Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Źle to odebrałeś,zatem sorrki.

Pytam tylko,w taki sposób abyś się zastanowił dlaczego pozwoliłeś komuś ustawić tak Twój sprzęt?Skoro sam napisałeś wcześniej,że wiesz jak ta ceramika działa.Kurcze,mamy takie same kotły,chciałem Ci tylko pokazać ,że nie tędy droga...Pokazać jak to wygląda w praktyce,na przykładzie mojego kotła.Zrobiłem taki mały test na te potrzeby.

Ale ok,przepraszam,już się nie wcinam.

 

Pozwoliłem żeby mi ktoś doradził bo sam jeszcze niewiele wiem ale chyba nie jest aż tak źle jak sugerujesz. Sadzy zbyt wiele nie widać spala też nieźle i niezbyt dużo to chyba tragedii nie ma? Aha. Nie powiedziałem że wiem jak działa ceramika tylko że wiem że ma większą bezwładność bo szybko to zauważyłem po pracy kotła. Mówisz że każda zmiana temp. CO w takim przypadku (ceramika) generuje straty a ja za bardzo tych strat nie widzę bo spala mniej więcej podobnie jak w trybie lato. Być może czegoś jeszcze nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym:cool: chciałem upewnić się jak powinna wyglądać korona. W tej chwili mam koronę porozcinaną z 4 stron i podziurkowaną na całej powierzchni, natomiast na forum ecoal w zakładce faq jest zdjęcie i komentarz żeby dziurki i prawą naciętą stronę wypełnić sylikonem do piecy. Co wy na to? bo zima zapasem:D

A jaki kolega ma kociiołek ,ile kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Pozwoliłem żeby mi ktoś doradził bo sam jeszcze niewiele wiem ale chyba nie jest aż tak źle jak sugerujesz. Sadzy zbyt wiele nie widać spala też nieźle i niezbyt dużo to chyba tragedii nie ma? Aha. Nie powiedziałem że wiem jak działa ceramika tylko że wiem że ma większą bezwładność bo szybko to zauważyłem po pracy kotła. Mówisz że każda zmiana temp. CO w takim przypadku (ceramika) generuje straty a ja za bardzo tych strat nie widzę bo spala mniej więcej podobnie jak w trybie lato. Być może czegoś jeszcze nie zauważyłem.

 

lestek,ale jaki i czy w ogóle masz teraz odbiór ciepła?Ok,nie moja sprawa i kasa,zostaw tak jak jest,ocenisz sam jak przyjdą mrozy.

Ja mam tylko jedno pytanie.Jeśli to nie tajemnica,napisz tylko proszę czy masz termostaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Dla tych co mają wątpliwości lub nie potrafią sobie wyobrazić co się dzieje z przenikaniem ciepła poprzez przegrodę płaską w postaci szamotu, proponuje małe doświadczenie.

 

 

W czasie postoju kotła (tryb podtrzymania) na oczyszczoną z pyłów i sadzy ściankę wymiennika przykładamy kawałek kartki papieru i przykrywamy go szczelnie cegłą szamotową o grubości 3 cm (może być jakaś płaska dachówka, itp).

Cegłę dociskamy mechanicznie np. za pomocą jakiegoś pręta metalowego.

 

 

Po jakimś czasie pracy kotła, możemy przegrodę szamotową zdjąć i zobaczyć co się stało z kartką papieru.

 

Słuchaj,napisz do producentów kominków.Może zmienią to czego nie zmieniają od lat w procesie technologicznym.Kilkakrotnie Tobie i innym,użytkownicy udowodnili ,że rozważania teoretyczne to nie wszystko.Praktyka czasem mówi inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co mają wątpliwości lub nie potrafią sobie wyobrazić co się dzieje z przenikaniem ciepła poprzez przegrodę płaską w postaci szamotu, proponuje małe doświadczenie.

 

 

W czasie postoju kotła (tryb podtrzymania) na oczyszczoną z pyłów i sadzy ściankę wymiennika przykładamy kawałek kartki papieru i przykrywamy go szczelnie cegłą szamotową o grubości 3 cm (może być jakaś płaska dachówka, itp).

Cegłę dociskamy mechanicznie np. za pomocą jakiegoś pręta metalowego.

 

 

Po jakimś czasie pracy kotła, możemy przegrodę szamotową zdjąć i zobaczyć co się stało z kartką papieru.

To jeszcze poszukaj jakieś tabele o przenikaniu ciepła przez papier i przy jakiej temp. zmieni kolor. Potem jak już znajdziesz to zrób pomiar do jakiej temp. rozgrzewają się ścianki wymiennika. Wtedy ten test da jakieś wytłumaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj,napisz do producentów kominków.Może zmienią to czego nie zmieniają od lat w procesie technologicznym.Kilkakrotnie Tobie i innym,użytkownicy udowodnili ,że rozważania teoretyczne to nie wszystko.Praktyka czasem mówi inaczej.
Moim zdaniem to jest kocioł a nie piec i tu zachodzą inne zależności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Moim zdaniem to jest kocioł a nie piec i tu zachodzą inne zależności.

