Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Kolego to że korona mocno się trzyma nie oznacza że jest szczelna.

 

Sprawdzałem szczelność "organoleptycznie" przy dość dużym poziomie dmuchania (o ile pamiętam ok 70%) i nic ewidentnie bokami nie wiało. :D, co oczywiście nie dowodzi, że jest 100% szczelności. Nie chciałem wszystkiego demontować i wyjmować palnik, dlatego zostawiłem złom na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale to o czym piszesz chyba jest w stanie załatwić regulator pogodowy + regulator temp. wewn.

Mogę się jednak mylić ale w takim przypadku pewnie mnie ktoś poprawi:)

Masz lestek27 racje. Oczywiscie ze tak...sa to w stanie zalatwic. Tylko trzeba ustawic w programatorze c.o. albo pogodowki (zalezy czego uzywa sie do ustalenia zadanej c.o.) parametr obnizenia temperatury zadanej c.o. Wtedy po osiagnieciu temp. wewn., np. 21 C, zadana c.o. obnizy sie o ustawiona wartosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wysokiej czy niskiej temp. spalin, założyłem w moim kotle zawirowywacz spalin i temp. spalin spadła o 10 do 15oC. To taka próba przed mocniejszym paleniem. Mam kocioł 17kW z "normalnym" wymiennikiem, więc zawirowywacz ma rację bytu. W 11-tce nie ma to sensu bo nie ma środkowej półki wymiennika z cieczą, a tylko kierownica spalin - w mojej ocenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz lestek27 racje. Oczywiscie ze tak...sa to w stanie zalatwic. Tylko trzeba ustawic w programatorze c.o. albo pogodowki (zalezy czego uzywa sie do ustalenia zadanej c.o.) parametr obnizenia temperatury zadanej c.o. Wtedy po osiagnieciu temp. wewn., np. 21 C, zadana c.o. obnizy sie o ustawiona wartosc.

 

No i w miarę dobrze ustawić krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Czy ktoś ze "starszych" wyjadaczy spalania grupowego nie zauważył w tej wesji oprogr.bardzo opóźnionego przejścia z mocy min na max?Testowałem grupowe dawno temu,teraz odpaliłem moc min i max -w rezultacie nie przechodzi wcale do max...Miałem wrażenie ,że wcześniej po przejściu w grzanie rozpalał tylko mocą min,po chwili grzał już mocą max...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Sprawdzałem szczelność "organoleptycznie" przy dość dużym poziomie dmuchania (o ile pamiętam ok 70%) i nic ewidentnie bokami nie wiało. :D, co oczywiście nie dowodzi, że jest 100% szczelności. Nie chciałem wszystkiego demontować i wyjmować palnik, dlatego zostawiłem złom na miejscu.
Nie rozumiesz.U mnie nie wiało bokami,a korona była nieszczelna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ze "starszych" wyjadaczy spalania grupowego nie zauważył w tej wesji oprogr.bardzo opóźnionego przejścia z mocy min na max?Testowałem grupowe dawno temu,teraz odpaliłem moc min i max -w rezultacie nie przechodzi wcale do max...Miałem wrażenie ,że wcześniej po przejściu w grzanie rozpalał tylko mocą min,po chwili grzał już mocą max...

 

Myslisz ze takie porownanie mozna robic, jesli "dawno temu" bylo najprawdopodobniej jeszcze na poprzednim kotle?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie niech ktoś zerknie na moje ustawienia pieca,po przejściu na grupowe ładnie się węgiel wypala, kalafiorów też nie ma ale zostaje strasznie dużo sadzy,będę wdzięczny za podpowiedz. https://esterownik.pl:33334/device/3165/

 

Na sadzę proponuję szamot w komorze spalania. Wcześniej producent dawał go przynajmniej na drzwiczkach od wewnątrz. U Ciebie na zdjęciach nie widzę go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale to o czym piszesz chyba jest w stanie załatwić regulator pogodowy + regulator temp. wewn.

