Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale czemu teraz takie przebicie temp mam?

Zawor 4d ustawiony na 9

Podajnik retortowy-grupowe

Może ktos zerknie na moj ster

Mnie zastanawia dlaczego przełączone masz na zakres mocy 8/16kW? Czy taka moc jest teraz ci potrzebna? Tu bym szukał przyczyny. Jak się rozpędzi na mocy 16kW to musi go zakończyć czyli jak poda i to nie małą dawkę grochu to musi spalić a ciepło które wytworzy musi gdzieś oddać. Takie moce to na zimę a teraz nie masz odbioru i gdzieś to się zbiera i zostaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia dlaczego przełączone masz na zakres mocy 8/16kW? Czy taka moc jest teraz ci potrzebna? Tu bym szukał przyczyny. Jak się rozpędzi na mocy 16kW to musi go zakończyć czyli jak poda i to nie małą dawkę grochu to musi spalić a ciepło które wytworzy musi gdzieś oddać. Takie moce to na zimę a teraz nie masz odbioru i gdzieś to się zbiera i zostaje.

Probuje i na 8kW max

Probuje roznych mozliwosci ale widze ze chyba bez termostatow i pracy ciaglej sie nieda

Jakie zawory sa przy grzejnikach zeliwnych(srednica, ...) chcialbym cos poszukac na allegro moze polecisz mi jakies zawory?

A tak apropo to kiedy i jakie moce ustawiac czyli ile kW przy jakich temp. zewn.

I jeszcze jedno odnosnie pompy CO . Mam Vilo . Na jakiej predkosci (ustawie) powinna pracowac ? U mnie jest gdzies posrodku na wyswietlaczu pokazuje 40

Edytowane przez kniazio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probuje i na 8kW max

Probuje roznych mozliwosci ale widze ze chyba bez termostatow i pracy ciaglej sie nieda

 

Bo i te 8kw jest za dużo dla twojej instalacji w obecnym czasie

Dlaczego nie chcesz skorzystać z "retortowy-ręczny "

na tej opcji spokojnie zmniejszysz moc palnika

i przebicie temp będzie napewno mniejsze

sam zadecydujesz jaką dawkę paliwa ma podać podajnik

co ile powtarzać podawanie i jaką dać siłę nadmuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probuje i na 8kW max

Probuje roznych mozliwosci ale widze ze chyba bez termostatow i pracy ciaglej sie nieda

Jakie zawory sa przy grzejnikach zeliwnych(srednica, ...) chcialbym cos poszukac na allegro moze polecisz mi jakies zawory?

A tak apropo to kiedy i jakie moce ustawiac czyli ile kW przy jakich temp. zewn.

I jeszcze jedno odnosnie pompy CO . Mam Vilo . Na jakiej predkosci (ustawie) powinna pracowac ? U mnie jest gdzies posrodku na wyswietlaczu pokazuje 40

Różne są instalacje i różne priorytety dla użytkownika. Ja ustawiam najniższe moce na kotle i na pompach. Wszystkie pompy u mnie są na najniższych biegach. Wyższe jeżeli będą potrzebne to można włączyć w każdej chwili a po co płacić za energię na większych mocach skoro na niższych też pracuje? Mocniejsze na zimę i to dopiero jak niższe nie daje rady. Jak się ustabilizuje na niższej mocy to bardzo ładnie i płynnie pracuje, jest przewidywalne działanie, przy wyższych mocach spadki temp. są szybkie i doprowadzają do destabilizacji układu.

Co do termostatów. Na 60% grzejników mam i ne używam, wszystkie są rozkręcone na max. Nie używam i nie kręcę. Kupione kilka lat temu i nawet nie pamiętam jakiej firmy ale były to jedne z najtańszych. Co do średnicy to tutaj musisz popatrzeć jaka rura jest doprowadzona do grzejnika, różnie to było kiedyś robione w starych instalacjach. W większości starych instalacji które oglądałem były doprowadzone rury 3/4" ale i trafiały się 1/2" tak że musisz popatrzeć co jest u ciebie.

Jeżeli czujnik pokojowy zamontujesz w najchłodniejszym pomieszczeniu to będziesz miał kontrolę na innych pomieszczeniach, jeżeli w jednym z nich będzie za gorąco to wtedy dopiero tam bym zakładał taki zawór. Sterownikiem można sterować na różne sposoby aby w pomieszczeniach było ciepło, co wybierzesz to już jest indywidualnie do twojej instalacji. U jednego sprawdza się praca ciągła, u innego cykliczna itd. Tu nie ma reguły, to są budynki i instalacje i każdy jest inny i inaczej reaguje.

