Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Novy! masz rację. Wg mnie do tematu podchodzi się od końca. Na początku pojawiają się pytania jak wykonać instalację, czy schemat jest poprawny. Dobrze że mamy wykresy dzięki którym później idzie wyłapać błędy. Wszystkim zależy na małym spalaniu i stabilnej pracy kotła. Można to uzyskać na wiele sposobów. Dlaczego nie wybrać rozwiązania najprostszego i najtańszego. Można porównać koszty instalacji z kilkoma pompami oraz z jedną oraz wykresy jak pracują kotły w takich instalacjach. Niektórym brakuje wejść do pomp poszukują dodatkowych programatorów. Czy mają bardziej stabilną pracę i większy komfort cieplny niż użytkownicy "ubogich" układów? Raczej nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam po przerwie.

 

W mojej instalacji jest zawór 4D ,temp podłogowa wskazuje temp CO za zaworem 4D .

 

U mnie także jest zawór 4D i nie narzekam, a wręcz zachęcam do montażu przy instalacji z grzejnikami. Jedynie w kotle mogły by być króćce powrotu min 5/4" , wtedy obieg grawitacyjny na 4D lepiej by funkcjonował. Zawór mam 5/4" , a powrót 1". Trochę fajans, jednak i tak działa.

Temperatura niby podłogówki, to jest aktualna temperatura na grzejnikach.

Głowice termostatyczne może założę, ale kiedyś, na chwilę obecną zbędny gadżet

Edytowane przez krzysztof7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
U mnie także jest zawór 4D i nie narzekam, a wręcz zachęcam do montażu przy instalacji z grzejnikami.....

Głowice termostatyczne może założę, ale kiedyś, na chwilę obecną zbędny gadżet

 

Nie mam zamiaru nic nikomu udowadniać.IMHO,zawór 4D jest zbędnym,nic nie dającym bajerem.Kocioł CO to nie perpettum mobile.Ale jak czytam ,że termostaty to zbędny gadżet to hmm...przepraszam,i wychodzę :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Cos mi sie wydaje,ze odezwe sie do kolegi po odpaleniu z prosba o pomoc.

 

Co ja tam wiem,przerabiałem instalację tylko 5 razy :)

Zostało mi kupę zaworów i klamotów,zawór 4D nawet chciałem niedawno sprzedać,ale biedny Honeywell zardzewiał w jednej pozycji i doopa:)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dużo bardziej ocieplony dom (w samej podłodze jest 18cm styropianu) i jak się to wszystko rozhula to powroty z podłogówki nawet nie powinny być chłodne. Zawór 4D ma właśnie taką funkcje aby mieszać i to tylko od niego zależy co z powrotem do pieca trafi, myślę że też grawitacja w CWU swoje zrobi i do tego drabinki w łazienkach na grawitacji też pomogą i jeszcze jak będę miał RBR-a to nawet nie muszę martwić zimnym powrotem. Jedynie zastanawiam czy 2 pompy na obiegu nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

 

Co ma piernik do wiatraka ?

Jak będziesz wpuszczał w podłogę max 30 stopni, to nie ma bata ale więcej nie wróci ;)

 

Jeśli podłogówka to tylko zawór termostatyczny. Bo zwykły 4D nie trzyma temperatury tylko miesza na ślepo to co wychodzi z kotła i to co wraca z instalacji. Jak kocioł będzie pracował niestabilnie to temperatura za zaworem 4D też będzie skakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja tam wiem,przerabiałem instalację tylko 5 razy :)

Zostało mi kupę zaworów i klamotów,zawór 4D nawet chciałem niedawno sprzedać,ale biedny Honeywell zardzewiał w jednej pozycji i doopa:)

 

Pewnie trochę wiesz przerabiając instalacje wielokrotnie, ja zaprojektowałem swoja instalacje raz i raz ją wykonałem, Nic nie przerabiam i jak napisałem MOŻE kiedyś założę zawory termostatyczne, ale tylko dlatego, że część domu będzie niezamieszkała, więc tylko złamie temperaturę w tych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

Ważne, że działa i to dobrze działa.

 

A,,przepraszam.Po czym wnosisz (znaczy,skąd wiesz)?Jak mawiał klasyk ;)

Bo masz ciepło w domu?To wcale nie oznacza ,że dobrze działa :p

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A,,przepraszam.Po czym wnosisz (znaczy,skąd wiesz)?Jak mawiał klasyk ;)

Bo masz ciepło w domu?To wcale nie oznacza ,że dobrze działa :p

 

To akurat nie jest wiedza tajemna i dla nielicznych.

