Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

...

 

A o tym, do czego służy oraz co może i nie może eCoal.pl, napisałem bardzo wyraźnie. Czy można jeszcze wyraźniej?

 

gdyby eCoal mógł to co pisałeś że moze pozostałby automatem

nie dostałby możliwości ingerencji ze strony "palacza" ponieważ byłoby to zbędne

niewielu pali w automacie jak widac tutaj i na esterownik

nadal próbujesz oszukać sam siebie???

jesteś naprawdę żenujący

zmieniłeś bloga by dopasować do bieżącej sytuacji

wykasowałeś posty w których przeczyłeś temu co piszesz teraz

co jeszcze zrobisz?

skoro płacą Ci za siedzenie w labo to tam siedź

to forum nic Ci nie oferuje bo przecież jesteś lepszy, więc po co tu włazisz?

masz jakiś fetysz???

 

czytanie Twojego bloga miało sens kilka lat temu kiedy była w nim wiedza

pozostał sam marketing i to w mizernym wydaniu

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba sie domyslam, o co w tym chodzi? I niekonieczne bylyby tu dwa oddzielne sterowniki, wystarczylby jeden zintegrowany, lecz wyposazony w odrebne moduly do sterowania: jeden do spalania wegla w kotle, drugi do zarzadzania instalacja. Ten "od kotla" mialby brac pod uwage tylko ilosc powietrza potrzebna do wlasciwego spalenia danej ilosci wegla w jednostce czasu. Jego zadaniem byloby tak dobrac parametry spalania, tj. podawanie, nadmuch, analizujac temp. spalin zeby "na wyjsciu" otrzymac oczekiwana ilosc wody goracej w danym czasie...Czy tutaj nie nalezaloby doprowadzic powietrza z zewnatrz, bo takie ma w miare stabilna zawartosc tlenu ok.21%? Jedyna automatyka moglaby ograniczac sie tylko do regulatora pogodowego, sterujacego temperatura zadana c.o. na wyjsciu.

Drugi modul sterownika, nie twierdze ze bardziej rozbudowany, zajmowalby sie wylacznie "dystrybucja" i pilnowaniem temperatury wody dochodzacej do roznych odbiornikow, jej podmieszaniem, jesli to konieczne. Do tego wszelkie programatory, poprawiajace komfort korzystania z cwu i c.o.

Nie jestem rowniez automatykiem ani programista. Napisalem, jak rozumiem to "na chlopski rozum". i musze przyznac, ze mialoby to swoj sens. Kociol (jego sterownik) robilby swoje, pilnujac stabilnego spalania i stabilnej temperatury na wyjsciu, drugi modul zas wszystkim, co chcemy zrobic z medium i temperatura.

takie dwa moduły miały by sens, gdyby był zastosowany bardzo duży bufor magazynujący "ciepło". 1000l to za mało,ale ze 2000l powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz histerezę ? Grupowe startuje na mocy min przy spadku zadanej o histerezę, a przerzuca na max jak spada o kolejną histerezę. Chyba

Voila!

"Przechodzenie pomiędzy mocami (Min i max) odbywa się automatycznie.

Poniżej histerezy CO zostanie załączona moc minimalna, jeśli temperatura CO

spadnie poniżej podwójnej histerezy zostanie załączona moc Max. Przejście w

podtrzymanie następuje +1 °C powyżej temperatury zadanej."

 

zrodlo: instrukcja obslugi eCoal:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśl jest dobra choć chyba wyrażona z użyciem "skrótu myślowego". Czy nie chodziło o wejście powietrza do kotła i wyjście spalin?

 

Wszak tym co dzieje się z wodą ma zarządzać sterownik "wodny". W praktyce i tak jest oddzielnie. Każde urządzenie ma swój podprogram, który je obsługuje - czasami więcej niż jeden.

 

Masz rację. Zbyt duży był ten skrót. Poprawiłem ten wpis.

 

W drugiej części swojej wypowiedzi też masz rację. Mnie jednak chodziło o to, żeby sterownik spalania był produkowany przez jedną firmę, która ma naszą licencję na sterowanie procesem spalania (tak się złożyło, że wyłączną), a sterowniki "wody" mogły być produkowane przez inne firmy, bez licencji na "spalanie".

