Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kniazio, a jak masz ten 4D ustawiony? Ja bym może spróbował trochę odwrotnego myślenia - ale to taki nawyk z dwustanu jest. Może on ze zbyt małą mocą startuje i potem jak się już zdecyduje iść na tych 12 KW to jest tak rozbujany długą pracą na 8KW, że spaliny wali w kosmos i temperaturę CO też? Nie zaszkodziłoby moim zdaniem testowo spróbować go dać w tych warunkach na 12 - 16 KW. Praca na zbyt niskiej mocy bywa wielce kosztowna, masa węgla się marnuje. On Ci półtorej godziny odrabia spadek 8 stopni - w podobnym czasie piec na zimno rozpalany powinien do zadanej dojść. Tym bardziej, że ta zadana wcale nie taka znów wysoka, 4D masz w instalacji, więc część wody krąży w krótkim obiegu a na zewnątrz masz +6. No chyba że węgiel masz jakiś ciulowy - ale wtedy takich spalin byś nie wyciągał. Ale ja się nie znam... Ale jako słabo się znający to przy Twojej instalacji i domu poprowadziłbym tą instalację inaczej - olałbym pogodówkę, pokojówkę i każdą inną hu..wkę, ustawił na 4D tak, żeby na grzejnikach było tylko na tyle ciepło żeby w chacie osiągnąć tych 21 stopni ( to się da zrobić - szczególnie jak dom ma duże straty ciepła jest nawet dość łatwo wykonalne, trochę poeksperymentować i właściwe nastawy 4D dla różnych temp. zewnętrznych się znajdą - wtedy zapisać i jest święte i na wieki wieków ) i pozwoliłbym jej pracować na stałe. Ta masa wody może być szkodnikiem, ale może być i buforem. Wszystko zależy od tego, czy pozwolisz jej wystygnąć. A jak już pozwolisz - to masz przesrane. Dlaczego śmieciuchem paliłeś nie tak znów wiele a w chacie miałeś gorąco? Bo woda w instalacji nie stygła, a jak już to raz na dobę ( jak w nocy czy tam nad ranem wygasło ). Nie stygły też nieocieplone mury. Osiągałeś jakąś tam stabilizację - i szło. Teraz szarpiesz wszystkim, zabawę w ciepło - zimno urządzasz. No to i płacisz za zabawę. Te wszystkie dodatki w Coali ( pokojówki, strefy, pogodówki i inne hu,,,wki są dobre, nawet bardzo dobre i przydatne. W ocieplonych chałupach i instalacjach z niewielką ilością wody. Ale to tylko moje zdanie - nie trzeba się z nim koniecznie zgadzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze co do tej Twojej nieszczęsnej rurki - spróbuj ją przenieść na sam dół powrotu do kotła. Tam, gdzie powrót z 4D masz już poziomo, za kolanem którym skręca od pionu w stronę kotła..Tak, żeby jej wpięcie było między kolanem a króćcem powrotu do kotła To jest 10 minut roboty ( no tylko pech - wodę trzeba spuścić ) i parę groszy, a może pomóc trochę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra, ale to się da zrobić na zaworze ręcznym czy mówisz o zaworze z siłownikiem itp?

Z moich obserwacji wynika (a też mam starą i pojemną instalację), że ciężko na jednym ustawieniu na 3D utrzymać w ryzach temperaturę za zaworem... Obrazowo to tak aby piec ruszał z bardziej otwartym 3D a z biegiem czasu i wzrostu temp. delikatnie się przymykał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Chłopcze Jasiu - Jeszcze raz przekręcisz mi nazwisko to spotkamy się w realu obgadać co Cię boli misiu ! Tylko informuję.

Nie zamierzam nawet się zbliżać.Zaczekam na Twoje posty,jak się zrobi zima...

Nie wiedziałem,że to twoje nazwisko.Zatem sorrki.

Co do spotkania w realu to chyba nie skorzystam,nie ma o czym z Tobą rozmawiać.Piszesz takie pierdoły,że trudno mi się powstrzymać od złośliwych uwag.

Odpowiedz proszę na moje pytanie dotyczące temp.spalin.Napisaleś powyżej jednemu z userów by wyczyścił kocioł bo ma za dużą temp.spalin?Jaka temp.spalin jest za duża?

