Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Firma instalco nie zamieszcza informacji w DTR o braku pułki wodnej, jest na rysunku jeden przekrój dla wszystkich, powierzchnie wymiany można zmniejszać nie tylko poprzez półki - ich brak, ale i przez wielkość komory załadunkowej paleniska, skracając trasę spalin spowodowali że 11 grzeją komin można było zwęzić kanały spalinowe w 17, długość trasy spalin by była prawidłowa, a pow. wymiany by była zredukowana. Dla zobrazowania jak myślicie czy więcej ciepła odbierzecie ze spalin odprowadzając je rurą fi100mm o dł 3,2m czy rurą fi320mm o dlugości 1m - powierzchnia wymiany jest taka sama

 

 

Popatrz na to zdjęcie z dtr-ki.

 

Skoro kotły 11 kW i 17 kW mają tą samą głębokość a różnią się wysokością i szerokością to właśnie oznacza zwężenie kanałów spalinowych.

 

Zastosowanie "suchej półki" nie skraca drogi spalin, tylko zmniejsza wymiennik.

 

Palniki są takie same, ale pewnie korony mają inne (różnica w otworach nadmuchowych).

dtree.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież na czerwono zaznaczyłem ślepą półkę

 

zakres mocy dla kotla 11KW (3-14KW) a na tym samym palniku 17(4-21)

 

A może wyczytałeś coś więcej niż ja ??? podaj stronę

 

Producent umieszcza jeden rysunek w DTR przekroju - nie pisze dla jakiego kotła jest to przekrój, w tabeli podaje wielkości od 11 do 35 kW, a wiec DRT dotyczy całego szeregu kotłów, skoro kocioł ma mniejsze wymiary to nikt by nie wpadł na pomysł że jedną z półek zaślepili - to tak ja by płaszcz wodny zaczynał się od połowy kotła.

 

 

Pytanie do minertu i karoki

 

Czy były wykonywane testy dla 11 czy tylko dla jednego kotła z szeregu ???

 

Czy możecie gdzieś zamieścić wyniku badań ???

 

Czy możecie się odnieść do ślepej półki ???

 

Też chciałbym znać odpowiedzi na te pytania, nie zależy mi że na temperaturze spalin, może mieć i z 300C tylko nie chciałbym ogrzewać atmosfery za swoje pieniądze, nie po to buduje się super ocieplony i oszczędny dom aby przez komin połowę opału wylatywało. Najważniejsze jaka jest sprawność RBR-11 przy pełnej 11KW mocy, jest ecoal także powinno wszystko wyjść w statystykach po pierwszej zimie. Odnośnie temperatury spalin to można to porównać do samochodu i mieć pretensje do producenta że silnik ma taką dużą moc i z pełną mocą wchodząc w zakręt ląduje się w rowie, a duża większość ludzi zwalnia przed zakrętem, także interesuje mnie tylko sprawność przy pełnej mocy RBR-a -11KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 11kW droga spalin się nie wiele zmienia względem 17kW zmienia się jedynie powierzchnia wymiany ciepła. Jest jej mniej więc spalina będzie wyższa.

 

Według mnie przy prawidłowej konstrukcji i sterowaniu temperatura nie powinna się zmienić, bo dostarczanego powietrza powinno być mniej, i temperatura w komorze spalania będzie mniejsza i automatycznie w kominie też powinna być mniejsza, chyba że sprawność znacznie spadła co nie jest uwzględnione w DTR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie ma badań dotyczących sprawności kotła 11 i 17kW, bo już na 100% byłaby taka informacja na stronie i w każdej reklamie.

Panowie, a czy te kotły maja certyfikat EKO, czy tylko EKO w nazwie? To tylko pytanie, a nie żadna prowokacja wywołująca kolejna burzę, jak w dniu wczorajszym.

 

Przepraszam. Jest info na stronie o certyfikacie. Cofam pytanie.

Edytowane przez krzysztof7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstrzelona? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Masz oba kotły w tej samej instalacji z tym samym opałem?

 

Przestań wmawiać ciemnotę - jak kocioł ma mieć 11 kw i przy takiej mocy ma mieć temp spalin X przy spawalności 88.

