Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Mają te same palniki o ile się nie mylę, a jeżeli się mylę to ktoś mnie poprawi :)

 

Jeśli palą tyle samo w podtrzymaniu to majac bufor to żadna różnica czy 11 17 czy 24 bo ilość zmarnowanego opału będzie taka sama

 

A w sumie to dziwne że mając 17 gonisz tylko na 8-9 bo powinien kocioł iśc na pełnej mocy naładować bufor i przejść w podtrzymanie, czym większy kocioł tym dłuższe podtrzymanie ale krótsze grzanie mały kocioł długie grzanie krótkie podtrzymanie

 

Masz gdzieś fotki swojego bufora ???

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy zbigmaz napisał że palą tyle samo ?

Maja takie same palniki a to nie to samo co palą.

23kW ma większy palnik, o jakim marnowaniu piszesz ?

 

rozważam kocioł z instalcją z buforem i zaletami 11 nad 17 czy 23

wiem że 11 i 17 ma takie same palniki - wiec koszt pracy na podtrzymaniu powinien być taki sam

jeśli do zaladunku bufora potrzeba 11kWh to 11 na pełnej mocy będzie pracować przez 1h a 17 przez 38,4min

po tym czasie wychładzanie i odbiór ciepła będzie taki sam dla 11 i 17 załóżmy 3h po czym z nowu praca 11 przez 1h; 17 przez 38,4min

To powiedzcie mi Panowie który kocioł będzie bardziej ekonomiczny ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łącznie ~1000m rurki diamond :) Lepsza jak marketówki , tańsza jak wavin , układałem sam więc wiem co piszę :) Dwa rozdzielacze parter , piętro , na każdy rozdzielacza po 8 pętli , najdłuższa pętle ~70m.

 

Pompy do podłogówki to alphy2 25-40, do cwu leszno elektroniczna 25-40. Nie dawałem 4D bo mam osobny obieg z cwu , i pompka cwu może działać jak mieszająca ... strasznie wychładza wodę, 4D pewnie też

 

Regulacja na zaworach 3Dtermo temp zasilania , piętro mam teraz na ~23*C , parter ~26*C. Powinno wystarczyć.

 

Co do 4D to nie wiem, musisz zdecydować , ale wydaje mi się że albo albo , albo 3Dtermo - ustawiasz temp. raz i podłogówka się sama ma regulować , albo 4D - ustawiasz i potem proporcjonalnie do temp na kotle masz na wyjściu

 

U mnie ciągle daje w doope nieskończona wentylacja , wychładza pomieszczenia strasznie im niższa temp. na zew. tym więcej ciągnie , wczoraj jak mierzyłem to wiało 8*C do salonu , Jutro muszę połączyć przewody do skrzynek rozdzielczych i do reku. Wtedy wyniki będą prawdziwe :)

 

Kocioł z podłogówką dają radę ale spalanie wzrasta :)

 

Dzisiaj zdobyłem 10worków "wesołej" , przełączyłem na automat - szybciej wypali zasobnik , szybciej potestuję :)

 

U mnie jest kilka pętli delikatnie przekroczone 100m (musiałem ostro walczyć z hydraulikiem aby nie było 2 razy więcej) i myślę skoro u ciebie 25-40 wyrabia na 1 biegu to u mnie też powinna wyrobić.

Czemu kupowałeś grunfosy do podłogówki a leszno do cwu (po za autoadapt chyba niczym się nie różnią, a jak nie masz siłowników to autoadapt nic nie da i można było kupić tańszą alpha 2L i ustawić ręcznie lub tą Leszno - chyba że coś źle myślę).

 

Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami. Oczywiście wszystko w układzie zamkniętym z zaworem DBV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe , że przy wiekszym zapotrzebowaniu na ciepło praca się uspokoi zarazie kociołek troche szaleje bo jak widac z wykresów po zakończeniu wypalania temperatura rośnie jeszcze o ok 8 st. Teraz dziekuje, że nie posłuchałem Wieśka i założyłem zawór 4d ;) Jednak sie przydaje.

To nie jest szaleństwo a raczej w tych warunkach normalne :)

Odbiór prawie żaden, duża sinusoida, kocioł stoi w podtrzymaniu to 1,5 godziny.

Co do zaworu mówię że nie jest wymagany, kto chce to montuje kto nie chce nie musi.

Zależy to jak zrobiona jest instalacja o jaka to instalacja.

