Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

No teraz to trochę Ty po bandzie jedziesz. Wszyscy tutaj wiedzą, że nie należę do klubu ślepo oddanych miłośników RBR -a i sterowników z Elektro System. Ale takie trochę na ślepo walenie w producenta jest nie fair. Niby jak inaczej niż manipulując powierzchnią wymiany można uzyskać niższe moce kotła ? Oferta mocy palników jest przecież ograniczona, są palniki powiedzmy do 15W, potem do 25 kW, potem większe. Najmniejszy palnik musi obsłużyć ze 3 najmniejsze moce. Przecież tak robią wszyscy producenci kotłów. No, może oprócz tych, co 35 kW palniki ładują we wszystkie kotły i tylko wymiennik dają różnej wielkości dla różnych mocy. Do jakiegoś zakresu mocy kotła jakiś najmniejszy palnik, potem większy a moc kotła reguluje się w zakresach stosowania tego samego palnika powierzchnią wymiany. No i tak w ogóle - wybieracie kocioł nie czytając DTR? Czy też czytając DTR olewacie informacje w niej zawarte? Jak można nie znać powierzchni wymiany czy pojemności wodnej kotła który się kupuje? To czym się kierujecie przy wyborze?

 

Tak, masz rację - pojechałem po bandzie. Sądziłem (teraz wiem - GŁUPIO sądziłem), że szanujący się producent stosuje (zamawia) zmodyfikowany palnik do kotłów o dość dużej (50%) rozpiętości mocy. A w DTR jest napisane: SPRAWNOŚĆ CIEPLNA KOTŁA >88%. Przy 40% mniejszym wymienniku taka sprawność ? Chyba z sufitu ten parametr wyssany. Celowo piszę CHYBA.

Możesz mi to wytłumaczyć, bo ja za ciemny jestem. Nie nalatuję na RBR-a, ale te parametry to..... trudno mi się odnieść. Wszystkie kotły RBR powyżej 88% sprawności.

Odnośnie wyboru i doboru kotła.

Tak czytam DTR, kryterium jest także ilość wody w kotle - więcej wody - wyższa bezwładność cieplna (bufor) i oczywiście OZC budynku. Ja tak dobrałem moc kotła dla siebie, a ktoś inny może czytać nawet z gwiazd. Ja mu nie będę palił i groszku kupował :)

Edytowane przez krzysztof7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No teraz to trochę Ty po bandzie jedziesz. Wszyscy tutaj wiedzą, że nie należę do klubu ślepo oddanych miłośników RBR -a i sterowników z Elektro System. Ale takie trochę na ślepo walenie w producenta jest nie fair. Niby jak inaczej niż manipulując powierzchnią wymiany można uzyskać niższe moce kotła ? Oferta mocy palników jest przecież ograniczona, są palniki powiedzmy do 15W, potem do 25 kW, potem większe. Najmniejszy palnik musi obsłużyć ze 3 najmniejsze moce. Przecież tak robią wszyscy producenci kotłów. No, może oprócz tych, co 35 kW palniki ładują we wszystkie kotły i tylko wymiennik dają różnej wielkości dla różnych mocy. Do jakiegoś zakresu mocy kotła jakiś najmniejszy palnik, potem większy a moc kotła reguluje się w zakresach stosowania tego samego palnika powierzchnią wymiany. No i tak w ogóle - wybieracie kocioł nie czytając DTR? Czy też czytając DTR olewacie informacje w niej zawarte? Jak można nie znać powierzchni wymiany czy pojemności wodnej kotła który się kupuje? To czym się kierujecie przy wyborze?

 

Firma instalco nie zamieszcza informacji w DTR o braku pułki wodnej, jest na rysunku jeden przekrój dla wszystkich, powierzchnie wymiany można zmniejszać nie tylko poprzez półki - ich brak, ale i przez wielkość komory załadunkowej paleniska, skracając trasę spalin spowodowali że 11 grzeją komin można było zwęzić kanały spalinowe w 17, długość trasy spalin by była prawidłowa, a pow. wymiany by była zredukowana. Dla zobrazowania jak myślicie czy więcej ciepła odbierzecie ze spalin odprowadzając je rurą fi100mm o dł 3,2m czy rurą fi320mm o dlugości 1m - powierzchnia wymiany jest taka sama

 

 

Niestety każdy kocioł ma wady i zalety - i wszędzie można się czegoś doszukać

 

Tak, masz rację - pojechałem po bandzie. Sądziłem (teraz wiem - GŁUPIO sądziłem), że szanujący się producent stosuje (zamawia) zmodyfikowany palnik do kotłów o dość dużej (50%) rozpiętości mocy. A w DTR jest napisane: SPRAWNOŚĆ CIEPLNA KOTŁA >88%. Przy 40% mniejszym wymienniku taka sprawność ? Chyba z sufitu ten parametr wyssany. Celowo piszę CHYBA.

