Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Gość Novy!

 

No to w grupowym schodzi mi temp. CO nawet poniżej 40oC (zadana jest 50oC) co z tym fantem zrobić ?

 

Bez patrzenia na wykresy,powiem tak.Sprawa jest prosta,po dłuższym odstawieniu robi się dziura na palniku.Może tego nie widzisz,pogrzeb w palniku,zobaczysz o czym mówię.Jak startuje to najpierw musi nasypać na palnik,by miało się co palić.Dlatego tak nisko schodzi,a potem długo dociera do temp.Nie wiem jaką masz histerezę,nie mam czasu na zaglądanie na wykresy,ale ją skróć jak się da.Można też próbować ustawić parametry podtrzymania tak,aby "coś"podsypywał na palnik w czasie odstawienia.

Sądząc po fotkach,masz tez za duży nadmuch,ten opał ma duży granulat,nie potrzeba tak dmuchać aby go napowietrzyć.

Dlatego grupowe nie dopala opału,spalaj go wolniej(z mniejszym nadmuchem).Tylko koryguj nadmuch powoli-po 1%,po kilku godzinach pojawią się efekty ;)

 

Olej patrzenie na kreski histogramu,patrz na palnik i płomień,tylko nie za często :)

A przy tak niskim powrocie wspomógłbym się póki co trybem CWU+miesz,ale tu panuje schiza,że spalisz wtedy sporo więcej ;)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Histereza w zakładce spalanie w parametrach kotła jest chyba najniższa czyli 0.2. Nadmuch skoryguję w dół o 1% tylko gdzie ? W trybie grzanie (teraz mam ustawione na 42%)? Czy w trybie podtrzymanie (w chwili obecnej ustawione na 45%)? Mówisz, żeby coś podsypać na palnik tylko jak ? Wyżej wkleiłem foty i tam w ogóle dużo grochu było jakby w ogóle nie miało styczności z ogniem, tak jakby ktoś wziął świeży groch i wsypał do popielnika więc czy jesteś pewny, że powinienem mimo to podsypywać groszek na palnik ?

Na wykresy nie patrzę bo i tak nie umiem ich czytać :)

...

Kurde ale nadmuch wydaje się być ok... bo to co wziąłem do ręki z popielnika to rozsypywało się na pyłek. A pozostały czarny groch tak jakby w ogóle nie był ruszony, może podajnik za dużo podawał i się przesypało.

 

P.S Chyba muszę jednak wymienić czujnik temp. zewnętrznej bo coś przekłamuje... parę godzin chodzi miarodajnie, a teraz pokazuje głupotę 28oC ^^

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Histereza w zakładce spalanie w parametrach kotła jest chyba najniższa czyli 0.2. Nadmuch skoryguję w dół o 1% tylko gdzie ? W trybie grzanie (teraz mam ustawione na 42%)? Czy w trybie podtrzymanie (w chwili obecnej ustawione na 45%)? Mówisz, żeby coś podsypać na palnik tylko jak ? Wyżej wkleiłem foty i tam w ogóle dużo grochu było jakby w ogóle nie miało styczności z ogniem, tak jakby ktoś wziął świeży groch i wsypał do popielnika więc czy jesteś pewny, że powinienem mimo to podsypywać groszek na palnik ?

Na wykresy nie patrzę bo i tak nie umiem ich czytać :)

 

Pisałem o korekcie nadmuchu w grzaniu.Nie wiem na jak długo kocioł się odstawia,nie mam podglądu.Jeśli na długo tzn.ponad 15min.to może się tak dziać ,że taki kaloryczny opał najzwyczajniej wypala się na palniku,musisz sam to sprawdzić.Dziwi mnie ,że tak mocno dmuchacie, 42%-jak na taki opał to sporo.Na prawdę jest taka potrzeba?Oczyść palnik,wywal popiół z popielnika,skoryguj o 1% wiatr,i za 2-3 godziny zaglądnij co się dzieje.Jest ciepło,więc przez 2-3 godziny wykona i tak tych cylki nie wiele,ale już coś będzie wiadomo,czy idziesz w dobrym kierunku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że się odstawia na dłużej niż 15 minut. Osiągnie 50oC rośnie jeszcze do góry nawet do 60oC i później spada nawet poniżej 40oC...

Tu jest podgląd https://esterownik.pl/remote/3197

 

A w trybie podtrzymanie jak powinien być ustawiony nadmuch ?

Czas pracy podajnika [sek] 5

Czas postoju podajnika [min] 60

Czas krótkiej przerwy [sek] 100

Ilość powtórzeń podajnika 4

Moc dmuchawy [%] 45

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

 

A w trybie podtrzymanie jak powinien być ustawiony nadmuch ?

