepło.

 

Jedno jest pewne.Nie ma ocieplenia-trzeba grzać dłooogo wcześniej.Jak parę ton budulca się wychłodzi-lipa ;)Płacimy za opał z nawiązką.Wystarczy popatrzeć na sterowniki i statystyki tych co odpalili niedawno kotły.Pierwsze dni spalanie spore.Nawet jak jest izolacja domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

Zwracam się z prośbą o pomoc w dobraniu odpowiedniego schematu instalacji, do pracy z RBR-kiem 17kw.

Chciałbym instalację prostą, łatwą w sterowaniu i taką która wykorzysta maksymalnie możliwości kotła i sterownika.

Kilka słów o domu: parterowy ze zintegrowanym garażem, po podłodze użytkowej około 138m2, + 36 garaż.

Dom z pustaka ceramicznego, okna 3 szybowe z ocieplanymi ramami, w październiku ocieplenie 15cm styropianu.

Instalacja CO to około 84m2 podłogówki + 6 grzejników i 1 drabinka.

Podłogówka na 5 pętlach, rurki układane co 15cm, rozdzielacz z rotometrami.

Grzejniki płytowe z głowicami termostatycznymi.

CWU z cyrkulacją (tu pewnie jakieś sterowanie czasowe bym potrzebował).

Zasobnik ciepłej wody dwupłaszczowy 140l umiejscowiony około 1,5m od kotła.

 

Panowie, jak to ogranąć, ile pomp musi być, jak z zaworami 3, czy 4 drogowe?

Na podłogówkę myślałem o 3-drożnym termostatycznym.

 

Instalacja będzie wykonywana w dniu jutrzejszym (internetu póki co to brak).

 

Kocioł, z ceramiką i przekładnią Norda.

 

Pozdrawiam

Sławek

 

Jako, że jesteśmy "prawie" sąsiadami, to coś skrobnę.

Na podłogówkę jedna pompa i na pewno zawór 3d termostatyczny i tu pytanie czy sterowany ręcznie czy z siłownikiem i jakimś osobnym sterem do niego, bo na tą chwilę eCoal zaworów mieszających nie obsługuje ?

Ja mam sterowanie ręczne, w sezonie ze trzy razy kręcę. Przepływy raz ustawisz na rotametrach i powinno być ok.

 

Na CWU, hmmm... A to stojący baniak czy poziomy ? Jeśli chcesz mieć możliwość ustawiania innej temperatury niż na CO, korzystania z programatora itp. To tu druga pompa.

 

Na CO (grzejniki), pompa i ja dodałem ostatnio u siebie zawór 4D, dlatego, że instalator zapodał mi DUŻO za duże grzejniki. Skutkowało to tym, że: jak temperatura w pomieszczeniu spadła - termostat puszczał wodę - jak się wchodziło do pokoju, czuć było taki "podmuch gorąca" (nie wiem jak to nazwać) - termostat się zamykał i tak w kółko. Teraz mam zamiar puszczać w grzejniki maks 40 stopni.

No i tu pojawia się problem z utrzymaniem równej temperatury na kotle, bo algorytmy eCoal działają różnie, a wiadomo, że jak na kotle skacze, to za 4D również, chyba że są 4D termostatyczne ???

 

Dlatego ja na CO i CWU chcę jedną pompkę ;)

 

Na cyrkulację też pompka i tutaj albo pod stera podpięta albo jakiś prosty programator czasowy.

 

 

Swoją drogą, fajnie że w wlkp kolejny RBR zagości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toz wam tlumacze ze grzanie +gotowanie gazem kosztuje mnie 75 zl miesiecznie czyli:

55 zl gotowanie

20 zl woda

20 zl kosztuje worek ekogroszku

Niech mi teraz ktory z was zagrzeje wode przez miesiac RBR-em 1 workiem groszku

Powodzenia

CWU Ci tak po taniości latem wychodzi dzięki solarowi, w zimie będzie inaczej. Więc zrobiłbym tak jak Piotrek pisze - bypass przed termą gazową, na rurach między bypassem a termą zawory kulowe, na bypassie też zawór kulowy. Na lato - zamykasz bypass i gaz wspomaga solar, kocioł śpi. Na zimę - zamykasz termę gazową i solar wspomaga RBR -a. Też godzinka roboty + koszt 3 zaworów i 6 nypli.

Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dostalem troche pytan w kwestii "grochowego" kotla, a ze przymierzam sie do RBRa to chcialbym odpowiedziec na jego podstawie.

Ile mniej wiecej RBR 11kw zuzywa wegla na dobe tylko do CWU przy standardowyn zuzyciu.

Luknij w statystyki mojej 11-tki :)

Teraz komplet w chałpie, 7 ludzi. student wyjedzie to spalanie jeszcze spada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jest tak że ma być na 7.

Ty decydujesz na ile ma być ustawiony.

Ustalasz podmieszanie ile wody gorącej z kotła domieszać do powracającej z instalacji żeby uzyskać to co chcesz na wyjściu na instalację za zaworem.

Może też być na 7 a resztę doregulujesz termostatami :)

Nie posiadam termostatow (dom epoka Gierka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dostalem troche pytan w kwestii "grochowego" kotla, a ze przymierzam sie do RBRa to chcialbym odpowiedziec na jego podstawie.

Ile mniej wiecej RBR 11kw zuzywa wegla na dobe tylko do CWU przy standardowyn zuzyciu.

 

Nie ma czegoś takiego jak standardowe zużycie, wszystko zależy od instalacji i przyzwyczajeń domowników,

u mnie 3 dorosłe + 2 dzieci, niżej niż 3 kg/dobę.

 

P.S. Od 13.09. dogrzewam łazienki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU Ci tak po taniości latem wychodzi dzięki solarowi, w zimie będzie inaczej. Więc zrobiłbym tak jak Piotrek pisze - bypass przed termą gazową, na rurach między bypassem a termą zawory kulowe, na bypassie też zawór kulowy. Na lato - zamykasz bypass i gaz wspomaga solar, kocioł śpi. Na zimę - zamykasz termę gazową i solar wspomaga RBR -a. Też godzinka roboty + koszt 3 zaworów i 6 nypli.

Nie, nie kolego ja tak wode grzeje juz 4 rok i wiem co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dostalem troche pytan w kwestii "grochowego" kotla, a ze przymierzam sie do RBRa to chcialbym odpowiedziec na jego podstawie.

Ile mniej wiecej RBR 11kw zuzywa wegla na dobe tylko do CWU przy standardowyn zuzyciu.

Ja bym ci odpowiedział inaczej, standart to dla jednych 2m3 wody na ludzia a u innych 1m3 i jak to wyliczyś średnią?

U mnie w domu całej wody (zimna, ciepła) idzie 28m3 na m-c to teraz jak to jest z wyliczaniem? Ile ciepłej mam grzać a ile zimnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek nie obraź się.Teoretyzujesz,pytałem czy próbowałeś obu opcji ,ale ...w tym samym obiekcie i tej samej instalacji.Okazuje się,że nie.Więc nie wiesz,może na jednej byłoby teraz lepiej.Pozdrawiam ;)

 

Widze, ze kolega Novy jest rowniez zwolennikiem jednej pompy obiegowej :) Ja jeszcze nie uruchumilem kotla, ale zamierzam w nastepnym tygodniu. Plan mam taki, zeby c.o. chodzilo na pompie na powrocie, zas cwu grawitacyjnie. Mam rowniez kupiony zawor 4D, ale w takim przypadku zastanawiam sie, czy jest sens go w ogole dawac, skoro cwu bedzie grawitacyjnie non stop krazyc. Najwyzej, zeby sie nie marnowal i zarabial na siebie, dam go na wyjsciu na grzejniki lub na wejsciu do wymiennika cwu. Na pewno dam zawor mieszajacy termostatyczny 30-60C na wyjsciu cwu, jak rowniez pompe cyrkulacyjna cwu, bo mam daleko z kotlowni do domu. Ale obawiam sie, ze 4D na wejsciu cwu i mieszajacy termostatyczny to "dwa grzyby w barszcz". Wiec raczej 4D pojdzie w grzejniki :). Chyba za bardzo chce namieszac w tej mojej instalacji, a miala byc prosta i niezawodna... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...