Możesz mi to wytłumaczyć, bo ja za ciemny jestem. Nie nalatuję na RBR-a, ale te parametry to..... trudno mi się odnieść. Wszystkie kotły RBR powyżej 88% sprawności.

 

 

Producent jest po to by wyprodukować i stara zasada papier wszystko przyjmie się sprawdza zawsze - bo jak zakwestionujesz sprawność kotła, sprawność sterownika - automat super, a wszyscy w ręcznym jadą bo oszczędniej

Badanie przechodzi tylko jeden kocioł z szeregu mocy zazwyczaj 25, zawsze można poprosić minertu luk karoka65 o dostarczenie dokumentu z badań o ile są takie.

 

 

ps a kocioł idealny to taki co sobie i sam zaprojektujesz i sam zrobisz

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś ktoś juz pisał o zmniejszeniu mocy kotła przy pomocy cegieł szamotowych.

Może to głupie pytanie ale czy i jakie daje efekty oraz gdzie je umieścić oraz kiedy to ma sens?

 

Było coś na forum, ale dotyczyło chyba OEP 16kW - ktoś sobie zdrowo przewymiarował kocioł i wkładał jakiś szamot do palnika BURNER-S (chyba). Miało to na celu zmniejszenie gardzieli palnika, a tym samym mocy palnika.. Takie było założenie o ile dobrze kojarzę. Poszukaj na forum.

 

Znalazłem, ale nie na tym forum, a na esterownik.pl

http://esterownik.pl/forum/posty,1118/zmniejszenie-objetosci-palnika-wg-kol-w84u

Poczytaj, w/g mnie ma to sens.

Edytowane przez krzysztof7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
W naszym przypadku (mała ekoenergia) ma to sens ? Zmniejszenie powierzchni wpłynie na sprawność ?

 

Przepraszam,dziwi mnie jedna rzecz.Dla większości z Was to pierwszy sezon z kotłem CO,i pierwszy kocioł CO na eko.

Nie wiecie jeszcze jak dobrze napalić tych kotłach,a już zabieracie się za przeróbki,cegły i inne pierdoły.Zamiast zgłębiać wiedzę z blogu Pana Z,o spalaniu węgla-kombinujecie jak zmniejszyć moc swego nabytku.A może nie trzeba będzie zmniejszać,ale zwiększać?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kombinowałem, tylko taką dostałem poradę.

Próbowałem pozbyć się spieków z którymi na początku nie mogłem sobie poradzić.

Była próba która nic nie dała a efektem tego było to że zaliczyłem zawleczki i silnik podajnika tak gorący że można było jajka gotować.

Krótko i na temat - nic to nie dało na tym palniku a jedyne co dało to problemy i doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,dziwi mnie jedna rzecz.Dla większości z Was to pierwszy sezon z kotłem CO,i pierwszy kocioł CO na eko.

Nie wiecie jeszcze jak dobrze napalić tych kotłach,a już zabieracie się za przeróbki,cegły i inne pierdoły.Zamiast zgłębiać wiedzę z blogu Pana Z,o spalaniu węgla-kombinujecie jak zmniejszyć moc swego nabytku.A może nie trzeba będzie zmniejszać,ale zwiększać?

:)

Dobrze prawisz, najpierw trzeba poznać co palnik i kocioł potrafi a dopiero potem bawić się jeżeli komuś coś nie pasuje.

Co do zwiększenia mocy to o to niech się nie boją, natomiast zmniejszanie mocy na palniku ekoenergii będzie trudne. Połączenie kotła RBR i tego palnika daje super kpl. który zadowoli każdego bez obaw o sytuacje graniczne.

Mocy można szukać jak ktoś będzie g...em palił :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większej bzdury nie słyszałem,co ma tryb pompy CWU+miesz do wygaszenia kotła?Wyjaśnisz?

