Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witka,czy moge np podpiac pod piecyk tp-linka wn722n jako AP?,jest co prawda na usb ale przejsciowke mozna chyba dostac?.Nie mam neta jeszcze stacjonarnego i mysle coby na internecie mobilnym kociołek podłaczyc,da rade?

 

 

Musisz mieć AP-Client a nie AP przy kotle i to nie AP na USB tylko na skrętce (kabelku). Na USB z przejściówką (LAN-USB) może nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowietrza mi się obieg CWU jak postoi dłużej bez kręcenia , to już 3 raz , znowu będę musiał puknąć w pompę i spuszczać i dopuszczać wody żeby przepchać ...

 

Na obiegu jest zamontowany odpowietrznik automatyczny (sprawny jest)

 

Jest jakieś rozwiązanie żeby się tak nie robiło ? Jakiś odpowietrznik do pompy ? Pompa uszkodzona ?

Skoro się zapowietrza to nie wszystko z instalacji wyleciało. Spróbuj puścić na szybszym biegu przez jakiś czas to powinno wypompować do odpowietrznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie dlaczego grzejesz tak kocioł nisko ok 50 czy nie lepiej ustawić większa histeze i grzać bufora do tych 70 ???
Jak wiesz to jest dwa zbiorniki, jeden w drugim. Nie puszczę na CWU tak wysokiej temp. To jest do przeróbki na zawór 3D termo i wtedy tak będzie. Tylko jeszcze czekam na nowinki nowego sterownika do przeróbki instalacji bo wtedy jak będę miał tak wysoką temp to na grzejnikach też mi taka niepotrzebna i tu szukam sterowania jakimś zaworem. Poczekam na sterownik a wtedy decyzja jak przerobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20130930_224052.jpg@kobra64

 

c.d. Sprawdzilem dzis dzialanie zaworu 4D przy roznych ustawieniach, ale zanim napisze jakie byly rezultaty, chcialbym dodac, ze mierzac temperature za zaworem na wyjsciu na grzejnik nie uzyskamy znacznej zmiany temperatury. poniewaz dziala on objetosciowo, tzn. zmniejsza lub zwieksza ilosc doplywajacej wody, ale o stalej temperaturze, takiej jak na zasilaniu z kotla. Roznice bylyby wieksze, gdyby mierzyc zmiany temperatury na powrocie do kotla, gdzie bylyby rozne proporcje wody powrotnej podmieszanej z zasilajaca. Do rzeczy: pozostajac przy tych samych oznaczeniach, co poprzednio, czyli 12=z kotla, 6=powrot z instalacji, 9=do instalacji i 3=powrot do kotla... pokretlo nastawy ma zakres od 7=maksymalne otwarcie przeplywu do instalacji do 11=calkowite podmieszanie do powrotu. Mozna przyjac, ze 10=1/4 nastawy, 9=1/2 nastawy oraz 8=3/4 nastawy. Przy temperaturze na kotle 52 C i nastawie 11=min przeplywu temperatura za zaworem byla zaledwie 35 C. Przy nastawie 10=1/4 przeplywu temp. za zaworem 4D wzrosla do 48 C, pozniej zas przy pozostalych nastawach, czyli 1/2 oraz 3/4 i max byla juz taka sama jak na kotle, czyli 52 C.

 

Wnioski maga byc zbyt pochopne, bo nie uwzgledniajace ciaglej zmiany warunkow panujacych w instalacji, wlaczajacych sie i wylaczajacych pomp, pracujacej nonstop grawitacyjnej cwu. Zasadniczo z wyjatkiem calkowitego przymkniecia zaworu, na wszystkich pozostalych ustawieniach temperatura powinna byc taka jak na kotle. Rozny bedzie tylko czas potrzebny do jej osiagniecia oraz ustabilizowania.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam modemy huawei 1750 i 3131

 

