Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Maher, te min. 80 cm to ma być od osi 4D do osi króćca powrotu do kotła. Ta długość się powinno zawierać w przedziale 80 - 120 cm. Najlepiej tak około metra. I ten powrót z 4D do kotła to daj prosto, nie odjeżdżaj z nim do bojlera tylko pionowo w dół. Powrót z bojlera przyprowadź do powrotu z 4D a nie odwrotnie.

Pozwolcie, ze wtrace swoje trzy grosze. Nie bede kwestionowal rad kobry64, poniewaz w kwestii przylaczenia zaworu 4D zna sie znacznie lepiej niz ja;) Sam mam zamiar z jego rad skorzystac. Niemniej chcialbym podsunac mysl wykorzystania drugiego powrotu do kotla jako odrebny powrot dla cwu, ktora jest przeciez grawitacyjno-pompowa. Ja przynajmniej tak u siebie zrobilem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gmaj, mnie głównie chodzi o to, żeby nie ganiał z tym powrotem od 4D do kotła po całej kotłowni. Na jego rysunku są na tym powrocie 3 zakręty, a czwarty będzie za kotłem do króćca. Są też 2 długie odcinki poziome. A najlepiej będzie działać, jak się da pod 4D metrową pionową rurę w dół i na dole zakręt do króćca powrotnego kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
O jak dobrze, że jesteś :)

Mam nadzieję, że z odpowiedzią na moje pytanie z wczoraj.

Dla przypomnienia - pytanie dotyczyło temperatury spalin... :) I w sumie co lepsze - mieć trochę sadzy, czy stratę kominową?

 

Chcesz zobaczyć 50deg przy temp.spalin 77deg w RBR 11kW Ceramic?Całkiem ładnym cyklem,choć wciąż w testach?

To sobie popatrz :)

Novy.jpg

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj, mnie głównie chodzi o to, żeby nie ganiał z tym powrotem od 4D do kotła po całej kotłowni. Na jego rysunku są na tym powrocie 3 zakręty, a czwarty będzie za kotłem do króćca. Są też 2 długie odcinki poziome. A najlepiej będzie działać, jak się da pod 4D metrową pionową rurę w dół i na dole zakręt do króćca powrotnego kotła.

 

Chyba teraz dobrze zrozumiałem odnośnie zaworu 4D. Jak wygląda sprawa z zaworami zwrotnymi czy dobrze to poustawiałem?

Odnośnie powrotów to jak będę miał RBR to tak zrobię (bardziej przekonuje mnie zakup tego pieca pomimo coraz to nowych na forum wykrywanych niedociągnięć tylko sterownik a raczej jego funkcja zdalnego podglądu i możliwości sprawdzenia bufora zdarzeń).

Ogrzewanie1.jpg

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

... możesz napisać z czego jest wykona zaślepiona półka w 11, czy jest to płyta stalowa czy po prostu blacha jak w całym płaszczy zaślepiona bez dostępu wody a w środku jest powietrze

 

Takie coś jest w mojej 11-ce

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=208027&d=1377257541

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=208015&d=1377252879

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ty już palisz -- super czysto tam jest

 

czyli mamy tak jak zaznaczyłem na rysunku - tylko że z wykona z blachy chyba jest to 6 jak i wymiennik, bobrze że jest wyjmowana można tam zrobić półkę z szamotu co powinno pozwolić na dopalenie - i uwaga podnieść temp spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty już palisz -- super czysto tam jest

 

czyli mamy tak jak zaznaczyłem na rysunku - tylko że z wykona z blachy chyba jest to 6 jak i wymiennik, bobrze że jest wyjmowana można tam zrobić półkę z szamotu co powinno pozwolić na dopalenie - i uwaga podnieść temp spalin

 

O kolejny byk w kotle bo kolega zrobił zdjęcie na nieużywanym kotle może trzeba było sypnąć z wiadro piachu i wtedy by było o czym dyskutować :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są zdjęcia nowego pieca - zresztą z tego wątku.