O zwiększeniu nadmuchu (zwiększeniu ,ale nie w ten sposób jak to zrobiłeś,1% i przynajmniej 12h czekania) pisałem Ci na forum i bodaj na priv od kilku dni.

Rozumiem,że potrzebujesz porad samych fachowców.Przepraszam.Więcej nie będę.Pozdrawiam

 

Nie strzelaj focha kolego bo nie o to mi chodzi. Nie sądziłem że można Cię urazić takimi słowami:)

Co do CWU + miesz. Zwróć uwagę na mój wykres z wczoraj. Konkretnie 14:45. Właśnie wtedy włączyłem funkcję CWU _miesz. i nastawiłem za radą jednego z kolegów temp. załączenia 60 stopni. Pewnie i nie ma wpływu tak jak mówisz ale jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności akurat wczoraj jak to zrobiłem woda pompowana przez tą pompę schłodziła wodę w kotle, temp. spalin i kociołek nie mógł się podnieść (spaliny zamiast w górę szły w dół przy uruchomionym nawiewie a co za tym idzie musiałem rozpalać:)

Co do siły nadmuchu to podniosłem 2% bo sugerowałeś że o wędzę kocioł to domyśliłem się że 1% nie zmieni zbyt wiele. I tak potem Karoka dodał że pewnie i to będzie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

no i następny RBR 11kW odpalony tym razem w okolicach Zgorzelca, a właściwie to pracuje już od 5 dni, w porównaniu do starego śmieciucha (paliłem drzewem z weglem) to jakby przejście w inny wiek, wstaje rano ciepło, wracam z pracy ciepło, co ja teraz bede robić...(najważniejsze że żona zadowolona, a to już co najmniej połowa sukcesu),

jak napaliłem w starym piecu to czasem czopuch był czerwony , a tutaj 60-80 stopni:jawdrop:szok

na razie rbrek pracuje spokojnie, zasypałem i zmieszałem 1xwesoła ,2x pieklorz, 1xkormorany,

na razie netu niet, chodzi na automacie, jedynie ustawiłem c.o. na 52 stopnie, mam termoregulatory przy grzejnikach, żadnych zaworów n-drogowych i tylko 1 pompa jak na zdjęciu, bardzo proste i stabilne.

Podziękowania dla Pana Wieśka vel Karoka65 za dobór i profesjonalną obsługę.

Wszyscy się dziwią jak widzą taki mały kociołek, he,he,he.

Na koniec pytanko - jeśli czujnik temp.zewn wskazuje ok.4-5 stopnie za dużo, to można jakoś go skalibrować, a może kabel za długi ok.10m?

 

IMG_1327_4_4_1.jpgIMG_1321_1_4_1.jpgIMG_1322_2_4_1.JPGIMG_1323_3_4_1.jpg

IMG_1327_4_4_1.jpg

IMG_1321_1_4_1.jpg

IMG_1322_2_4_1.JPG

IMG_1323_3_4_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma instalco nie zamieszcza informacji w DTR o braku pułki wodnej, jest na rysunku jeden przekrój dla wszystkich, powierzchnie wymiany można zmniejszać nie tylko poprzez półki - ich brak, ale i przez wielkość komory załadunkowej paleniska, skracając trasę spalin spowodowali że 11 grzeją komin można było zwęzić kanały spalinowe w 17, długość trasy spalin by była prawidłowa, a pow. wymiany by była zredukowana. Dla zobrazowania jak myślicie czy więcej ciepła odbierzecie ze spalin odprowadzając je rurą fi100mm o dł 3,2m czy rurą fi320mm o dlugości 1m - powierzchnia wymiany jest taka sama

 

 

Niestety każdy kocioł ma wady i zalety - i wszędzie można się czegoś doszukać

 

 

 

 

Producent jest po to by wyprodukować i stara zasada papier wszystko przyjmie się sprawdza zawsze - bo jak zakwestionujesz sprawność kotła, sprawność sterownika - automat super, a wszyscy w ręcznym jadą bo oszczędniej

Badanie przechodzi tylko jeden kocioł z szeregu mocy zazwyczaj 25, zawsze można poprosić minertu luk karoka65 o dostarczenie dokumentu z badań o ile są takie.