 

Podkreślam przy tym, że priorytet spalania powinien być bezdykusyjny. To instalacje wodne powinny być "dopasowane" do procesu spalania, wynikającego ze specyficznego charakteru tego procesu. Nie da się dostosować procesu spalania do różnorodnych wymysłów twórców instalacji wodnych. Producenci sterowników myślą jednak, na ogół, odwrotnie. A każdy z nich chce mieć "wszystko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem biorąc pod uwagę, że piec ma spalać a sterownik dołączony do pieca sterować tym procesem to zawijan ma rację. Nie mając danych takich jak pojemność wodna kotła pojemność wodna instalacji, przepływ i temperatura na zasilaniu oraz na powrocie w zależności od temperatury zewnętrznej można sobie pomarzyć o takim algorytmie, żeby było dla wszystkich dobrze. Jednego dnia będzie -15 i słonecznie drugiego -15 i pochmurnie i już przepływ będzie inny no i chyba zgodzicie się, że albo zastosujemy w takim wypadku inny sterownik regulujący tym procesem pod sterownik spalania albo jakiś sterownik ale to już nie będzie z nazwy sterownik procesu spalania, który będzie wyposażony w zestaw czujników (nasłonecznienie,przepływ, temperatura, ciśnienie) mierników który bada te wszystkie dane i naprawdę się uczy ale ile to bedzie kosztowało?

to czy na dworzu jest pochmurno, czy słonecznie, nie ma znaczenia. Akurat te parametry co podałeś nie maja znaczenia, ale jesli tak uwazasz, do dołóż jeszcze ile razy i ile czsu i jak szeroko były otwierane drzwi zewnetrze, do garażu i ogólnie wszystkie pozostałe, dołóż jeszcze wydajnośc wentylacji w zalezności od wiatru, jego siły, kierunku wiania oraz jego zalezności od typu dachu, jego kąta itp. reszte sobie dołóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem sam sobie, że nie będę już więcej prowadził na forum dyskusji technologicznych. Dlaczego? Nieważne.

Złamię jednak na ten jeden razik swą obietnicę, bo napisałeś bardzo mądry post, wart odpowiedzi.

 

To było moje marzenie - sprzedawany kocioł posiada swój zintegrowany sterownik spalania, który steruje tym, co dzieje się wewnątrz kotła, ogrzewając wodę od temperatury powrotu do temperatury jej wylotu z kotła. KONIEC!

 

Tym co dzieje się na zewnątrz kotła, pomiędzy wylotem wody z kotła a jej powrotem do kotła, powinien - moim zdaniem - sterować inny sterownik, sterownik układu wodnego c.o. Praktycy automatycy mają jednak swoje zdanie na ten temat (nie tylko ci z E-S). Czy rację mają oni? Czy ja? Kto to wie? Nie jestem automatykiem, ani informatykiem, nie znam się na tym ani w ząb. Znam się tylko na spalaniu i wymianie ciepła w kotle.

 

Twoje marzenie się spełniło, powstał sterownik Cobra-S, który

nie ma nastaw procesu spalania - jest automatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voila!

"Przechodzenie pomiędzy mocami (Min i max) odbywa się automatycznie.

Poniżej histerezy CO zostanie załączona moc minimalna, jeśli temperatura CO

spadnie poniżej podwójnej histerezy zostanie załączona moc Max. Przejście w

podtrzymanie następuje +1 °C powyżej temperatury zadanej."

 

zrodlo: instrukcja obslugi eCoal:yes:

 

Czyli dobrze pamiętałem ;)

 

Przeczytałem instrukcję ale tylko raz, ciężko wszystko zapamiętać. ;)

 

A kiedy wraca z powrotem na min ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gmaj22 Odnośnie postu zawijana także go w ten sposób zrozumiałem. Dla użytkowników też byłoby to bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. W razie awarii po okresie gwarancyjnym nie trzeba całości wymieniać, a tylko jeden z nich o ile jeden uległ uszkodzeniu. Do tego należy dodać, iż moduł dedykowany do jednej czynności często pracuje lepiej niż gdy ma 10 rzeczy na raz robić.

Idąc dalej tym tokiem myślenia, moduł sterujący dystrybucją wody mógłby mieć różne kombinacje zależne od tego co jest potrzebne. Jak ktoś nie ma podłogówki i nie ma zamiaru jej instalować, to po co sterownik ma mieć taką funkcjonalność. Mniej elementów na płycie głównej = mniejsze ryzyko awarii, mniejsze zużycie energii (wartości śladowe, więc dla nas to bez znaczenia, a dla ekologów powód do zachwytu), itd.

