Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Gość Novy!
Bardziej cywilizowanie to zrezygnować z tego co jest nie wygodą ;)

Nie znam osób coby z beemki przesiadali się na malucha ;)

 

Będę powtarzał zawsze,w nowych domach wegiel nie ma racji bytu pod kazdym względem :)

Ale niech każdy się przekona na własnej skórze.

W naszym klimacie pompy ciepła jako jedyne źródło ,nie mają racji bytu.Chyba ,że kogoś stać na płacenie sporych rachunków za prąd.Nie widzę sensu,montowania kotłowni w salonie w postaci kominka.Tak jak Ci pisałem wcześniej,kominek tak,ale odpalany od święta i nie grzejący chałupy tylko stópki właściciela jak siedzi w foteliku i czyta sobie dobrą książkę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grzegorz szkoda ,że wielu kolesi wciąż twierdzi że im więcej pomp i zaworów-tym lepiej.Tomek posłuchał,i chyba jest happy :)

 

no może nie do końca się z tobą zgodze,też uważam że najlepsza jest prostota w instalacji,ale jak kiedyś miałem śmiciucha na jednej pompce to miałem problem że mi podłoga nie zabardzo grzała gy odkęciłem wszystkie grzejniki,teraz wstawiłem trzy, choc np.od cwu moge wyłączyć bo grawitacja pójdzie ,ale teraz chodzi cał czas od soboty,bo sprawdzam czy to co pisałś o cwu +miesz,da rezultat, mi się zdaje że chyba coś w tym jest:) ale jeszcze poczekam bo tak chodzi od soboty tylko nie mam pojęcia czy tak często ma się piecyk odpalać Grzesiek pózniej sprawdze ten czujnik cwu może masz racje

Edytowane przez tadek w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Ja jestem zwolennikiem dwóch pomp i nadal będe.

Dlaczego?

W trybie zimowym może wszystko działać na jednej pompie jeżeli mamy termostaty na grzejnikach .To ok.

Nie inaczej.termostaty to podstawa.

Jeżeli ich nie mamy stosujemy 4D ,trzymamy wysoko temp na kotle a 4D regulujemy wychodząca na układ,CWU zasilane prosto z kotła osobna pompą.

Nie gniewaj się,ale to rozwiązanie jest nieco archaiczne...Chyba ,że ktoś lub mieć w całym domu jedną temperaturę.Można tez tak jak kolega flutebox,z mieszaczami na podłogówce.Tylko jaki sens ma kręcenie kotła na wysoką temp.skoro i tak puszczasz podmieszaną wodę na układ CO.Jaki to ma sens?Chroni powrót,jedna pompa zrobi to lepiej.Nie lepiej trzymać ,niżej CO (nie zbyt nisko) i taką wodą zasilać układ?Termostaty dopełnią dzieła.Mam teraz Danfossa Living Eco.Są bardzo dokładne,temp.przekroczy 0,5deg-grzejnik zimny ;)

W trybie letnim zaś warto mieć osobna pompę dla CWU z racji bezpieczeństwa.Wiem,można ustawić czasy tak aby się kocioł nie przegrzał,ale co z tymi ,którzy nie chcą się w to bawić? Jak wychłodzisz wodę w układzie gdy się kocioł przegrzeje?

Niebezpieczne jest nawet posiadanie kotła CO przez użytkownika-oszołoma,co przerabia palnik i kocioł nie mając o tym pojęcia.Niebezpieczny jest zamknięty układ CO itd.

Dla mnie osobiście 8k to spory wydatek.Nie przelewa mi się kasa,więc prowadzę kocioł tak aby zmniejszyć ryzyko korozji.Latem pompa kręci non stop,mam ciepły powrót.A jak nie chcę to ustawiam tryb lato(wcześniej tak jak mi mówiłeś zmostkowałem gniazda pomp CO z CWU w sterowniku) i już mam pompę na CWU.

 

Ale jak kto woli :)

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewam się.

Powiedz to tym ca tak maja instalację zrobiona a zmienili tylko kocioł i to co wokół niego jest .Nie na wszystkie grzejniki da się głowice zamontować.Nie tylko do nowych instalacji one wędrują.

Ja termostatów nie miałem i instalacja pracowała 3 sezony na samym 4D min temp CO 45deg a na grzejniki szło 38deg.Oczywiście na pogodowym z proporcjonalnie rosnącą temp CO względem zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Nie gniewam się.

