Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Możesz mieć kilka problemów:

1. Zbyt duży ciąg kominowy powoduje dopalanie węgla (wysoce kalorycznego - Wesoła) w palniku i powoduje zejście żaru w pobliże ślimaka.

Taki stan skutkuje wysoką temp. podajnika. Sposób obniżenia ciągu: regulator ciągu komina.

2. Domieszaj jakiegoś węgla do wesołej o niskiej kaloryczności i podnieś ręcznie kopczyk nad koronę palnika.

 

Regulator ciągu:

http://allegro.pl/e-kominy-regulator-ciagu-kominowego-darco-14x14-i3575182148.html

Taki mam założony i problem przeciągania zniknął.

 

Dzieki za odp.

 

Generalnie wyglada na to, że ciąg w kominie jest zbyt duży dlatego zakleilem prawie cały wentylator jeszcze na wiosne bo w postoju wypalalo mi prawei caly wegiel ktory bym nie podal przy grzaniu CWU (brak przeslony na wentylatorze w RBR wiec tasma klejaca zdaje rezultat). Reg ciagu musze rozwazyc ale to nie jest rozwiazanie na juz i pewnie wymaga przerobek w kotlowni. O ile rozumiem dobrze to efekt koncowy (tyle ze nieautomatyczny) da sie uzyskac przez wyczystke lub przyslaniajac wentylator.

 

Troche mnie dziwi tylko, ze ta temp wzrasta podczas grzania CO (potrzymanie CWU jest w miare opanowane) wiec nie wiem czy wentylator sie za bardzo jeszcze kreci czy jak ? (szpara na wentylatorze jest na prawde minimalna i sam ciag kominowy jest bardzo stlumiony - przynajmniej tak mi sie wydaje :))

 

 

dB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Palnik jest chłodzony powietrzem z dmuchawy.Każde rozbujanie palnika i odstawienie (przejście w podtrzymanie ) powoduje wzrost temp podajnika poprzez promieniowanie z paleniska.

 

Dzieki,

 

No wydaje sie sensowne tylko jak temu zaradzic ? lub zminimalizowac ten skutek chcac jednak troche dogrzewac dom na pogodowym+pokojowym ? Bo jednak w chwili obecnej zbyt sie chyba to grzeje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,

 

No wydaje sie sensowne tylko jak temu zaradzic ? lub zminimalizowac ten skutek chcac jednak troche dogrzewac dom na pogodowym+pokojowym ? Bo jednak w chwili obecnej zbyt sie chyba to grzeje ?

Obojętnie co byś nie zrobił na już to będzie prowizorka. W twoim przypadku zaklejanie taśmą zdało egzamin w podtrzymaniu. W grzaniu takiej możliwości nie masz dlatego że sterownik dostaje informację że musi grzać i podaje groch i dmucha. Masz zaklejony wentylator i tego powietrza wpada mniej, wolniej się podnosi temp. i sterownik dokłada następne porcje a powietrza znowu skąpo i tak do osiągnięcia temp. zadanej. W trakcie tego na palniku tworzy się duży kopiec który nie nadążał się spalić podczas pracy i dopiero po zatrzymaniu sterownika duży ciąg kominowy dalej ci to wypala i rośnie temp. podajnika. Dlatego twojej żonie buchnął ogień.

Rada doraźna otworzyć wyczystkę i w ten sposób zlikwidujesz ciąg poprzez wentylator. Kupujesz regulator ciągu i zakładasz na drzwiczki wyczystki i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Rada doraźna otworzyć wyczystkę i w ten sposób zlikwidujesz ciąg poprzez wentylator. Kupujesz regulator ciągu i zakładasz na drzwiczki wyczystki i problem z głowy.

 

Nie na wszystkie drzwiczki wyczystki regulator ciągu da się założyć. Czasem jak u mnie prościej kupić taki na ścianę i wykuć otwór pod ten regulator.

Młotek/mesel - max godzina pracy. Młotowiertarka z dłutem ok 5- 10 minut..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie co byś nie zrobił na już to będzie prowizorka. W twoim przypadku zaklejanie taśmą zdało egzamin w podtrzymaniu. W grzaniu takiej możliwości nie masz dlatego że sterownik dostaje informację że musi grzać i podaje groch i dmucha. Masz zaklejony wentylator i tego powietrza wpada mniej, wolniej się podnosi temp. i sterownik dokłada następne porcje a powietrza znowu skąpo i tak do osiągnięcia temp. zadanej. W trakcie tego na palniku tworzy się duży kopiec który nie nadążał się spalić podczas pracy i dopiero po zatrzymaniu sterownika duży ciąg kominowy dalej ci to wypala i rośnie temp. podajnika. Dlatego twojej żonie buchnął ogień.

Rada doraźna otworzyć wyczystkę i w ten sposób zlikwidujesz ciąg poprzez wentylator. Kupujesz regulator ciągu i zakładasz na drzwiczki wyczystki i problem z głowy.

 

mozecie wkleić fotke jak to wyglada zamontowane na drzwiczkach wyczystki. czy się to latwo demontuje jesil trzeba wybrać z wyczystki ? po obrazkach w necie jakos nie widze jak to zamontowac ;/

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozecie wkleić fotke jak to wyglada zamontowane na drzwiczkach wyczystki. czy się to latwo demontuje jesil trzeba wybrać z wyczystki ? po obrazkach w necie jakos nie widze jak to zamontowac ;/

 

Dzieki

Ja ci nie wyślę a to z tej przyczyny że takowej nie mam. Mam ją w planie od prawie początków palenia ale jak do tej pory nic z tym nie zrobiłem. Otwieram wyczystkę ale do końca roku będzie zamontowana. Wtedy będę szukał.

