Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Novy!
Hmm spalanie jakoś nie wzrosło drastycznie, natomiast nie zauważyłem żeby na wykresach wyglądało to jakoś lepiej. CO przebija jak przebijało, CWU teraz również trochę przebija maks. 8oC. Powrót nie spada już do 30oC czy nawet niżej, tylko trochę poniżej 40oC czasem rośnie do 52oC. Wejdź na mój ster i sprawdź ja kto wygląda, może coś podpowiesz.

 

Edit. Chyba, że powinienem odczekać dłuższy czas na stabilniejszą pracę niż jedna noc ?

 

Flutebox,nigdy nie miałem instalacji takiej jak Ty,ale:

1.Nie opowiadaj,że po włączeniu CWU+miesz nic się nie zmieniło.Cykle dojścia temp.CO,po gwałtownych spadkach,moim zdaniem są krótsze.Zmiana byłaby bardziej widoczna gdyby na zewnątrz było poniżej zera..

2.W Twoim przypadku,sprawdza się wysoka temp.na kotle.Pewnie już wiesz dlaczego :)

3.Może jeszcze nie teraz,ale wprowadziłbym większą moc skrajną np.16kW,jak zrobi się zimniej, może mieć to spore znaczenie w szybkości dochodzenia do zadanej,po wychłodzeniu powracającą wodą z podłogi.

4.Mimo wszystko dbałbym o możliwie jak najstabilniejszą pracą takiego układu,nawet za cenę kilku kg na miesiąc więcej (na ciągły tryb pracy CWU+miesz).Dlaczego?A no dlatego,że będziesz miał ciepła wodę (bez kolejnej destabilizacji układu włączeniem pompy CWU),większy komfort cieplny po otwarciu "termostatów podłogówki"-bo szybciej kocioł osiągnie temp. CO po spadku-i szybciej dostaniesz to co chcesz,czyli zadaną temp.w pomieszczeniu.A o to chyba chodzi?

5.Nie zgadzam się z twierdzeniem,że nie warto prowadzić układu jak najbardziej stabilnie,jak tylko się da..Nie tylko dla wykresów,ale dla własnego komfortu cieplnego,wygody ,oraz ze względu na sam kocioł.Nie kosztował przecież mało...

Pozdrawiam

 

P.S.

A Wy tu Panowie jedynie o tych kilku kg opału...Tylko na Tym rzecz polega?No to marznijcie sobie,ja tam mam to w d....Komfort cieplny rules! :)

Edytowane przez Novy!
add
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Tu jak ja bym miał tak u siebie to robiłbym próby z kręceniem 4D, pracą pompy w cyklicznym z włączeniem czujnika wew. lub praca sterownika na retortowym ręcznym. Napisałem wszystko co bym próbował po kolei a nie wszystko razem :)

 

Ja podarowałbym sobie całkowicie kręcenie 4D,full open na stałe.Retortowy ręczny,może być póki co dla niego zbyt trudnym trybem.Dlatego zaproponowałem mu "dwustan" w grupowym :) Będzie mu łatwiej na początek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.W Twoim przypadku,sprawdza się wysoka temp.na kotle.Pewnie już wiesz dlaczego :)

 

 

Nie wiem :) ale lepiej mieć tak jak teraz 50oC czy np. 60oC ?

 

 

3.Może jeszcze nie teraz,ale wprowadziłbym większą moc skrajną np.16kW,jak zrobi się zimniej, może mieć to spore znaczenie w szybkości dochodzenia do zadanej,po wychłodzeniu powracającą wodą z podłogi.

 

 

Daj znać kiedy :)

 

4.Mimo wszystko dbałbym o możliwie jak najstabilniejszą pracą takiego układu,nawet za cenę kilku kg na miesiąc więcej (na ciągły tryb pracy CWU+miesz).Dlaczego?A no dlatego,że będziesz miał ciepła wodę (bez kolejnej destabilizacji układu włączeniem pompy CWU),większy komfort cieplny po otwarciu "termostatów podłogówki"-bo szybciej kocioł osiągnie temp. CO po spadku-i szybciej dostaniesz to co chcesz,czyli zadaną temp.w pomieszczeniu.A o to chyba chodzi?

 

Spokojnie nie jestem żydkiem pare kg w tą czy w tamtą nie robi dla mnie większej różnicy. Powiedz mi czy w prametrach zaawansowanych: niezależna praca pompy mieszającej ma być na TAK ?

 

Skoro swoim fachowym okiem widzisz poprawę :) to zostawiam tak jak mi mówiłeś z załączaniem się pompki od 40oC.

 

Ja podarowałbym sobie całkowicie kręcenie 4D,full open na stałe.Retortowy ręczny,może być póki co dla niego zbyt trudnym trybem.Dlatego zaproponowałem mu "dwustan" w grupowym :) Będzie mu łatwiej na początek :)

 

Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC pilnuje mi on temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC. Chyba, że coś znowu przekręciłem :)

 

Tu jak ja bym miał tak u siebie to robiłbym próby z kręceniem 4D, pracą pompy w cyklicznym z włączeniem czujnika wew. lub praca sterownika na retortowym ręcznym.

 

Zbigmaz ręczny nie dla mnie, najpierw muszę ogarnąć grupowy. Czujnik wewnętrzny jest tylko do odczytu, mam sterownik w każdym pomieszczeniu, kóry pilnuje odpowiedniej temp. w pokoju.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podarowałbym sobie całkowicie kręcenie 4D,full open na stałe.Retortowy ręczny,może być póki co dla niego zbyt trudnym trybem.Dlatego zaproponowałem mu "dwustan" w grupowym :) Będzie mu łatwiej na początek :)
Jeżeli mu nie zależy t jeszcze może włączyć mieszającą na stałe, to też trochę wygładzi ale temp. CWU się jeszcze podniesie w początkowej fazie a potem będzie trochę falować.Jeżeli otworzy 4D na ful to już będzie to wyglądało inaczej. Powrót się całkiem zmieni a i dogrzewanie będzie za mocne i pompa w cyrkulację. Obniżenie temp. CO niewiele zmieni bo na stałej pompie będzie przegrzewać chyba że ma termostaty to da sobie radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC pilnuje mi on temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC.