Chcesz niższą sinusoidę to zmniejsz zadaną :) albo pal w ręcznym.

Nie chcesz korzystać z pokojówki, kombinuj z zaworem.

Wybór jest obszerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem trochę DTR RBR do moich potrzeb , czy w miarę prawidłowo czy o czymś zapomniałem?

Maher, tak jak na tym rysunku podłączony 4D nie ma prawa działać. Co więcej - przy takim podłączeniu 4D cała instalka nie ma prawa działać. W lewym skrajnym położeniu woda będzie krążyć w CO za 4D, kocioł odcięty od CO. W prawym skrajnym położeniu pompy CO zaciągną wodę z króćca powrotnego kotła i zwrócą ją do kotła przez zasilanie. W położeniach pośrednich będą ciągnąć ze wszystkich 3 portów, woda z CO nie będzie miała swobodnej drogi powrotu do kotła.. Ten lewy powrót ( ten do którego jest dopięte CWU ) przepnij na dół 4D ( tam, gdzie teraz masz zasilanie z kotła ) i zadbaj, żeby pod 4D był na tej rurze min. 80 cm. pionowy odcinek. Zasilanie z kotła wepnij w miejsce po tym przepiętym powrocie. Wtedy będzie banglać. Gmaj, rozumiem że u Ciebie pompa tłoczy wodę do 4D a jego przegroda jest w poziomie i dla zwiększenia przepływu na instalację kręcisz zaworem w lewo? Napisz proszę, czy testowałeś działanie 4D na różnych położeniach i czy działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi mi o to, czy obniża temperaturę na zasilaniu grzejników przy skręceniu zaworu tak np. na 3/4 przepływu w instalację, 1/4 na dogrzanie powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami. Oczywiście wszystko w układzie zamkniętym z zaworem DBV.

Jak dla mnie to źle kombinujesz.

Jak chcesz grzać bojler grawitacyjnie a jednocześnie dogrzewać pompką ?

Wiesz jak będzie działać grawitacja za 4D ?

Wiesz jakie zamieszanie może być na tych ukladach za 4D w zależności od załączania i wyłączania się pomp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maher, tak jak na tym rysunku podłączony 4D nie ma prawa działać. Co więcej - przy takim podłączeniu 4D cała instalka nie ma prawa działać. W lewym skrajnym położeniu woda będzie krążyć w CO za 4D, kocioł odcięty od CO. W prawym skrajnym położeniu pompy CO zaciągną wodę z króćca powrotnego kotła i zwrócą ją do kotła przez zasilanie. W położeniach pośrednich będą ciągnąć ze wszystkich 3 portów, woda z CO nie będzie miała swobodnej drogi powrotu do kotła.. Ten lewy powrót ( ten do którego jest dopięte CWU ) przepnij na dół 4D ( tam, gdzie teraz masz zasilanie z kotła ) i zadbaj, żeby pod 4D był na tej rurze min. 80 cm. pionowy odcinek. Zasilanie z kotła wepnij w miejsce po tym przepiętym powrocie. Wtedy będzie banglać. Gmaj, rozumiem że u Ciebie pompa tłoczy wodę do 4D a jego przegroda jest w poziomie i dla zwiększenia przepływu na instalację kręcisz zaworem w lewo? Napisz proszę, czy testowałeś działanie 4D na różnych położeniach i czy działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi mi o to, czy obniża temperaturę na zasilaniu grzejników przy skręceniu zaworu tak np. na 3/4 przepływu w instalację, 1/4 na dogrzanie powrotu.

 

Schemat z 4D narysowałem tak aby się zmieścił (wyżej podany jest prawidłowy sposób podłączenia - ten z godzinami). Rozrysuje jeszcze raz na karce i wrzucę zdjęcie z przekrojami i odległościami i uwagami z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozważam kocioł z instalcją z buforem i zaletami 11 nad 17 czy 23

wiem że 11 i 17 ma takie same palniki - wiec koszt pracy na podtrzymaniu powinien być taki sam

jeśli do zaladunku bufora potrzeba 11kWh to 11 na pełnej mocy będzie pracować przez 1h a 17 przez 38,4min

po tym czasie wychładzanie i odbiór ciepła będzie taki sam dla 11 i 17 załóżmy 3h po czym z nowu praca 11 przez 1h; 17 przez 38,4min

To powiedzcie mi Panowie który kocioł będzie bardziej ekonomiczny ???