Z trybem podtrzymania eksperymentuje od niedawna (w poprzednim kotle było taniej grzać elektrycznie),nie mam doświadczenia ,ale 45% to chyba za dużo.Podtrzymanie jest od tego by kocioł po przejściu w grzanie miał dobry start,tzn,nie startował z "pustego palnika".Więc ustaw parametry tak,by jedynie uzupełniały braki na palniku w czasie podtrzymania,i tyle.Nikt Ci nie powie jakie mają być ustawienia,bo nikt nie widzi twego palnika live.Nie bój się,testuj.

Ja lecę teraz tylko w podtrzymaniu,co kilka godzin jak któryś z termostatów zadziała,wtedy jedynie uruchamia się tryb grzania.A tak tylko podtrzymanie działa.Ja wykorzystuje je jeszcze do podtrzymania temp w kotle.Ty potrzebujesz jedynie podtrzymać "stan paliwa" na palniku :)

 

Nie twierdzę,że mam rację z nadmuchem,może i potrzeba tak "dmuchać",ale warto to sprawdzić,najwyżej wrócisz do poprzedniego nadmuchu,świat się nie wali.Poza tym,Pieklorz,Pieklorzowi nie równy.Sam wiesz jak jest z opałem w naszym kraju :)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest zrównoważenie instalacji - niezależnie od marki stera automatycznego...., jak będziesz szarpał w sensie zawalania kotła zimną wodą to miks pieklorz+ekoenergia opału nie dopali.

 

Ja bym spróbował załączyć pompę cwu na stałe, choćby teraz na początku, zanim się chata nie wygrzeje...

Jak masz jakieś funkcje ustawione na przerywaną prace pompy c.o., to też to skasuj (czujnik wewn.., czy priorytet cwu....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Podstawą jest zrównoważenie instalacji - niezależnie od marki stera automatycznego...., jak będziesz szarpał w sensie zawalania kotła zimną wodą to miks pieklorz+ekoenergia opału nie dopali.

 

Ja bym spróbował załączyć pompę cwu na stałe, choćby teraz na początku, zanim się chata nie wygrzeje...

Jak masz jakieś funkcje ustawione na przerywaną prace pompy c.o., to też to skasuj (czujnik wewn.., czy priorytet cwu....)

 

Proponowałem mu tryb CWU+miesz,ale pewnie zaraz ktoś zacznie smarować posty w stylu:

Nie warto,spalisz więcej itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za gadanie,że ten kocioł się boi,a tamten nie.Wszystkie są ze stali.Reakcji chemicznych nie da się oszukać.Sprawa jest prosta.Chcesz popalić dłużej,palisz z wyższą temp,a jak nie to palisz z mniejszą temp.i liczysz,że nie skoroduje zbyt szybko ;)

Ja nie bardzo rozumiem takiej logiki jak utrzymywanie na kotle mniej niż 48deg..Koorna,najpierw płacicie za kotły po 8k pln-ów,a potem szkoda tych paru złociszy i palicie często byle czym,i na niskiej temp.Kto wam ludziska naopowiadał,że praca na wyższej temp.zawsze idzie w parze z większym spalaniem?

Patrzycie na sterownik Pana Wieśka-i ok,tylko pamiętajcie,że Pan Wiesiek kupuje kotły za zapewne inną kasę a niżeli Wy.A że lubi mieć w domu często "nowy staff"-to sobie pali jak chce i kotła nie oszczędza:)

 

A co ja mam powiedzieć jak ustawię więcej niż 45 stopni to piec mimo że sterownik PiD zbyt długo jest w podtrzymaniu ?

Bo nie ma co zrobić z wyprodukowanym ciepłem ? Chałupa 165m2 ...

Wolę niższą temp CO ale za to aby piec działał jak najcześciej ...

 

Przez 2 pierwsze sezony piec miałem na 55-60 stopni ? No i ? Piec długo był w podtrzymaniu i piec zasyfiony a komin do remontu...

Teraz piec suchy , sadzy brak albo minimum mimo że temp na piecu dużo niższa niż kiedyś ...

 

Obecnie testuje 40 stopni bo nawet przy 45 stopniach obecnie nie mam co robić z nadmiarem ciepła i mimo że ustawiłem podawanie na 3s (przerwa 25) to piec przesypuje opał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
A co ja mam powiedzieć jak ustawię więcej niż 45 stopni to piec mimo że sterownik PiD zbyt długo jest w podtrzymaniu ?

Bo nie ma co zrobić z wyprodukowanym ciepłem ? Chałupa 165m2 ...

Wolę niższą temp CO ale za to aby piec działał jak najcześciej ...

 

Przez 2 pierwsze sezony piec miałem na 55-60 stopni ? No i ? Piec długo był w podtrzymaniu i piec zasyfiony a komin do remontu...