Edytowane przez zbigmaz01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stało z esterownik ? Awaria ? Konserwacja ? Czy tylko u mnie error ?

Mógłbyś wytłumaczyć jak się ustawia konkretną "moc" w trybie ręcznym ?

Ja potrzebuję np ustawić 1,5kW i np 3kW. Generalnie poniżej 4kW.

Podane moce są wartością umowną (obrazową)

Tylko eksperymentalnie to sprawdzisz

Ja mam 7s podawanie

70 s przerwa

i dmuchawa na 30%

ale to wcale nie znaczy że takie ustawienia będą tobie pasować

tylko własne testy dadzą ci odpowiedz

Na esterownik chyba awaria

 

ps

i z wyliczeń na esterownik wynika że mój kociołek pracuje na 1,5 kw

Edytowane przez B_J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beata&Sławek

oczywiście pisząc "głowica" miałem na myśli komplet czyli zawór, zawór na powrocie oraz głowicę termostatyczną

ale dobrze że doprecyzowałeś:yes:

 

kniazio

podejrzewam że średnica przyłącza to 1/2cala

najprościej zmierzyć suwmiarką średnicę rurki wchodzącej do kalafiorka i będzie wiadomo

poniżej przykładowy komplet

nie wczytywałem się czy ma nastawę wstępną

 

http://allegro.pl/zawor-termostatyczny-glowica-powrot-schlosser-pros-i3673388414.html

 

co do przeciągania

przejdź na manual

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadzy nie mam

 

Jeśli spalamy 48 kg węgla dziennie, czyli 2 kg na godzinę, to w ciągu godziny produkujemy efektywnej energii:

*2 kg * 27 MJ/kg * 0,85 = 45,900 MJ = 45900 kWs = 45900/3600 kWh = 12,75 kWh

Innymi słowy nasz piec pracuje ze średnią mocą 12,75 kW.

Edytowane przez B_J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@B_J

 

No ... a jak mam 3s podawanie , 120s przerwa , nadmuch 45% to jaka to moc ? Pytam serio , chciałbym poznać "mechanizm" wyznaczania mocy z którą pracuje kociołek.

 

 

podłączysz ciepłomierz to będziesz wiedział jaka to moc

nawet to 8KW jest tylko "nazwą" "oznaczeniem"

nie wiesz na pewno czy ustawiając 8KW na grupowym kocioł z taką mocą pracuje

jeśli jednak ufasz liczbom mocno to jak chcesz mieć np 4KW to sprawdź z jaką częstotliwością podaje przy mocy 8KW i zrób 2 razy dłuższą przerwę

będzie połowę mniejsza moc(tak pi razy drzwi) do tego mniejszy nadmuch i po sprawie - ale nie o połowę ponieważ wydajność wiatraka nie rośnie liniowo.

na manualu potrafiłem prowadzić kocioł na nastawach rzędu 1:11 i nadal się odstawiał na kilka minut przy słabym odbiorze ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są instalacje i różne priorytety dla użytkownika. Ja ustawiam najniższe moce na kotle i na pompach. Wszystkie pompy u mnie są na najniższych biegach. Wyższe jeżeli będą potrzebne to można włączyć w każdej chwili a po co płacić za energię na większych mocach skoro na niższych też pracuje? Mocniejsze na zimę i to dopiero jak niższe nie daje rady. Jak się ustabilizuje na niższej mocy to bardzo ładnie i płynnie pracuje, jest przewidywalne działanie, przy wyższych mocach spadki temp. są szybkie i doprowadzają do destabilizacji układu.

Co do termostatów. Na 60% grzejników mam i ne używam, wszystkie są rozkręcone na max. Nie używam i nie kręcę. Kupione kilka lat temu i nawet nie pamiętam jakiej firmy ale były to jedne z najtańszych. Co do średnicy to tutaj musisz popatrzeć jaka rura jest doprowadzona do grzejnika, różnie to było kiedyś robione w starych instalacjach. W większości starych instalacji które oglądałem były doprowadzone rury 3/4" ale i trafiały się 1/2" tak że musisz popatrzeć co jest u ciebie.

Jeżeli czujnik pokojowy zamontujesz w najchłodniejszym pomieszczeniu to będziesz miał kontrolę na innych pomieszczeniach, jeżeli w jednym z nich będzie za gorąco to wtedy dopiero tam bym zakładał taki zawór. Sterownikiem można sterować na różne sposoby aby w pomieszczeniach było ciepło, co wybierzesz to już jest indywidualnie do twojej instalacji. U jednego sprawdza się praca ciągła, u innego cykliczna itd. Tu nie ma reguły, to są budynki i instalacje i każdy jest inny i inaczej reaguje.

