Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zabawa:Sądzę,że w tym sezonie grzewczym spalę.

    • poniżej 2 ton
      6
    • 2-3 tony
      16
    • 3-4 tony
      10
    • 4 i więcej
      8


Recommended Posts

Dobre. :lol2: Ja wpakuję max 125kg. No może z zagęszczarką 135.

 

Masz za lekko zagęszczarę :-) albo w moim węglu jest tyle wody że te 20 kg to objętościowo jak twoje 25 KG otworzyłem worki niech schną zobaczymy ile będzie ważył suchy worek w porównaniu z zapakowanym po tygodniu.

 

Ostatnio czytałem, że brunatny potrafi do 40% wody wchłonąć, ciekawe jak to się ma do kamiennego Zawijan pewnie by coś o tym mógł powiedzieć.

Edytowane przez mpepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • karoka65

    3480

  • zbigmaz01

    2445

  • minertu

    2414

  • bobasxx

    967

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piec odpalony wetsja sterownika 2.9.16 ustawilem temperature minimalna powrotu na 43 stopnie i dałem pompkę na CWU z funkcją mieszająca i trzyma mi 38-40 i w tym zakresie wyłacza sie i wlancza pompka CWU.

 

To raczej coś nie tak. Jeśli masz ustawioną temp, 43oC to jest minimum które pompa CWU + mieszająca ma utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za lekko zagęszczarę :-) albo w moim węglu jest tyle wody że te 20 kg to objętościowo jak twoje 25 KG otworzyłem worki niech schną zobaczymy ile będzie ważył suchy worek w porównaniu z zapakowanym po tygodniu

 

U mnie po wyschnięciu w workach manko 1 do 1,3 kg na każdym. Strasznie droga ta woda węglowa. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dupa okazało się, że ta temperatura była tylko dlatego taka, że chodziła pompka CO teraz chodzi tylko pompka od podłogówki temperatura powrotu 26 stopni a pompka CWU ani drgnie.

 

P.S.

 

Ok zrobione należało ustawić opcję niezależna praca pompy mieszającej na TAK, te ustawienia i tak tylko do soboty.

 

I oto chodziło. Teraz jest właściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzymając się tych wytycznych zasobnik w moim przypadku 7 worów po 20kg (140kg) powinien połknąć w 420min

A ważyłeś worki ? Może Cię w bambuko robią ? Kamiennego eko o frakcji 5-25 mm wchodzi 120-125 kg na maksa. No chyba, że sypałeś do całkiem pustego plus do ślimaka wciągałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąłczanie podajnika nieżle wibruje opał w zasobniku :D

 

 

Mi przez 24h 50kg zjadło - coś mało ekonomicznie to na razie bedzie

Jeżeli nie wyrzucasz opału wraz z popiołem i nie ogrzewasz zbytnio atmosfery (patrząc na Twoje wykresy, tego nie robisz), to zapotrzebowania budynku na ciepło nie zmienisz/oszukasz.

Teraz nie podejrzę na Twój ster, ale wcześniej widziałem, że 8/8 nie daje rady. Nie bój się zwiększyć mocy, podłoga się wygrzeje, dom również, to spalanie się unormuje - spadnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wyrzucasz opału wraz z popiołem i nie ogrzewasz zbytnio atmosfery (patrząc na Twoje wykresy, tego nie robisz), to zapotrzebowania budynku na ciepło nie zmienisz/oszukasz.

Teraz nie podejrzę na Twój ster, ale wcześniej widziałem, że 8/8 nie daje rady. Nie bój się zwiększyć mocy, podłoga się wygrzeje, dom również, to spalanie się unormuje - spadnie :)

 

Na razie i i bufor nie dogrzany, a to i on troche potrzebuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

dzisiaj odpaliłem piecyk i mam kilka pytań. Dom oczywiście jeszcze nie zamieszkały, CWU jeszcze nieużywane. Mieszkam za granicą, więc trudno szybko cokolwiek zrobić czy zmienić tyle co ustawienia w sterowniku. Latem tego roku postanowiłem zainstalować zawór 3D, prosiłem hydraulików żeby zrobili tak by dogrzewał powrót. Po pierwszych kilku godzinach dochodzę do wniosku, że zrobili inaczej. Powrót waha się w granicach 26-27 stopni, zawór przymknięty na 2,5 w skali 6. Gdy był otwarty na 6 czy nawet 3, piec miał biede osiągnąć temperaturę 43stopni oraz pompy wyłączały się bo zalewała go zimna woda. Teraz na 2,5 piecyk osiąga zadaną 45 (i to z wielkim trudem) jednak pomieszczenia przy takim ustawieniu ledwo co się nagrzewają. Narysowałem na szybko schemat który, według mnie przedstawia problem, czy tak ma być zamontowany ten zawór? Wydaje mi się, że powinien on puszczać ciepłą wodę na powrót a nie pobierać wodę z powrotu. Jaki ma sens tak zainstalowany zawór 3D chyba jedynie regulację temperatury instalacji...? Czy można ten sam zawór zamontować tak, żeby dogrzewał powrót a nie zabierał z niego zimną wodę?