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=regulator+ci%C4%85gu+kominowego&search_scope=category-1520

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozecie wkleić fotke jak to wyglada zamontowane na drzwiczkach wyczystki. czy się to latwo demontuje jesil trzeba wybrać z wyczystki ? po obrazkach w necie jakos nie widze jak to zamontowac ;/

 

Dzieki

 

 

Ja się czaję na taki, co prawda ocynkowany ale chyba zaraz go nie zeżre ;)

 

http://www.abceko.pl/pl/p/Regulator-ciagu-kominowego-Z-4/4840

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać w gronie odpalonych :)

Zawsze pisałem że jak są pytania to jest odpowiedź i jest to mniej bolesne :)

 

Niemniej jednak dobre rady sa bezcenne :)

Wrzucam kilka fotek, na poczatku z montazu "na sucho", ktory zabral mi caly dzien, bo robilem kilka modyfikacji na biezaco, ze wzgledu na szczuplosc miejsca na jednej sciance oraz checi jak najwiekszego "skompresowania" instalacji. I tak jeszcze w srodku zostalo nieco miejsca.

IMG_20130927_183824.jpgIMG_20130927_202810.jpgIMG_20130927_202846.jpg

Postanowilem nie oszczedzac na srubunkach, jako ze z pewnoscia niejednokrotnie najdzie mnie chec zmiany czegos czy poprawienia a wtedy latwiej jest rozkrecic niz rozlutowac :bash:

 

Kolejne zdjecia przedstawiaja instalacje i kociol juz po uruchomieniu wczoraj wieczorem.

IMG_20130930_223954.jpgIMG_20130930_224038.jpg

Mam jeszcze kilka, ale nie chca sie zaladowac, wiec dodam je przy najblizszej okazji. Zapewne bedzie kilka pytan, za rady tez bede wdzieczny.

Tam gdzie wyraznie widac spadki rur, jest to cwu grawitacyjne, dodalem jednak pompe cwu na obejsciu w razie naglego wiekszego zapotrzebowania. Jak widac pompa z zaworami jest pod zaworem roznicowym i koliduje nieco z zespolem pompy co, ale nie chcialem dawac pompy cwu ponad zaworem, mimo miejsca na to, bo ciagle by sie zapowietrzala. Odchylilem nieco ja od pionu i bez problemu wszystko sie zmiescilo. Pompa cyrkulacyjna cwu jest zamontowana bezposrednio na kroccu zbiornika. Oczywiscie tloczy wode do zbiornika i sila rzeczy nie ma za nia zaworu zwrotnego, ale jest przed nia - wiem, ze to niezgodne ze sztuka...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie mi przeszła przez myśl by kolejne zasypy już zrobić w mieszance K. Juliusza ( którego mam najwięcej ) z czesiem, którego to jeszcze trochę trzeba "wydymac" przez komin. Jest to sens mieszać ? i jak się taka mieszanka może sprawdzić.

W planach miałem ( póki jeszcze nie ma zimna, a zapowiadają nawet ładnie i ciepło ) zmordować czeski i dopiero potem zasypać Julka.

 

Ps.

Dzięki Nowy! za zainteresowanie, ale tymczasowo mnie nie ma domu, a żony nie będę mordował by oglądała popielnik i palnik, więc do weekendu musi popracować na czesiu z obecnymi ustawieniami.

Na pewno wrócimy do tematu przy Kaziku Juliuszu, czy Retopalu jak chłodkiem zawieje.

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20130930_224052.jpgIMG_20130930_224115.jpgIMG_20130930_224232.jpg

 

c.d.

 

Niezalezne zasilania c.o. i c.w.u., zabezpieczenie konsola bezpieczenistwa na zasilaniu cwu, dodatkowo zawor bezpieczenstwa 1,5 bara na kotle i zawor DBV. Nie mam jeszcze podlaczonego zasilania zaworu DBV, poniewaz mysle podac go z bojlera cwu, a konkretnie juz za mieszaczem, czyli maksymalnie temp. 45 st C. Obawiam sie bezposredniego podlaczania zimnej wody, tym bardziej, ze wylot z DBV mam nie do krocca powrotu a bezposrednio do krocca 3/4 cala z boku kotla na dole.

IMG_20130930_224200.jpg

Ciepla woda podmieszana na wyjsciu zmniejsza ryzyko oparzenia goraca woda w sytuacji wysokiej temperatury na kotle (przy cwu grawitacyjnym).

Przy okazji dobra rada dla wszystkich, ktorzy podobnie jak ja chca sie zabrac za montaz a nie maja zbytniego doswiadczenia.... Najpierw lutujemy miedz, zwlaszcza tam, gdzie ma sasiadowac z PEX, potem rozprowadzamy PEX. Ja zrobilem na odwrot i...kawalek PEXa do wymiany :jawdrop::jawdrop:

Nie mam zaciskarki do PEX, fragment instalacji zaciskanej zostal wykorzystany ze "starego" podlaczenia. Nie pytajcie mnie tylko, ile sily wlozylem w rozkalibrowanie tego PEXA do ksztaltek skrecanych:bash:

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem mu trochę nadmuch żeby nie ogrzewać atmosfery nad dachem ale nie wiem czy dobrze zrobiłem.
To czy dobrze z nadmuchem to sam ocenisz na palniku i w popielniku. To że lepiej wstaje to też sprawa ustawień, grochu i korekt których sobie nie szczędzisz :)

Jak ci się sprawdzi ręczny z pogodowym to się będziesz cieszył a jak jeszcze spalanie zmniejszysz na ręcznym w stosunku do grupowego i nie będziesz puszczał kominem ani wysypywał z popiołem niedopałków to wtedy możesz być zadowolony że dajesz radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...