Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Trzebaby tutaj dodac, ze ma to sens, gdy pompa cwu jest adaptacyjna, bowiem nawet na 1 biegu moze sie "meczyc". No i wyklucza to juz wtedy cyrkulacje cwu, w kazdym razie mocno ja ogranicza. Nie robilem tego dotychczas, wiec nie mam pojecia, na ile nalezaloby taki zawor przymknac. ale moze warto sprobowac? Nie mam niestety pompy autoadapt na c.w.u.

 

Bo to nie jest ideał , ale za to szybki i skuteczny sposób na podwyższenie zbyt niskiej temperatury powrotu i ustabilizowanie pracy pieca.

Piec zupełnie inaczej dziala jak działa płynnie a zupełnie inaczej działa jak musi co chwilę zmienić moc bo jest "zalewany" natlokiem zimnej wody.

Np. sterownik ognik , Skorpion, Cobra , Puma i itd są mocno "zależne" od temperatury powrotu i przy dużej różnicy temepratur źle działają (algorytm jest za wolny na tak duże spadki temperatur).

 

Po prostu powinna być pompa kotłowa i problem z niską temp. powrotu przestaje istnieć ...

 

Niska temperatura powrotu szybciej czy później da o sobie znać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co miało by to na celu ?

 

Są dwa sposoby z poradzeniem sobie z problem z niską temp. powrotu (oczywiście jak jest już zawór czterodrożny lub trójdrożny)

 

1. Tak jak powinno być , czyli pompa kotlowa i stworzenie krótkiego obiegu. Można by wstawić dodatkowo zawór z regulacją przepływu.

Wtedy mamy optymlanie i tak jak powinno być.

 

2. Włącznie pompy CWU. też robimy krótki obieg (choć oczywiście jest on "dłuższy" niż w przypadku prawdziwego krótkego). Minusem jest to że tracimy możliwość ingerencji w temp. CWU , stref czasowych i itd oraz musimy grzać dodatkowo bojler.

Plusem tego rozwiązania jest to że nie musimy przerabiać instalcji oraz że tworzymy bufor który pomaga w płynniejszej pracy pieca ...

 

Więc jak chcesz mieć tak jak powinno , to przerabiaj instalację i montuj pompę kotłową..

 

Ja stwierdziłem że u mnie bez sensu ładowac się w koszty , a stracty ciepła jakie generuje bojler sa na tyle minimalne że bez sensu u mnie przerabiać , a dodatkowo zyskałem bufor który uspokoił prace pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

 

Więc jak chcesz mieć tak jak powinno , to przerabiaj instalację i montuj pompę kotłową..

 

 

Następny zwolennik X pomp w układzie,po co Ci ta pompa kotłowa?Masz tryb CWU+miesz?Masz możliwość ustawienia temp jej załączenia (trochę się pochwalę i powiem ,że był to mój (lecz pewnie nie tylko) pomysł dla ES :).

Więc po co Ci pompa kotłowa?Skoro ustawienie CWU+miesz spełnia to zadanie,chyba że nie potrzebujesz ciepłej wody.zastanów się,na potrzeby takiej pompy kotłowej kocioł tez musi wyprodukować więcej mocy.A tak ogrzewa Ci CWU.

Wyjaśnij,proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem ...

 

2 lata męczyłem się ze zbyt niską temp. powrotu (nawet 25 stopni różnicy) co powodowało że piec nie działał jak powinien (algorytm źle działał) i piec działał na 100% mocy a potem na kilka godzin wchodził w podtrzymanie.

Efekty ? Zasyfiony na max piec , komin do remontu (nowy !!!)

Po włączeniu pompy CWU na stałem temp powrotu jest o max 7 stopni niższa niż temp zasilania , piec działa duuuuuuuużo lepiej i dużo krócej w podtrzymaniu. Sam piec tez jest suchy a nie zasyfiony maziom i sadzą .

 

Nie pomyliła Ci się pompa CO z CWU ?

 

Przecież pompa CWU (ja mówie o pompie ładującej bojler a nie o cyrkulacyjnej) Włącza się na chwile i później wyłącza po nabiciu bojlera.

Pompy cyrkulacyjnej CWU nie mam ...

 

Nawet na rysunku od Ecoal i w brulim jest pokazana pompa kotłowa , więc widac że chyba też się ją montuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

Ja zrozumiałem ,że namawiasz do wprowadzenia kolejnej pompy w układzie CO,tym razem pompy mieszającej.Ty nazywasz ją kotłową,tak?Jeśli tak,to moim zdaniem jest ona zbędna w układzie Co ze sterownikiem ecoal.

I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzebaby tutaj dodac, ze ma to sens, gdy pompa cwu jest adaptacyjna, bowiem nawet na 1 biegu moze sie "meczyc". No i wyklucza to juz wtedy cyrkulacje cwu, w kazdym razie mocno ja ogranicza. Nie robilem tego dotychczas, wiec nie mam pojecia, na ile nalezaloby taki zawor przymknac. ale moze warto sprobowac? Nie mam niestety pompy autoadapt na c.w.u.