Teraz piec suchy , sadzy brak albo minimum mimo że temp na piecu dużo niższa niż kiedyś ...

 

Obecnie testuje 40 stopni bo nawet przy 45 stopniach obecnie nie mam co robić z nadmiarem ciepła i mimo że ustawiłem podawanie na 3s (przerwa 25) to piec przesypuje opał ...

Sprzęt chyba sporo za duży do takich warunków ,co?:)

Są inne metod.Na przykład,można prowadzić kocioł z mniejsza mocą,tak aby dłużej dochodził do zadanej,i na krócej się odstawiał.Jak masz "chatę typu termos"-jest to jakieś rozwiązanie.Tak mnie poradził timon ,i ma rację.Tylko moja chata jest z tych zimniejszych i u mnie nie za bardzo tak się da,sprawdzę zimą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam powiedzieć jak ustawię więcej niż 45 stopni to piec mimo że sterownik PiD zbyt długo jest w podtrzymaniu ?

Bo nie ma co zrobić z wyprodukowanym ciepłem ? Chałupa 165m2 ...

Wolę niższą temp CO ale za to aby piec działał jak najcześciej ...

 

Przez 2 pierwsze sezony piec miałem na 55-60 stopni ? No i ? Piec długo był w podtrzymaniu i piec zasyfiony a komin do remontu...

Teraz piec suchy , sadzy brak albo minimum mimo że temp na piecu dużo niższa niż kiedyś ...

 

Obecnie testuje 40 stopni bo nawet przy 45 stopniach obecnie nie mam co robić z nadmiarem ciepła i mimo że ustawiłem podawanie na 3s (przerwa 25) to piec przesypuje opał ...

Przesypuje bo ma za mało czasu aby go dopalić.Przy ponownym cyklu nie ma szans na rozżarzenie tego koksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Przesypuje bo ma za mało czasu aby go dopalić.Przy ponownym cyklu nie ma szans na rozżarzenie tego koksu.

Dokładnie,pomijam fakt że 3/25 to jest moc 1:8,można jeszcze próbować z tego zejść.Ja jadę teraz 3/43 to jest 1:14 i dalej się odstawia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie raczej stabilnej pracy układu mieć nie będę więc wykresy będą wyglądać kiepsko. Mam centralkę i osobne sterowniki z siłownikami do każdego pokoju bo chciałem mieć wygodnie :) Ważne żeby na palniku dobrze wyglądało i mało paliło- wyjdzie w praniu jak będzie. Czujnik zewnętrzny jest na ścianie północnej ok. 50 cm pod podbitką :) więc słońce na pewno na niego nie pada :)

Teraz czujnik pokazuje dobrą temperaturę.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie raczej stabilnej pracy układu mieć nie będę więc wykresy będą wyglądać kiepsko. Mam centralkę i osobne sterowniki z siłownikami do każdego pokoju bo chciałem mieć wygodnie :) Ważne żeby na palniku dobrze wyglądało i mało paliło- wyjdzie w praniu jak będzie. Czujnik zewnętrzny jest na ścianie północnej ok. 50 cm pod podbitką :) więc słońce na pewno na niego nie pada :)

Teraz czujnik pokazuje dobrą temperaturę.

 

No to faktycznie na stabilną pracę nie ma co liczyć.

 

Podmień czujnik zewnętrzny z wewnętrznym, zobaczysz czy to wina czujnika, czy może coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Panowie raczej stabilnej pracy układu mieć nie będę więc wykresy będą wyglądać kiepsko.

 

Nie ma stabilnej pracy=nie ma mowy o niskim spalaniu.

Mam centralkę i osobne sterowniki z siłownikami do każdego pokoju bo chciałem mieć wygodnie :).

Masz Danfoss Living Conect?Czy co,bo nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłogówkę w systemie uponor, do tego są sterowniki inaczej zwane termostatami w każdym pokoju i siłowniki na rozdzielaczach. Pan Wiesiek jak będzie to jakoś to lepiej wytłumaczy bo on mi mówił, a ja nie wiem jak to przelać na forum dlaczego praca kotła będzie taka, a nie inna.

Coś takiego http://www.catalog.uponor.com/index.php?id=28&no_cache=1&L=pl-PL&tx_uponorproduct_pi1%5Bchild%5D=137

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim domu od początku było to wiadome,ale nie sprzedawcom kotłów ;)

Ten dom potrzebuje ok.5kW w największe mrozy a podczas normalnej zimy ok.2-3kW,jeśli przy tych mocach kocioł będzie pracował z dużą sprawnością to nieźle.

 

A Ty ciągle swoje ;)

 

Po prostu flutebox ma na każdą pętlę osobny siłownik i sterownik do niego, co skutkuje cyklicznym zalewaniem kotła zimną wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...