Powiedz to tym ca tak maja instalację zrobiona a zmienili tylko kocioł i to co wokół niego jest .Nie na wszystkie grzejniki da się głowice zamontować.Nie tylko do nowych instalacji one wędrują.

Ja termostatów nie miałem i instalacja pracowała 3 sezony na samym 4D min temp CO 45deg a na grzejniki szło 38deg.Oczywiście na pogodowym z proporcjonalnie rosnącą temp CO względem zewnętrznej.

 

Grzegorz,ale Ty masz "inną" świadomość.Każdy twój ruch to przemyślane kroczki.Dla niedoświadczonego użytkownika,zabawa 4D i pogodówką to spory ubytek kasy w portfelu :) Wiem,bo miałem taki układ.Poza tym,Ty jesteś z innej gliny,lubisz saunę w domu :) Co Ci może przeszkadzać 25deg nawet w sypialni?:)

Jak dla mnie,tam gdzie się da zainstalować termostat-tam być powinien.Chyba,że się nie da-to 4D,choć wolałbym sprzęgło hydrauliczne..

Pozdrawiam

Edytowane przez Novy!
add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Jak będziesz prowadził kocioł w LATO dla samego CWU.

Odetniesz układ CO (grzejnikowy) ?

 

A po co mam odcinać?Termostaty to zrobią....Ile tej wody pójdzie do nitki CO 2-3 litry?

Problem może być kiedy latem zadziała klima-jak ktoś ma,ale i z tym można sobie poradzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ja miałem "innego" Pieklorza,nie mogłem go utrzymać na palniku,ale moc miał potężną :)

 

Co nadmuchu to nie myliłem się.Histogram wygląda lepiej.Na wykresach widać jak temp.CO ładnie wędruje w górę wraz ze wzrostem spalin.Nie widzę płomienia na palniku,ale spróbowałbym zejść jeszcze -1%.Jeśli będzie spalał czysto,bez dymienia z komina i sadzy w wymienniku,to po kilku godzinach próbowałbym jeszcze -1%.tylko wszystko bardzo spokojnie,w długich odstępach czasu.

Jedyne co w Twojej sytuacji mogło by być pomocne,to CWU pracująca non stop,i lekko kryzowany powrót CWU.

Pozdrawiam.

 

Palę tym pseudo-pieklorzem Bobrek z Bartex-u i sensowny nadmuch to 43% przy ustawionej mocy kotła 8/8kW. Niższy nadmuch u mnie to: niedopałki i "sadzowanie" kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W naszym klimacie pompy ciepła jako jedyne źródło ,nie mają racji bytu.Chyba ,że kogoś stać na płacenie sporych rachunków za prąd.Nie widzę sensu,montowania kotłowni w salonie w postaci kominka.Tak jak Ci pisałem wcześniej,kominek tak,ale odpalany od święta i nie grzejący chałupy tylko stópki właściciela jak siedzi w foteliku i czyta sobie dobrą książkę. :)

Co żeście się uparli na te pompy ? Dobry dom nie potrzebuje wsparcia pompą ciepła,wystarczy sam prąd z kociolkiem za 2tys.zł.

Przy okazji moja już pracowała przy -16 bez problemu przez 7h/dobę utrzymując 22st.C w domu a zużycie na c.o+cwu od 22.08 to 339kWh czyli jakieś 160zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie mam na myśli niedoświadczonego użytkownika , który ma odpalić kocioł i zapomnieć.

Pamiętaj ,że ci niedoświadczeni nawet nie otworzą instrukcji obsługi o co dopiero o jej przeczytaniu.

Nie wszystkie instalacje są nowe z nowymi grzejnikami gdzie da się zamontować głowice termostatyczne.

W tym celu właśnie służy nam 4D i programator pogodowy (krzywa grzania).

Tak jestem ciepłolubny ale uwierz mi ,gdybym nie miał termostatów to przy min CO bym się ugotował przy pracy pompy ciągła dla CO.

To co pasuje Tobie nie musi pasować każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mam odcinać?Termostaty to zrobią....Ile tej wody pójdzie do nitki CO 2-3 litry?

Problem może być kiedy latem zadziała klima-jak ktoś ma,ale i z tym można sobie poradzić :)

Ja to nie piszę bezpośrednio co Ciebie.