 

Ja mam pompę adaptacyjną na obwodzie CWU. Mam jeszcze tę przewagę, że tegoroczny model pompy ALPA oprócz zużycia energii pokazuje również ilość tłoczonej wody w m3/h. Przy nastawieniu pompy na I bieg wskażnik oscylował na poziomie ok 1,2 m3/h przy pełnym otwarciu zaworu kulowego za pompą. W tym momencie zawór zdławiony na 70% -przepływ na poziomie ok 0,3-0,4m3/h. Wiem że nie jest to metoda, gdyż na dłuższy okres zawór kulowy prawdopodobnie się uszkodzi. Takie położenie jednak wystarcza do dogrzania CWU i ustabilizowania temperatury powrotu pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie namawiam ...

 

Jednakże uważam że instalacja CO powinna działać prawidłowo i być wykonana prawidłowo.

Jeśli różnica na powrocie jest większa niż 7 stopni to jest ona źle wykonana i nie działa prawidłowo.

 

Teoretycznie zawór czterodrożny miał chronić właśnie powrót kotła i po to jest instalowany , tyle że w większości zawór czterodrożny wcale nie chroni powrotu kotła albo nie w takim stopiniu jaki powinien.

Niektórzy montują aż 2 zawory trójdrożne i podobno dzięki temu można uzyskać wyższą temp. powrotu niż w przypadku użycia tylko zaworu czterodrożnego.

Pompa kotłowa daje 100% pewności że uzyskamy odpowiednią prawidłową temepraturę powrotu.

 

Nie jest zwolennikiem dodawania pomp , ale uważam że instalcja powinna działać prawdłowo. Instalacja w której powrót jest o więcej niż 7-10 stopni niższy od temp. zasilania jest źle zaproprojektowaną i zamontowaną i sam sterownik może źle i nieefektywnie działać , bo każdy producent sterownika zakłada że instalacja jest wykonana prawidłowo ...

 

I tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Nie , nie namawiam ..

 

Nie jest zwolennikiem dodawania pomp , ale uważam że instalcja powinna działać prawdłowo. Instalacja w której powrót jest o więcej niż 7-10 stopni niższy od temp. zasilania jest źle zaproprojektowaną i zamontowaną i sam sterownik może źle i nieefektywnie działać , bo każdy producent sterownika zakłada że instalacja jest wykonana prawidłowo ...

 

I tyle ...

 

Moja instalacja działa na 1 pompie Alpha 2.Powrót w granicach 4deg mniej niż zasilanie.A jak chcę większą różnicę,to mam.

I tyle ;)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
@novy @sebsa, to mozna kryzowac zaworem czy nie, uszkodzi sie czy nie ma takiego ryzyka, podoba mi sie ten pomysl z doregulowaniem przeplywu.

 

W moim układzie na 1 pompie Alpha 2 ,można.A jak masz pompę autoadapt na nitce CWU-to spoko.Możesz sobie kryzować ile wlezie:)

Pamiętaj jednak,aby to działało musi się tez grzać w jakimś normalnym czasie woda CWU .Dlatego proponuje różnice zasilanie/powrót gdzieś pomiędzy 4-6deg. Większa kryza,kocioł produkuje mniej mocy,ale niższy powrót i wolniej grzejesz CWU.

Musisz "wyczaić" ile kryzować :)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Ja mam pompę adaptacyjną na obwodzie CWU. Mam jeszcze tę przewagę, że tegoroczny model pompy ALPA oprócz zużycia energii pokazuje również ilość tłoczonej wody w m3/h. Przy nastawieniu pompy na I bieg wskażnik oscylował na poziomie ok 1,2 m3/h przy pełnym otwarciu zaworu kulowego za pompą. W tym momencie zawór zdławiony na 70% -przepływ na poziomie ok 0,3-0,4m3/h. Wiem że nie jest to metoda, gdyż na dłuższy okres zawór kulowy prawdopodobnie się uszkodzi. Takie położenie jednak wystarcza do dogrzania CWU i ustabilizowania temperatury powrotu pieca.

 

Hej,czekam na priv.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja działa na 1 pompie Alpha 2.Powrót w granicach 4deg mniej niż zasilanie.A jak chcę większą różnicę,to mam.

I tyle ;)

 

No to super !

 

Moja działa na 3 ...

 

Jedna do CO (grzejniki)

Druga do Co (podłogówka)

Trzecia - służyła do ładowania bojlera (działała tylko chwilę jak był ładowany bojler).

 

Obecnie działają 3 pompy ...

 

Nie ma u mnie szansy aby zmniejszyć ilośc pomp , jedynie można by kombinowac i zrobić jakiś bypass do pieca (jakiś zawór kulkowy aby jakoś wymieszać wodę , ale boję się że bez wymuszenia cyrkulacji nic to nie da , bo nic nie przepcha wody ...

