Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

też sie zastanawiam nad ociepleniem bo na stropie tylko 8 ale nie wiem czy dokładać do stropu czy lepiej dach ocieplić wełną

 

Myślę podobnie jak kolega Timon więc jeżeli już to chyba raczej strop docieplić. Z resztą u mnie blacha na dachu też już nowością nie pachnie i podejrzewam że więcej jak 5 -6 lat może nie wytrzymać:( Że też jak ją kupowałem nie wiedziałem tyle co teraz:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki masz 4D firma wielkość, ja zamówiłem 5/4 Womix znacie tą firmę? do 17KW nie wiem czy dobrze zrobiłem ale instalator przekonywał że powinno się brać takiej wielkości z uwagi na większą zdolność mieszania.

 

Co do kolorów kotła ktoś pisał, że dostał niebieski producent zmienia barwy?

 

Mam ESBE 1" tylko dlatego, ze u mnie najwieksza srednica rury to Cu 28. Nie zastanawialem sie nad tym, czy o 4 D o wiekszej srednicy bylby lepszy. U mnie jest RBR 11 kW. Co zas do kolorow, to niektorzy, zeby uniknac posadzenia o lokowanie :D uzywaja ich do okreslenia kotla. RBR to "zielony" , "rabarbar", zas "niebieski" to znany kociol O... z Biecza, czasami S.... z Pleszewa :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wczesniejszych wpisow dodam kilka zdjec, zeby prosic o ocene slusznosci postepowania. Palnik "Retorta eCoal".

[ATTACH=CONFIG]223991[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]223992[/ATTACH]

Na powyzszych zdjeciach palnik w trakcie nadmuchu, juz po korekcji +1%, poniewaz w popielniku mialem troche niedopalow. Pierwsze z lampa, drugie bez...

Zdjecie ponizej to widok na popielnik i stan popiolu, ktory spowodowal zmiane nadmuchu oraz skrocenie podawania z 5s na 4s.

[ATTACH=CONFIG]223997[/ATTACH]

Na efekty poczekam do jutra i zobacze jak bedzie wygladal popiol.

 

Dopisuje dzis: po korekcie nadmuchu +1% oraz kolejnym obnizeniu podawania do 3s zrobilem fotki przed chwila.

 

IMG_20131113_214326.jpg

 

Plomien mocny, moze nie ma wyraznego kopca, ale tez nie ma krateru. Lekkie spieki z prawej strony palnika (podajnik z lewej). Podobno "ten model tak ma" ;) (Wesola)

 

IMG_20131113_213152.jpg

Popiolu znacznie mniej, mniej jest tez niedopalonych kawalkow wegla. Od doswiadczonego usera mam sygnal, ze ide w dobrym kierunku. To cieszy...:)

 

PS: Mam plan, zeby dokupic tone owsa i mieszac z Wesola, wzglednie z Pieklorzem. To powinno polepszyc dopalanie, a co za tym idzie zmniejszyc spieki?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisuje dzis: po korekcie nadmuchu +1% oraz kolejnym obnizeniu podawania do 3s zrobilem fotki przed chwila.

 

[ATTACH=CONFIG]224292[/ATTACH]

 

Plomien mocny, moze nie ma wyraznego kopca, ale tez nie ma krateru. Lekkie spieki z prawej strony palnika (podajnik z lewej). Podobno "ten model tak ma" ;) (Wesola)

 

[ATTACH=CONFIG]224293[/ATTACH]

Popiolu znacznie mniej, mniej jest tez niedopalonych kawalkow wegla. Od doswiadczonego usera mam sygnal, ze ide w dobrym kierunku. To cieszy...:)

 

PS: Mam plan, zeby dokupic tone owsa i mieszac z Wesola, wzglednie z Pieklorzem. To powinno polepszyc dopalanie, a co za tym idzie zmniejszyc spieki?