Nie wiem co kombinujesz ale najprościej kupić tp-link mr3220(85zł) do tego wpinasz huawei. Tp-link stawiasz w kotłowni lub niedaleko niej aby się nie zakurzył i łączysz go skrętką z ecoal, a po wifi masz neta na laptopy. Możesz też kupić tp-link mr3420(125zł) bo ma znacznie lepszy sygnał po WIFI (2 anteny i pasmo N). Jak będziesz miał stały net to wpinasz tylko go w port wan i ustawiasz który jest główny, a który zapasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowietrza mi się obieg CWU jak postoi dłużej bez kręcenia , to już 3 raz , znowu będę musiał puknąć w pompę i spuszczać i dopuszczać wody żeby przepchać ...

 

Na obiegu jest zamontowany odpowietrznik automatyczny (sprawny jest)

 

Jest jakieś rozwiązanie żeby się tak nie robiło ? Jakiś odpowietrznik do pompy ? Pompa uszkodzona ?

 

Może masz odpowietrznik automatyczny zamontowany na powrocie i zaciąga ci powietrze (powinny być zamontowane tylko na zasilaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzalem do zasobnika, a tam juz slimak widac !! :eek:

W poniedzialek wieczorem podczas rozpalania wsypalem 50 kg Retopala, czyli dokladnie trzy doby temu. Dom byl nieogrzewany i wyziebiony, temperatura w nocy spadala w okolice zera, nie dogrzewalem niczym alternatywnym, wiec sciany byly wychlodzone. W dzien zonka uwielbia wietrzyc dom przeciagami, stad spalanie w ciagu dnia tez nieco wieksze. Dopiero od wczoraj wieczorem sterowanie kotla jest czujnikami wewn/zewn, wczesniej bylo temp.kotla 50 C. Dzis wieczorem wsypalem worek Wesolej zeby porownac efekty. Nie ukrywam, iz kilka razy dziennie zagladalem na palnik i do popielnika, stad warunki spalania wyjatkowo niestabilne.;) Palilem dzien w automacie "retorta eCoal", na drugi dzien zmiana na "retorta grupowe", od dzisiaj znow "eCoal automat"

 

Wnioski...czy sluszne?

1/ czeste zagladanie do kotla nie pozwala na miarodajna ocene?

2/ nie mam jeszcze ustawionych stref czasowych na poszczegolne dni tygodnia. Jest co prawda programowe obnizenie o 10 C cwu oraz co, ale w sytuacji, gdy brak stref czasowych to obnizenie nie ma miejsca?

3/ mialem od dwoch dni podbity nawiew +2% dzis wrocilem do ustawienia bez korekty.

4/ skoro cwu jest rowniez cyrkulacyjne, wiec chodzi nonstop, niezaleznie od sygnalu do pompu cwu. Zadana cwu jest 42 C, obnizenie o 10 C. Ale temp. zalaczenia pompu cyrkulacyjnej cwu jest 40 C. Czyli w momencie obnizenia pompa cyrkulacyjna cwu chodzi caly czas, wychladza instalacje, kociol sie zalacza, zeby nagrzac wode i tak w kolko.... Bojler jest w kotlowni praktycznie obok kotla, wiec straty zadne, za to dom od kotlowni 7 m. Cyrkulacja c.w. ma co robic. Ktorys z kolegow wspominal wczesniej, ze obawia sie wychladzania kotla przez cyrkulacje i okazuje sie, ze mial racje... :)

 