Dodatkowo nie chce płacić za przeróbki instalacji i to wcale nie małe ...

 

Hydraulik chciał sporą kasę i dałem sobie spokój ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@novy @sebsa, to mozna kryzowac zaworem czy nie, uszkodzi sie czy nie ma takiego ryzyka, podoba mi sie ten pomysl z doregulowaniem przeplywu.

 

U mnie w instalacji kryza na CWU (zawór kulowy - niestety) działa 4-ty sezon i jeszcze działa, choć jakiś nagar na kuli jest, gdyż jest wyczuwalny opór na dźwigni w pewnym zakresie ruchu. Zawory tanie to w razie "W" wymienię.

A pompa CWU to zwykła Leszno 25-4 na 1-ym biegu (30W)

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super !

 

Moja działa na 3 ...

 

Jedna do CO (grzejniki)

Druga do Co (podłogówka)

Trzecia - służyła do ładowania bojlera (działała tylko chwilę jak był ładowany bojler).

 

Obecnie działają 3 pompy ...

 

Nie ma u mnie szansy aby zmniejszyć ilośc pomp , jedynie można by kombinowac i zrobić jakiś bypass do pieca (jakiś zawór kulkowy aby jakoś wymieszać wodę , ale boję się że bez wymuszenia cyrkulacji nic to nie da , bo nic nie przepcha wody ...

Dodatkowo nie chce płacić za przeróbki instalacji i to wcale nie małe ...

 

Hydraulik chciał sporą kasę i dałem sobie spokój ...

 

Jeśli jesteś zadowolony z prawidłowego działania ogrzewania, to tak zostaw.

Nie po to ES wstawił 4-wyjścia w sterowniku, żeby za wszelką cenę jechać jedną pompą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@novy @sebsa, to mozna kryzowac zaworem czy nie, uszkodzi sie czy nie ma takiego ryzyka, podoba mi sie ten pomysl z doregulowaniem przeplywu.

 

Nie wiem. Gdzieś czytałem, że takie położenie może prowadzić do rozszczelnienia zaworu. Dlatego uznałem za stosowne poinformowanie o tym. Nie mniej jeśli ktoś jest chętny - prosiłbym o wypróbowanie i opisanie w temacie efektów po 1-2 dniach

 

Aktualnie pompa CWU chodzi na I biegu i pobiera 3-4W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawory kulowe podobno mają taką wadę że w położeniach pośrednich nie lubią pracować i szybko puszczają

ja przy wymianie kotła(nie wiem tylko za ile sezonów) swoje kulowe zamienię na coś takiego

 

http://allegro.pl/zawor-przelotowy-zeliwny-1-2-krakowska-fabryka-i3658925909.html

 

to można ustawiać w dowolnym położeniu bez obawy o szybki koniec i przeciekanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się do Waszej dyskusji - z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej funkcję bufora spełnia bojler na grawitacji. Nie widzę wzrostu zużycia opału, zależnie od temp. nocą spala mi obecnie między 4,5 a 7 kg, a to wielki kocioł i jednak spora powierzchnia słabo ocieplona. Doskonale też wspomaga tą buforową funkcję bojlera zawór 4D, oczywiście pod warunkiem prawidłowego montażu. Spalanie mam zadowalające, wykres płaski, piec czysty. Dodatkowy dla mnie plus - zawsze mam dość ciepłej wody, a u mnie o najdzikszych porach są rozbiory CWU. Rodzina żyje, pracuje i studiuje bardzo nieregularnie, praktycznie niczego się nie da przewidzieć. Baniak zawsze musi być gotowy na to, że ktoś zechce wziąć prysznic albo wleźć do wanny. Stałe pykanie kotła na małej mocy u mnie kosztuje mniej, niż długie postoje przeplatane pracą na dużej mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w instalacji kryza na CWU (zawór kulowy - niestety) działa 4-ty sezon i jeszcze działa, choć jakiś nagar na kuli jest, gdyż jest wyczuwalny opór na dźwigni w pewnym zakresie ruchu. Zawory tanie to w razie "W" wymienię.

A pompa CWU to zwykła Leszno 25-4 na 1-ym biegu (30W)

I jednak można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie zawór czterodrożny miał chronić właśnie powrót kotła i po to jest instalowany , tyle że w większości zawór czterodrożny wcale nie chroni powrotu kotła albo nie w takim stopiniu jaki powinien.

/QUOTE]

Jeśli masz kocioł w którym trzeba pilnować tej temperatury to Cię rozumiem.

Nie rozumiem natomiast tych którzy mają inne kotły i chcą być bardziej Boscy od Pana Boga :)

RBR to nie kocioł z allegro za tysi z chińską pompą obiegową w gratisie gdzie zawór N-drożny to obowiązek narzucony przez producenta a w sterowniku nie można zejść niżej jak 60 stopni bo producent trzęsie dupą żeby nie zgnił w okresie gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...