Mogę się jednak mylić ale w takim przypadku pewnie mnie ktoś poprawi:)

Pewnie masz rację, ale chodzi mi o coś więcej. W grupowym dajesz 2 moce min/max i jeżeli max będzie za nisko w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło lub do zadanej temperatury kocioł będzie za długo dochodził to musisz ręcznie to zmienić. Jeżeli napisałbyś odpowiedni algorytm to eCoal wybrałbym odpowiednią moc max i po problemie. Np. ma chodzić cały czas 8/8kW. Jeżeli nie jest w stanie w ciągu 30 min (ten czas też sam sobie regulujesz) dojść do zadanych parametrów to niech sobie sam zmieni na 8/12kW i znów próbuje. To jak kocioł będzie sterowany przez eCoal'a będzie w dużej mierze zależało od Ciebie. Ja na studiach jak miałem programowanie (szkoda, że nie wybrałem specjalności "inżynieria oprogramowania") to nauczyłem się, iż czasem warto coś samemu do programu dopisać niż skorzystać z gotowca, bo wtedy działa dokładnie tak jak chcę, a nie jak ktoś inny napisał.

Gdyby taka funkcjonalność została tutaj wprowadzona to oczywiście 95% użytkowników by z niej nie skorzystała lub czekała, aż ktoś w miarę gotowy kod napisze, udostępni i każdy go przeklei podstawiając parametry jakie mu odpowiadają (np. moc dmuchawy w zależności od mocy kotła, temperatury itd.).

 

To co Ty piszesz i gmaj22 jest OK. Przynajmniej wiem, że eCoal da radę osiągnąć to co chcę, ale dla mnie od końca grudnia będzie to pierwszy sezon grzewczy, gdzie od razu kocioł zostanie pozostawiony sam sobie i ja nie będę mógł na bieżąco ingerować w sterownik. Przy takim sposobie pisania algorytmu jak piszę dałoby radę to jakoś opanować bez metody prób i błędów, które by skutkowały niedogrzanymi pomieszczeniami. Niedogrzanie by było, ale tylko w krótkim odstępie czasu i kocioł nie hulałby z mocą max. Na dzień dzisiejszy, żeby się nie bać o zbyt zimne pomieszczenia mógłbym ustawić automat tak by moja 17'tka śmigała na maksa, czy grupowe 8/16kw, ale wolałbym żeby czasem troszkę wolniej dochodził jeżeli to nie jest konieczne.

 

Co z pompką do CWU?

----edit----

Teraz już nie dostanę tego co chcę, ale na przyszłość chętnie bym się pobawił z napisaniem takiego algorytmu jakby programiści ES coś takiego dali.

Edytowane przez SiNi
Literówka i nie lubię pisać 2 postów pod sobą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, ale chodzi mi o coś więcej. W grupowym dajesz 2 moce min/max i jeżeli max będzie za nisko w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło lub do zadanej temperatury kocioł będzie za długo dochodził to musisz ręcznie to zmienić. Jeżeli napisałbyś odpowiedni algorytm to eCoal wybrałbym odpowiednią moc max i po problemie. Np. ma chodzić cały czas 8/8kW. Jeżeli nie jest w stanie w ciągu 30 min (ten czas też sam sobie regulujesz) dojść do zadanych parametrów to niech sobie sam zmieni na 8/12kW i znów próbuje. To jak kocioł będzie sterowany przez eCoal'a będzie w dużej mierze zależało od Ciebie. Ja na studiach jak miałem programowanie (szkoda, że nie wybrałem specjalności "inżynieria oprogramowania") to nauczyłem się, iż czasem warto coś samemu do programu dopisać niż skorzystać z gotowca, bo wtedy działa dokładnie tak jak chcę, a nie jak ktoś inny napisał.

Gdyby taka funkcjonalność została tutaj wprowadzona to oczywiście 95% użytkowników by z niej nie skorzystała lub czekała, aż ktoś w miarę gotowy kod napisze, udostępni i każdy go przeklei podstawiając parametry jakie mu odpowiadają (np. moc dmuchawy w zależności od mocy kotła, temperatury itd.).