Tu nie jest to takie proste, dwa kotły o różnych pojemnościach wodnych i różnych (wielkością) wymienników. Jeżeli w podtrzymaniu sterownika nie interesuje nic innego jak wzrost temp. spalin o potrzebną wielkość to mniejszy dojdzie szybciej do tej zadanej niż większy. Przy grzaniu tu nie będę się spierał ale też te zależności będą trochę inne biorąc pod uwagę wymienniki jak i zużycie prądu przy pracach pomp. Mniejszy się szybciej rozgrzeje niż większy i to przy takich samych palnikach (bo nikt nie napisał że jest inaczej).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to źle kombinujesz.

Jak chcesz grzać bojler grawitacyjnie a jednocześnie dogrzewać pompką ?

Wiesz jak będzie działać grawitacja za 4D ?

Wiesz jakie zamieszanie może być na tych ukladach za 4D w zależności od załączania i wyłączania się pomp ?

Bojler będzie nad piecem i będzie podobny układ jak przy starych grawitacyjno-pompowych układach z zaworem różnicowym, osobne wyjście z pieca, odnośnie wspomagania pompki to jak woda bojlerze spadnie z 10C poniżej zadanej to pompa się włączy tylko do czasu jej podgrzania.

Grawitacja 4D ma tylko działać tylko po stronie pieca (i tylko gdy obie pompy będą wyłączone), za zaworem 4D pompy będą działać na podobnej zasadzie jak bym miał zamiast podłogówki zwykłe kaloryfery z termostatami, też jak termostat otworzy to popłynie zimna woda i po to zabezpieczenie dodatkowe z CWU(grawitacyjne) i dodatkowo 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie jest to takie proste, dwa kotły o różnych pojemnościach wodnych i różnych (wielkością) wymienników. Jeżeli w podtrzymaniu sterownika nie interesuje nic innego jak wzrost temp. spalin o potrzebną wielkość to mniejszy dojdzie szybciej do tej zadanej niż większy. Przy grzaniu tu nie będę się spierał ale też te zależności będą trochę inne biorąc pod uwagę wymienniki jak i zużycie prądu przy pracach pomp. Mniejszy się szybciej rozgrzeje niż większy i to przy takich samych palnikach (bo nikt nie napisał że jest inaczej).

 

No dobra czyli trzeba to sprawdzić :))

 

Chyba jako jedyni będziemy mieli kotły podajnikowe z buforem - wiec będziemy mogli porównywać swoje spostrzeżenia, ja właśnie sprzedałem mój błąd defro Optomi komfort 25 - nie wiem gdzie producent widział ten komfort i teraz stoję przed zakupem nowego kotła, na razie jadę na solarach choć słoneczko nie rozpieszcza.

 

Jak masz ocieplony bufor ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra czyli trzeba to sprawdzić :))

 

Chyba jako jedyni będziemy mieli kotły podajnikowe z buforem - wiec będziemy mogli porównywać swoje spostrzeżenia, ja właśnie sprzedałem mój błąd defro Optomi komfort 25 - nie wiem gdzie producent widział ten komfort i teraz stoję przed zakupem nowego kotła, na razie jadę na solarach choć słoneczko nie rozpieszcza.

 

Jak masz ocieplony bufor ??

Na PW posłałem parę linków gdzie wstawiałem zdjęcia i schematy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kobra64...Gmaj, rozumiem że u Ciebie pompa tłoczy wodę do 4D a jego przegroda jest w poziomie i dla zwiększenia przepływu na instalację kręcisz zaworem w lewo? Napisz proszę, czy testowałeś działanie 4D na różnych położeniach i czy działa prawidłowo. Przede wszystkim chodzi mi o to, czy obniża temperaturę na zasilaniu grzejników przy skręceniu zaworu tak np. na 3/4 przepływu w instalację, 1/4 na dogrzanie powrotu.

 

Owszem, sprawdzalem na moment i rzeczywiscie zauwazylem nieznaczne obnizenie temperatury za zaworem 4D (mam tam termometr). Jest tylko jedna rzecz...podlaczylem dzis czujniki zewn. i wewn. i od razu spadla temperatura zadana na kotle z 50 C na 45 C. Wiec to obnizenie nie jest miarodajne. Ale jutro sprawdze to w sposob, jaki piszesz i podam dokladniej rezultat.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maher: Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami.