 

 

ps a kocioł idealny to taki co sobie i sam zaprojektujesz i sam zrobisz

 

Czyli kupując RBR-11KW mamy RBR-17KW z tym że 6KW ogrzewa komin i atmosferę ? Ciekawe czy węgla też idzie tyle samo. Nie wiecie zatem jak rozwiązała to konkurencja w ogniwie i skam-P?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

no i następny RBR 11kW odpalony tym razem w okolicach Zgorzelca, a właściwie to pracuje już od 5 dni, w porównaniu do starego śmieciucha (paliłem drzewem z weglem) to jakby przejście w inny wiek, wstaje rano ciepło, wracam z pracy ciepło, co ja teraz bede robić...(najważniejsze że żona zadowolona, a to już co najmniej połowa sukcesu),

jak napaliłem w starym piecu to czasem czopuch był czerwony , a tutaj 60-80 stopni:jawdrop:szok

na razie rbrek pracuje spokojnie, zasypałem i zmieszałem 1xwesoła ,2x pieklorz, 1xkormorany,

na razie netu niet, chodzi na automacie, jedynie ustawiłem c.o. na 52 stopnie, mam termoregulatory przy grzejnikach, żadnych zaworów n-drogowych i tylko 1 pompa jak na zdjęciu, bardzo proste i stabilne.

Podziękowania dla Pana Wieśka vel Karoka65 za dobór i profesjonalną obsługę.

Wszyscy się dziwią jak widzą taki mały kociołek, he,he,he.

Na koniec pytanko - jeśli czujnik temp.zewn wskazuje ok.4-5 stopnie za dużo, to można jakoś go skalibrować, a może kabel za długi ok.10m?

[ATTACH=CONFIG]216916[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]216917[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]216918[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]216919[/ATTACH]

 

Można go skalibrować w zakładce "ustawienia"

Na samym dole jest kalibracja czujników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupując RBR-11KW mamy RBR-17KW z tym że 6KW ogrzewa komin i atmosferę ? Ciekawe czy węgla też idzie tyle samo. Nie wiecie zatem jak rozwiązała to konkurencja w ogniwie i skam-P?
Jeżeli już stwierdziłeś że ogrzewa atmosferę to po co pytasz o spalanie? Czy to nie jest powiązane? A nie wziąłeś pod uwagę palnika że na takiej mocy też pracuje z odpowiednio dobrą sprawnością skoro go producent z nim sprzedaje? Jeżeli ci nie pasuje to jest wiele innych do wyboru które też można opisywać i to nie tylko na temat sprawności. Jeszcze jedno, czy sądzisz że taki kocioł był by sprzedawany wtedy ze sterownikiem który posiada jak było by to problematyczne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupując RBR-11KW mamy RBR-17KW z tym że 6KW ogrzewa komin i atmosferę ? Ciekawe czy węgla też idzie tyle samo. Nie wiecie zatem jak rozwiązała to konkurencja w ogniwie i skam-P?

Tak RBR 11 i 17kW mają takie same palniki, 23kW ma dużą Ekoenergię.

Skam 12kW ma odpowiednik małej Ekoenergii ( APPM-1 Ewmar ), 17-tkę miałem zaś już na odpowiedniku dużej Ekoenergii ale też Awmar.

W Ogniwo Eko Plusach 10, 16 i 25kW jest ten sam palnik czteroczłonowy, różnią się tylko ilością szczelin powietrznych.

To tak krótko co do palników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już stwierdziłeś że ogrzewa atmosferę to po co pytasz o spalanie? Czy to nie jest powiązane? A nie wziąłeś pod uwagę palnika że na takiej mocy też pracuje z odpowiednio dobrą sprawnością skoro go producent z nim sprzedaje? Jeżeli ci nie pasuje to jest wiele innych do wyboru które też można opisywać i to nie tylko na temat sprawności. Jeszcze jedno, czy sądzisz że taki kocioł był by sprzedawany wtedy ze sterownikiem który posiada jak było by to problematyczne?

 

Pisałem z pytajnikami czy tak w rzeczywistości jest. Skoro w DTR nic nie ma na temat skrócenia komory skalania to nie wiem czy to nie jest oszustwo, równie dobrze mogli w ogóle nie robić kanałów dymnych i mocą zeszli by jeszcze niżej. Ja teraz mam zwykłego śmieciucha SAS-a i tylko przy rozpalaniu mogę poparzyć się dotykając rury wylotowej do komina, po rozpalenie nie ma wyższej temperatury niż temperatura wody w kotle i to wydaję mi się dużą zaletą. Ponawiam pytanie jak rozwiązali zmniejszenie mocy w Ogniwie i Skam-P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...