Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Panowie jak napisałem ze dwie strony wcześniej: nie dajcie się zwariować :)

Bartus, flutebox, lestek wykres to nie wszystko, czy chodzi o to tylko żeby mieć ładny wykres ?

Dla porównania zobaczcie na mój, jest gorszy od Waszych, zobaczcie jaka jest wysoka sinusoida jak programator włączył grzanie coś około 4-ej nad ranem.

Czy to oznacza że spalam gorzej od Was, czy to oznacza że spalam więcej od Was ?

Napisałem również że nie mając problemów próbujecie sobie je stwarzać na siłę.

Z resztą tak podczas rozmowy z p. Pawłem żartowaliśmy sobie :)

Ale fajnie że dyskutujecie na temat i wymieniacie się już doświadczeniami.

Ci co udają filozofów też się uczą od Was, nie mam na myśli Marka, do jego poziomu i doświadczenia dla tych wszystko wiedzących jeszcze bardzo daleka droga.

Tutaj będzie się wymądrzał a podpatruje co kto ma jak ustawione, co kto pisze żeby u siebie wprowadzić.

Dodam do tego że jeszcze nie na jednym forum czerpią wiadomości i podpowiedzi a dzielą się tutaj jak swoimi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wykresy wykresami ale chyba najważniejsze żeby się dobrze spalało i niezbyt dużo.

Widziałem, jak i kilku chłopaków napisało: jest dobrze i nie kombinuj za dużo :)

W razie czego wiesz w którą iść stronę.

Kiedyś rozmawiałem z henrym-x i mówi do mnie tak:

Każdy kto teraz narzeka na eCoala powinien z w trzaskające mrozy dostać na początek kocioł na dwustanowym Techu 37 a dopiero za miesiąc eCola, miałby dobre porównanie co dostał.

Nie piszę że jego się nie da ustawić, każdy się da.

On przez rok miał taki kocioł z takim sterem i wie ile czasu to zajmuje i ile spędziliśmy czasu wisząc na telefonie.

Dobra panowie spadam bo mam jeszcze dzisiaj wyjazd.

Życzę owocnych obrad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Panowie,ja wyznaję zasadę.Ktoś mnie pomógł,zmarnował dla mnie czas-to jeśli umiem i mogę,pomogę.W czasach,kiedy każdy chce tylko sprzedać i kupę zarobić-tacy kolesie jak minertu,zbigmaz,VERB,karoka,SUSPENSER,timon,czp1 i kilku innych,kształtuje inny poziom.świadomości.Niestety,nie każdemu się to podoba.Niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Jakie zawory i glowice termostayczne polecilibyscie do grzejnikow zeliwnych (stara instalacja)

Mam bowiem problem z wysterowaniem pieca, ponizej opisze moja sytuacje

Stara instalacja, grube rury, grzejniki zeliwne, gorne zasilanie

Efekty:

Nie moge wyrownac temperatury w domu

Na pietrze jest za cieplo na parterze nie dogrzewa

Zawor 4d efekty:

Jak zawor ustawiony na mniejsza wartosc (np 3) to pietro jest przegrzane gdyz nie wiem jakim cudem mam grzejniki caly czas letnie (nie cieple) czego wynikiem jest to ze pompka CO sie nie wlacza gdyz temp zadana jest przekroczona

Na parterze w wyniku tego grzejniki sa zimne

Instalatorzy ustawili mi zawor 4d na 7

Efekty:

Grzejniki na pietrze chlodniejsze . Gdy wlaczy sie pompa CO wiadomo grzejniki robia sie cieple i po chwili pracy pompy CO stygna tak ze to tez jest nie za bardzo.