Piszę do tych co tych termostatów nie posiadają albo nie mają możliwości ich założenia.

 

Odpisuję na Twoje posty ale piszę do wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Palę tym pseudo-pieklorzem Bobrek z Bartex-u i sensowny nadmuch to 43% przy ustawionej mocy kotła 8/8kW. Niższy nadmuch u mnie to: niedopałki i "sadzowanie" kotła.

 

Co znaczy "sensowny"?Taki jaki właśnie ustawiłeś,czy tak postanowiłeś że będzie najlepszy?takie "sadzowanie" jak piszesz nie do końca jest tylko wynikiem złego nadmuchu.Ja nie widzę kotła kolegi flutebox,jedynie wykresy-co jest w kotle i jaki płomień wie tylko on.Ja mam do dyspozycji wykresy,i po nich widzę ,że jest lepiej.Pisałem mu ,że jeśli będzie sadza i niedopał -trzeba wrócić do poprzedniego nadmuchu i próbować inaczej..Nikt nie jest nieomylny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Ja to nie piszę bezpośrednio co Ciebie.

Piszę do tych co tych termostatów nie posiadają albo nie mają możliwości ich założenia.

 

Odpisuje na Twoje posty ale piszę do wszystkich :)

 

Ok Grzegorz,nie podgrzewajmy atmosfery.Ja wyznaję inna zasadę.Co się sprawdza u innych,nie musi u mnie,ale...najpierw to sprawdzę.

W tym przypadku sprawdziłem rozwiązanie innych,nie żałuję bo się sprawdziło i u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym celu właśnie służy nam 4D i programator pogodowy (krzywa grzania).

Tak jestem ciepłolubny ale uwierz mi ,gdybym nie miał termostatów to przy min CO bym się ugotował przy pracy pompy ciągła dla CO.

To co pasuje Tobie nie musi pasować każdemu.

 

Zgadza się. Ja nie mam termostatów na grzejnikach, bo instalacja antycznie stara i tylko nieznacznie w kotłowni adaptowana do kotła z podajnikiem...

 

Mam sterownik na kotle z obsługa zaworu mieszającego i czujnikiem pogodowym, ale zrezygnowałem z pogodowego sterowania zaworem, steruje natomiast pogodowo temp. kotła a za zaworem ustawiam sobie panelem domowym. w ostatnich dniach starczało jak w dzien na dom puszczałem 35st.C a na noc 36-37st.C..... gdyby nie zawór - byłoby to niemożliwe.... A i w domu mam 24-25st.C, bo tak lubimy... Od wczoraj kocioł śpi, bo u nas jest ciepło.....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co żeście się uparli na te pompy ? Dobry dom nie potrzebuje wsparcia pompą ciepła,wystarczy sam prąd z kociolkiem za 2tys.zł.

Przy okazji moja już pracowała przy -16 bez problemu przez 7h/dobę utrzymując 22st.C w domu a zużycie na c.o+cwu od 22.08 to 339kWh czyli jakieś 160zł.

 

Kiedy Ty zrozumiesz,że pomyliłeś wątki?

Pisz w temacie jakie źródło ogrzewania wybrać a nie tu gdzie ktoś wybrał (lub musiał wybrać) ogrzewanie węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Grzegorz,nie podgrzewajmy atmosfery.Ja wyznaję inna zasadę.Co się sprawdza u innych,nie musi u mnie,ale...najpierw to sprawdzę.

W tym przypadku sprawdziłem rozwiązanie innych,nie żałuję bo się sprawdziło i u mnie.

Przecież ja tego nie neguję i niczego nie podgrzewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "sensowny"?Taki jaki właśnie ustawiłeś,czy tak postanowiłeś że będzie najlepszy?takie "sadzowanie" jak piszesz nie do końca jest tylko wynikiem złego nadmuchu.Ja nie widzę kotła kolegi flutebox,jedynie wykresy-co jest w kotle i jaki płomień wie tylko on.Ja mam do dyspozycji wykresy,i po nich widzę ,że jest lepiej.Pisałem mu ,że jeśli będzie sadza i niedopał -trzeba wrócić do poprzedniego nadmuchu i próbować inaczej..Nikt nie jest nieomylny.

 

Sensowny u mnie to właśnie nadmuch 43%. Sensowny to taki przy którym nie mam niedopałów i mało sadzy w kotle. Piszę o moim kotle i instalacji. Te 43% to sensowny kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...