Pieklorz też potrafi spiekać ale to zależy od pieklorza, lepiej coś słabszego dosypać. Poszukaj w postach, chyba kobra coś o tym pisał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie mi czy, np. jak ustawię temp. wewnętnrzą wyższą niż obecnie czyli 21oC (mam 18oC) to kociołek nie będzie tak przyciągał temperatury zadanej CO ? Tak mi się wydaje, że on się trochę kisi i nie ma gdzie tej energi upuścić. Zastanawiam się czy wiązałoby się to z większym zużyciem opału ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

a masz gdzieś koło siebie w sensownej cenie owies?...może pellet kupić i z nim mieszać.

Jak patrzyłem na owies to cena była przerażająco za wysoka by się nim w ogóle interesować nawet na domieszki. Pellet z tego co widzę też średnio ( chyba, że masz dostęp do dużo niższych cen niż rynkowe ) Najlepiej wychodzi wungiel. Nawet kupić najtańszy/najsłabszy...też czeski wychodzi lepiej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem spytać czy to normalne w waszych RBR-a że siłownik od podajnika jest taki mocny że jak się go ręką nie przytrzyma to można stracić zęby (zaczęli u mnie montować RBR-a i chciałem zaglądnąć do kosza i tylko dzięki refleksowi nie straciłem zębów, instalator podobno też za pierwszym razem też miał dużo szczęścia, śmiał się że musiałby dentystę dopisać do rachunku, minusem tego siłownika jest fakt że nowy piec, a już mam wygiętę mocowanie siłownika i całej tej płaszczyzny). Piec był z zaworem DBV i dobrze że zwróciłem uwagę przy montażu że jest źle wkręcony przez instalatora Instalco, bo może hydraulik by zamocował rurkę spasowaną i dostarczoną od DBV i bym się dowiedział dopiero jak by zagotował lub wyleciał w powietrze(hydraulik musiał wykręcić DBV i nawinąć i wkręcić na nowo poprawnie). Zamówiłem piec za dopłatą z przekładnią NORD (podobno mniej problemowa i cichsza), przyszedł z przekładnia transtecho podobno jeszcze lepsza od standardowej z taką samą dopłatą - prawda/czy fałsz?

Mam nadzieje że do końca tygodnia uda się go odpalić to opiszę dalsze wrażenia z uruchomienia.

 

Kolejny dzień uruchamiania kotła i nie wiem czy ja mam takiego pecha czy to norma w RBR.

Podłączyłem elektrykę do pieca i chciałem posłuchać pracy tak słynnego podajnika, włączyłem pracę podajnika a tam wydaje mi się że obraca się w przeciwną stronę, ale pomyślałem że jestem zmęczony i to tylko "zwidy", zasypałem ekogroszkiem włączyłem ponownie podajnik a tu słyszę tylko mielenie węgla, a w piecu jak węgla nie było tak niema, poczekałem jeszcze z kilka minut i ręką starałem się od strony pieca dotknąć żmijki w którą stronę się kręci i wygląda że w przeciwną. Nagle chyba zmieliło już cały węgiel, miał zablokował żmijkę i usłyszałem huk pękającej zawleczki, poszukałem w dostarczonym z piecem pudełkiem ale zawleczek zapasowych brak. Zawleczkę pożyczyłem od sąsiada i zadzwoniłem do sprzedawcy i poradził mi że mogę dzwonić do Instalco i pewnie przyjadą naprawić nowy piec (ciekawe w jakim terminie) lub mogę rozebrać silnik i spróbować przełożyć wyjścia z silnika (miał kiedyś taki przypadek), nawet nie było to takie trudne, schemat był przyklejony pod obudową i podajnik ruszył we właściwym kierunku. Odnośnie pracy podajnika to z tego co się spodziewałem jest podobnie jak w piecu Kosterzewa sąsiada (słychać co prawda w całym domu, ale nie mam na razie żadnych drzwi i jest raczej dźwięk mielenia węgla i pracy silnika niż jakieś buczenie), może znośny hałas jest spowodowany dopłatą do lepszej przekładni lub podłożeniem pod piec i podajnik specjalnej wykładziny/maty tłumiącej drgania (nie miałem żadnej gumy i przypominałem sobie że mam z odzyski stare agnielskie wykładziny dłumiące).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

a masz gdzieś koło siebie w sensownej cenie owies?...może pellet kupić i z nim mieszać.