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Teraz na 5-6 dni

A przy mrozach i wietrze to na dobe zasobnik polknie

Chalupa ok 200m/2 nieocieplona

Grzejniki zeliwne, grube rury (duuuuzooo wody)

Strop 10 cm welny

Parter stare drewniane okna, pietro nowe okna plastikowe

Wegiel Bałka Ekouniwersal

Tylko zaraz mi nie mowcie ze powinienem spalic 8 ton bo na byle jakim smieciuchu palilem 5 max 6 ton i chodzilem w majtach po chalupie

 

Kniazio,wywal ten automat.Ustaw sobie w ręczny 5/40 dobierz nadmuch.Będzie ok.Ustaw 50deg na kotle.Potrzebujesz mocy.Nie wiem czym palisz?

I nie słuchaj bajek.Masz chałupę jak moja,trza grzać.I to ostro.Jak masz nie spiekający opał,to wal 1:8 (na początek) -dostosuj nadmuch.Jest wątek na forum o dwustanie. Poczytaj.

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra, ale to się da zrobić na zaworze ręcznym czy mówisz o zaworze z siłownikiem itp?

Z moich obserwacji wynika (a też mam starą i pojemną instalację), że ciężko na jednym ustawieniu na 3D utrzymać w ryzach temperaturę za zaworem... Obrazowo to tak aby piec ruszał z bardziej otwartym 3D a z biegiem czasu i wzrostu temp. delikatnie się przymykał.

 

Na dobrze zamontowanym 4D i przy trzymaniu stabilnej w miarę temp. na kotle się da. Oczywiście mówię o ręcznie ustawianym 4D, bo taki z siłownikiem przy instalacji grzejnikowej uważam za szkodnika psującego pracę całej instalacji dla likwidowania wahań półstopniowych - to przy ogrzewaniu węglem i braku konieczności stworzenia jakichś laboratoryjnie stabilnych warunków uważam za absolutną przesadę, tym bardziej że i tak nigdy nie będzie to w 100% skuteczne. Zobacz mój wykres - przejedź sobie kursorem po którejś kresce, w chmurce będzie Ci się wyświetlać 3-cia od góry temp. wewnętrzna. Jest ustawione żeby było w chacie około 22 - 23, zobacz jakie są wahania. A głowic jeszcze nie zamontowałem, jak uznam że suszenie zakończone to założę.

Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pisałem o mojej tmp spalin 180 stopni i po waszych opiniach przeprowadziłem mały test zmieniłem mój nadmuch z 46% na 43% i delikatnie przeczyściłem, dzisiaj rano patrze przy działającym nadmuchu 139 stopni więc coś mi się zdaje że nadmuch ma ogromne znaczenie do tmp spalin i jak ktoś wyżej pisał że ma 200stopni a widze na e-strerowniku dmucha prawie na 50% to nie ma się co dziwić.

Jak wy dmuchacie na 37-40 to tmp spalin macie w granicach 80-110. Dlatego węgiel ma tutaj ogromne znaczenie ponieważ z nim się wiąże siła nadmuchu.

 

Takie moje małe wnioski po nocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz rację. Im więcej powietrza podasz na palnik tym temp. spalin rośnie, ale pod warunkiem, że podasz odpowiednio dużą dawkę węgla. Pisałem wcześniej, że dmucham 42 do max. 44% i temp. spalin praktycznie nie przekracza 100oC. Bezpiecznie dla komina i dla zasobności mojego "portfela". :)

Jednak podnosząc moc kotła automatycznie musisz podnieść nadmuch lub najlepiej tak ustawić kocioł, aby pracował non-stop (lub małe przerwy na odstawienie) przy zachowaniu minimalnego wymaganego nadmuchu potrzebnego do całkowitego spalenia podawanych dawek paliwa.

Fajnie napisać, odrobinę trudniej zrealizować. Bo komu się chce mieszkać w kotłowni i co chwilę zaglądać.;)

A może zamontować kamerę i szybkę w drzwiczkach jak w kominku? i oczywiście drugą kamerę termowizyjną lub choćby prymitywny pirometr. Wtedy to już full, max, hiper wypas.:):):)

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrze zamontowanym 4D i przy trzymaniu stabilnej w miarę temp. na kotle się da. Oczywiście mówię o ręcznie ustawianym 4D, bo taki z siłownikiem przy instalacji grzejnikowej uważam za szkodnika psującego pracę całej instalacji dla likwidowania wahań półstopniowych - to przy ogrzewaniu węglem i braku konieczności stworzenia jakichś laboratoryjnie stabilnych warunków uważam za absolutną przesadę, tym bardziej że i tak nigdy nie będzie to w 100% skuteczne. Zobacz mój wykres - przejedź sobie kursorem po którejś kresce, w chmurce będzie Ci się wyświetlać 3-cia od góry temp. wewnętrzna. Jest ustawione żeby było w chacie około 22 - 23, zobacz jakie są wahania. A głowic jeszcze nie zamontowałem, jak uznam że suszenie zakończone to założę.