 

Kurcze,zaczekam do zimy aby potwierdzić to o czym mówił mi Wiesiek,może ten kocioł potrzebuje minimalnej dawki ciepła ale non stop-czyli pracy ciągłej.Z małego doświadczenia jakie wykonałem -tak wynika.Zaczekam na extremalne warunki by to potwierdzić.Jedno jest pewne,nie lubi zbyt dużej histerezy i zmian temp CO na kotle-wynika to z jego budowy(ceramika).To próbowałem napisać koledze lestek. Tylko źle mnie zrozumiał. Myślę,że sterowanie pogodowe w tym kotle nie ma racji bytu (przy termostatach w żadnym kotle takiej racji nie ma),natomiast ma sens dostarczanie mu niewielkich "porcji"ciepła prawie non stop,oczywiście powyżej pewnej temperatury,i chybaj 50deg to za mało.

Tak wprost widzę to ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kol Novy! wszystkiem byś ustawiał kotły... a najlepiej dokładnie tak jak TWOJ, tak się NIE DA !!! możesz pokazać nowemu użytkownikowi Sposób ustawiania.. powiedzieć które parametry może zmieniać sam,(przecież nie siedzisz u niego w kotłowni i nie widzisz popiołu) pokazać różne sposoby grzania, wykorzystać kocioł do dystrybucji ciepła! szalg mnie trafia jak co niektórzy kupują kocioł z bardzo rozbudowanym sterownikiem ustawiają temp wody na kotle i cześć !! od tego jest elektronika żeby ją wykorzystywać !! tyle razy mówiłem że oszczędności daje WYKORZYSTYWANIE ciepła wytworzonego przez kocioł czyli strefy,pogodówka etc,etc... to daje oszczędności!!! następna sprawa, co niektórzy patrzą na ster i chcą żeby linie były jak "po sznurku'' to co do jasnej anielki? kupili kocioł żeby mieć ładne wykresy czy w domu ma być ciepło !! a ilość spalonego eko nie powalała na kolana... ehhhh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,zaczekam do zimy aby potwierdzić to o czym mówił mi Wiesiek,może ten kocioł potrzebuje minimalnej dawki ciepła ale non stop-czyli pracy ciągłej.Z małego doświadczenia jakie wykonałem -tak wynika.Zaczekam na extremalne warunki by to potwierdzić.Jedno jest pewne,nie lubi zbyt dużej histerezy i zmian temp CO na kotle-wynika to z jego budowy(ceramika).To próbowałem napisać koledze lestek. Tylko źle mnie zrozumiał. Myślę,że sterowanie pogodowe w tym kotle nie ma racji bytu (przy termostatach w żadnym kotle takiej racji nie ma),natomiast ma sens dostarczanie mu niewielkich "porcji"ciepła prawie non stop,oczywiście powyżej pewnej temperatury,i chybaj 50deg to za mało.

Tak wprost widzę to ja.

A ja widzę to że jest to potrzebne do oszczędniejszego spalania. Krzywa grzania ma za zadanie utrzymywać temp. CO na poziomie potrzeb budynku i tu przy różnicach temp. jakie w zimie występują między dniem a nocą daje takie małe oszczędności i komfort zapominania że ma się kocioł. Między dniem a nocą niekiedy masz różnicę dochodzącą do 10*C i to w ujemnych wartościach a utrzymując kocioł na min. temp. może zrobić się brzydko bez ingerencji w podniesienie temp.

Nie neguję że inaczej trzeba prowadzić kocioł przy termostatach a inaczej przy zaworze 4D.

Jeszcze jedno. Widzę że starasz się wytłumaczyć jak to ma wyglądać. Nie wszyscy mają takie budynki i takie instalacje. Jedne są nowe inne są stare i to budynki i instalacje. Nie wszędzie zadziała to co u ciebie a i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma odrobinę wyobraźni.

 

Więc możemy sobie wyobrazić, że tej przegrody w postaci cienkiej kartki papieru tam nie ma.

Wyrażając się bardziej fachowo, to po prostu możemy współczynnik przewodzenia tej przegrody pominąć w obliczeniach.

 

 

Ta kartka papieru ma służyć jedynie, za bardzo prymitywny wskaźnik temperatury, jaka powstaje pomiędzy izolacyjnym materiałem ceramicznym i stalowym wymiennikiem kotła wodnego.

Lub jak szybko ta temp. jest przekazana do nośnika jakim jest woda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ta kartka papieru ma służyć jedynie, za bardzo prymitywny wskaźnik temperatury, jaka powstaje pomiędzy izolacyjnym materiałem ceramicznym i stalowym wymiennikiem kotła wodnego.

Obudowę kominka mam z płyt z betonu akumulacyjnego gr.3cm,raz przy mocnym rozpaleniu w kominku obudowa na zewnątrz była gorąca ale nie tak żeby parzyla przy dotknieciu,z tego co doczytalem w tematach kominkowych w środku obudowy mogła być wtedy temperatura 600-800st.C.

Obudowa po wygaśnięciu kominka stała się letnia dopiero za 3-4h.

Nie wiem jak jest przy kotle ale rzuciłem moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę kominka mam z płyt z betonu akumulacyjnego gr.3cm,raz przy mocnym rozpaleniu w kominku obudowa na zewnątrz była gorąca ale nie tak żeby parzyla przy dotknieciu,z tego co doczytalem w tematach kominkowych w środku obudowy mogła być wtedy temperatura 600-800st.C.

Obudowa po wygaśnięciu kominka stała się letnia dopiero za 3-4h.

Nie wiem jak jest przy kotle ale rzuciłem moje spostrzeżenia.

To nie RBR. Nie w temacie i wypad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...