Jeśli kocioł nie jest w stanie dobić do zadanej tempetratury przy odpowiedniej temperaturze spalin - wyższa niż przy mocy max - to jest to kocioł za mały jeśli kocił ma niższą temp spalin to jest za duży

 

Sprawność jest zazwyczaj podawana dla szczegółowych parametrów w tym i temp spalin

To czy masz paliwo 23 czy 33 MJ to tylko kwestia czasu dojscia do zadanej temp. i z paliwa 23 i 28 wyciągniesz 17kW; 23 spalisz więcej i będziesz palić dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temp spalin ma jeszcze wpływ woda w kotle oraztemp wdmuchiwanego powietrza.

 

i jeszcze pewnie transmisja z multipleksu

 

choć będziesz dmuchał pow -20 to musisz je ogrzać do jakiejś temp aby wymiennik mógł uzyskać temperaturę zadaną - uważaj bo wtedy i sprawność może się okazać że bedzie 123% (88 kotła i 35 z powietrza)

 

zresztą kotły zazwyczaj są ustawiane w kotłowni znajdującej się w domu gdzie temperatura jest przynajmniej dodatnia - z doświadczenia ok 15-18C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się napaliliście się na temperaturę tych spalin i związane z tym oszczedności tym bardziej że poszczególni użytkownicy sami nie wiedzą czy lepiej żeby byly wyższe ze względu na komin czy niższe przez wzgląd na oszczędności, większe oszczędności będą jak się dobrze pozna swoją instalację i nauczy odpowiednio dobrać ustawienia do konkretnego paliwa , spaliny i spaliny:yes: a pózniej leń się zalęgnie w d.. sku i kociołka sie nie chce omieść przez miesiąc i spalina idzie w górę o 30* i wtedy nikt nie krzyczy oszczędności, sprawność, przynajmniej ja tak nieraz miałem, ale zawsze mówię,że lenistwo jest siłą napędową postępu:D

Gdyby tak w tej chwili odciąć uzytkownikom możliwość podgladu wykresów to by byli o wiele szcześliwsi bo odpadłyby takie zmartwienia że kreska nie jest prosta albo odchyla się zbyt gwałtownie albo że czarna poszybowała w górę a zadowolenie by było że w domku ciepło ciepła woda z kranu i spalanie niewielkie ale taki mądrala to ja jestem po dwóch latach jak już sie nacieszyłem kręceniem czym sie da i szeregiem kombinacji

I wiem jedno wykres wykresem a w domu ma być ciepło w popielniku popiół a nie spieki czy węgiel a w komorze spalania sucho i bez sadzy i należy pamiętać że to piec na paliwo stałe a nie laptop z gierką:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się napaliliście się na temperaturę tych spalin i związane z tym oszczedności tym bardziej że poszczególni użytkownicy sami nie wiedzą czy lepiej żeby byly wyższe ze względu na komin czy niższe przez wzgląd na oszczędności, większe oszczędności będą jak się dobrze pozna swoją instalację i nauczy odpowiednio dobrać ustawienia do konkretnego paliwa , spaliny i spaliny:yes: a pózniej leń się zalęgnie w d.. sku i kociołka sie nie chce omieść przez miesiąc i spalina idzie w górę o 30* i wtedy nikt nie krzyczy oszczędności, sprawność, przynajmniej ja tak nieraz miałem, ale zawsze mówię,że lenistwo jest siłą napędową postępu:D

Gdyby tak w tej chwili odciąć uzytkownikom możliwość podgladu wykresów to by byli o wiele szcześliwsi bo odpadłyby takie zmartwienia że kreska nie jest prosta albo odchyla się zbyt gwałtownie albo że czarna poszybowała w górę a zadowolenie by było że w domku ciepło ciepła woda z kranu i spalanie niewielkie ale taki mądrala to ja jestem po dwóch latach jak już sie nacieszyłem kręceniem czym sie da i szeregiem kombinacji

I wiem jedno wykres wykresem a w domu ma być ciepło w popielniku popiół a nie spieki czy węgiel a w komorze spalania sucho i bez sadzy i należy pamiętać że to piec na paliwo stałe a nie laptop z gierką:lol2:

 

I to jest mądre słowo

 