 

Mam zawór 4D + siłownik elektryczny + sterownik pogodowy (jako urządzenie zewnętrzne - autonomiczne) + ogrzewanie "grzejnikowe" i w/g moje oceny z ostatnich 3 lat ten system spełnia moje oczekiwania. Histerezę w sterowniku mam programowalną i min zakres to 1oC w góre. Nie ma mowy o jakimś "jeżdżeniu" siłownika aby skorygować 0,1 oC na wyjściu zaworu, a praktycznie nie interesuje mnie jakakolwiek zmiana temperatury na grzejnikach (nie mam zaworów termostatycznych i na dzień dzisiejszy nie zamierzam stosować) bo robi to za mnie sterownik pogodowy + siłownik i zawór 4D.

Oczywiście to jest moje zdanie i ja taki układ pracy bardzo sobie chwalę.

Pozdrawiam i życzę ciepełka.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
I masz rację. Im więcej powietrza podasz na palnik tym temp. spalin rośnie, ale pod warunkiem, że podasz odpowiednio dużą dawkę węgla. Pisałem wcześniej, że dmucham 42 do max. 44% i temp. spalin praktycznie nie przekracza 100oC. Bezpiecznie dla komina i dla zasobności mojego "portfela". :)

 

Zapytam raz jeszcze,skąd taka wiedza o temp.spalin?Piszesz,że temp.spalin 100deg jest ok,a 120 czy 180 deg już nie?Odpowiedz proszę.Kto Ci powiedział ,że temp.spalin 100deg jest jest "bezpieczna dla komina"?Jak to sprawdziłeś?

Widziałeś co się dzieje z wkładem kominowym ze stali nierdzewnej przy temp.spalin 100deg,jeśli jest krótki to lepiej,ale jeśli ma np.ponad 10m to masz biały dymek z komina.Biały dymek oznacza zimną spalinę?Wiesz co potrafi zrobić z takim kominem zimna spalina?

Ty czy ja możemy się sprzeczać,ale poczytaj co sam zawijan pisze o temp.spalin.

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/temperatury-krytyczne/

Edytowane przez Novy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś mi się zdaje że co do tmp spalin średnica komina również ma wiele do powiedzenia, rbr 11 jak pamiętam w dokumentacji mam max 20fi min 14fi średnicy ja mam ceramikę 20fi i sądzę, że ci co będą mieli np 14fi również będą mieli mniejszą tpm, ale to ino moja teoria więc mogę się mylić :lol2:

 

75max jakiej wielkości masz prostokącik w kominie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Jeszcze coś mi się zdaje że co do tmp spalin średnica komina również ma wiele do powiedzenia, rbr 11 jak pamiętam w dokumentacji mam max 20fi min 14fi średnicy ja mam ceramikę 20fi i sądzę, że ci co będą mieli np 14fi również będą mieli mniejszą tpm, ale to ino moja teoria więc mogę się mylić :lol2:

 

A pomyśleliście Panowie o tym,że sama konstrukcja kotła (wymiennika) ma ogromny wpływ na temp.spalin?Nawet w RBR-ku z ceramika da się to zauważyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teoretycznie wielkość otworu zbliżona, dobra już nie gdybam myślę, że te 140stopni to nic strasznego popalę dłużej, poeksperymentuje na innym węglu to i jakieś doświadczenie się zbierze.

 

Ja mam dość sporą rurę zanim spalinki wlecą do komina może to też troche odzwierciedla temperature DSCF1536.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teoretycznie wielkość otworu zbliżona, dobra już nie gdybam myślę, że te 140stopni to nic strasznego popalę dłużej, poeksperymentuje na innym węglu to i jakieś doświadczenie się zbierze.

 

Ja mam dość sporą rurę zanim spalinki wlecą do komina może to też troche odzwierciedla temperature DSCF1536.JPG

 

Na czym stoi ten zasobnik ciepłej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teoretycznie wielkość otworu zbliżona, dobra już nie gdybam myślę, że te 140stopni to nic strasznego popalę dłużej, poeksperymentuje na innym węglu to i jakieś doświadczenie się zbierze.

 

Ja mam dość sporą rurę zanim spalinki wlecą do komina może to też troche odzwierciedla temperature DSCF1536.JPG

 

A dlaczego pompę CO masz przed zaworem 4D a nie za zaworem w kierunku np. grzejników?

Przy takim usytuowaniu pompy regulacja zaworem 4D sprowadza sie do kilku stopni (no może kilkunastu) zamiast pełnej regulacji 90 stopni.

Edytowane przez mark3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...