Temperatury na teraz odczytane z kotła:

Temp. na kotle:44oC

Temp wychodząca na grzejniki 31,5oC

Temperatura powrotu 38oC

Działa? tak działa i to z dobrym skutkiem.:yes::D:yes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
To akurat nie jest wiedza tajemna i dla nielicznych.

Temperatury na teraz odczytane z kotła:

Temp. na kotle:44oC

Temp wychodząca na grzejniki 31,5oC

Temperatura powrotu 38oC

Działa? tak działa i to z dobrym skutkiem.:yes::D:yes:

Pozdrawiam.

 

Prawie nie ma odbioru ciepła.Pogadamy jak będzie,a Ty będziesz kręcił 4D do bóluuuu :)

Pozdrawiam

I pytanko na koniec,jak sobie radzisz ze zróżnicowaniem temp.w obiekcie?Np.sypialnia,spiżarnia itd?Uchylasz okna?Kręcisz zaworami grzejników?Jak to robisz?

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Myśle, że nie będzie problemu, bo zawór 4D mam zamontowany już 4-ty sezon grzewczy. I nadal działa. :D

To miło :)

 

I pytanko na koniec,jak sobie radzisz ze zróżnicowaniem temp.w obiekcie?Nie masz termostatów.Np.sypialnia,spiżarnia itd?Uchylasz okna?Kręcisz zaworami grzejników?Jak to robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zróżnicowanych temperatur w domu.

Możliwe, że dobrze wyliczyłem zapotrzebowanie na moc grzewczą poszczególnych pomieszczeń i dobrałem odpowiednie grzejniki - nie mam problemów z dużymi różnicami temperatur. Sprawa druga: preferuję otwarty dom i nie zamykam wszystkich pomieszczeń na klucz :D. Salon - wejście łukowe, kuchnia bez drzwi, jedynie do łazienki zamykam drzwi i dodatkowo do pralnio-spiżarki.

Nie neguję stosowania zaworów termo, ale mnie na chwilę obecną nie są potrzebne. Zobaczę za rok, dwa.... być może uznam za konieczne i założę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zaworu 4D na schemacie są też zawory termostatyczne na pętlach i zawsze mogę go otworzyć na max i będzie jakby go nie było i rolę regulacji podłogówki przejmą zawory termostatyczne. Jak się przeprowadzę to podejrzewam że na początku góra nie będzie zamieszkała i wtedy tym bardziej zawór termostatyczny się przyda bo na górze będzie utrzymywał tylko temperatury dodatnie, a podejrzewam że w przyszłości zawsze na górze będzie cieplej i trzeba będzie ograniczać tam temperaturę.

Ogrzewanie1b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nawet Twoja firmowa strona WWW, z stemplem „Doradzamy na forum MURATORA”, mija się z prawdą i wykorzystuje sukcesy innych, by promować swoje towary.

 

 

.

Kolego Andrzeju, zapytam nieśmiało: czy bardziej pomocne jest to co ja piszę np. jak poradzić sobie z ustawieniem sterownika czy jak poradzić sobie ze złym spalaniem ciulowego węgla czy Twoje cytowania mądrości zawartych w Wiki ?

A co do tej reklamy po prawej stronie to nie jest ona za darmo, właśnie płacę za to żeby mieć spokój z takimi ludźmi jak TY.

Możesz sobie zamówić usługę "Płatny Profil" za 'dwa koła papieru" i wpisać tam: Zajmuję się cytowaniem Wiki i analizami wpisów userów.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast by podtrzymać dyskusję dot. Rabarbara a dokładniej jednej z części składowych zapytam szanownych forumowiczów, czym mogę sobie uzupełnić brak zaślepki w reduktorze?

 

( to miejsce:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215388&d=1380482013

już pisałem wcześniej )

 

ps. sprawa nie jest "gardłowa" i sezon zimowy bez tego na pewno się rozpocznie.

Edytowane przez 5iatka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast by podtrzymać dyskusję dot. Rabarbara a dokładniej jednej z części składowych zapytam szanownych forumowiczów, czym mogę sobie uzupełnić brak zaślepki w reduktorze?

 

( to miejsce:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=215388&d=1380482013

już pisałem wcześniej )

 

ps. sprawa nie jest "gardłowa" i sezon zimowy bez tego na pewno się rozpocznie.

 

U mnie też nie ma tej zaślepki.

Nie wiem właśnie czy ma jej tam nie być czy może producent zapomniał o niej ze względu na ilość pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...