Obecnie zawor 4d dalem na maxa czyli na 10 i zobaczymy co sie bedzie dzialo narazie grzejniki na pietrze wystygly po przekreceniu zaworu na 10

Generalnie nie mam pojecia jak sobie z tym poradzic bo jak przyjda mrozy to na dole ojciec zamarznie a u mnie bedzie sauna

Dlatego moze ktos ma jakis pomysl , moze wlasnie zawory na pietrze by troche pomogly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie na piętro przebija Ci grawitacja i stąd grzejniki są letnie - można temu zapobiec ( jeżeli to wada) i po prostu wstawić zwykły zawór zwrotny za pompką CO i po sprawie koszt parę zł.

 

Jak wszędzie zamontujesz termostaty to po prostu na kotle ustawisz stała temperaturę i pompkę CO na pracę ciągłą i też po sprawie i będzie ok. No z jeden grzejnik zostawisz otwarty np. w łazience. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat swojej instalacji z dokładnym odwzorowaniem podłączonego zaworu 4D.

Dopiero wtedy coś wymyślimy.

Bardzo prosze

Czekam na jakies dobre rady :)

zawor 4d.jpg

 

Ta rurka na czerwono na schemacie jest caly czas ciepla a nawet goraca (obecnie po ustawieniu 4d na wartosc 10 jest zimna)

Edytowane przez kniazio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie na piętro przebija Ci grawitacja i stąd grzejniki są letnie - można temu zapobiec ( jeżeli to wada) i po prostu wstawić zwykły zawór zwrotny za pompką CO i po sprawie koszt parę zł.

 

Jak wszędzie zamontujesz termostaty to po prostu na kotle ustawisz stała temperaturę i pompkę CO na pracę ciągłą i też po sprawie i będzie ok. No z jeden grzejnik zostawisz otwarty np. w łazience. :)

Wydaje mi sie ze mam zawor zwrotny za pompa CO

IMG_20130831_165945.jpg

 

To chyba ta rurka wlasnie (na powyzszym schemacie ) nagrzewa mi pietro

A czy to wada? Dla mnie tak poniewaz u mnie temp pokojowa jest wyzsza od zadanej na czujniku ktory zreszta jest wlasnie u mnie na pietrze i w zwiazku z tym pompa CO sie nie wlacza a co za tym idzie na parterze zimno

Edytowane przez kniazio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Na samej grawitacji (masz duże przekroje rur) i przy górnym zasilaniu oraz ustawionym zaworze 4D ma max. otwarcie zawsze grzejniki na piętrze będą ciepłe.

Ta dodatkowa rurka (na rysunku wpięta na powrocie) to zabezpieczenie kotła przed zagotowaniem wody choć w/g mnie wadliwie wykonane lu zrobiony powrót ze zbiornika w przypadku potraktowania zbiornika jak "grzejnika" i zabezpieczenie samego zbiornika i rurek do niego prowadzących przed zamarzaniem (zbiornik prawdopodobnie na strychu - poddaszu nieogrzewanym).

 

Na wstępie powinieneś uruchomić pompę CO na stałe, a temperaturę potrzebną na grzejniki ustawić zaworem 4D.

Na piętrze poprzymykaj zawory na grzejnikach (drogą prób i błędów aż uzyskasz właściwą temperaturę w pomieszczeniach) , a na parterze otwórz całkowicie. Docelowo zamontuj zawory termostatyczne (zaczynając od piętra).

Na teraz to tyle porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze mam zawor zwrotny za pompa CO

[ATTACH=CONFIG]222008[/ATTACH]

 

To chyba ta rurka wlasnie (na powyzszym schemacie ) nagrzewa mi pietro

A czy to wada? Dla mnie tak poniewaz u mnie temp pokojowa jest wyzsza od zadanej na czujniku ktory zreszta jest wlasnie u mnie na pietrze i w zwiazku z tym pompa CO sie nie wlacza a co za tym idzie na parterze zimno

 

Zawór za pompą faktycznie masz zamontowany. Pozostaje ta nieszczęsna rurka która masz wpiętą (logicznie rozumując) do zbiornika wyrównawczego do którego masz także podłączony pion z grzejników). Masz obwód zamknięty i grawitacyjnie przebija. Rada: dołóż zawór zwrotny między grzejnikiem z którego rurka idzie do zbiornika wyrównawczego - kierunek przepływu - grzejnik do zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Na samej grawitacji (masz duże przekroje rur) i przy górnym zasilaniu oraz ustawionym zaworze 4D ma max. otwarcie zawsze grzejniki na piętrze będą ciepłe.