A jak sie steruje przy pracy ciaglej pompy CO co ustala wtedy temp w pomieszczeniu oraz na piecu

Jak ustawic czujniki temp. np pokojowy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś gdzieś zapodał taką tabelę, może się przyda?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=128414&d=1343746198

 

ale te dane są dla innych palników

inny skok ślimaka, inna wielkość porcji, inny obrót w jednostce czasu

może służyć tylko jako wskazówka ale nie będzie oznaczać osiągania podanej tam mocy prz zastosowaniu tych nastaw.

podano na tacy jak obliczyć moc znając zużycie

zatem pracując na manualu ze stałą nastawą można obliczyć przybliżoną moc z jaką kociołek pracował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kniazio

u Ciebie sądząc z opisu pracy instalacji (na piętrze cieplej niż na dole) sterowanie w oparciu o termostat pokojowy może ne zdać egzaminu

duże żeliwne kalafiory mają inną bezwładność i mogą przegrzewać pomieszczenia.

myślę że termostaty moga pomóc - ewentualnie wykorzystać je celem właściwej regulacji przepływów w tai sposób aby wszystkie pomieszczenia były równo ogrzewane a potem dopiero całość oprzeć o termostat pokojowy

będzie to jednak wymagało czasu aby prawidłowo całość wyregulować.

wtedy temperaturą w pomieszczeniach będzie regulować termostat pokojowy(załączać bądź rozłączać pompę) a do poziomu temperatury na kotle możesz wykorzystać czujnik pogodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kniazio

u Ciebie sądząc z opisu pracy instalacji (na piętrze cieplej niż na dole) sterowanie w oparciu o termostat pokojowy może ne zdać egzaminu

duże żeliwne kalafiory mają inną bezwładność i mogą przegrzewać pomieszczenia.

myślę że termostaty moga pomóc - ewentualnie wykorzystać je celem właściwej regulacji przepływów w tai sposób aby wszystkie pomieszczenia były równo ogrzewane a potem dopiero całość oprzeć o termostat pokojowy

będzie to jednak wymagało czasu aby prawidłowo całość wyregulować.

wtedy temperaturą w pomieszczeniach będzie regulować termostat pokojowy(załączać bądź rozłączać pompę) a do poziomu temperatury na kotle możesz wykorzystać czujnik pogodowy

Ok ja mam czujnik pogodowy tez

Powiedz mi jak mam ustawic czujniki w momencie kiedy wlacze pompe CO w prace ciagla

Czym wtedy bede kontrolowal temperature?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik zewnętrzny będzie decydował o temperaturze na kotle a czujnik w domu będzie decydował kiedy ma wyłączyć pompę CO(przy temperaturze wskazanej przez Ciebie np 21stC)

nie wiem jednak jak ma Twój ster ustawione parametry dla współpracy z czujnikiem pogodowym

o tym muszą już chłopaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik zewnętrzny będzie decydował o temperaturze na kotle a czujnik w domu będzie decydował kiedy ma wyłączyć pompę CO(przy temperaturze wskazanej przez Ciebie np 21stC)

nie wiem jednak jak ma Twój ster ustawione parametry dla współpracy z czujnikiem pogodowym

o tym muszą już chłopaki

No kurde panowie!

Mam czujnik pokojowy i czujnik pogodowy

Teraz pompa CO steruje czujnik pokojowy

Jak pompe CO przelacze w tryb ciagly to czy musze jeszcze cos przestawic czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te dane są dla innych palników

inny skok ślimaka, inna wielkość porcji, inny obrót w jednostce czasu

może służyć tylko jako wskazówka ale nie będzie oznaczać osiągania podanej tam mocy prz zastosowaniu tych nastaw.

podano na tacy jak obliczyć moc znając zużycie

zatem pracując na manualu ze stałą nastawą można obliczyć przybliżoną moc z jaką kociołek pracował

Ta tabela to nie była wyrocznia, tego nie napisałem. Pokazuje zależność podawania do przerwy w stosunku do mocy. Liczyłem że odbierzesz to jako wskazówkę do pokazania dla mniej zorientowanych a nie jak gotowe dane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik zewnętrzny będzie decydował o temperaturze na kotle a czujnik w domu będzie decydował kiedy ma wyłączyć pompę CO(przy temperaturze wskazanej przez Ciebie np 21stC)

nie wiem jednak jak ma Twój ster ustawione parametry dla współpracy z czujnikiem pogodowym

o tym muszą już chłopaki

Można podglądać na krzywej grzania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...