Jak wspomnialem wnioski moga byc mylace, dlatego ciekaw jestem, czy podobne doswiadczenie z pierwszym odpaleniem kotla mieli inni uzytkownicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec cos na wesolo...:) Odwiedzila dzis moja zone sasiadka i zaskoczona byla, ze mamy w domu cieplo. Poniewaz mam niski komin, sasiedzi pierwsi wiedzieli, kiedy zaczynam na smieciuchu sezon grzewczy ;) Teraz nie widac nawet dymu z komina, wiec myslala, ze marzniemy... Kiedy dowiedziala, sie, co za cudo zamontowalem, pokiwala "ze zrozumieniem" glowa i pobiegla do swojego domu. Czy mam sie lada dzien spodziewac wizyty sasiada z flaszka?:):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec cos na wesolo...:) Odwiedzila dzis moja zone sasiadka i zaskoczona byla, ze mamy w domu cieplo. Poniewaz mam niski komin, sasiedzi pierwsi wiedzieli, kiedy zaczynam na smieciuchu sezon grzewczy ;) Teraz nie widac nawet dymu z komina, wiec myslala, ze marzniemy... Kiedy dowiedziala, sie, co za cudo zamontowalem, pokiwala "ze zrozumieniem" glowa i pobiegla do swojego domu. Czy mam sie lada dzien spodziewac wizyty sasiada z flaszka?:):)

 

Pewnie będzie wizyta tak jak mówisz. Człowiek z natury jest ciekawy:)

 

Mam pytanie przy okazji. W poniedziałek wsypałem Pieklorza do zasobnika (popiołu bardzo mało trzeba przyznać). Trzeba było znacznie obniżyć nadmuch bo temperatury mocno szły w górę. Jest trochę problem z obniżaniem się żaru. Uchyliłem drzwi wyczystki na ok 5 cm ale mimo to jeszcze trochę się zapada. Stąd też widoczny wzrost temp., podajnika.

Jest może jeszcze jakieś rozwiązanie dodatkowe które pomoże podnieść żar na palniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj, czyli można wnioskować, że Twój 4D nie pracuje prawidłowo. Tak zresztą myślałem, że ten sposób montażu obetnie mu funkcje. Pompa przy 4D montowanym na zasilaniu powinna być za nim i wyciągać wodę z portów. Przy takim montażu nawet przykręcenie zaworu o 10% powinno powodować obniżenie temperatury wody wychodzącej na instalację. Obawiam się, że pompa pchając wodę w zawór przy nastawach pośrednich blokuje drogę na zasilanie instalacji wodzie powracającej z instalacji i przekierowuje wracającą wodę w całości tam, gdzie ma mniejszy opór bądź gdzie jest szerzej otwarty port - czyli w tym przypadku na powrót do kotła. Ja montując Twoją instalację dałbym zawór nad kotłem, tam jest dosyć miejsca na montaż 4D, obejścia i pompy. Mylisz się twierdząc, że poza nastawą skrajną temperatura za zaworem powinna być równa tej na kotle. Tak działa zawór trzydrogowy montowany przed pompą na powrocie - co prawda dogrzewa powrót ale nie reguluje temperatury na zasilanie. Zawór czterodrogowy zamontowany prawidłowo ma jednocześnie dogrzewać powrót do kotła i obniżać temperaturę na zasilanie w całym zakresie nastaw ( oczywiście poza skrajnymi, gdzie albo wydaje całą wodę z kotła na instalację albo odcina kocioł od instalacji ). Bez względu na to, jak długo kocioł pracuje, przy jakimkolwiek odbiorze ciepła-a pisałeś, że część grzejników nie ma głowic i jest stale otwarta - zawsze jest chłodniejsza woda z powrotu z instalacji, którą 4D może podmieszać z wodą z kotła. Prawidłowo zamontowany 4D wydaje na instalację zawsze tą samą objętość, ( oczywiście przy tej samej nastawie pompy CO ) , zmiana nastaw 4D powoduje zmianę proporcji gorącej wody z kotła i chłodniejszej wody z powrotu z instalacji w objętości wody wydawanej na instalację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest obieg CWU , CO działa i się nie zapowietrza

 

Podłogówki są odpowietrzone po jednej pętli (zakręcałem wszystkie, odkręcałem pierwszą i spuszczałem wodę z zasilania , a powrotem dopuszczałem - przelewało i się odpowietrzyło :) Na rozdzielaczach mam po 2 automatyczne (powrót,zasilanie), na obiegu CWU mam jeden w najwyższym punkcie przy zasobniku , jeszcze jeden jest na naczyniu przeponowym (nad)

 

Jeszcze przed chwilą wywaliło mi alarm że 90*C na kotle , zdążyłem zanim puściło z zaworów :)

 

 

 

eeee no mam nad naczyniem przeponowym - to "łon" jest winny ? Przepona na powrocie.