 

Heh. Podczas pisania tego posta pojawiła się odpowiedź zawijana, która troszkę dorzuciła z tego co pisałem.

 

Co do pompki CWU to u mnie z instalacją jest tak, że chciałbym użyć CWU + mieszająca. Bojler znajduje się na parterze, a kocioł w piwnicy. Na razie rura od bojlera idzie pionowo w dół i będzie musiała gdzieś 2m w bok być skierowana, aby do kotła podłączyć. Na razie to są przeróbki by tanio podłączyć groszkowca nie wywalając z instalacji śmieciucha. W przyszłości bojler wyląduje blisko pieca w piwnicy. Mój instalator jest tak zagoniony robotą, że obejrzy instalację tuż przed robotą i wtedy będzie podejmował decyzje co ewentualnie przerobić na szybko. Gdyby nie to, to napisałbym jak to ma działać, a teraz niestety są tylko domysły. W zależności od tego na co padnie, podawajcie 2 typy, tj. energooszczędna i zwykła (nie chcę zwykłej za 100 zł, która padnie zaraz po okresie gwarancyjnym).

 

Przypomniało mi się jedno pytanko jakie miałem zadać. Gdzie dawać pompki CO, CWU i podłogówki? Na zasilaniu, czy powrocie? Jak na razie to ciągle widuję, że są na zasilaniu (chodzi o moje obserwacje u znajomych/rodziny), lecz producenci zaznaczają, że ma być na powrocie. "Jak to jest i z czym to się je?":p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chociaż tyle że obyło się bez problemów.

Co do poziomowania to raczej trzeba było przypilnować fachowców od wylewek czy tych co kafle kładli bo znowu wszystko wina .uska.

 

U mnie co prawda nie obyło się bez problemów z uruchomieniem (pisałem o tym wcześniej), ale powoli zaczynam dostrzegać zalety RBR-a, bardzo duży wpływ na to ma ecoal (nie mieszkam jeszcze w nowym domu i na bieżącą mogę kontrolować co z ogrzewaniem się tam dzieje i wprowadzać drobne zmiany), producent/sprzedawca też w porządku się zachował i zwrócił różnicę za dopłatę do przekładni/silnika NORD, doszedłem do wniosku że jak przekładnia mi nie buczy wcale nie mam co ryzykować i wymieniać na NORD-a i nie mając pewności że NORD nie będzie buczał, a na zamontowaną transtecno mam w razie czego gwarancje.

Dzisiaj byłem u znajomej i z ciekawości poszedłem zobaczyć jaki mają piec i usłyszałem co to buczenie w podajniku, im to nie przeszkadza bo stoi w piwnicy i jest dobrze wygłuszona od reszty domu (piec to 19KW STAL-i coś dalej, przekładnia/silnik ewmar).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie co prawda nie obyło się bez problemów z uruchomieniem (pisałem o tym wcześniej), ale powoli zaczynam dostrzegać zalety RBR-a, bardzo duży wpływ na to ma ecoal (nie mieszkam jeszcze w nowym domu i na bieżącą mogę kontrolować co z ogrzewaniem się tam dzieje i wprowadzać drobne zmiany), producent/sprzedawca też w porządku się zachował i zwrócił różnicę za dopłatę do przekładni/silnika NORD, doszedłem do wniosku że jak przekładnia mi nie buczy wcale nie mam co ryzykować i wymieniać na NORD-a i nie mając pewności że NORD nie będzie buczał, a na zamontowaną transtecno mam w razie czego gwarancje.

Dzisiaj byłem u znajomej i z ciekawości poszedłem zobaczyć jaki mają piec i usłyszałem co to buczenie w podajniku, im to nie przeszkadza bo stoi w piwnicy i jest dobrze wygłuszona od reszty domu (piec to 19KW STAL-i coś dalej, przekładnia/silnik ewmar).

Bardzo mądra decyzja.