U mnie dalej nie tak czysto jak bym chciał, ale to wina miału, na którym zachciało mi się oszczędności. Mieszam z pellet ale dalej kiszka. Dmuchawa już jest na 45%-47% przy 8kW. Spieki jak cholera - dobrze, że chociaż kruche.

 

Zdjęcia swojego nie będę robił bo wstyd :oops:

Edytowane przez Kazek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czym palicie w swoich RBR-ach? Co lepiej wybrać:KWK Wesoła, KWK Kazimierz-Juliusz, ZG Piekary (Pieklorz) - cena taka sama?

 

Kazimierz w cenie Wesołej czy nawet Piekar to jest zbrodnia. Węgiel owszem łatwy, ale słabiutki. Rozsądna cena to tak z 5 dych drożej od Retopala - ze względu na niższy popiół i siarkę, bo ciepła da tyle samo co Retopal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz w cenie Wesołej czy nawet Piekar to jest zbrodnia. Węgiel owszem łatwy, ale słabiutki. Rozsądna cena to tak z 5 dych drożej od Retopala - ze względu na niższy popiół i siarkę, bo ciepła da tyle samo co Retopal.

 

KWK Wesoła 28 MJ/kg popiół 3-6%

KWK Kazimierz-Juliusz 27 MJ/kg 3 -6%

ZG Piekary (Pieklorz) 26 MJ/kg 4-7%

 

Cena w okolicach 750PLN. Kaloryczność niby porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz to ma tak od 23 do 25, zależy jak się uda. Wesoła minimum 28,5, realnie w okolicach 29 do 29,5. Piekary nie mniej niż 26, realnie w okolicach 27. Z tym Kazimierzem to tak trochę pojechali. Z kolei te Piekary też coś słabo widzę w tej cenie, 715 PLN to Pieklorz z Piekar luzem na kopalni kosztuje. I czasem tydzień stania nie pomoże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz to ma tak od 23 do 25, zależy jak się uda. Wesoła minimum 28,5, realnie w okolicach 29 do 29,5. Piekary nie mniej niż 26, realnie w okolicach 27. Z tym Kazimierzem to tak trochę pojechali. Z kolei te Piekary też coś słabo widzę w tej cenie, 715 PLN to Pieklorz z Piekar luzem na kopalni kosztuje. I czasem tydzień stania nie pomoże.

 

ile ma boberek bo sprzedawca mi powiedział że 28 kolor ma taki szklisty nie znam się na ekogroszku

Edytowane przez 75max
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrek nie mniej niż 28, realnie w okolicach 29. Kolor szklisty, ale nie smoliście czarny. Tyle, że odradzam w tym roku zakup tego węgla, to już jest 32.2 i naprawdę spora spiekalność, możesz mieć problemy z koksem.

 

kupiłem jakieś trzy tygodnie temu ale jeszcze mam 1,5tony Juliusza którym teraz palę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
KWK Wesoła 28 MJ/kg popiół 3-6%

KWK Kazimierz-Juliusz 27 MJ/kg 3 -6%

ZG Piekary (Pieklorz) 26 MJ/kg 4-7%

 

Cena w okolicach 750PLN. Kaloryczność niby porównywalna.

Jeśli to jest opał jaki podałeś,to ceny są z kosmosu.na dolnym śląsku trzeba by było dołożyć po 100pln do tony :)

Chyba że ..to nie ten opał.Kazimierz od Osadkowskiego kosztuje 940 pln/tona.Ale to prawdziwy Kazimierz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem jakieś trzy tygodnie temu ale jeszcze mam 1,5tony Juliusza którym teraz palę

 

Jak ten Juliusz to prawdziwy Kazimierz Juliusz, to ma spiekalność 0 RI. Raczej go sobie oszczędzaj, będziesz miał na ewentualne wykonanie mieszanki jakby Ci Bobrek chciał spieki koksowe dawać. Najlepiej następny zasyp daj z worek - dwa Bobrka i zobacz, co będzie. Jak się będzie koksował to sobie go z tym Kazimierzem zmieszasz po połowie i wyjdzie Ci coś na kształt Ekoretu. Bezproblemowe palenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...