 

Odpowietrznik automatyczny w grupie bezpieczeństwa na powrocie się nie liczy bo za duża odległość od obiegu wody aby pociągało powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]216282[/ATTACH]@kobra64

 

c.d. Sprawdzilem dzis dzialanie zaworu 4D przy roznych ustawieniach, ale zanim napisze jakie byly rezultaty, chcialbym dodac, ze mierzac temperature za zaworem na wyjsciu na grzejnik nie uzyskamy znacznej zmiany temperatury. poniewaz dziala on objetosciowo, tzn. zmniejsza lub zwieksza ilosc doplywajacej wody, ale o stalej temperaturze, takiej jak na zasilaniu z kotla. Roznice bylyby wieksze, gdyby mierzyc zmiany temperatury na powrocie do kotla, gdzie bylyby rozne proporcje wody powrotnej podmieszanej z zasilajaca. Do rzeczy: pozostajac przy tych samych oznaczeniach, co poprzednio, czyli 12=z kotla, 6=powrot z instalacji, 9=do instalacji i 3=powrot do kotla... pokretlo nastawy ma zakres od 7=maksymalne otwarcie przeplywu do instalacji do 11=calkowite podmieszanie do powrotu. Mozna przyjac, ze 10=1/4 nastawy, 9=1/2 nastawy oraz 8=3/4 nastawy. Przy temperaturze na kotle 52 C i nastawie 11=min przeplywu temperatura za zaworem byla zaledwie 35 C. Przy nastawie 10=1/4 przeplywu temp. za zaworem 4D wzrosla do 48 C, pozniej zas przy pozostalych nastawach, czyli 1/2 oraz 3/4 i max byla juz taka sama jak na kotle, czyli 52 C.

 

Wnioski maga byc zbyt pochopne, bo nie uwzgledniajace ciaglej zmiany warunkow panujacych w instalacji, wlaczajacych sie i wylaczajacych pomp, pracujacej nonstop grawitacyjnej cwu. Zasadniczo z wyjatkiem calkowitego przymkniecia zaworu, na wszystkich pozostalych ustawieniach temperatura powinna byc taka jak na kotle. Rozny bedzie tylko czas potrzebny do jej osiagniecia oraz ustabilizowania.

 

Czyli lepiej zamontować zawór 3D termostatyczny do regulacji podłogówki niż 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze wczesniejsza odpowiedz kol. kobra64 jest juz wyczerpujaca. Musze przyznac mu racje, ze lepszym rozwiazaniem byloby zamontowanie zaworu 4D przed pompa, Chociaz w moim przypadku, przy braku podlogowki oraz korzystania z regulatora pogodowego to otwarcie tego zaworu na max powoduje sytuacje, jakby go w ogole nie bylo. Opisana sytuacja z temperaturami przy roznych nastawach dotyczy wylacznie rozwiazania, jakie jest u mnie. Mozna powiedziec, ze u mnie dziala on jak zwykly 3D...sluzy wylacznie podgrzaniu powrotu do kotla...Tu sie chyba nie myle?;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]216282[/ATTACH]@kobra64