Po prostu nikt nie lubi jak się go ch_ja robi, a w RBR jest masa byków weź np mase kotła kompletnego bez wody 410KG, Tilger RBR 15 ma 280kg Co tilgera robili z duraluminium czy do rbr ołowiu dają bo furka że aż podskakuje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widze zaczynaja sie dyskusje 'a la' SKAMP w zeszlym roku - mala nagonka ;) wtedy zastanawialem sie kiedy dojdzie do tego przy okazji RBR'a patrzac na wszechzachwalajace komentarze na tym watku :) minal tylko rok i sie zaczyna :) Żeby nie bylo mam RBR'a i wybralem go sam, swiadomie patrzac na wszystkie kotłowe wojny z dystansem.

 

Genaralnie ci co maja problem: o co wam dokladnie chodzi ? Ze producent zmiejszyl powierzchne plaszcza wodnego ? przeciez wszystko jest w DTR i rok temu jak kupowalem, również to bylo. Dokładnie jest napisane w DTR, że palnik jest ten sam, a jak chcesz mniejszy to mozesz zamowic Ogniwo. Że sa wyzsze temp spalin (w innym domu, z innym weglem) ? ostatnio kuzynowi sadza "przez sciany" zaczyna wypływac bo zmienil ze smieciucha na "eko" i zaczynam watpic czy utrzymywanie 60C na spainach za wszelka cene ma sens. Zmniejsz nadmuch bedziesz mial zimniejsze spaliny :)

 

Poki co ja walcze ze swoją 17 na 130m2 :) czy jest za duzy ? pewnie :) czy mi mowili: kup 11 ? pewnie :) czy kupilbym teraz 17 ? pewnie znajac siebie, nie majac doswiadczen z weglem i tak bym kupil 17ke "bo to tylko 300zl" ;) (to sie nazywa niereformowalnosc). Pocieszam sie, ze inni maja gorzej :)

 

Ktos wspominał o klapce na wentylator, która załkowicie odcina powietrze w postoju: da sie to dołożyć do obecnego wentylatora ? czy to musi byc przystosowane fabrycznie. Generalnie w połączeniu z przysłoną wydaje mi sie to idealne rozwiazanie, że aż sie dziwie ze nie ma tego w standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest mądre słowo

 

Po prostu nikt nie lubi jak się go ch_ja robi, a w RBR jest masa byków weź np mase kotła kompletnego bez wody 410KG, Tilger RBR 15 ma 280kg Co tilgera robili z duraluminium czy do rbr ołowiu dają bo furka że aż podskakuje,

 

Ja jestem zadowolony z RBR-a i ciesze się, że mnie pan Daniel zrobił w ch..ja bo jeszcze trochę a wydudkał bym sie sam biorąc kociołek pewnej innej firmy ale tu nie bedę na nowo rozgrzewał atmosfery, także nie wiem z czego jest zrobiny czy z ołowiu czy z superciężkiego aluminium ważne że moje oczekiwania spełnia mało tego powiem im lepiej go poznaję tym bardziej jestem zadowolony, ale to są moje subiektywne oduczucia, jest tyle innych kotłów o podobnych a może i lepszych parametrach z dłuzszym i węższym obiegiem spalin z większą powierzchnią wymiany itd także można wybierać, a sądzę że w każdym kotle konstrukcja to wypadkowa pewnych kompromisów gdzie nie da się ukryć że kasa ma swoje znaczenie, w każdym kotle są jakieś byki

A rolą uzytkownika jest wybrać taki kociołek coby mu najlepiej odpowiadał i był zadowolony

Edytowane przez keteimj
popr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decybel jest dokładnie jak napisałeś,wystarczy poczytać(jak się komuś chce)i wszystko się znajdzie,ale dobija mnie takie naciąganie i wyszukiwanie problemów ....Ty na swoje 130m masz 17 ja 11kw i pewnie obydwaj jesteśmy zadowoleni ,no może nie całkiem bo moja pani nie wynosi popiołu:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o to jak kocioł dziąła, może i mieć i 50% sprawności, tylko o to że papier wszystko przyjmuje a producenci piszą takie dtr z wierutnymi bzdurami, zara penwnie bedzie że kocioł ma 100 sprawności bo przecież wszystko spalił- ostał się ino popiół Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...