U mnie lepiej sprawdza się 3D i sterownik, nie muszę pilnować i kręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Nie wiem :) ale lepiej mieć tak jak teraz 50oC czy np. 60oC ?

 

Nie ma potrzeby póki co,i tak grupowe mocno przebija.Zastanów się nad ciągłą pracą trybu CWU+miesz.Gdybyś teraz już mieszkał dostrzegłbyś już zaletę posiadania ciepłej wody CWU pod dostatkiem

 

Daj znać kiedy :)

Wybacz,ale mam małe dziecko w domu.Nie mam na to czasu zbyt wiele.Sam zobaczysz jak zacznie zbyt długo dochodzić do zadanej CO :)

 

Spokojnie nie jestem żydkiem pare kg w tą czy w tamtą nie robi dla mnie większej różnicy. Powiedz mi czy w prametrach zaawansowanych: niezależna praca pompy mieszającej ma być na TAK ?

Dokładnie

Mam siłownik na zaworze 4D, przy tych temp. ustawione jest maks. 35oC ten siłownik pilnuje mi temp. jaka ma iść w podłogę. Instalator mówił, że jak będzie około zero to moge ustawić na 40oC, a jak poniżej -10oC to na 45oC. Chyba, że coś znowu przekręciłem :)

Moje zdanie na temat 4D znasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Jeżeli mu nie zależy t jeszcze może włączyć mieszającą na stałe, to też trochę wygładzi ale temp. CWU się jeszcze podniesie w początkowej fazie a potem będzie trochę falować.Jeżeli otworzy 4D na ful to już będzie to wyglądało inaczej. Powrót się całkiem zmieni a i dogrzewanie będzie za mocne i pompa w cyrkulację. Obniżenie temp. CO niewiele zmieni bo na stałej pompie będzie przegrzewać chyba że ma termostaty to da sobie radę.

Odkręca 4D na full,potem dostraja układ.Jeśli trzeba to można CWU+miesz nawet ustawić jako cykliczną (chyba że korzysta z tej opcji cyrkulacja).Ale z 4D wszystko o kant dooopy rozbić można ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Novy ponoć maksymlanie mozna dać 45oC na podłogówke nie więcej. Po to ten siłownik ze sterownikiem jest żeby tego pilnować i samemu nie kręcić zaworem 4D.

 

Zastanów się nad ciągłą pracą trybu CWU+miesz.Gdybyś teraz już mieszkał dostrzegłbyś już zaletę posiadania ciepłej wody CWU pod dostatkiem

 

Tzn. jak to się ustawia żeby ciągle pracowała ? I czy jest sens jak nie mieszkam tam ?

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Novy ponoć maksymlanie mozna dać 45oC na podłogówke nie więcej..

 

Bo pewnie jest tam założony zawór RTL.I tak ma być.

 

Novy Po to ten siłownik ze sterownikiem jest żeby tego pilnować i samemu nie kręcić zaworem 4D

 

Nie kumam takiego rozumowania. Zakładać zawór 4D, aby dogrzać powrót-skoro jest to skazane na porażkę.Więc po co?Taka ilość powracającej chłodnej (ok 30deg) wody z obiegu podłogi -ma być dogrzana krótkim obiegiem zaworu 4D?Kpina i tyle.

Zrób sobie doświadczenie,wyłącz siłownik 4D,sam zawór odkręć na full,resztę zrobia termostaty podłogi.I zostaw.Potem dostrój sobie tryb CWU+miesz,moc kotła,programatory itd.

Zakładam się o flachę dobrej bajurki ,że będzie lepiej.Teraz,zobaczysz to tylko na wykresach,jak zamieszkasz-odczujesz na własnej skórze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Nie jestem pewien czy masz rację z tym zaworem RTL bo jak go niem to ...... :mad:

 

Pisał ,że nie może ustawić temp na podłogę wyższej niż 45deg,tak więc coś jej pilnuje.Albo RTL,albo termostaty podłogówki...

Flutebox,masz schemat instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi cały czas wywala do popielnika, da się jakoś zmniejszyć częstotliwość i ilość podawanego paliwa, bo na razie testowałem retortowy na 3 sek i +2 dmuchawa, teraz jade grupowe 8kW na 39% i nie pomaga, wczoraj zmieniłem na 40% i rano taki widok w popielniku

 

http://img819.imageshack.us/img819/314/imsb.jpg

 

póki co większych różnicy nie zauważam, może na grupowym mniej spieka trochę ale niedopał dalej jest, szczerze myślałem, że przy tych możliwościach sterownika to będzie problem do usunięcia w kilka dni a jak na razie zmiany parametrów i sposobu spalania nie przynoszą większych efektów, czy czeka mnie przejście na sterowanie ręczne?

Edytowane przez scarface26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a ja zrobiłem tak jak Novy pisze, ustawiłem sobie pompe cwu żeby mi chodzila ciągle, już prawie dwa tyg.i powiem tak,jak dla mnie jest fajnie,ciepła woda nonstop gorąca ,i już nie ma takich spadków tem co, wcześniej było nawet o 5st.spadek a teraz max1,5 a czy troszke więcj spalił ,niewiem ważne że jakoś to wszystko lepiej wygląda, i nie chodzi mi o wykresy:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...