 

c.d. Sprawdzilem dzis dzialanie zaworu 4D przy roznych ustawieniach, ale zanim napisze jakie byly rezultaty, chcialbym dodac, ze mierzac temperature za zaworem na wyjsciu na grzejnik nie uzyskamy znacznej zmiany temperatury. poniewaz dziala on objetosciowo, tzn. zmniejsza lub zwieksza ilosc doplywajacej wody, ale o stalej temperaturze, takiej jak na zasilaniu z kotla. Roznice bylyby wieksze, gdyby mierzyc zmiany temperatury na powrocie do kotla, gdzie bylyby rozne proporcje wody powrotnej podmieszanej z zasilajaca. Do rzeczy: pozostajac przy tych samych oznaczeniach, co poprzednio, czyli 12=z kotla, 6=powrot z instalacji, 9=do instalacji i 3=powrot do kotla... pokretlo nastawy ma zakres od 7=maksymalne otwarcie przeplywu do instalacji do 11=calkowite podmieszanie do powrotu. Mozna przyjac, ze 10=1/4 nastawy, 9=1/2 nastawy oraz 8=3/4 nastawy. Przy temperaturze na kotle 52 C i nastawie 11=min przeplywu temperatura za zaworem byla zaledwie 35 C. Przy nastawie 10=1/4 przeplywu temp. za zaworem 4D wzrosla do 48 C, pozniej zas przy pozostalych nastawach, czyli 1/2 oraz 3/4 i max byla juz taka sama jak na kotle, czyli 52 C.

 

Wnioski maga byc zbyt pochopne, bo nie uwzgledniajace ciaglej zmiany warunkow panujacych w instalacji, wlaczajacych sie i wylaczajacych pomp, pracujacej nonstop grawitacyjnej cwu. Zasadniczo z wyjatkiem calkowitego przymkniecia zaworu, na wszystkich pozostalych ustawieniach temperatura powinna byc taka jak na kotle. Rozny bedzie tylko czas potrzebny do jej osiagniecia oraz ustabilizowania.

 

Fatalnie i niezgodnie ze sztuką oraz zamieszczonymi wielokrotnie schematami zamontowałeś zawór 4D. :(:no:

Taki montaż faktycznie powoduje niemal zerową regulację a właściwie jest regulacja ale w zakresie ok 10o (stopni).

Pompa ma być zamontowana na wyjściu zaworu. Prawidłowo zamontowany zawór 4D bardzo precyzyjnie i dość liniowo reguluje temp. na grzejniki. Mam na zaworze 4D siłownik i idealnie reguluje temp. na grzejnikach. :yes:

Do podłogówki jak najbardziej zawór termostatyczny. lub regulowany siłownikiem 3D, 4D

Edytowane przez krzysztof7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kobra64

 

Czyli, pozostajac przy tych samych oznaczeniach "godzinowych" i nie zmieniajac podlaczen portow, pompa u mnie powinna wyciagac wode z portu na godz. 9 pchac ja do instalacji... Wyobrazilem sobie tam pompe, patrzac na zawor 4D i wiedzac jak dziala i w ktorym miejscu jest przegroda, widze ze rzeczywiscie masz racje w tym co napisales. Szkoda, ze nie przeczytalem tego wczesniej:) Teraz juz nie bede niczego zmienial, ale u mnie nie powinno byc z tym wiekszego problemu: srubunkow sporo i jak juz ktorys z kolegow mi napisal: trzeba tez sie nauczyc rozlutowywac:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysztof7: "Fatalnie i niezgodnie ze sztuką oraz zamieszczonymi wielokrotnie schematami zamontowałeś zawór 4D. "[/i

 

Niestety, zdalem sobie z tego sprawe, zgubila mnie szczuplosc miejsca i koniecznosc wlaczenia sie do istniejacej instalacji w scisle okreslonym miejscu. Zamiast przewiesic zasobnik bardziej na lewo i zwolnic tym samym miejsce na calej scianie kominowej, zaczalem "eksperymentowac"...jak widac, z mizernym skutkiem. Niemniej jednak mam mozliwosc naprawy tego i z pewnoscia tak zrobie. Szkoda tylko, ze tymi zdjeciami i postami moglem wprowadzic w blad innych uzytkownikow. Ale to dobrze, ze jest ktos, kto potrafi takie rzeczy "wyprostowac". Za to rowniez dziekuje...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...