 

Z cwu na grawitacji sie zgodze, ale co grawitacyjno pompowe, do tego pompy za zaworem 4D....nie widze tego. Tzn. dzialanie takiego systemu jest nieprzewidywalne. U mnie w tej chwili zawor 4D jest w pozycji otwartej na max i pewnie tak pozostanie, zwlaszcza od momentu jak wlaczylem sterowanie pogodowe. W zasadzie to teraz 4D juz mi niepotrzebny:yes: Ale kupiony byl pol roku temu na fali zakupow do nowego kotla, wiec go zainstalowalem, zeby darmo na polce nie lezal. Tak naprawde to 4D sprawdza sie lacznie z silownikiem zamiast pogodowki...z pogodowka to dwa grzyby w barszcz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maher: Ja z ogrzewaniem kombinuje aby CWU szło na grawitacji i od czasu gdy spadnie znacznie temperatura na bojlerze było wspomagane pompą + do tego drugie wyjście 6/4" pieca na 4D na grawitacji, a za 4D dopiero 2 pompy z możliwością sterowania on/off pompami.

 

Z cwu na grawitacji sie zgodze, ale co grawitacyjno pompowe, do tego pompy za zaworem 4D....nie widze tego. Tzn. dzialanie takiego systemu jest nieprzewidywalne. U mnie w tej chwili zawor 4D jest w pozycji otwartej na max i pewnie tak pozostanie, zwlaszcza od momentu jak wlaczylem sterowanie pogodowe. W zasadzie to teraz 4D juz mi niepotrzebny:yes: Ale kupiony byl pol roku temu na fali zakupow do nowego kotla, wiec go zainstalowalem, zeby darmo na polce nie lezal. Tak naprawde to 4D sprawdza sie lacznie z silownikiem zamiast pogodowki...z pogodowka to dwa grzyby w barszcz...

 

Przy podłogówce trzeba obniżyć temperaturę na podłogę (nie mogę mieć 60 na piecu i 60 puścić na podłogę), po drugie gdy pompy staną coś musi mieszać wodę w piecu i stąd myślałem nad 4D przed pompami. Może coś masz nie tak z 4D i przez to się to nie sprawdza, ja kiedyś wyczytałem że po stronie pieca powinno być zrobione przynajmniej zrobione na 6/4" aby grawitacja w 4D prawidłowo działała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: niestety nie uda mi sie doprowadzic netu do kotlowni po skretce. Dwa przewody z szesciu nie maja przejscia...myszy zzarly albo zgnily pod ziemia :( Podlaczylem wiec tylko czujnik temp. wewn, net zas bede musial dac po wifi, jesli nie uda mi sie jutro przeciagnac nowej skretki. Mam router netiaspot i dodatkowo router belkin. Moze uda sie jeden z nich jako access point ustawic? Nie wiem jeszcze jak to zrobic, ale jutro sprawdze i moze sie uda. Myslalem tez o adapterach wtykanych do gniazd elektrycznych i korzystajacych z instalacji elektr. w domu. Czy to prawda ze dzialaja pod warunkiem, ze sa wpiete do tej samej fazy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: niestety nie uda mi sie doprowadzic netu do kotlowni po skretce. Dwa przewody z szesciu nie maja przejscia...myszy zzarly albo zgnily pod ziemia :( Podlaczylem wiec tylko czujnik temp. wewn, net zas bede musial dac po wifi, jesli nie uda mi sie jutro przeciagnac nowej skretki. Mam router netiaspot i dodatkowo router belkin. Moze uda sie jeden z nich jako access point ustawic? Nie wiem jeszcze jak to zrobic, ale jutro sprawdze i moze sie uda. Myslalem tez o adapterach wtykanych do gniazd elektrycznych i korzystajacych z instalacji elektr. w domu. Czy to prawda ze dzialaja pod warunkiem, ze sa wpiete do tej samej fazy?
Ruter przy piecu musisz ustawić jako klienta a nie AP, podejrzewam że żaden z nich nie ma takiego trybu, taniej pewnie wyjdzie ci kupić jakiegoś AP niż puszczać gniazdkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruter przy piecu musisz ustawić jako klienta a nie AP, podejrzewam że żaden z nich nie ma takiego trybu, taniej pewnie wyjdzie ci kupić jakiegoś AP niż puszczać gniazdkami.

 

Na 100% taniej, bo AP-Client kupi nowy za 60 zł, a używkę za 30 złociszy. Na dzisiaj to sprzęt do WiFi kosztuje śmieszne grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...