 

To co Ty piszesz i gmaj22 jest OK. Przynajmniej wiem, że eCoal da radę osiągnąć to co chcę, ale dla mnie od końca grudnia będzie to pierwszy sezon grzewczy, gdzie od razu kocioł zostanie pozostawiony sam sobie i ja nie będę mógł na bieżąco ingerować w sterownik. Przy takim sposobie pisania algorytmu jak piszę dałoby radę to jakoś opanować bez metody prób i błędów, które by skutkowały niedogrzanymi pomieszczeniami. Niedogrzanie by było, ale tylko w krótkim odstępie czasu i kocioł nie hulałby z mocą max. Na dzień dzisiejszy, żeby się nie bać o zbyt zimne pomieszczenia mógłbym ustawić automat tak by moja 17'tka śmigała na maksa, czy grupowe 8/16kw, ale wolałbym żeby czasem troszkę wolniej dochodził jeżeli to nie jest konieczne.

 

Co z pompką do CWU?

----edit----

Teraz już nie dostanę tego co chcę, ale na przyszłość chętnie bym się pobawił z napisaniem takiego algorytmu jakby programiści ES coś takiego dali.

 

Teraz rozumiem o co Ci chodzi.

Co do pompki CWU u mnie jest Alpha 2 bez autoadapt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z pompką do CWU?

 

Jeśli planujesz kupić pompkę CWU która będzie pracowała non stop ogrzwając CWU i powrót wody do kotła, to kup energooszczędną (ok 450 zł), jeśli pompa będzie pracowała cyklicznie CWU + mieszająca (dogrzanie powrotu) to proponuję zwykłą 25-40 na 1-szym biegu (ok 30W).

U mnie jest zwykła pompa - czas pracy na dobę ok. 4 godziny. Oszczędność energii elektr. znikoma, czas zwrotu droższej pompy ok 7 lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
Programiści z ES na 1 milion % nie udostępnią kodu, aby ktoś sobie coś dopisał. To jest ich dziecko i nie dadzą nic za darmo, to nie jest freeware.

To ,że nie udostępnią,jest zrozumiałe.To ,że przestali korzystać z "burzy mózgów" userów już jak dla mnie, mniej zrozumiałe.Podobno multisterownik jest na patelni.Prędzej czy później oleją ecala w obecnym wydaniu.A może już tak się stało :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ,że nie udostępnią,jest zrozumiałe.To ,że przestali korzystać z "burzy mózgów" userów już jak dla mnie, mniej zrozumiałe.Podobno multisterownik jest na patelni.Prędzej czy później oleją ecala w obecnym wydaniu.A może już tak się stało :)?

 

Możesz mieć 100% racji, choć mam cichą nadzieję, że ES nas nie "oleje", ale widać, że nic nowego na e.coala nie ma od dłuższego czasu, mimo wielu sugestii od userów.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ zawijan

Nie wspomniałem przecież o Tobie ani Twoim blogu w kontekście marketingu na tym forum. Owszem wcześniej cytowałem ale chodziło mi o tym jak się ma sprawność z badań, której się domagałeś w stosunku do sprawności w trakcie ekploatacji i zrozumiałem to bardzo dobrze.

 

Widocznie pomyliłem się w odczytywaniu Twojej intencji. Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SiNi Co z pompką do CWU?

 

Gdzie planujesz wymiennik cwu? Czy kociol i wymiennik beda w kotlowni blisko siebie? Czy kotlownia jest w/przy domu, czy w jakiejs odleglosci od niego? Jaki planujesz duzy wymiennik i czy jest cyrkulacja c.w.u. To wszystko pozwoli doradzic sensowna pompe. A moze c.w.u. na grawitacji? Myslales o tym?(pod warunkiem ze zasobnik w kotlowni, wzglednie w lazience nad nia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...