Z góry dzięki za pomoc. Jutro wkleję fotki jak się uda.

 

schemat aktualnego montażu:

https://www.dropbox.com/s/8vc0s0t027g0z1n/SAM_0500.JPG

 

schemat, który wydaje mi się poprawny: (czy jest on ok?)

https://www.dropbox.com/s/yto02gk8if8v9my/SAM_0502.JPG

Edytowane przez szczudlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

dzisiaj odpaliłem piecyk i mam kilka pytań. Dom oczywiście jeszcze nie zamieszkały, CWU jeszcze nieużywane. Mieszkam za granicą, więc trudno szybko cokolwiek zrobić czy zmienić tyle co ustawienia w sterowniku. Latem tego roku postanowiłem zainstalować zawór 3D, prosiłem hydraulików żeby zrobili tak by dogrzewał powrót. Po pierwszych kilku godzinach dochodzę do wniosku, że zrobili inaczej. Powrót waha się w granicach 26-27 stopni, zawór przymknięty na 2,5 w skali 6. Gdy był otwarty na 6 czy nawet 3, piec miał biede osiągnąć temperaturę 43stopni oraz pompy wyłączały się bo zalewała go zimna woda. Teraz na 2,5 piecyk osiąga zadaną 45 (i to z wielkim trudem) jednak pomieszczenia przy takim ustawieniu ledwo co się nagrzewają. Narysowałem na szybko schemat który, według mnie przedstawia problem, czy tak ma być zamontowany ten zawór? Wydaje mi się, że powinien on puszczać ciepłą wodę na powrót a nie pobierać wodę z powrotu. Jaki ma sens tak zainstalowany zawór 3D chyba jedynie regulację temperatury instalacji...? Czy można ten sam zawór zamontować tak, żeby dogrzewał powrót a nie zabierał z niego zimną wodę?

Z góry dzięki za pomoc. Jutro wkleję fotki jak się uda.

 

schemat aktualnego montażu:

https://www.dropbox.com/s/8vc0s0t027g0z1n/SAM_0500.JPG

 

schemat, który wydaje mi się poprawny: (czy jest on ok?)

https://www.dropbox.com/s/yto02gk8if8v9my/SAM_0502.JPG

 

Jak zamienisz zasilanie z powrotem to bedzie ok

 

2 jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. RBR 23kW juz podłączony, dzisiaj pierwsze odpalenie :D piec będzie ogrzewać 2 budynki 185m2 (tylko grzejniki) i 160m2 (grzejniki + podłogówka na RTL) + zasobnik CWU 160l, w instalacji zawór 4D, wszystkie czujniki podpięte (zewnętrzny, wewnętrzne x2, CWU...).

Dla ekogroszku (5-25mm 29.000KJ/kg) co wpisać po zasypie do sterownika; automat czy grupowe??...itp Proszę o wskazówki przed pierwszym uruchomieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. RBR 23kW juz podłączony, dzisiaj pierwsze odpalenie :D piec będzie ogrzewać 2 budynki 185m2 (tylko grzejniki) i 160m2 (grzejniki + podłogówka na RTL) + zasobnik CWU 160l, w instalacji zawór 4D, wszystkie czujniki podpięte (zewnętrzny, wewnętrzne x2, CWU...).

Dla ekogroszku (5-25mm 29.000KJ/kg) co wpisać po zasypie do sterownika; automat czy grupowe??...itp Proszę o wskazówki przed pierwszym uruchomieniem :)

 

rozpalić włączyć automat dai mu popracować z dzień potem jak będziesz miał chęć możesz się pobawić w grupowe albo ręczne :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. RBR 23kW juz podłączony, dzisiaj pierwsze odpalenie :D piec będzie ogrzewać 2 budynki 185m2 (tylko grzejniki) i 160m2 (grzejniki + podłogówka na RTL) + zasobnik CWU 160l, w instalacji zawór 4D, wszystkie czujniki podpięte (zewnętrzny, wewnętrzne x2, CWU...).

Dla ekogroszku (5-25mm 29.000KJ/kg) co wpisać po zasypie do sterownika; automat czy grupowe??...itp Proszę o wskazówki przed pierwszym uruchomieniem :)

Umówimy się na któryś dzień i podjadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę sprawdzić czy nie mam czasem niedowymiarowanych grzejników. Jaką metodę najlepiej zastosować, co do powierzchni czy co do kubatury. Nie chodzi mi o super dokładne teoretyczne obliczenia (bo te mam z sieci) ale bardziej o takie realne/szybkie/praktyczne/zgrubne z lekkim nadmiarem nawet (Dom poniemiecki cegła z pustką + styropian 0,40 20 cm, w suficie 25 cm wełna).

 

Widzę bowiem, że pomimo 60 stopni na piecu mój grzejnik w pomieszczeniu gdzie jest czujnik dogrzewa je o 1,5 stopnia przez 5 godzin, co nie wróży dobrze na zimę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...