Ta dodatkowa rurka (na rysunku wpięta na powrocie) to zabezpieczenie kotła przed zagotowaniem wody choć w/g mnie wadliwie wykonane lu zrobiony powrót ze zbiornika w przypadku potraktowania zbiornika jak "grzejnika" i zabezpieczenie samego zbiornika i rurek do niego prowadzących przed zamarzaniem (zbiornik prawdopodobnie na strychu - poddaszu nieogrzewanym).

 

Na wstępie powinieneś uruchomić pompę CO na stałe, a temperaturę potrzebną na grzejniki ustawić zaworem 4D.

Na piętrze poprzymykaj zawory na grzejnikach (drogą prób i błędów aż uzyskasz właściwą temperaturę w pomieszczeniach) , a na parterze otwórz całkowicie. Docelowo zamontuj zawory termostatyczne (zaczynając od piętra).

Na teraz to tyle porad.

Jesli chodzi o naczynie to dokladnie tak jest czyli na strychu nieogrzewanym i ta rurka miala za zadanie zabezpieczyc przed zamarzaniem

Naczynie oczywiscie ocieplone po staremu czyli wata szklana + gips

Jesli chodzi o zawory to jakie bys polecil do moich starych zeliwniakow? W miare dobre i tanie.

 

Na samej grawitacji (masz duże przekroje rur) i przy górnym zasilaniu oraz ustawionym zaworze 4D ma max. otwarcie zawsze grzejniki na piętrze będą ciepłe

Jak to jest z tym zaworem czy wartosc 10 to otwarcie na max czy zamkniecie bo juz nie czaje

Edytowane przez kniazio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To chyba ta rurka wlasnie (na powyzszym schemacie ) nagrzewa mi pietro

A czy to wada? Dla mnie tak poniewaz u mnie temp pokojowa jest wyzsza od zadanej na czujniku ktory zreszta jest wlasnie u mnie na pietrze i w zwiazku z tym pompa CO sie nie wlacza a co za tym idzie na parterze zimno

 

Może po prostu przełóż czujnik na parter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kniazio, ustaw jeszcze na próbę 4D na jakieś 3 - 4 i przyuważ wtedy, czy grzejniki na górze przy wyłączonej pompie nagrzewają się od strony zasilania czy może od strony powrotu. I zrób jeszcze zdjęcie instalacji patrząc z boku kotła, nie od frontu.

Grzejniki nagrzewaja sie od strony zasilania a wyglada to tak:(chyba)

Ta rurka ktora biegnie do naczynia przy ustawieniu 4d na wartosc 3-4 jest gorąca wiec nagrzewa naczynie no i oczywiscie grawitacyjnie zasila mi grzejniki (ale tylko na pietrze) poniewaz jest gorne zasilanie

Instalacja z boku kotla wyglada jak na schemacie we wczesniejszym poscie

Edytowane przez kniazio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rurka nie idzie do lub od zadnego grzejnika

Ta rurka idzie od naczynia wyrownawczego do zaworu 4d (zreszta nie jestem pewien bo na strychu wszystko jest zagipsowane)

 

Ta rurka , którą zaznaczyłeś idzie ze zbiornika, a pewnie jest druga rurka z rozprowawadzenie górnego CO podpięta do zbiornika wyrównawczego i włąśnie na tej rurce zamontuj zawór zwrotny. Wpięcie zaworu 4D do starej instalacji spowodowało zamknięcie obwou przez zbiornik wyrównawczy. Przestawiając zawór 4D w pozycję 10 (maksymalne otwarcie) przywróciłes stary (przed wymianą kotła) układ przepływu dlatego teraz rurka jest zimna (4D na 10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...