Jak patrzyłem na owies to cena była przerażająco za wysoka by się nim w ogóle interesować nawet na domieszki. Pellet z tego co widzę też średnio ( chyba, że masz dostęp do dużo niższych cen niż rynkowe ) Najlepiej wychodzi wungiel. Nawet kupić najtańszy/najsłabszy...też czeski wychodzi lepiej....

 

wlasnie zobaczylem na "alledrogo", ze owies teraz prawie 600 PLN!!!! a nawet drozej... Bede musial popytac w okolicy. Przeciez w tamtym roku pytal sie mnie jeden, czy chce owies za 400 kupic? Przy takiej cenie jak teraz, to czeski wychodzi korzystniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz też potrafi spiekać ale to zależy od pieklorza, lepiej coś słabszego dosypać. Poszukaj w postach, chyba kobra coś o tym pisał.

 

Sprostowanie: nie chcialem mieszac Wesolej z Pieklorzem, tylko Wesola z owsem, wzglednie Pieklorza z owsem (Pieklorza rowniez mam-Bartex Silver). Ale jak juz w poprzednim poscie napisalem, przy obecnej cenie owsa, to ostatecznie pomieszam z Retopalem. Zostalo mi go jeszcze 600 kg. Jakie proporcje proponujesz? 25kg ( retopal) :50 kg (wesola)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie mi czy, np. jak ustawię temp. wewnętnrzą wyższą niż obecnie czyli 21oC (mam 18oC) to kociołek nie będzie tak przyciągał temperatury zadanej CO ? Tak mi się wydaje, że on się trochę kisi i nie ma gdzie tej energi upuścić. Zastanawiam się czy wiązałoby się to z większym zużyciem opału ?

Będzie przeciągał.

Będzie się wiązało, najbardziej w początkowej fazie rozgrzewania domu do wyższej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień uruchamiania kotła i nie wiem czy ja mam takiego pecha czy to norma w RBR.

Podłączyłem elektrykę do pieca i chciałem posłuchać pracy tak słynnego podajnika, włączyłem pracę podajnika a tam wydaje mi się że obraca się w przeciwną stronę, ale pomyślałem że jestem zmęczony i to tylko "zwidy", zasypałem ekogroszkiem włączyłem ponownie podajnik a tu słyszę tylko mielenie węgla, a w piecu jak węgla nie było tak niema, poczekałem jeszcze z kilka minut i ręką starałem się od strony pieca dotknąć żmijki w którą stronę się kręci i wygląda że w przeciwną. Nagle chyba zmieliło już cały węgiel, miał zablokował żmijkę i usłyszałem huk pękającej zawleczki, poszukałem w dostarczonym z piecem pudełkiem ale zawleczek zapasowych brak. Zawleczkę pożyczyłem od sąsiada i zadzwoniłem do sprzedawcy i poradził mi że mogę dzwonić do Instalco i pewnie przyjadą naprawić nowy piec (ciekawe w jakim terminie) lub mogę rozebrać silnik i spróbować przełożyć wyjścia z silnika (miał kiedyś taki przypadek), nawet nie było to takie trudne, schemat był przyklejony pod obudową i podajnik ruszył we właściwym kierunku. Odnośnie pracy podajnika to z tego co się spodziewałem jest podobnie jak w piecu Kosterzewa sąsiada (słychać co prawda w całym domu, ale nie mam na razie żadnych drzwi i jest raczej dźwięk mielenia węgla i pracy silnika niż jakieś buczenie), może znośny hałas jest spowodowany dopłatą do lepszej przekładni lub podłożeniem pod piec i podajnik specjalnej wykładziny/maty tłumiącej drgania (nie miałem żadnej gumy i przypominałem sobie że mam z odzyski stare agnielskie wykładziny dłumiące).

 

Masz pecha, nikt inny wcześniej o czymś takim nie pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...