A widzisz buczało ci ponad rok a teraz nie buczy :)

Jak ja pisałem o tym jak warczał mój stary kocioł to zarzucano mi że broniłem RBRa bo go sprzedaję, ech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji albo masz krótką pamięć. To się zaczęło na esterownik jak utworzony został wątek o RBR. Zawłaszczyliście sobie tamto forum jak by to było wasze a nie forum o sterownikach i każda wzmianka o RBR była atakowana. Portem przeniosło się tutaj.

Ale ty jako osoba światła masz zawsze rację :)

 

Tutaj też nie przychodzisz pomagać bo sam pisałeś że nie pomagasz ale boli cię zadowolenie użytkowników więc trzeba ich oświecić.

Twoja historia postów mówi że jest to twój ulubiony wątek.

 

Trafiony-zatopiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mądra decyzja.

A widzisz buczało ci ponad rok a teraz nie buczy :)

Jak ja pisałem o tym jak warczał mój stary kocioł to zarzucano mi że broniłem RBRa bo go sprzedaję, ech.

 

Pierwsza moja uwaga co do pracy RBR, Ewmar na pokładzie, buczenie zaczyna mnie coraz bardziej irytować jest słyszalne na 1 piętrze nie mówiąc o parterze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku powiem tylko tyle że jeszcze żaden z nowych użytkowników nie miał okazji zobaczyć jak naprawdę kocioł pracuje w automacie :)

Jest po prostu za ciepło, za mały odbiór ciepła.

Kotły na razie strasznie się mulą, ledwo pykają.

 

Będzie z -5oC to przełączę na automat. Zobaczymy co ster potrafi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie co prawda nie obyło się bez problemów z uruchomieniem (pisałem o tym wcześniej), ale powoli zaczynam dostrzegać zalety RBR-a, bardzo duży wpływ na to ma ecoal (nie mieszkam jeszcze w nowym domu i na bieżącą mogę kontrolować co z ogrzewaniem się tam dzieje i wprowadzać drobne zmiany), producent/sprzedawca też w porządku się zachował i zwrócił różnicę za dopłatę do przekładni/silnika NORD, doszedłem do wniosku że jak przekładnia mi nie buczy wcale nie mam co ryzykować i wymieniać na NORD-a i nie mając pewności że NORD nie będzie buczał, a na zamontowaną transtecno mam w razie czego gwarancje.

Dzisiaj byłem u znajomej i z ciekawości poszedłem zobaczyć jaki mają piec i usłyszałem co to buczenie w podajniku, im to nie przeszkadza bo stoi w piwnicy i jest dobrze wygłuszona od reszty domu (piec to 19KW STAL-i coś dalej, przekładnia/silnik ewmar).

 

Mniej więcej mamy kotły z tego samego okresu, dlaczego mamy inne przekładnie?

Jedziesz na automacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda palnik temp na kotle ustawiona na 50, węgiel 26-26KJ

 

[ATTACH=CONFIG]226584[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]226585[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]226586[/ATTACH]

 

Od wczoraj od godz 12 do dzisiaj do 20 poszło tyle co na zdjęciu temp na kotle 50, na instalacje puszczone około 38 przez 4D ubyło jakieś 35cm od górnej krawędzi

[ATTACH=CONFIG]226593[/ATTACH]

 

Widzę że ekogroszek kupywałeś w Biedronce (przynajmniej taki sam tam sprzedają), dobrze jak przed paleniem pootwierasz wszystkie worki przynajmniej kilka dni przed paleniem aby trochę wody odparowały. U mnie na tym ekogroszku nie mam żadnych spieków, palę na automacie 3/3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wysoka górka mi powstała, jak ją ruszyłem czyszczakiem to się rozsypywała ale nie wiem czy nie za bardzo dmucham ?

 

http://img534.imageshack.us/img534/2807/bf1x.jpg

 

http://img541.imageshack.us/img541/6845/f1sp.jpg

 

http://img59.imageshack.us/img59/2594/6rzx.jpg

 

http://img62.imageshack.us/img62/8194/jg7x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza moja uwaga co do pracy RBR, Ewmar na pokładzie, buczenie zaczyna mnie coraz bardziej irytować jest słyszalne na 1 piętrze nie mówiąc o parterze

 

Bo ten typ tak ma. Spróbuj z oringiem. Pisałem o tej prymitywnej metodzie, u mnie pomogło, niemniej i tak będę przerabiał napęd. Pełna separacja mechaniczna silnika od reduktora (sprzęgło kłowe + wibro-izolatory). :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...